دارامان

گردشگري دلتا گردشگري دلتا .

گردشگري دلتا

داستان كوهي كه شعله‌ور است

آتش جاويدان در كوهي كه هرگز خاموش نمي‌شود! تشكوه رامهرمز را در برنامه سفر بگنجانيد.
تشكوه رامهرمز

كوهي را در نظر بگيريد كه عين اجاق خوراك پزي از هر جايش شعله‌اي روشن است و به هر سو زبانه مي‌كشد! نه اين صحنه‌اي از فيلم‌هاي تخيلي نيست! حقيقتي است كه وجود دارد. باورتان نمي‌شود؟ به ديدار تشكوه در رامهرمز برويد تا به چشم خودتان ببينيد كه در دنيا كوهي وجود دارد كه شعله‌ور است و شعله‌هايش را هيچ آتش‌نشاني نمي‌تواند خاموش كند. آتشي جاويدان! با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد تا با هم به تشكوه ، اين كوه آتشين سفر كنيم و غرق در حيرت، از زيبايي‌هاي آن لذت ببريم.

تشكوه رامهرمز

تشكوه كجااست؟

تشكوه يا كوه آتشين از جاذبه‌هاي گردشگري رامهرمز در استان خوزستان است. تشكوه در فهرست ميراث ملي نيز ثبت شده ‌است. اين كوه در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسير خديجه و ماماتين بعد از روستاي گنبد لران قرار دارد. كوه آتشين از گذشته‌هاي دور تاكنون شبانه روز مي‌سوزد. از قديم مردم محلي اين كوه را «تشكوه» نام‌گذاري كرده‌اند.

تشكوه رامهرمز

چطور برويم؟

براي ديدن تشكوه بايد از شرق رامهرمز به سمت ماماتين حركت كنيد. در جاده رامهرمز به الفارس هم مي‌توانيد كوه آتشين را ببينيد. اين كوه در روستاي گنبد لران رامهرمز قرار دارد.

چرا اين كوه شعله‌ور است؟

 استان خوزستان روي دريايي از نفت و گاز قرار گرفته است.به گفته زمين شناسان دليل شعله‌ور شدن آتش از تشكوه، گوگرد موجود در زمين و متصاعد شدن گاز طبيعي از عمق زمين به سطح آن است. گازهاي هيدروكربوري از لايه‌هاي مختلف زمين عبور مي‌كنند و از هر درز و شكافي در سطح زمين به بيرون نشت كرده و شعله‌ور مي‌شوند؛ به طوري كه هنگام شب، نور سوختن اين گاز بيشتر ديده مي‌شود. نكته جالب توجه اين است كه در مجاورت تشكوه به دليل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمي‌توان آتش ديگري روشن كرد.

تشكوه رامهرمز

برادر دوقلوي تشكوه

غير از تشكوه در نزديكي شهر صنعتي اميديه و منطقه آغاجاري هم كوهي وجود دارد كه مردم محلي آن را كوه سوخته مي‌نامند. از لابه‌لاي خاك و سنگ‌هاي كوه سوخته زبانه‌هاي آتش بيرون مي‌آيد و دود سياهي روانه آسمان مي‌شود. تيرگي اين دود باعث مي‌شود تا فضاي اطراف چشمه‌هاي آتش اين كوه نيز سياه رنگ به نظر برسد. كوه سوخته كوچك‌تر از تشكوه است و رنگ سياهش آن را از سلسله جبال اطراف مجزا كرده است. در قله كوه در اثر زمين لغزش يا رانش زمين شكاف عميقي وجود دارد كه دهانه اصلي خروج گاز بوده و آتش از درون آن شعله‌ور است.

تشكوه رامهرمز

يك آزمايش بامزه

اگر در گوشه و كنار تشكوه گودالي كوچك حفر كنيد، مي‌بينيد كه بلافاصله گاز طبيعي از گودال بيرون مي‌آيد و بعد از آن، به چشم خودتان مي‌بينيد كه چطور از همان گودال كوچك خودتان شعله زبانه مي‌كشد!  همچنين جالب است بدانيد كه در اين منطقه، هيچوقت موفق نخواهيد شد كبريت و يا فندكي را روشن كنيد. مگر اينكه گازي كه متصاعد مي شود تمام شود. زيرا گازهايي كه متصاعد مي شوند تركيب هواي اطراف را بهم زده و زور اكسيژن موجود به اين گاز نمي رسد و بنابراين به هيچ وجه آتش ديگري در اين منطقه روشن نخواهد شد.

تشكوه رامهرمز

نكات مهم براي بازديد از تشكوه

زيبايي كوه در شب هزار برابر روز است. جوري برنامه ريزي كنيد كه چشم انداز شب را ببينيد. شعله‌هايي براي كباب كردن جوجه كباب شما يا سرخ كردن ذغال قليان‌تان انجا نيستند! فقط ببينيد، عكس بيندازيد و لذت ببريد. سعي نكنيد از شعله‌ها استفاده يا آنها را خاموش كنيد. مسير دسترسي به تشكوه تقريبا دشوار است. در طول راه احتمالا تابلوهاي زيادي نخواهيد ديد. بنابراين حتما از اپليكيشن‌هاي مسيرياب يا راهنماي محلي كمك بگيريد. آن اطراف امكانات رفاهي و گردشگري خاصي نيست. نيازهاي خود را از نزديك‌ترين شهر تهيه كنيد. پوشيدن لباس خنك توصيه مي‌شود. همچنين بهترين فصل براي بازديد از اين جاذبه طبيعي منحصر به فرد، فصل پاييز است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۳۱:۱۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

الله الله از اين مكان!

بقعه شيخ صفي اردبيلي در فهرست ميراث جهاني به ثبت رسيده است.
بقعه شيخ صفي

باورتان مي‌شود در همين ايران خودمان چند عالي قاپو داريم؟ يكي در اصفهان، يكي در قزوين و ديگري در اردبيل! مقبره شيخ صفي اردبيلي به همراه چند مقبره و بناي تاريخي ديگر در عالي قاپوي اردبيل قرار دارد و در اين صفحه قصد داريم با هم به اين مكان سفر كنيم تا از شگفتي‌هاي معماري آن به وجد بياييم. مجموعه مقبره‌هاي مجموعه شيخ صفي الدين اردبيلي در فهرست جهاني يونسكو به ثبت رسيده است. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد.

بقعه شيخ صفي

مقبره شيخ صفي اردبيلي كجاست؟

مقبره شيخ صفي در ميدان عالي قاپوي اردبيل قرار دارد. در اين مجموعه زيبا تنها آرامگاه شيخ صفي‌الدين وجود ندارد، بلكه چندين آرامگاه متعلق به پادشاهان صفوي و بزرگان آن دوره است. چيني خانه، سردر ورودي، راهرو مياني، جنت سرا، حياط بزرگ، چله‌خانه، حرم‌خانه، نماي بيروني قنديل‌خانه، شهيدگاه، آرامگاه شاه اسماعيل و گنبد الله‌الله، از قسمت‌هاي تشكيل‌دهنده اين مجموعه است كه هر يك از آن‌ها خصوصيات منحصربه‌فردي دارد. كشته شدگان جنگ چالدران نيز در اين مجموعه به خاك سپرده شده‌اند.

بقعه شيخ صفي

چرا مقبره شيخ صفي اهميت دارد؟

شيخ صفي،جد بزرگ پادشاهان صفوي است. پادشاهان صفوي مذهب شيعه را در ايران به رسميت شناختند و در ترويج آن كوشيدند. از اين رو مجموعه شيخ صفي اردبيلي، افزون بر ارزش‌هاي معماري و تاريخي، از نظر معنوي هم براي ايرانيان ارزشمند است. آرامگاه شيخ صفي الدين اردبيلي، عارف و شاعر بزرگ، بزرگ‌ترين، كامل‌ترين و برجسته‌ترين خانقاه است كه با استفاده از معماري سنتي ايراني (ايلخاني و تيموري) و با الهام از تصوف بنا شده است. اين مجموعه كلكسيون فاخرترين هنرهاي تجسمي ايراني است. عالي‌ترين نوع كاشي‌كاري معرق، مقرنس كاري، گچ بري كتيبه‌هاي نفيس، خط خطاطان بزرگ دوره صفوي، منبت‌هاي ارزنده، نقره‌كاري، تذهيب و طلاكاري، نقاشي، تُنگ بري و … را  در اين مجموعه مي‌توانيد ببينيد و لذت ببريد.

بقعه شيخ صفي

چهار حياط دارد

 مجموعه شيخ صفي چهار حياط دارد: حياط باغچه (بزرگ ترين حياط)، حياط بزرگ، كه مجموعه ي بناهاي اصلي دور آن قرار دارند، حياط كوچك، فضايي بين دو حياط باغچه و حياط بزرگ، و حياط جنوبي يا شهيدگاه است.

بقعه شيخ صفي

گنبدي به نام الله الله!

گنبد الله الله در بالاي مقبره برجي شيخ صفي‌الدين قرار گرفته است و هسته مركزي مجموعه را تشكيل مي‌دهد. اين گنبد توسط صدرالدين موسي بنا شده است. استوانه‌اي آجري شكل است كه بر روي قاعده سنگي هشت ضلعي قرار گرفته و به گنبدي كم‌خيز در بالا ختم مي‌شود. بيون برج و گنبد، با كاشيكاري فيروزه‌اي تزيين شده است. روي كاشي، كلمه جلاله الله به كرات تكرار شده. براي اين گنبد را الله الله مي‌گويد. بعضي از كارشناسان مي‌گويند احتمالا مقبره از ابتدا گنبد نداشته است و گنبدش، بعدها در طول زمان به آن اضافه شده.

بقعه شيخ صفي

قبر شيخ صفي‌الدين در مركز محوطه هشت ضلعي، داخل آرامگاه با صندوق چوبي منبّت و خاتم‌كاري ارزشمندي پوشش داده شده كه در گذشته به جواهر آراسته بوده است. اما اكنون خبري از جواهر در آنجا نيست. كتيبه مفصلي به خط ثلث در حاشيه بالاي آن نوشته شده است كه حاوي عباراتي مانند نام مالك آرامگاه است. روي لوحي نقره‌اي، نام سازنده صندوق نوشته شده است.

بقعه شيخ صفي

سقف داخل بقعه شيخ صفي بسيار ديدني است! كافيست سرتان رابالا بگيريد و از چيزي كه مي‌بينيد غرق در لذت شويد. اين سقف به زيبايي با هنرهاي ايراني و اسلامي تزئين شده است.

بقعه شيخ صفي

نكات مهم در بازديد از بقعه شيخ صفي

مجموعه گرچه مذهبي نيست، اما شئونات را رعايت كنيد. از خوردن و آشاميدن در بقعه‌ها خودداري كنيد. سر و صداي زياد نكنيد. نيازي به داشتن تجهيزات خاصي نداريد. مجموعه در وسط شهر است و  به حدود يك ساعت زمان براي بازديد نياز داريد. عكاسي بدون سه پايه ايرادي ندارد. اما مجاز به استفاده از سه پايه عكاسي نيستيد. افراد با نيازمندي‌هاي خاص امكان بازديد از مجموعه را دارند. تردد ويلچر امكان پذير است. به نظر مي‌رسد مجموعه از جذابيت كافي براي كودكان اتيسم برخوردار نيست و حوصله آنها را سر مي‌برد. بازديد از اين مكان را به خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم صرفا به اين دليل پيشنهاد نمي‌كنيم.

بقعه شيخ صفي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۸:۰۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

بيا دورش بگرديم!

بياييد همه با هم دور ايران عزيزمان بگرديم و از زيبايي‌هاي آن لذت ببريم.
ايران

گلچيني از بهترين تصاوير زيبا از ايران را براي شما تهيه كرده‌ايم تا از ديدن آن به وجد بياييد و زير لب بگوييد : ايران قشنگ‌مان چقدر زيباست! زيبايي، لطافت و انرژي خوب اين تصاوير زيبا تقديم به همه همراهان صفحه گردشگري پيام دلتا. اميدواريم با ديدن اين عكس‌ها حال دل‌تان خوب‌تر از هميشه شود. اگر دوست داريد با زيبايي‌هاي ايران بيشتر آشنا شويد اينجا را بخوانيد.

.اين عكس زيبا از چهارباغ اصفهان است. چهارباغ به همراه چند باغ ايراني ديگر در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيده است

چهارباغ اصفهان

اينجا انارك است. انارك در استان اصفهان و حاشيه كوير قرار گرفته است. بخشي از قلعه و حصار باستاني اين شهر همچنان باقي مانده است.

انارك

تصويري زيبا از پوشش زنان جنوبي. برقع و شلوار بندري يكي از پرطرفدارترين انواع پوشاك سنتي ايراني است كه مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. از اين پوشاك به عنوان يادبود و سوغات استفاده مي شود.

زن جنوبي

عمارت زيباي سعديه. سعديه يكي از پرطرفدارترين جاهاي ديدني شيراز به شمار مي رود.

سعديه

اينجا برج خاموشان يزد است. برج خاموشان در واقع گور دخمه اي زرتشتي است كه به يكي از جاذبه هاي گردشگري يزد تبديل شده است.

برج خاموشان يزد

برج ساعت در تبريز. برج ساعت و عمارت شهرداري در مركز تبريز قرار دارد و يكي از ديدني هاي اين شهر است.

برج ساعت تبريز

بافت تاريخي شهر عقدا. عقدا شهري در استان يزد است كه بيشترين بافت تاريخي را نسبت به جمعيت و مساحت از آن خود كرده است.

برج ساعت تبريز

چاروق زنجان. چاروق كفشي چرمي است كه از هنرهاي سنتي، سوغات و صنايع دستي مخصوص زنجان به شمار مي رود.

چاروق زنجان

عكس زيبايي از ساحل كياسر در مازندران.

ساحل كياسر

آرامگاه استر و مردخاي. اين آرامگاه در مركز شهر همدان قرار دارد و براي اقوام يهود قابل احترام است. طبق اسناد تاريخي، استر برادرزاده مردخاي بوده است.

استر مردخاي همدان


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۸:۱۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

متين آباد، جايي كه زمين به آسمان دوخته شده

اكوكمپ كويري متين آباد يكي از زيباترين كويرهاي ايران است.
كوير متين آباد

در آسمان غرق شويد و با ستاره‌ها پچ پچ كنيد. گرماي خورشيد و خنكاي نسيم را روي پوستتان حس كنيد و زندگي را با همه وجود به ريه بكشيد. اينجا اكوكمپ كويري متين‌ آباد، جايي براي تازه شدن و لذت بردن است. آسمان فيروزه‌اي اينجا به زمين طلايي رنگش دوخته شده و امكانات رفاهي سازگار با محيط‌زيست، براي گردشگران موقعيتي را پديد آورده كه از طبيعت بكر كوير، بي‌نهايت لذت ببرند و خاطره‌اي به يادماندني بسازند. كوير متين ‌آباد سرزمين تضادهاي دوست داشتني است و همين، تا به اين اندازه محبوبش كرده. با مجله گردشگري پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به كوير متين آباد سفر كنيم.

كوير متين آباد

دوستدار محيط زيست است

سال 1391 بود كه اكوكمپ متين ‌آباد گشايش يافت تا از پتانسيل طبيعي كوير متين ‌آباد براي جذب گردشگر استفاده كند. اكوكمپ متين ‌آباد، نخستين كمپ طبيعي ايران است كه بر اساس گردشگري پايدار تاسيس شده. دوستدار محيط زيست است و براي اثبات اين ادعا، تلاش مي‌كند. استفاده از منابع انرژي تجديدپذير و ارزان، مديريت پسماند و احداث مزارع ارگانيك از جمله اقداماتي است كه مديران كمپ كوير متين ‌آباد انجام داده‌اند تا ثابت كنند دلشان براي محيط‌زيست مي‌تپد. اقامت در سراي سنتي به سبك كاروان‌هاي باستاني ايران، شب‌ماني زير آسمان پرستاره كوير و سياه‌چادرهاي عشايري و همچنين به سر بردن در كومه‌ها و آلونك‌هاي گلي با رختخواب و شمد ايراني، از جمله تجربه‌هاي متفاوتي است كه در كوير متين ‌آباد انتظارتان را مي‌كشد.

كوير متين آباد

جاذبه هاي كوير متين آباد

تفريحاتي مثل شترسواري در طبيعت، دوچرخه‌سواري روي تل‌ماسه‌ها، رصد ستارگان و پرنده‌نگري، ريلكسيشن و مراقبه در كوير از ديگر جاذبه‌هاي اكوكمپ كوير متين ‌آباد به شمار مي‌آيد. گردانندگان اكوكمپ كوير متين ‌آباد به هر بهانه‌اي جشن برپا مي‌كنند. جشن‌هاي تقويمي ايران باستان، جشن برداشت محصول و نوروز از جمله رويدادهايي است كه سبب مي‌شود در كوير متين‌ آباد شادماني دسته جمعي برپا شود. اكو كمپ كوير متين ‌آباد با تضادهاي دوست داشتني كه در رنگ‌ها، پوشش گياهي، جانوران و ژئومورفولوژي زمين دارد، يكي از بهترين گزينه‌هاي اكوتوريسم ايران به شمار مي‌رود و لذتي را كه از سفر به آنجا حاصل مي‌شود، فقط بايد تجربه كرد. براي اطلاعات بيشتر مي‌توانيد سايت اكوكمپ متين آباد را مطالعه كنيد.

كوير متين آباد

چطور برويم؟

براي گردشگران داخلي با خودروي شخصي اين مسير را پيشنهاد مي‌كنيم: از تهران وارد اتوبان قم شويد. سپس راه اتوبان كاشان را در پيش گيريد. پس از پشت سر گذاشتن كاشان، از خروجي بادرود، از اتوبان خارج شويد. از مسير بادرود پيش رويد و حدود 10 كيلومتر بعد به شهرستان بادرود مي‌رسيد. به راه خود ادامه دهيد و روستاهاي خالدآباد و ده‌آباد را رد كنيد. در مجموع 6 كيلومتر بعد از بادرود، به كوير متين ‌آباد مي‌رسيد.

كوير متين آباد

به چقدر زمان نياز داريم؟

اكوكمپ كوير متين‌ آباد را نمي‌شود يك ساعته يا دو ساعته ديد! بايد دست كم يك شب و يك روز در كوير ماند و از شب و روز و طلوع و غروب و گرما و خنكايش لذت برد. پيشنهاد ما به شما رسيدن به اكوكمپ در ساعات پاياني روز، تماشاي غروب خورشيد كوير و بازي رنگها و سايه‌ها، اقامت در سكونتگاه و يا چادرهاي كمپ، تماشاي ستارگان با تلسكوپ، خوابيدن زير آسمان شب، تماشاي طلوع خورشيد كوير، شتر و دوچرخه سواري، گشت زدن در مزرعه ارگانيك و …. است كه همه اينها دست كم به دو روز و يك شب زمان نياز دارد. بهترين فصل براي كويرنوردي نيز بهار و پاييز است.

كوير متين آباد

كي برويم بهتر است؟

در زمستان و تابستان، سختي آب و هوا نمي‌گذارد از تمام لذت‌هاي كوير بهره‌مند شويد. در مناسبت‌هاي تقويمي مثل شب يلدا، عيد نوروز، مراسم آئيني قاليشويي مشهد اردهال، عاشورا و …. كمپ كويرمتين آباد شلوغ‌تر است. زيرا مديران كمپ، خود به برگزاري آئين‌هاي مرتبط با اين رويدادها مي‌پردازند. افزون بر آن، بسياري از گردشگران داخلي ترجيح مي‌دهند تعطيلات پايان هفته را در كمپ كوير متين آباد بگذرانند. بنابراين جمعيت بيشتري روانه متين‌ آباد مي‌شوند. اردي‌بهشت ماه نيز جاذبه كوير به دليل پوشش گياهي حواشي آن و همچنين آب و هواي فرح بخشش دوچندان مي‌شود. آئين سنتي گلاب گيري قمصر نيز كمك مي‌كند تا جمعيت بيشتري جذب كوير شوند.

كوير متين آباد

نكات مهم  در بازديد از كوير متين آباد

بار و بنديل اضافي با خود به اكوكمپ كوير متين‌ آباد نبريد. همراه داشتن بلوز آستين بلند و شلوار لازم است. همچنين كلاه لبه‌دار، عينك آفتابي و كرم ضد آفتاب با خود همراه داشته باشيد. اگر مي‌خواهيد در چادرهاي عشايري اقامت كنيد، ملحفه، مسواك، حوله و وسايل بهداشت ببريد. كفش مناسب بپوشيد. كفش مناسب كفشي است كه جلويش بسته باشد. پاشنه نداشته باشد و شن‌هاي كوير به راحتي داخلش نشود. مراقب طبيعت و ساكنينش باشيد. به جز ردپا چيزي به جاي نگذاريد و به جز عكس، چيزي همراه خود نبريد. آلودگي صوتي ايجاد نكنيد. جيغ نكشيد. بلند بلند حرف نزنيد و سكوت طبيعت را رعايت كنيد. آلودگي صوتي مي‌تواند ديگر موجودات زنده ساكن كوير را دچار اختلال كند.

كوير متين آباد

فقط از آب لوله‌كشي درون كمپ كوير متين ‌آباد استفاده كنيد. به حيوانات غذا ندهيد. پيش از ساعت 12 ظهر، محل اقامت خود را تخليه كنيد و آن را تحويل دهيد. كفش‌هاي خود را حتما داخل چادر يا كومه ببريد و حتي يك دقيقه هم آنها را در حالي كه پايتان نيستند، رها نكنيد. اگر بدانيد عقرب‌ها و مارها عاشق بوي جوراب هستند و از نشستن درون كفشتان لذت مي‌برند، اين نكته را بيشتر جدي خواهيد گرفت. به فرهنگ بومي ساكنان كوير احترام بگذاريد. جهت استفاده از تفريحات جانبي كمپ، با پذيرش هماهنگ كنيد و تا مي‌توانيد در مصرف آب و برق و انرژي صرفه‌جويي كنيد.

كوير متين آباد

 نكات مهم براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص

افراد با نيازمندي‌هاي خاص به شرط داشتن لازم مورد نيازشان مي‌توانند به اين سفر بروند.  اقامتگاه‌ها پله ندارد و براي تردد ويلچر مناسب است. همچنين خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم نيز به راحتي مي‌توانند به اين سفر بروند و در كنار فرزندشان از آن لذت ببرند. تجربه كردن كوير، به افزايش شناخت و آگاهي اين كودكان نسبت به محيط كمك مي‌كند.

كوير متين آباد


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۵:۲۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

لذت خوردن كوفته تبريزي آن هم وسط حمام!

در حمام خوردني خورده‌ايد؟ به حمام نوبر برويد و ببينيد چه لذتي دارد!
حمام نوبر

تا به حال در حمام كوفته تبريزي خورده‌ايد؟ چاي در استكان لب طلايي كمر باريك چطور؟ به حمام نوبر تبريز برويد. روي تخت‌ بنشينيد. به مخده لم بدهيد و هر آنچه از اغذيه و اشربه لذيذ دلتان مي‌خواهد نوش جان كنيد. حمام نوبر يك حمام ايراني و تاريخي متعلق به ابتداي قرن 19 است كه با حفظ ويژگي‌ها و ظاهر پيشين خود، در كاربري متفاوت به حياتش ادامه مي‌دهد. اين حمام كه در فهرست ميراث ملي نيز به ثبت درآمده، اكنون به عنوان سفره‌خانه سنتي فعاليت مي‌كند و آماده است تا جذاب‌ترين خاطرات سفر را براي گردشگران رقم بزند. با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد تا با همديگر به حمام نوبر برويم و از جذابيت‌هاي آن به وجد بياييم.

در حمام نوبر چه خبر است؟

در اين حمام- رستوران، موسيقي آذري نواخته مي‌شود و ميهمان‌داران همگي لباس سنتي آذربايجان با آن كلا‌ه‌هاي خزدار بزرگ بر تن كرده‌اند. هر جايي را نگاه كنيد، نمادي ايراني براي حيرت كردن و لذت بردن خواهيد ديد. اينجا حمام ايراني نوبر است. جايي كه تا چند ده سال پيش به عنوان مكاني عمومي براي نظافت مورد استفاده قرار مي‌گرفت. اما هم اكنون به عنوان سفره‌خانه و قهوه‌خانه آماده است تا ميهمانانش را به تجربه‌اي تكرار نشدني دعوت كند. كاربري‌ حمام نوبر كه عوض شد، نامش نيز تغيير كرد و اكنون به نام سفره خانه سنتي شهريار فعاليت مي‌كند.

تغيير كاربري يعني اين!

قسمت گرم‌خانه حمام  اكنون تبديل به قهوه‌خانه شده و افزون بر سرويس معمول قهوه‌خانه‌ها، انواع دمنوش‌هاي گياهي را نيز به ميهمانان خود ارائه مي‌دهد. ديگر قسمت‌هاي حمام ايراني نيز تبديل به سفره‌خانه شده است و انواع غذاهاي خوشمزه ايراني و آذري را براي ميهمانان خود تدارك مي‌بيند. پشت بام حمام ايراني نوبر نيز به فضايي براي نقالي و پرده‌خواني تبديل شده است. حمام ايراني نوبر را مي‌توان از جمله باشكوه‌ترين بناهاي بازمانده از اواسط دوره قاجاريه معرفي كرد. شهرت اين حمام به دليل طاق‌هاي گنبدي باشكوه و مقرنس‌كاري شده درونش است. حمام ايراني نوبر با استفاده از آجر، ملات، گچ و سنگ تراش خورده در ستون‌ها ساخته شده است.

حمام نوبر

چطور برويم؟

حمام نوبر در مركز شهر قرار دارد. اگر مي‌خواهيد با اتوبوس خودتان را به اين حمام كهنسال برسانيد، بايد در ايستگاه ميدان ساعت از اتوبوس‌هاي بي‌آرتي پياده شويد. اگر از خطوط مترو استفاده مي‌كنيد، ايستگاه متروي ميدان ساعت نزديك‌ترين مسير دسترسي شما به اين مكان است. طبق پيشنهاد سفري كه برايتان تدارك ديده‌ايم، پس از بازديد از ميدان ساعت و موزه شهرداري، و پيش از آنكه خيابان تربيت را درنورديد، زماني را براي استراحت در حمام ايراني نوبر و صرف خوراكي سبك يا مفصل اختصاص دهيد. حمام دقيقا نبش خيابان تربيت و امام خميني قرار دارد.

حمام نوبر

نكات مهم در بازديد از حمام نوبر

اگر به نيت خوردن غذاي خوشمزه و اصيل ايراني به حمام مي‌رويد، بايد بدانيد از11صبح تا5عصر مي‌توانيد در سفره‌خانه ناهار ميل كنيد. از7غرروب تا11:30شب نيز سفره‌خانه آماده است تا با غذايي لذيذ شام شما را تدارك ببيند. قهوه‌خانه نيز از11صبح تا 11:30 شب آماده پذيرايي از ميهمانانش است. در زماني كه مسافرت‌ها به تبريز اوج مي‌گيرد، يعني بازه بيست روزه تعطيلات نوروزي و همچنين در تابستان‌ها، بازديدكنندگان حمام ايراني نوبر نيز افزايش مي‌يابند. افزون برآن، در تعطيلات آخر هفته نيز سفره خانه را پرجمعيت خواهيد ديد. در همه365روز سال، حتي روزهاي تعطيلات رسمي به مناسبت عزاداري، اين حمام سنتي را باز و آماده خدمات خواهيد يافت. حواستان باشد از12شب تا11صبح فردايش، درهاي حمام ايراني نوبر به روي بازديدكنندگان بسته خواهد بود.

بايد و نبايدها

از سيگار كشيدن در حمام  خودداري كنيد. عكس‌برداري مانعي ندارد. به مظاهر فرهنگي كه در گوشه و كنار حمام قرار دارد دقت كنيد. پيشنهاد مي‌كنيم دمنوش‌هاي ايراني و همچنين غذاهاي سنتي را در اين رستوران تست كنيد. براي تجربه كردن فضاي كاملا ايراني، پيشنهاد مي‌كنيم تخت و مخده را براي نشستن انتخاب كنيد. به متكاهاي بزرگ كه به عنوان پشتي مورد استفاده قرار مي‌گيرند، مخده مي‌گويند. اگر مي‌خواهيد روي تخت بنشينيد بايد بدانيد لازم است كفش‌تان را در بياوريد. از اين رو رعايت بهداشت پا ضروري به نظر مي‌رسد.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۰:۳۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

به كابل جان سلام

كابل شهري ديدني و دوست داشتني است.
كابل

آيا شما هم از آن دسته افرادي هستيد كه مايليد در باره  افغانستان بيشتر بدانيد؟ آيا تصوري درباره كابل و زيبايي‌هاي آن داريد؟ آيا مي‌دانيد كابل يكي از زيباترين، معصوم‌ترين و متفاوت‌ترين پايتخت‌هاي جهان است؟ با مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم در كابل، پايتخت افغانستان گردش كنيم و زيبايي‌هاي آن را ببينيم.

كابل

كابل كجااست؟

كابل در قسمت مركزي افغانستان قرار دارد. اين شهر كوهستاني است. يعني بيشتر از نصف (۵۶.۳٪) آن را كوه‌ها و دشت‌هاي ناهموار كوهستان هندوكش تشكيل مي‌دهد. اين شهر نسبت به تهران خيلي خلوت است. كمي بيشتر از 3 ميليون نفر جمعيت دارد!

كابل

تاريخ كابل

كابل يكي از شهرهاي بسيار قديمي در آسيااست. اين شهر از ديرباز بر سر مسير شرق به غرب جهان قرار داشته و از اين رو از موقعيتي استراتژيك برخوردار بوده است.

كابل

كابل همواره يكي از ناآرام‌ترين شهرهاي افغانستان بوده و در طول ساليان دراز، همواره عرصه نبرد گروه‌هاي مختلف بوده است. همين موضوع سبب شده از قافله رشد و تكنولوژي و توسعه، كمي عقب بماند.

كابل

 همه چيز درباره وضعيت شهر

اين شهر همراه با قندهار، هرات و مزار شريف توسط بزرگراه‌هاي حلقوي كه در سرتاسر كشور امتداد يافته وصل شده است. كابل مملو از اماكن تاريخي، مساجد، زيارتگاه‌ها، باغ‌هاي تاريخي و دروازه‌هاي مشهور، شاعراي نامي و نويسنده‌‌هاي بلند پايه است.

كابل

كابل متشكل از اقوام گوناگوني است. اقوام تاجيك، پشتون و هزاره با مذاهب گوناگون در اين شهر زندگي مي‌كنند.

از آنجايي كه شهر كوهستاني است، دماي هوا در زمستان حتي تا منفي 20 درجه سانتي‌گراد نيز مي‌رود. در حالي كه در تابستان بيشترين حد گرما حدود 38 درجه است.

كابل

 دريا يا رودخانه؟ مساله اين است!

كابل يك رودخانه دارد كه به نام درياي كابل ياد مي‌شود و كوهاي پغمان سرچشمه مي‌گيرد. اين رودخانه از مركز شهر عبور مي‌كند و به تنهايي يكي از ديدني‌هاي آن به شمار مي‌رود.

كابل شهر ثروتمندي است! معادن غني از سنگ‌هاي قيمتي دارد. معادن لاجورد و ياقوت اين شهر مشهورند.

اقتصاد شهر

پايتخت افغانستان باغ‌هاي ميوه زيادي دارد. پاييز فصل برداشت محصولات باغي است. انگور و انواع ميوه‌هاي هسته دار از محصولات باغي كابل به شمار مي‌‎روند. گندم، جو و ماش نيز از عمده‌ترين محصولات زراعي هستند. بيش از 90 درصد اقتصاد كابل، در بخش زراعت و دامداري قرار دارد. از اين رو توليد محصولات چرمي نيز يكي از مشاغل مهم در اين شهر به شمار مي‌رود.

كابل

 جاهاي ديدني كابل

كابل شهري تاريخي است. از اين رو آثار باستاني و جاهاي ديدني زيادي دارد. باغ بابر، قرغه، باغ بالا، باغ وحش، مقبره نادرشاه، نگارستان ملي، موزه كابل،آرشيو اسناد ملي،بناي  زيارت عاشقان و عارفان، قصر دارالامان، كوچه كاه فروشي، بالاحصار و ديوار شهر، موزه ملي، مسجد شاه دوشمشيره، كوچه آنتيك فروشي برخي از ديدني‌هاي اين شهر هستند.

كابل

رسانه‌هاي اجتماعي در مركز افغانستان

پايتخت افغانستان يكي از فعال‌ترين شهرها در حوزه مطبوعات و رسانه است. شايد براي شما جالب باشدكه ١٣۴ رسانه گروهى شامل ( آژانس خبرى، تلويزيون، راديو، روزنامه، هفته نامه، دوهفته نامه، ماهنامه و مجله) در پايتخت افغانستان فعال هستند.

كابل

هم اكنون در اين شهر ٣٠ كانال تلويزيونى،34 دستگاه راديويي، ١۴ روزنامه ، ٣٧ هفته نامه، ۴ نشريه دو هفته نامه،۴ نشريه ماه نامه، ۴ مجله و 8  آژانس خبري فعاليت دارند .

كابل

غذاهاي محلي

مشهورترين غذايي كه در پايتخت افغانستان مي‌توانيد پيدا كنيد، كابلي پلو يا قابلي پلو است. در همين مجله دلتاي خودمان مي‌توانيد دستور پخت آن را جست و جو كنيد.

كابل

نقشه افغانستان كه محصولات باغي هر استان را نشان  مي‌دهد


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۸:۲۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

هزار دره و حتي بيشتر

هزار دره مثل يك مخمل سبز با طراوت و زيباست

هزار دره

تركمن صحرا محدوده‌اي عجيب است. جنگل و دريا، كوه و بيابان را يكجا دارد. بيهوده نيست كه ايران كوچك ناميده مي‌شود. هزار دره و قبرستان خالد نبي يكي از ديدني‌هاي مهم اين محدوده از ايران است كه در كنار مردمان تركمن صحرا، اسب و موسيقي دلرباي عشايري گردشگران زيادي را به سوي خود مي‌كشاند. با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد تا با هم به تركمن صحرا و هزار دره اعجاب انگيزش سفر كنيم.

هزار دره

هزار دره كجاست؟

هزار دره در تركمن صحرا قرار دارد. تركمن صحرا در استان گلستان است. تركمن صحرا منطقه‌اي در استان گلستان است كه شهرهايي مثل گنبد كاووس، بندر تركمن و روستاهايي در شمال كلاله را در برمي‌گيرد. اين منطقه يكي از منحصربه‌فردترين

 هزار دره در مسير قبرستان خالد نبي قرار دارد كه سنگ قبرهاي عجيبش يكي از ديدني‌ترين مقاصد گردشگري ايران است. تپه ماهورهاي هزار دره رويايي است و به ويژه در بهار و تابستان اغواگري مي‌كند.

هزار دره

قبلا دريا بوده!

تپه ماهورهاي تخم مرغي شكل هزار دره در شمال تركمن صحرا قرار دارد. اين تپه‌ها دركنار روستاي هدف گردشگري گچي سو بالا واقع شده است. جنس خاك اين تپه ماهور ها از خاك رس است كه از ارزشمندترين خاك‌ها به شمار مي‌رود. در بين اين تپه ماهورها دره‌هاي باريك و كم ارتفاع با جاده‌هاي خاكي فراوان وجود دارد كه به همين دليل هزار دره نام گرفته است. اين محدوده با نوار مرز كشور تركمنستان 45 كيلومتر فاصله دارد. گفته مي‌شود زماني اين منطقه دريا بوده است!

هزار دره

مقبره و قبرستان خالد نبي

از ميان پيچ و خم‌هاي هزار دره كه عبور كنيد، به كوهي به نام «گوگجه داغ» مي‌رسيد. مقبره‌اي پر از روايت بر فراز اين كوه جاي گرفته. اينجا همان زيارتگاه خالد نبي است كه در گورستاني به همين نام قرار دارد. وقتي اينجا مي‌رسيد، بي‌اغراق، حس مي‌كنيد ميان تابلو نقاشي ايستاده‌ايد. حس مي‌كنيد هر قدمي كه برمي‌داريد بر روي بوم‌ نقاشي اتفاق مي‌افتد. ميزان زيبايي طبيعت به قدري است كه مي‌خواهيد تمام تپه ماهورها و دره‌ها را بالا و پايين برويد، گل‌هاي زرد را ببوييد و هر تكه ‌سنگي را كه ديديد در آغوش بكشيد. طبيعت اطراف زيارتگاه خالدنبي، جايي كه يك طرف‌تان تپه‌ماهورهاي سبزرنگ و طرف ديگر هزاردره‌ها چشمان‌تان را جادو مي‌كنند.

هزار دره

چطور برويم؟

براي رفتن به هزار دره بايد به استان گلستان سفر كنيد و راهي شهرستان كلاله شويد. در 55 كيلومتري كلاله، مسير فرعي روستاي گچي سو بالا را در پيش بگيريد. بعد از روستا، كم كم مي‌توانيد چشم انداز تپه ماهورهاي سبز مخملي را ببينيد.

هزار دره

نكات مهم در بازديد از هزار دره

در بازديد از هزار دره بايد مقادير زيادي پياده روي كنيد. بنابراين پوشيدن كفش راحت، كرم ضد آفتاب و عينك دودي و همچنين كلاه لبه دار ضروري به نظر مي‌رسد. همچنين بهتر است از ديگر جاذبه‌‎هاي اطراف نيز ديدن كنيد. قبرستان خالد نبي با آن سنگ قبرهاي مرموزش را ببينيد. براي آبشار كبودوال برنامه ريزي كنيد. برج قابوس را ببينيد و از ديدن سبك زندگي عشاير تركمن لذت ببريد. مي‌توانيد اسب سواري و حتي شب ماندن در آلاچيق‌هاي صحرانشينان تركمن را نيز تجربه كنيد. اين سفر براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص چندان توصيه نمي‌شود. رفتن به جزيره آشوراده نيز يكي از پيشنهادات ما به شماست. شب ماني در اقامتگاه‌هاي بومگردي كه زير نظر سازمان ميراث فرهنگي است، مي‌تواند حس خوبي به شما دهد و تجربه‌هاي جذاب‌تري برايتان خلق كند. خريدن زيورآلات تركمني و روسري‌هاي هزار رنگ و نقش زنان تركمن را به شما توصيه مي‌كنيم.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۳:۲۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

15 ترفند عالي براي سفري لذت بخش‌تر

با دانستن تكنيك‌‎هاي سفر، بيشتر خوش بگذرانيد.

سفر

كار نيكو كردن از پر كردن است. اين مثل يعني كسي كه تجربه تكرار مداوم چيزي را دارد، مي‌تواند آن را به نيكوترين شكل ممكن انجام دهد. سفر كردن هم همين طور است. وقتي زياد سفر برويد، تكنيك‌ها و ترفندهايي ياد مي‌‎گيريد كه كمك مي‌كند بيشتر لذت ببريد و خوش بگذرد. در اينجا 15 تكنيك را كه حاصل تجربه عاشقان سفر در طول ساليان دراز است، براي شما آماده كرده‌ايم. اين تكنيك‌‌ها به شما كمك مي‌كند تجربيات عالي‌تري از سفر داشته باشيد.

سفر

۱- مريم گلي از شما در برابر حملات پشه ها محافظت مي كند

اين پيشنهاد به ويژه براي افرادي كه در دشت ها و مناطق جنگلي و كوهستاني به پياده روي و حتي كوهنوردي مي پردازند بسيار كاربردي خواهد بود. براي اينكه از هجوم پشه ها و گزيده شدن توسط آن ها خلاص شويد، كافي است يك دسته برگ مريم گلي را درون آتش بيندازيد تا براي مدتي طولاني از دست اين حشرات آزاردهنده در اطراف خود راحت شويد.

۲- استفاده از ظرف لنز چشمي به عنوان قوطي نگهدارنده كرم

ظرف هاي لنز را از هر داروخانه اي مي توانيد با قيمتي ارزان تهيه كنيد. از آن جا كه اين محفظه جاي بسيار كمي اشغال مي كند، اما فضاي داخلي خوبي دارد، مي توانيد كرم مصرفي خود براي چند وعده را در آن ريخته و هميشه در كيف خود همراه داشته باشيد. همچنين براي ذخيره و حمل آسان خميردندان نيز مي توان از آن استفاده كرد.

۳- برگ بو  و كاهش تهوع

اگر از آن دسته افرادي هستيد كه حركات ماشين موجب ايجاد تهوع در شما مي شود، پيشنهاد مي كنيم در طول سفر يك تكه برگ بو زير زبان خود قرار دهيد. نگران مزه آن نباشيد زيرا حسي همانند جويدن آدامس را به شما القا خواهد كرد.

۴- استفاده از جعبه دارو براي نگهداري زيورآلات

اين جعبه ها، فضاي كمي اشغال مي كنند اما گنجايش زيادي براي ذخيره وسايل ريز دارند. از اين رو مي توانيد زيورآلات خود همانند گوشواره، گردنبند، دستبند يا پابند را در آن ريخته و بدون نگراني از گم شدن به هر كجا مي خواهيد با خود حمل كنيد. جعبه‌هاي دارو را مي‌توانيد از داروخانه‌ها يا فروشگاه‌هاي تجهيزات پزشكي تهيه كنيد.

۵- قوطي آدامس براي نگهداري سنجاق سر

سنجاق سرهاي كوچك را مي توانيد درون اين قوطي ها بريزيد.

۶- لوله كن تا چروك نشود

براي اين منظور بهتر است لباس ها را به جاي تا كردن، رول كرده و در چمدان بچينيد. به اين صورت، علاوه بر اينكه لباس ها چروك نمي شوند، فضاي بيشتري نيز براي وسايل خود در اختيار خواهيد داشت.

سفر

7- كفش‌هاي خود را در كيسه بگذاريد

اگر بدانيد بعضي جانوران خطرناك مثل مار و عقرب، عاشق بوي جوراب و كفش شما هستند، هرگز كفش‌هاي خود را در طبيعت رها نمي‌كنيد. حتي اگر قرار است فقط پنج دقيقه كفش‌تان را در بياوريد، حتما آن را در كيسه پلاستيكي بگذاريد و محكم ببنديد.

8- دور خودتان آهك بريزيد

دور جايي كه چادر زده و اتراق كرده‌ايد، يك دايره آهكي بكشيد. آهك ارزان است و مي‌توانيد يك كيسه از آن در صندوق عقب خودروي‌تان نگه داريد. آهك از پيشروي موجودات موذي و خطرناك به حريم شما جلوگيري مي‌كند.

۹- پيشگيري از كثيف شدن ظروف غذا در طول سفر

براي اينكه از كثيف شدن هاي پي در پي ظروف در طول سفر خلاص شويد مي توانيد از ورقه هاي آلومينيومي يا كاغذ روغني كمك بگيريد.

سفر

۱۰- بازي با هسته خرما يا آلو

اگر قرار است در طبيعت پياده روي كنيد، يك هسته خرما يا آلو گوشه لپ خود نگهداريد و هر از گاهي آن را در دهان‌تان بچرخانيد. اين كار باعث مي‌شود غدد بزاقي فعال بمانند و گلوي‌تان زود به زود خشك نشود.

11- براي وسايل برقي خود پيشبيني كنيد

باطري اضافي همراه داشته باشيد. كابل شارژ گوشي كه قابل اتصال به باطري خودرو است با خودتان ببريد. پاوربانك همراه داشته باشيد. خلاصه فكر خالي شدن شارژ گوشي و وسايل برقي خود باشيد.

۱۲- از چيپس به عنوان كبريت استفاده كنيد

ورقه هاي چيپس آتش زنه هاي خوبي محسوب مي شون. مي توانيد براي روشن كردن هيزم‌هاي ريز، مقداري از آن را زير چوب ها قرار داده و روشن كنيد.

۱۳- رستوران هايي را انتخاب كنيد كه كاميون ها انتخاب مي كنند

راننده هاي كاميون چون هميشه در جاده هستند، همه رستوران ها را به خوبي مي شناسند و از اين رو، در محلي توقف مي كنند كه به كيفيت و سلامت غذاي آن اطمينان دارند.

۱۴- OK Maps

OK Maps عكس نقشه گوگل شما را ذخيره مي كند از اين رو مي توانيد نقشه مسير خود را به صورت آفلاين هم در اختيار داشته باشيد. براي اين منظور فقط كافي است در نوار جست و جو عبارت OK Maps را تايپ كنيد تا گوگل بقيه كارها را خودش برايتان انجام دهد.

سفر

۱۵- برگ آلوئه ورا همراه داشته باشيد

برگ گياه آلوئه ورا يك ضد حساسيت و التيام دهنده عالي براي پوست است. از آن براي كاهش اثرات آفتاب سوختگي و التيام نيش حشرات و همچنين آب‌رسان قوي پوست در مناطق كويري استفاده كنيد.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۶:۳۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

موزه كليساي وانك و محله دلرباي جلفا

كليساي وانك در اصفهان يكي از ديدني‌هاي جذاب اين شهر است.
كليساي وانك

كليساي وانك 400 ساله كه گل سرسبد محله باستاني جلفا است، يكي از جاذبه‌هاي پرطرفدار اصفهان به شمار مي‌رود. بارزترين ويژگي كليساي وانك كه معماري ارمني و ايراني را درهم آميخته، نقاشي‌هاي ديواريش است كه همه قسمت‎هاي داخلي نمازخانه كليسا را آراسته و با استفاده از رنگ روغن و آب طلا، داستان‌هاي مذهبي كتب مقدس عهد عتيق و جديد را به تصوير كشيده است. با مجله گردشگري پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به محله دلرباي جلفاي اصفهان و موزه كليساي با ابهت و زيباي آن سفر كنيم.

كليساي وانك

كوچك‌ترين انجيل دنيا اينجاست

ديدن كوچك­ترين انجيل دنيا، مشاهده حكاكي جمله‌اي از تورات روي تار موي منسوب به دختري 18 ساله با ميكروسكوپ، و ديدن بيش از 1200 شي تاريخي در موزه كليساي وانك جذابيت خاصي دارد. كليساي وانك از قسمت‌هاي مختلفي مانند برج ساعت، برج ناقوس، موزه، نمازخانه، چاپخانه و كتابخانه تشكيل شده است.

كليساي وانك

تاريخ كليساي وانك

در زمان شاه عباس، گروه زيادي از ارامنه، از سرزمين‌هاي اصلي خودشان به سوي اصفهان كوچانده شدند. شاه عباس اول با ارامنه به نيكويي رفتار كرد و از املاك خاصه خود، زمين‌هاي جنوب غربي زاينده رود را در اختيار آنها گذاشت تا در آن محدوده اسكان يابند. محله‌اي كه ارمنيان در اين زمين‌ها برپا نهادند، جلفا ناميده شد. ارمنيان جلفا كه مقيم اصفهان شده بودند، اين حق را داشتند كه آزادانه مراسم ديني و عبادي برپا دارند و كليسا بسازند و طبق سنن مذهبي خودشان زندگي كنند.

كليساي وانك

ديوارنگاره‌هاي كليساي وانك

ديوارنگاره‌هاي تالار نمازخانه كليساي وانك برگرفته از متون انجيل مقدس هستند و تصاويري از بدو تولد تا عروج عيسي را به تصوير كشيده‌اند. نگاره‌هايي از روز رستاخيز، بهشت و جهنم و داستان خلقت آدم و حوا نيز روي ديوارها و دورتا دور سقف گنبدي نمازخانه كليسا كشيده شده‌اند. طلاكاري و تذهيبي كه براي آراستن اين كليسا به كار رفته، از همه كليساهاي ارامنه چشم نوازتر است. كليساي وانك از نظر پلان، از روي سنت استپانوس در جلفاي آذربايجان ساخته شده است.

شايد با ديدن نماي ساده و آجري كليسا نا اميد شويد. اما درون آن به اندازه‌اي هنر و زيبايي را در آميخته كه شگفت زده خواهيد شد. نقاشي‌هاي پر ابهت و باشكوه رنگ روغن درون كليسا روي گچ به تصوير درآمده و گفته مي‌شود ساخت بناي اصلي 9 سال به درازا كشيده است. كليساي وانك را كليساي آمنا پركيج مقدس و همچنين كليساي سن سور نيز مي‌نامند. كليساي وانك در زبان ارمني به معني كليساي اعظم است و در گذشته اين كليسا وظيفه تربيت كشيش را عهده دار بوده است.

نخستين چاپخانه ايران در كليساي وانك

چاپخانه كليساي وانك نخستين چاپخانه ايران و حتي خاورميانه به شمار مي رود. خليفه اعظم ارمنيان جلفاي اصفهان، حدود 400 سال پيش در سفرش به اروپا با چاپ كتاب آگاه شد و در صدد برآمد در محله جلفاي اصفهان نيز چاپخانه احداث كند. دستگاه هاي چاپ و محصولاتي كه از اين دستگاه ها بيرون آمد هم اكنون در چاپخانه كليسا به بازديدكنندگان نشان داده مي‌شوند.

ارمنيان در زمان كوچ اجباريشان به اصفهان، ناگزير تمام دارايي خود را در سرزمينشان جا گذاشتند. اما نتوانستند از كتاب‌هاي بيشماري كه در خانه هايشان داشتند دل بكنند. بنابراين آنها را با سختي زياد همراه خود به اصفهان آوردند. اين كتاب‌ها اغلب دست نويس و از جنس پوست طبيعي بودند. حدود 150 سال پيش ارمنيان اصفهان قسمتي از كليسا را به كتابخانه اختصاص دادند و كتاب‌هاي جمع آوري شده را درون گنجه‌هاي چوبي چيدند.

كليساي وانك

كلكسيون انجيل‌هاي نفيس در كليساي وانك

موزه كليساي وانك با داشتن بيش از1200شي تاريخي مكاني جذاب و ديدني است. اشياي جالب و گران قيمتي در اين موزه نگهداري مي‌شود كه اغلبشان از سوي مردم اهدا شده‌اند. بسياري از اين اشيا در دنيا بي‌نظير هستند و تنها نمونه‌هاي موجود در نوع خودشان به شمار مي‌روند. مجموعه عالي و ارزشمندي از انجيل‌هاي نفيس نيز در اين موزه نگهداري مي‌شود. همچنين مجموعه فرامين سلطنتي از سوي پادشاهان وقت ايران به ارامنه از ديگر اسناد ارزشمند و قابل توجه موزه كليساي وانك به شمار مي‌رود.

كليساي وانك كانون ارتباط ارامنه اصفهان با ارامنه جهان است و امور اداري مربوط به ارمني‌ها در اين كليسا انجام مي‌شود. در طبقه دوم برج ساعت، ساعت بزرگي به وزن سيصد كيلوگرم نصب شده كه طنين ناقوس آن تا فاصله زيادي به گوش مي‌رسد. بناي يادبود قتل عام 1915 ميلادي ارمنيان از ديگر ديدني‌هاي كليساي وانك است.

كليساي وانك

چطور برويم؟

سرراست ترين مسير دسترسي به كليساي وانك، خيابان حكيم نظامي- چهارراه نظر شرقي و كوچه كليساي وانك است. همچنين از خيابان توحيد نيز مي‌توانيد پس از وارد شدن به خيابان نظر غربي به كليساي وانك برسيد.

كليساي وانك

نكات مهم براي بازديد

با سه پايه نمي‌توانيد از محوطه بيرون كليساي وانك عكاسي كنيد. درون فضاهاي كليسا وانك به شرط استفاده نكردن از فلاش مي‌توانيد عكاسي كنيد. همچنين امكان عكاسي از موزه و اشياي درون آن وجود ندارد. كليساي وانك گرچه جاذبه گردشگري است اما در درجه اول ماهيتي مذهبي دارد. بنابراين رعايت شئونات مذهبي توصيه مي‌شود. خوردن و آشاميدن در درون بناها مجاز نيست. امكان بازديد براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص وجود دارد. در محله جلفا قدم بزنيد. قهوه‌هاي اين محله بي‌نظير است. در كافه‌ها و شربت‌خانه‌هاي عالي اين محله استراحت و خوراكي سبك

.ميل كنيد

كليساي وانك


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۳:۵۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

كاخ اردشير، جايي پر از امنيت

كاخ اردشير بابكان 1800 سال قدمت دارد.

كاخ اردشير

فكرش را بكنيد، از در خانه‌ پاي‌تان را بيرون بگذاريد و جلوي خانه، يك درياچه كوچك و كلي سرسبزي و درخت ببينيد! اين موقعيت كاخ اردشير در فيروزآباد فارس است و روزگاري، ساكنان كاخ همين تصوير را هر روز جلوي محل زندگي خودشان مي‌ديدند. كاخ اردشير كاخي 1800 ساله است كه به تازگي به همراه چند اثر ديگر در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيده. با مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به كاخ اردشير بابكان سفر كنيم.

كاخ اردشير

كاخ اردشير كجااست؟

كاخ اردشير در فيروزآباد استان فارس قرار دارد. استان فارس يكي از قديمي‌ترين نواحي گردشگري و تاريخي ايران است. پرونده تخت جمشيد، پاسارگاد، باغ ارم پيش‌تر در استان فارس به ثبت جهاني رسيده است. محور تاريخي فيروزآباد كه كاخ اردشير هم بخشي از آن است، به تازگي در فهرست ميراث جهاني به ثبت رسيده است. كاخ اردشير بابكان، در استان فارس، ۳ كيلومتري شهرستان فيروزآباد قرار گرفته است.

كاخ اردشير

نكات مهم درباره كاخ اردشير

كاخ اردشير بابكان كه برخي به آن آتشكده فيروز آباد نيز مي‌گويند قدمتي برابر 1800 سال دارد و از نخستين آثار معماري ساسانيان به شمار مي‌آيد. اين بنا با لاشه سنگ ساخته و در آن از ملات گچ استفاده شده است. تالارهاي تو در توي اين كاخ از ويژگي‌هاي منحصر به فرد آن به شمار مي‎رود و گچ بري‌ها در قسمت بالاي ديوارهاي داخلي همچنان سالم و نشان دهنده اوج هنر در شروع عصر ساساني است، هنري كه از گچ كاري هاي دوره هخامنشي الهام گرفته است.

كاخ اردشير

قسمت‌هاي مختلف كاخ

ساختار كاخ اردشير سه بخشي است. يك بخش آن ايوان رفيعي است كه چهار تالار بزرگ بر آن عمود شده‌اند. اين قسمت از طريق يك پلكان با بركه نزديك كاخ مرتبط بوده است. سه تالار داراي گنبد در پشت اين بخش قرار داشته كه با تالارها ارتباط دارند. بخش سوم شامل يك حياط و دو ايوان و چند تالار است.

نماي خارجي اين بنا نيز با نيم ستون هاي گچي زيبايي تزئين شده اند. مصالح استفاده شده در اين كاخ بيشتر از جنس سنگ و گچ بوده كه در زمانه خود مصالحي مهم و ارزشمند تلقي مي‌شده. برخي از باستان شناسان، اين بنا را نه كاخ اردشير، بلكه آتشكده فيروز آباد مي دانند، چون اين بناي باشكوه در كنار آب ساخته شده و احتمالا محلي براي پرستش آناهيتا، ايزدبانوي آب ها و همچنين ميترا بوده است. با اين حال برخي عقيده دارند كاخ اردشير در واقع محل اقامت رسمي پادشاه ساساني خارج از شهر اردشيرخوره بوده است.

كاخ اردشير

در محوطه كاخ اردشير آبگيري به چشم مي خورد كه يكي از دلايل اصلي اردشير و معماران او براي انتخاب محل كاخ به شمار مي‌رفت.

كاخ اردشير در 2 كيلومتري شهر اردشيرخوره يا همان فيروزآباد قرار دارد و برج و باروي حفاظتي ندارد. مساله اي كه نشان مي‌دهد اردشير اين كاخ را زماني ساخته است كه نيازي نداشت ملاحظات امنيتي و نظامي را در منطقه فيروزآباد رعايت كند

خود كاخ يك فضاي پذيرايي عمومي دارد كه از يك ايوان وسيع با اتاق هاي جانبي تشكيل شده و به يك فضاي گنبددار منتهي مي‎شود. در پشت فضاهاي گنبددار، حياطي ايوان دار با تالارهاي بزرگ شبيه به هم مي‎توان ديد..

كاخ اردشير

نكات مهم در بازديد از كاخ اردشير

از ريختن ذباله، نوشتن يادگاري و آسيب زدن به محيط خودداري كنيد. وسايل و تجهيزات مورد نياز را با خودتان ببريد. آن حوالي امكانات رفاهي چنداني وجود ندارد. از كندن خشت و گل‌هاي كاخ خودداري كنيد.

كاخ اردشير


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۹:۳۹ توسط:مجله دلتا موضوع: