مجله دلتا

مي‌دانستيد فرش هم موزه دارد؟

همان كسي كه ورزشگاه آزادي و فرودگاه مهرآباد را طراحي كرده، موزه فرش را نيز طراحي كرده است.
موزه فرش

موزه فرش يكي از محبوب‌ترين موزه‌هاي تهران است. تا اندازه‌اي كه در همه تورهاي ورودي، يعني برنامه سفر خارجي‌هايي كه با تور به ايران سفر مي‌كنند، بازديد از آن گنجانده شده است. فرش ميراث معنوي ما ايرانيان است و موزه فرش، جايي است كه مي‌توانيد زيباترين نمونه‌هاي اين هنر فاخر را آنجا ببينيد. شايد براي‌تان جالب باشد اگر بدانيد ساختمان موزه فرش، شبيه به دار قالي است. با مجله گردشگري پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به موزه فرش سفر كنيم و لاي تار و پود آنها زيبايي را با همه وجودمان حس كنيم.

موزه فرش

نماي بيروني موزه فرش

موزه فرش كه نماي بيروني آن نيز به شكل دار قالي است، تمام الگوها و نقش‌هاي محلي قالي‌بافي از چهار گوشه ايران را به نمايش مي‌گذارد. هر كدام از رنگ‌هاي استفاده شده در فرش‌هاي موزه فرش ، معني خاصي داشته و نقش‌هاي بي‌همتاي آنها حكايت از احساسات و باورهاي مردم اين سرزمين دارند كه برگرفته از طبيعت، زندگي روزمره روستائيان و حماسه‌هاي شاهنامه هستند.

موزه فرش

قديمي‌ترين قالي موزه فرش

قديمي‌ترين فرش موزه يك فرش كاشاني ۵۰۰ ساله معروف به سنگشكو است. در اين موزه يك نسخه از قديمي‌ترين قالي موجود در جهان يعني قالي پازيريك، نيز به نمايش گذاشته شده است.

موزه فرش

داستان ساخت موزه فرش

موزه فرش ايران به منظور مطالعه تاريخ و چگونگي توسعه هنر فرش مخصوصاً فرش ايراني به دستور فرح پهلوي ساخته شد و در سال 1356 توسط وي افتتاح شد. معمار آن يكي از برجسته‌ترين معماران معاصر ايران آقاي عبدالعزيز فرمانفرمائيان است. از ديگر شاهكارهاي معماري وي اين معمار طراحي فرودگاه مهرآباد تهران و ورزشگاه آزادي است.

موزه فرش

ويژگي هاي معماري موزه

مساحت بناي موزه فرش۳۴۰۰ متر مربع بوده كه در دو طبقه ساخته شده است. طبقه اول نمايشگاه دايمي است كه در آن حدود ۱۵۰ تخته از نفيس‌ترين فرش‌هاي ايران همواره به نمايش گذاشته مي‌شوند. طبقه دوم براي برگزاري نمايشگاه‌هاي موقتي به كار مي‌رود. كتابخانه موزه چندين هزار كتاب با ارزش به زبان‌هاي مختلف در اختيار مشتاقان و محققان هنر قرار داده است. اين كتابخانه گنجينه‌اي از كتاب‌ها و نشريات و مقالات گوناگون مربوط به فرش ايراني و مشرق زمين است به شمار مي‌رود.

موزه فرش

چطور برويم؟

موزه فرش در گوشه شمال غربي پارك لاله و كنار موزه هنرهاي معاصر تهران قرار دارد. در واقع اين موزه در تقاطع خيابان كارگر شمالي و خيابان فاطمي قرار گرفته است. نزديك‌ترين متروها به اين موزه، متروي ايستگاه انقلاب و همچنين ايستگاه ميدان جهاد است.

نكات مهم در بازديد از موزه

كشيدن سيگار در تمام مكان‌ها و محوطه موزه ممنوع است.

فيلمبرداري و عكس‌برداري بدون استفاده از سه پايه دوربين و بدون اهداف تجاري داخل نمايشگاه دائمي آزاد است.

هر گونه فيلمبرداري و عكسبرداري از گالري موزه ممنوع است.

ممكن است برخي مكان‌ها بخاطر عمليات‌ حفظ و نگهداري بصورت موقتي بسته باشند.

وسيله ارتباطي براي افراد ناشنوا (TDD) در طبقه اول فراهم شده است.

بازديد از اين موزه را مي‌توانيد با بازديد از موزه هنرهاي معاصر در يك زمان تنظيم كنيد، چون هر دو در كنار يكديگر قرار دارند.

موزه براي بازديد افراد داراي فرزند زير 15 سال جذابيت ندارد.

موزه فرش

نكات مهم براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي خاص

موزه فرش براي افراد داراي معلوليت مناسب است. امكان تردد ويلچر فراهم است. همچنين براي افراد ناشنوا وسايل ارتباطي فراهم است. موزه به دليل فضاي نسبتا تاريكش براي بازديد خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم مناسب نيست.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۵۴:۱۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :