گردشگري دلتا

چرت تابستاني در كنار درياچه چورت

بهترين فصل سفر به درياچه چورت، تابستان و پاييز است. تصاويري مي‌بينيد كه باورتان نمي‌شود حقيقي باشند!
درياچه چورت

باورتان مي‌شود زلزله باعث ايجاد يك درياچه رويايي شده باشد؟ درياچه چورت مازندران كه امروزه طرفداران زيادي دارد، بر اثر يك زلزله ايجاد شده است. درياچه‌اي كه به دليل داشتن تنه‌هاي شكسته درختان، به درياچه ارواح نيز شهرت دارد. با مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم از اين درياچه ديدني كه امروزه به يكي از پرطرفدارترين نقاط ديدني ايران تبديل شده، بازديد كنيم.

درياچه چورت

چورت كجااست؟

درياچه چورت در بخش چهاردانگه شهرستان ساري در استان مازندران قرار دارد. اسم اصلي درياچه ميانشه است. اما از آنجا كه فاصله كمي تا روستاي چورت دارد، به اين نام مشهور شده است.

درياچه چورت

زلزله؛ گاهي خوب مي‌شود

درياچه چورت در گذشته وجود نداشت. چشمه‌اي بود كه از آن حوالي مي‌گذشت. تا اينكه كمتر از صد سال قبل زلزله بزرگي به وقوع پيوست و پوسته زمين شكست. مسير چشمه بسته شد و همه آب آن درون چاله‌اي كه زلزله باعث ايجادش شده بود ريخت. و اين چنين بود كه درياچه چورت متولد شد.

درياچه چورت

قشنگي‌هاي درياچه چورت

زماني كه آب درياچه پايين مي‌رود، مي‌توانيد تنه درختاني كه روزگاري وسط درياچه روييده بودند را ببينيد. درياچه وسط جنگل قرار دارد. آن هم جنگل‌هاي كوهستاني البرز! هواي تميز و چشم انداز ديوانه و مدهوش كننده آن مي‌تواند هر فردي را وسوسه كند تا براي سفر به آنجا برنامه ريزي كند. اطراف درياچه پر از درخت گردو و ازگيل است. بوي سبزي‌هاي معطري مثل پونه را هم مي‌توانيد حس كنيد. ماهي‌گيري در سكوت درياچه نيز يكي از تفريحات آنجااست. قايق سواري روي درياچه نيز تفريحي رمانتيك و رويايي به نظر مي‌رسد. البته اگر قايق شخصي داشته باشيد.

چطور برويم؟

بعد از ورود به مازندران بايد از جاده ساري-كياسر راهي روستاي چورت شويد. اين مسير از تهران حدود 350 كيلومتر فاصله دارد. به روستاي چورت كه رسيديد، حدود 10 كيومتر مسير خاكي را كه بگذرانيد به اين درياچه خواهيد رسيد.

درياچه چورت

نكات مهم در بازديد از درياچه چورت

بخشي از مسير خاكي است. بنابراين بهتر است با خودروي مجهزتري به اين درياچه سفر كنيد. امكانات رفاهي و اقامتي آن اطراف وجود ندارد. بنابراين وسايل و لوازم مورد نياز خودتان را همراه داشته باشيد. هزار بار گفته‌ايم و باز هم مي‌گوييم كه جز رد پا چيزي باقي نگذاريد و جز عكس چيزي با خودتان نياوريد. اين توصيه را گوش‌ كنيد. درياچه در گذشته بخشي از جنگل بوده است. بنابراين كف آن پر از تنه شكسته درخت است. براي همين نبايد در درياچه شنا كنيد. آسيب مي‌بينيد. قايق سواري در درياچه و پياده روي دور آن و همچنين گوش سپردن به سكوت جنگل بهترين تفريحاتي است كه مي‌توانيد داشته باشيد. البته معمولا قايق اجاره‌اي وجود ندارد. بلكه گردشگران خودشان قايق‌هاي بادي همراه مي‌آورند.

درياچه چورت

اگر قصد شب ماندن داريد، با خودتان تجهيزات لازم مثل چادر، كيسه خواب و غذاي كافي ببريد. سر و صداي زياد به پا نكنيد. ساكنان جنگل را آزار مي‌دهد. لباس گرم و پتوي اضافه همراه داشته باشيد. فرقي نمي‌كند در كدام فصل به درياچه چورت برويد. هميشه شب‌هاي سردي در انتظارتان است.

چشمه‌هاي ديدني باداب سورت و همچنين درياچه الندان از جاذبه‌هاي نزديك به درياچه چورت هستند. مي‌توانيد بازديد از آنها را در برنامه سفرتان بگنجانيد.

نكات مهم براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص

اطراف درياچه هموار و مسطح است. بنابراين امكان تردد با ويلچر و لذت بردن از طبيعت اطراف وجود دارد. همچنين اين سفر به خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم پيشنهاد مي‌شود.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۵۴:۱۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :