مجله دلتا

راز جزيره سرگردان

جزيره‌اي كه يك‌جا بند نمي‌شود! ديدن دارد مگر نه؟
جزيره سرگردان

كارتن سندباد را يادتان است؟ در يكي از قسمت‌ها، سندباد و همسفرانش به يك جزيره رسيدند. پياده شدند و بساط استراحت و خورد و خوراك را به راه انداختند. همين كه آتش روشن كردند، جزيره به حركت درآمد و ….. بله جزيره جزيره نبود! حيوان غول پيكري دريايي بود. ما در اينجا تصميم گرفتيم جاذبه‌اي را به شما معرفي كنيم كه شما را به ياد داستان سندباد مي‌اندازد! مي‌خواهيم با هم به جزيره متحرك تكاب سفر كنيم. پس حتي اگر آب دست‌تان است زمين بگذاريد و با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد تا با هم به عجيب‌ترين جزيره ايران سفر كنيم.

جزيره سرگردان

جزيره سرگردان كجااست؟

در آذربايجان غربي، جايي حوالي شهرستان تكاب. چمن متحرك كه در زبان تركي “چملي گول “ناميده مي‌شود. اين پديده جزيره‌اي است كه روي بركه‌اي حوالي تيكان تپه تكاب قرار گرفته و يكي از ديدني‌ترين جاهاي ايران به شمار مي‌رود. چملي گول در زبان محلي منطقه يعني “جزيره اي از چمن روي بركه”.

چرا سرگردان؟

چملي گول در واقع قطعه بزرگي از ني‌هايي است كه ريشه آنها در طول ساليان سال در هم تنيده شده‌ و مثل فرش، انسجام پيدا كرده‌اند. ريشه‌ها به كف بركه متصل نيستند. روي آب شناور مانده‌اند. براي همين با باد و حركت وضعي زمين در سطح بركه حركت مي‌كنند و همين موضوع، باعث شده سالانه بيش از 5 هزار نفر گردشگر، راهي تكاب شوند تا به چشم خودشان ببيند جزيره‌اي وجود دارد كه مثل رستوران گردان برج ميلاد، حركت مي‌‎كند و از يك سو به هر سويي كه دلش خواست مي‌رود.

جزيره سرگردان

چطور برويم؟

براي سفر به جزيره سرگردان بايد راهي آذربايجان غربي شويد. اين پديده جذاب طبيعي در 15 كيلومتري شهر تكاب قرار دارد. براي رفتن به اين چمن دو راه وجود دارد: راه اول از جاده تكاب به بدرلو است كه بعد از روستاي يلقون آغاج به روستاي وير مي‌رسيد. راه دوم از سمت تخت سليمان است. از جاده همپا به بدرلو برويد. نرسيده به روستاي قوشه بلاغ، به راه ميانبر قوشه بلاغ به بدرلو وارد شده و بعد از طي چند كيلومتر به روستاي «وير» برسيد. چمن متحرك در روستاي وير قرار دارد. اگر از نرم‌افزارهاي مسيرياب استفاده كنيد، بهينه‌ترين مسير را به شما نشان مي‌دهد. نگران نباشيد. گم نمي‌شويد.

نكات مهم در بازديد از چمن متحرك

اطراف چمن متحرك يا همان جزيره سرگردان خودمان، پوشيده از نيزار است. گاهي ارتفاع آنها به 2 متر نيز مي‌رسد. در نظر داشته باشيد بايد از مسيري روستايي به چمن متحرك برسيد. بنابراين لازم است تجهيزات مناسب و امكانات كافي همراه داشته باشيد. نيازهاي اوليه خودتان را از شهرهاي اطراف تهيه كنيد. اگر طبيعت گرد حرفه‌اي نيستيد و همچنين گروهي سفر نمي‌كنيد، هرگز و تاكيد مي‌كنيم هرگز فكر شب‌ماني اطراف بركه به سرتان نزند. ممكن است جان خود را از دست بدهيد. طبيعت اطراف بركه و چمن متحرك، تقريبا در همه طول سال سبز است. مي‌توانيد عكس‌هاي زيبايي از آن اطراف تهيه كنيد. آب تني در بركه ممنوع است. اين كار را نكنيد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۵۱:۱۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :