مجله دلتا

سفر به “آن ور آب” با 65 هزار تومان

امروزه روستاي واريان به منطقه گردشگري تبديل شده و تقريبا هيچ ساكن دائمي در آن زندگي نمي‌كند. تورهاي يك روزه به اين روستا طرفداران زيادي دارد. تا جايي كه به آن ونيز ايران گفته‌اند.
واريان

فكرش را بكنيد! به جاي تاكسي بايد سوار قايق شويد تا به خانه برسيد! واريان همان جايي است كه براي رفتن به آن بايد سوار تاكسي قايقي شويد. واريان آن ور آب‌هاي سد كرج قرار دارد و يكي از روستاهاي توريستي اطراف تهران به شمار مي‌رود. با مجله گردشگري پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به روستاي آن ور آبي واريان سفر كنيم و زيبايي‌هاي آن را با هم ببينيم.

واريان

داستان روستاي واريان

دهه 30 خورشيدي بود كه سنگ بناي سد كرج گذاشته شد. تصميم گرفتند روي رودخانه كرج سد بزنند و وقتي اين اتفاق افتاد، نيمي از روستاي واريان كه آن سوي رودخانه كرج بود به زير آب رفت. آن زمان روستا حدود 500 نفر جمعيت داشت و نيمي از اين افراد دچار مشكل جدي شدند! خانه شان زير آب رفت و ديگرنمي‌توانستند در همان خانه زندگي كنند.

واريان

اينجا بود كه اتفاق جديدي افتاد. به افرادي كه دچار بحران مسكن شده بودند، در محدوده “زرنان” زمين و خانه دادند. در واقع اهالي واريان به اجبار به منطقه زرنان كوچانده شدند. زرنان محدوده‌اي بين جاده قديم و جاده مخصوص كرج است.

واريان

نيمي از روستا كه در ارتفاع قرار داشت به حيات خودش ادامه داد و اهالي همچنان آنجا زندگي كردند. اما بين روستا و خانه‌هايشان و جاده، يك درياچه فاصله افتاده بود. چنين شد كه براي اين عده قايق در نظر گرفتند تا بتوانند خودشان را به اطراف برسانند. و چنين بود كه روستاي واريان كم كم به منطقه‌اي گردشگري تبديل شد. جايي كه براي سفر به آن بايد سوار قايق شد، روي آب‌هاي نيلگون سد كرج پارو زد و به طبيعت زيباي روستا رسيد.

واريان

چطور برويم؟

براي رفتن به واريان بايد به جاده چالوس برويد و جاده را تا حدي ادامه دهيد كه سد كرج ديده شود. بايد خودتان را به پايين سد برسانيد. جاده فرعي وجود دارد كه شما را از جاده به نزديك سد منتقل مي‌كند. از آنجا بايد با قايق خودتان را به روستا برسانيد. تعداد كمي قايق براي تردد به روستا وجود دارد. بنابراين اگر قصد داريد بدون تور به روستا سفر كنيد، بايد از صبح زود كنار سد كرج حاضر باشيد.

واريان

تورهاي يك روزه واريان

امروزه روستاي واريان به منطقه گردشگري تبديل شده و تقريبا هيچ ساكن دائمي در آن زندگي نمي‌كند. تورهاي يك روزه به اين روستا طرفداران زيادي دارد. تا جايي كه به آن ونيز ايران گفته‌اند. البته بهروستاي صراخيه نيز ونيز ايران مي‌گويند. طبيعت روستا و همچنين تنها راه ورود به آن كه عبور از روي درياچه سد كرج است، از جذابيت‌هاي اين سفر به شمار مي‌رود. اين تورها ارزان هستند و با زير 100 هزار تومان يكي از آنها را مي‌توانيد بخريد.

واريان

نكات مهم در بازيد از روستاي واريان

بايد تمام سد كرج را كه آب در آن جا چند ده متر عمق دارد، بپيماييد. بنابراين سفر با تور پيشنهاد ما به شمااست. اما توري كه شما را بيمه گردشگري كرده باشد و موقع سفر با قايق، جليقه نجات بر تن كرده باشيد. چون حادثه خبر نمي‌كند. اگر از آب مي‌ترسيد و بيم غرق شدن داريد، اين سفر بر اي شما مناسب نيست.

واريان

تابستان و پاييز بهترين فصل سفر به روستا است. زيبايي طبيعت روستا صد چندان مي‌شود. كنار سد كرج رستوران شيشه‌اي جذابي قرار دارد كه غذاهاي با كيفيتي ارائه مي‌كند. بد نيست اگر خودتان را به اين رستوران دعوت كنيد و از چشم انداز زيباي درياچه و روستا كه فقط بخش خيلي كوچكي از آن از فاصله دور ديده مي‌شود، لذت ببريد. اين سفر براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص پيشنهاد نمي‌شود.

واريان


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۵۸:۴۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :