دارامان

گردشگري دلتا گردشگري دلتا .

گردشگري دلتا

شهر اولين‌ها فيروزه دارد!

تبريز شهر اولين‌ها است و مسجد كبود يكي از ديدني‌هاي مهم اين شهر.
مسجد كبود

كاشيكاري‌هاي ظريف، پر نقش‌ونگار لاجوردي و فيروزه‌اي رنگ مسجد كبود، دليل محبوبيت اين مسجد باستاني است؛ تا جايي كه به “فيروزه جهان اسلام” شهرت يافته. مسجد كبود با داشتن زيباترين تزئينات آراسته به خطوط ثلث، نسخ و نستعليق و نگاره‌ها هندسي و اسليمي بي‌نظير، در فهرست ميراث ملي به ثبت رسيده است. باصفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به مسجد كبود تبريز سفر كنيم و از ظرافت‌هاي معماري آن لذت ببريم.

مسجد كبود

لرزيد، اما كاملا فرو نريخت

مسجد كبود در سال 840 خورشيدي و در زمان حكمراني جهانشاه، مقتدرترين پادشاه قراقويونلو ساخته شد. در زلزله‌اي كه در 1249 خورشيدي به وقوع پيوست، بخش‌هاي زيادي از مسجد كبود آسيب ديد، اما كاملا فرو نريخت. در سال‌هاي نخست قرن حاضر، بازسازي مسجد از سر گرفته شد و هم‌اكنون نيز مرمت كاشي‌كاري‌ها و تزئينات داخلي مسجد ادامه دارد. مسجد كبود هم اكنون به يكي از ديدني‌هاي اصلي تبريز تبديل شده است.

چرا اين مسجد مهم است؟

مسجد كبود يكي از شاهكارهاي هنر و معماري پس از اسلام است. كاشي‌هاي معرق فيروزه‌اي و لاجوردي كه در تزئين مسجد به كار رفته، با خطوط نسخ، نستعليق و ثلث آراسته شده و انواع طرح‌هاي اسليمي و هندسي زينت بخش تزئينات داخلي مسجد كبود بوده است. مسجد به دستور دختر جهانشاه قراقويونلو ساخته شده و حدود 600 سال قدمت دارد. در زلزله 1249 خورشيدي، بخش‌هاي زيادي از مسجد از بين رفت. گنبدها فرو ريختند و بسياري از ديواره‌هاي داخلي از بين رفتند.

مسجد كبود

چندين نام دارد

سردر بنا بعد از زلزله مهيب تبريز، همچنان باقي ماند كه امروزه مورد مرمت قرار گرفته و صلابت و شكوه مسجد كبود را به رخ مي‌كشد. اين مسجد سال‌هاست مورد بازسازي قرار گرفته و هم اكنون جزئيات كاشيكاري‌هايش مراحل تكميلي را پشت سر مي‌گذارد. مسجد به دليل معماري منحصر به فرد و رنگ زيباي لاجوردي و فيروزه‌اي كاشي‌هايش به فيروزه جهان اسلام شهرت يافته است. گوي مسجد، مسجد شاه‌جهان و عمارت مظفريه نيز از ديگر نام‌هاي ديگر اين مسجد به شمار مي‌رود.

مسجد كبود

چطور برويم؟

مسجد كبود در مركز شهر تبريز واقع شده و دسترسي به آن آسان است. اگر با مترو مي‌خواهيد خودتان را به مسجد برسانيد، بايد در ايستگاه ميدان ساعت و يا ايستگاه بهشتي پياده شويد و چند قدم راه برويد. سامانه اتوبوس‌ تندرو نيز از روبه‌روي مسجد عبور مي‌كند. بايد در ايستگاه مسجد كبود از ايستگاه پياده شويد. همچنين به خاطر داشته باشيد با شماره‌گيري 133 مي‌توانيد از سيستم تاكسي‌ بي‌سيم بهره‌مند شويد. استفاده از تاكسي آنلاين مثل اسنپ و تپسي نيز ايده خوبي است.

مسجد كبود

نكات مهم در بازديد از مسجد

در سفر به شهر اولين‌ها، پيشنهاد ما اين است كه تبريزگردي‌تان را از مسجد كبود آغاز كنيد. جاذبه‌هايي زيادي در حوالي اين مسجد وجود دارد كه مي‌شود آنها را پياده مورد بازديد قرار داد. موزه عصر آهن، موزه آذربايجان، ميدان شهرداري، خيابان تربيت، موزه سنجش و بسياري از جاذبه‌هاي تبريز در اين محدوده قرار دارند. بنابراين از مسجد شروع كنيد و جاذبه‌هاي تبريز را يك به يك ببينيد. عكس‌برداري بدون استفاده از فلاش و سه پايه مانعي ندارد. همچنين بازديد از مقبره جهانشاه و همسرش را فراموش نكنيد. از متصديان مسجد بخواهيد مقبره را نشان‌تان دهند.

مسجد كبود

نكات مهم براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي خاص

افراد با نيازمندي‌هاي خاص به راحتي مي‌توانند از مسجد بازديد كنند و از ظرافت‌هاي معماري و كاشيكاري آن لذت ببرند. عبور ويلچر مانعي ندارد. همچنين اين مسجد براي بازديد خانواده‌هاي داراي فرزند اتيسم نيز مناسب است.

مسجد كبود

همچنين بخوانيد:


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۰۹:۰۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

بركه جادويي

مرداب جادويي هسل در هر فصلي از سال به يك رنگ ديده مي‌شود!
مرداب هسل

مرداب هسل جادويي است و اين را فقط وقتي به آنجا سفر كنيد و به چشم خودتان ببينيد باورتان مي‌شود. مرداب هسل جايي بين جنگل‌هاي اطراف چالوس، لابه‌لاي درختان جاي گرفته و روي سطح آبش، پوششي يكپارچه از جلبك و خزه قرار دارد. در هر فصلي از سال، مرداب را به رنگ متفاوتي مي‌بينيد و همين، جادوي بركه است. با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد تا با هم به بركه رويايي هسل سفر كنيم و از آرامش و زيبايي آن غرق در سرور و لذت شويم.

مرداب هسل

مرداب هسل كجاست؟

مرداب جادويي هسل جايي بين مرزن آباد و چالوس قرار دارد. اين مرداب در روستاي سينوا كه فقط 10 كيلومتر با چالوس فاصله دارد، قرار گرفته و دورتا دورش پوشيده از درخت است. در واقع مرداب، در وسط جنگل قرار دارد. جنگلي كه در هر روز سال و هر فصل خدا به رنگ و جلوه‌اي متفاوت به نظر مي‌آيد و از آن جز صداي سكوت و چهچه پرندگان جنگلي صدايي به گوش نمي‌سد. چه چيزي جذاب‌تر، وسوسه كننده‌تر و آرامش‌بخش‌تر از اين صحنه مي‌توانيد در ذهن‌تان تجسم كنيد؟

مرداب هسل

هسل يعني آب راكد

در گويش محلي مردمان بومي چالوس، هسل به آبي گفته مي‌شود كه يك جا راكد است. به همين دليل، مرداب را هسل ناميده‌اند. راكد بودن آب باعث شده رويش جلبك و خزه زندگي كند. اين جلبك‌ها در هر فصلي از سال، متناسب با شرايط اقليمي و دما به رنگي متفاوت ديده مي‌شوند! از سبز چمني گرفته تا نارنجي و صورتي و ارغواني! جادويي و دلفريب به نظر مي‌رسد. اينطور نيست؟

مرداب هسل

نام هاي ديگر مرداب هسل

مرداب هسل به نام‌هاي ديگري نيز شهرت دارد. مرداب كندوچال، كنيچال، مهازچال، كن اوچال نيز از ديگر نام‌هايي است كه مرداب را به آن مي‌شناسند. درختان انجيلي، ممرز و بلوط، عمده‌ترين پوشش گياهي اطراف بركه هستند.

نكات مهم هنگام بازديد

از ايجاد هر گونه آلودگي محيطي و صوتي پرهيز كنيد. ته سيگار و آدامس جويده شده هم زباله محسوب مي‌شوند و نبايد آنها را در هر محيط طبيعي از جمله طبيعت اطراف مرداب رها كنيد. ورود گردشگران بي مبالات به اين منطقه و بازديد آنها از مرداب، آن را با خطرات زيست محيطي روبه‌رو كرده است. بنابراين اگر دوست داريد چنين جاذبه فوق العاده‌اي براي آيندگان نيز باقي بماند، در حفظ محيط زيست جداً بكوشيد. حتي اگر كيسه اضافه با خود همراه داشته باشيد و زباله‌هاي احتمالي اطراف را جمع كرده و با خود ببريد، لطف بزرگي در حق طبيعت كرده‌ايد.

مرداب هسل

سرو صداي اضافي باعث به هم خوردن نظم اكوسيستم مي‌شود و ساكنان جنگل را با مشكلات جدي روبه‌رو مي‌كند. با بلند كردن موسيقي از دستگاه پخش خودرو يا ايجاد هر گونه سر و صداي بي‌مورد، ساكنان جنگل را آواره و بي‌خانمان نكنيد.

مرداب هسل

آن حوالي امكانات رفاهي خاصي وجود ندارد. آب و خوراك دلخواه‌تان را با خود ببريد. اگر مي‌خواهيد شب را در كنار بركه بگذرانيد نياز به تجهيزاتي مانند چادر مسافرتي، لباس مناسب و كيسه خواب داريد. تا مي‌توانيد عكاسي كنيد و جادوي بركه را تا ابد در كادر دوربين‌تان به ثبت برسانيد. و در آخر، جز عكس و البته زباله‌هاي‌تان نه چيزي با خود بياوريد و جز رد پا چيزي باقي نگذاريد.

مرداب هسل

نكات مهم براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي خاص

براي رسيدن به بركه نيازي به پيمودن مسير پياده نيست. خودروها تا نزديك بركه مي‌توانند تردد كنند. بنابراين افراد با نيازمندي‌هاي ويژه نيز مي‌توانند به راحتي به بركه جادويي هسل سفر كنند و از آرامش و زيبايي آن لذت ببرند. به نظر مي‌رسد اين سفر براي خانواده‌هاي داراي فرزند اتيسم نيز مناسب باشد و مشكل خاصي اين كودكان را تهديد نمي‌كند.

مرداب هسل


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۰۱:۱۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

دوست داريد به تنبل‌خانه سفر كنيد؟

گردشگري خواب! يك تفريح ايده‌آل و جذاب براي افراد كه استراحت كردن را به هر چيز ديگري ترجيح مي‌دهند.
گردشگري خواب

آيا شما هم از آن دسته افرادي هستيد كه استراحت و خواب را بهترين نوع تفريح مي‌دانيد؟ آيا شما هم به دليل زندگي كارمندي هميشه كسري خواب داريد؟ آيا شما هم آرزو مي‌كنيد كاش مي‌شد هر چقد دلتان مي‌خواهد بخوابيد؟ آيا شما هم عاشق خواب عميق و بي‌دغدغه و راحت هستيد؟ پس با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد. قصد داريم مكان‌هايي را به شما معرفي كنيم كه صرفا براي خوابيدنِ راحت طراحي شده‌اند! بله نوع جديدي از گردشگري وجود دارد كه باب دل تنبل‌ها و عاشقان استراحت است! گردشگري خواب! با ما همراه باشيد.

گردشگري خواب

گردشگري خواب، بهشت عاشقان استراحت

تعطيلات خواب چيزي است كه احتمالا تعداد زيادي از افراد شاغل به آن نياز دارند! جايي كه بشود بي‌دغدغه تا هر وقت حس و حالش بود خوابيد. شايد براي شما خبر خوبي باشد كه بدانيد اين نوع جديد گردشگري هم اكنون در بسياري از نقاط دنيا ارائه مي‌شود و هتل‌هايي هستند كه خدمات خواب راحت به گردشگران ارائه مي‌كنند. خدمات اين هتل‌ها و مراكز اقامتي و توريستي شامل بسته‌هاي خواب راحت است. در اين بسته‌ها همه جور امكاناتي براي اينكه شما يك خواب دلچسب و آرام داشته باشيد، گنجانده شده.

گردشگري خواب

از رايحه‌هاي آرام بخش گرفته تا دمنوش‌هاي خواب آور، بالش‌هاي دفع كننده فركانس‌هاي مزاحم، پتوهاي ريلكس كننده، تشك‌هاي كاهش استرس و نورهايي كه شما را به آرام‌ترين حالت ممكن مي‌رسانند! از همه مهم‌تر، مشاوران خواب هستند كه در اين مراكز حضور دارند تا با ارائه راه حل‌هايي، شما را به شيرين‌ترين حالت ممكن بخوابانند. جوري كه خستگي هزار ساله هم از تن‌تان بيرون بيايد. هيجان انگيز و وسوسه كننده به نظر مي‌رسد. اينطور نيست؟

گردشگري خواب

كجا بريم بخوابيم؟

هتل بنجامين (Benjamin) در نيويورك يكي از مقاصد گردشگري خواب است. اين هتل براي خواب راحت مسافران يك مشاور پزشكي خواب استخدام كرده است. برنامه «استراحت و تجديد قوا» هتل بنجامين ده گزينه دارد. مثلا بالش پرشده از آب و بالش ضد خروپف. افزون بر اين، بسته‌ي خوابِ اين هتل شامل پنجره‌هايي سه جداره، پرده‌هاي خاموشي، مديتيشن، دستگاه‌هاي حذف سر و صدا، ماسك خواب و آيتم‌هاي ديگر است.

گردشگري خواب

مجموعه هتل‌هاي وِستين (Westin) از ديگر مراكزي هستند كه گردشگري خواب ارائه مي‌كنند. آن‌ها اين‌گونه هتل‌شان را توصيف مي‌كنند: «براي خواب بهتر؛ در تختخواب‌هاي آسماني ما خوابي به نرمي اسطوخودوس داشته باشيد.» بسته خواب هتل‌هاي وِستين همچنين شامل اسپا و منوي غذايي خوابِ خوب است.

گردشگري خواب

مركز سيكس سِنسِز يائو نوي (Six Senses Yao Noi) در خليج ساكت و آرام فانگ نگا باي (Phang Nga Bay) تايلند نيز مكاني ايده آل براي سپري كردن تعطيلاتِ خواب است. برنامه خواب آن‌ها شامل تشك‌هاي دست‌ساز و راحت، بالش‌هايي خاص و ملافه‌هاي كتان براي خواب بهتر مهمانان است. حتي مي‌توانيد با سفير خواب در تماس باشيد! او در صورت بروز مشكلي براي خوابيدن، به رفع آن مشكل كمك مي‌كند.

گردشگري خواب

بالش حذف كننده فركانس ديده‌ايد؟!

در مركز اقامتي سوئيسوتل (Swissotel) برلين براي برخي از مهمانان، تختخواب‌ها جاذبه اصلي به‌حساب مي‌آيند. بسته خواب اين هتل نيز توسط يك متخصص خواب به نام دكتر مايكل فِلد (Dr. Michael Feld) تهيه‌ شده است. بسته مخصوصِ خوابِ اين هتل شامل: نوردرماني، رايحه‌درماني، سالن هواي كوهستاني و بالش‌هاي حذف‌كننده فركانس تنش دار، مي‌شود. اين بسته وضعيت شما را در حالتي شبيه مديتيشن قرار مي‌دهد.

واحد‌ اقامتي كانيون رَنچ (Canyon Ranch) در نزديكي كوه‌هاي سانتا كاتالينا (Santa Catalina) واقع‌ شده‌ است. اين مركز نيز يكي ديگر از مقاصد گردشگري خواب است. در كانيون رنچ يك مشاور و درمانگر خواب براي گفتگو در مورد چالش‌هاي خواب و مسايل مربوط به بهبود خواب، آماده خدمت‌رساني است.

گردشگري خواب

در مركز اقامتي كوه ساموي تايلند (Koh Samui) تمركز بر اين است كه مهمان علاوه بر خواب راحت در زمان اقامت، پس از بازگشت به خانه نيز خواب متعادلي داشته باشد. مشكلات خواب از طريق تركيب روش‌هاي متداول و درمان‌هاي طبيعي مثل طب سنتي چيني، ماساژ درماني و تعادل روح و جسم برطرف مي‌شوند.

آيا حاضريد براي تجربه كردن يك خواب رويايي، آرام و فراموش نشدني، سفر كنيد و هزينه بپردازيد؟


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۲۹:۴۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

رفتينگ رفتيد؟

رودگردي باب ميل هيجان طلب‌هاست! سفر به اعماق طبيعت بكر با چاشني آدرنالين!
رفتينگ

بالا و پايين پريدن روي موج‌هاي خروشان رودخانه‌اي پر پيچ و خم در حالي كه در يك قايق پارويي نشسته‌ايد مي‌تواند بهترين تجربه زندگي شما باشد. تور رفتينگ يكي از محبوب‌ترين تفريحات اين روزهاي گردشگران هيجان طلب به شمار مي‌رود. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به تور مجازي رفتينگ در رودخانه‌هاي خروشان در يكي از مهمترين مراكز گردشگري هيجان انگيز سفر كنيم و غرق در هيجان، لذت ببريم.

رفتينگ

رفت يعني قايق چوبي!

كلمه رفت در لغت به معناي قايق‌هاي چوبي است كه با كنار هم قرار دادن تعدادي الوار و بستن آنها به هم ساخته مي‌شود. همان چيزي كه ما به آن كلك نيز مي‌گوييم . بوميان آمريكايي اولين ابداع كننده اين نوع قايق‌ها در جهان بودند. قايق‌هاي رفتينگ درابتدا فقط براي جابجايي افراد و حمل كالاهاي مختلف مورد استفاده قرار مي‌گرفت. از سال۱۹۸۰، يعني حدود 40 سال قبل اين قايق‌ها براي مصارف توريستي تفريحي هم مورد استفاده قرار گرفت. امروزه تورهاي قايق سواري روي رودهاي خروشان به يكي از پرطرفدارترين انواع سفر تبديل شده است.

رفتينگ

رودگردي را ميشناسيد؟

به رفتينگ رودگردي هم مي‌گويند. رودگردي يكي از پرطرفدارترين انواع سفر براي ماجراجويان است. در رودگردي مسافران سوار بر قايق‌هاي مخصوص رفتينگ ضمن لذت بردن از هيجان رويارويي با امواج رودخانه‌ها، از ميان كوه‌ها، جنگل‌ها، مزارع، دشت‌ها، روستاها و … عبو مي‌كنند و چشم اندازي مي‎‌بينند كه با هيچ وسيله ديگري قابل ديدن نيست. در بعضي موارد، كارهاي هيجان انگيز ديگري هم به رودگردي اضافه مي‌شود. مثلا چپ شدن قايق و شنا در امواج خروشان يا سقوط از آبشار!

رفتينگ

كجا برويم رفتينگ؟

تورهاي رفتينگ در ايران هم اكنون بيشتر از همه در دو رودخانه زاينده رود و ارمند رود انجام مي‌شود. سرشاخه هر دو رود در استان چهارمحال و بختياري است. بنابراين مي‌توانيم اين استان را به عنوان مهد رودگردي ايران بناميم.

رفتينگ

بهترين مسير براي رفتينگ زاينده رود عبور از پل هاي زمان خان و تونل كوهرنگ است. اين مسير در نزديكي شهرستان سامان واقع شده است. بنابراين بهترين نقطه ايران براي تجربه رودگردي، شهرستان سامان چهارمحال بختياري است. براي اينكه رودگردي را تجربه كنيد، كافيست در يكي از تورهاي رفتينگ نام بنويسيد. در نظر داشته باشيد به صورت فردي نمي‌توانيد اين سفر را تجربه كنيد.

رفتينگ

نكات مهم در سفرهاي رودگردي

رودگردي به صورت گروهي و تور انجام مي‌شود. هر تور بايد راهنماي مجرب دوره ديده داشته باشد كه به اصول طبيعت گردي مسلط باشد و بتوانند به خوبي قايق‌ها را هدايت كنند و در مواقع اضطراري، بحران را مديريت كنند. رودگردي بر اساس ميزان سختي به 6 درجه سختي تقسيم مي‌شود. درجه شش به ورزشكاران حرفه‌اي اختصاص دارد و درجه يك عمومي است. امكانات و تجهيزات ايمني و ورزشي بسياري در اين فعاليت مورد استفاده قرار مي‌گيرد. جليقه نجات، پارو ،كلاه ايمني، بادگير و لباس مناسب قايقراني، كيسه ضدآب وسايل و كيسه ضد آب موبايل بخشي از اين تجهيزات هستند.

رفتينگ

براي افراد تازه كار و مبتدي، معمولا اين امكانات و تجهيزات توسط تور برگزار كننده در اختيار شركت كننده‌ها قرار مي‌گيرد. بنابراين نيازي به ورزشكار بودن و يا مهارت داشتن گردشگران نيست. لازم نيست ورزشكار حرفه‌اي باشيد يا از قبل دوره ديده باشيد تا بتوانيد در اين فعاليت شركت كنيد. يك راهنماي حرفه‌اي همه امور را در دست مي‌گيرد. به توصيه راهنماها دقت كنيد. توجه داشته باشيد خودسري يا تك روي شما مي‌تواند به قيمت جان‌تان تمام شود. در طول رودگردي و قايق سواري از خوردن و آشاميدن خودداري كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۲۴:۵۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

اين مردمان مهمان نواز

سورك يكي از شهرهاي كوچك مازندران است كه عالي‌ترين شكل فرهنگ ميزباني و مهمان نوازي ايراني را مي‌توانيد آنجا تجربه كنيد.
مهمان نوازي

اگر پاي صحبت گردشگران خارجي كه به ايران سفر كرده‌اند بنشينيد، بدون استثنا ايراني‌ها را با صفت “مهمان نواز” معرفي مي‌كنند. مهمان نوازي يكي از ويژگي‌هاي فرهنگي ايرانيان است كه نقش مهمي در صنعت گردشگري ما دارد. بسياري از افراد براي لمس مهمان نوازي ايراني و تماشاي رفتار فرهنگي ايراني‌ها با گردشگران، تصميم به سفر مي‌گيرند. قسمت‌هايي از ايران در بعضي روزهاي خاص، جلوه‌گاه بي‌نظيري از مهمان نوازي هستند. عالي‌ترين شكل فرهنگ ميزباني را در اين مناطق مي‌توانيد لمس كنيد. با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد تا با هم به يكي از مناطقي كه در ايام دهه محرم مي‌توانيد عالي‌ترين نمونه ميزباني و مهمان نوازي ايراني را لمس كنيد، سفر كنيم.

مهمان نوازي

بفرماييد غذا

سورك يكي از شهرهاي شمال ايران است كه بين ساري و نكا قرار دارد. اين منطقه از ديرباز تاكنون به آئين طعام دهي عاشورايي شهرت داشته است. عالي‌ترين نمونه فرهنگ ميزباني را در اين منطقه مي‌توانيد ببينيد. به آئين طعام دهي عاشورايي در اين منطقه، “فرما بَزوئِن” مي‌گويند. اين اصطلاح به معني تعارف كردن غذا است و در فهرست ميراث ناملموس به ثبت رسيده است.

آئين طعام دهي به چه صورت است؟

مردمان محدوده سورك چندين نسل است كه اين سنت را در روز عاشورا اجرا مي‌كنند. هر خانواده متناسب با فضاي خانه و وسعت مالي كه دارد، خودش را براي ميزباني آماده مي‌كند. بهترين و خوشمزه‌ترين غذاهاي سنتي مازندران در روز عاشورا در خانه سوركي‌ها پخته مي‌شود تا با آنها از مهمانان پذيرايي كنند. نكته جالب اينكه هيچ ميزباني نمي‌داند قرار است چه كسي مهمان منزلش باشد. از صبح درِ همه خانه‌ها باز است و ميزبانان منتظر هستند تا مهمانان ناخوانده و غريبه وارد منزل آنها شوند. ميزبانان به عالي‌ترين شكل ممكن از مهمانان پذيرايي مي‌كنند. اين پذيرايي شامل رفتار توام با احترام و اكرام و پذيرايي با انواع خوراك محلي و درجه يك است. اگر خانه‌اي در روز عاشورا پر از مهمان نشود، صاحب خانه آن را نشانه‌اي از اين مي‌داند كه حاجتش در آن سال روا نخواهد شد.

مهمان نوازي

حتي از سر خيابان

محدوده سورك در روز عاشورا پذيراي افراد زيادي از گوشه و كنار ايران است. آنها براي تجربه فرهنگ مهمان نوازي ايراني توسط سوركي‌ها به اين محدوده سفر مي‌كنند. به تازگي ايده خلاقانه جالبي به ذهن ميزبانان رسيده است. از هر خانواده، فردي را مامور مي‌كنند تا به خيابان اصلي برود و از آنجا مهمانان مورد نظر را به منزل راهنمايي كند. اين فرد راهنما، براي جاي پارك مهمانان هم تدابير ويژه‌اي انديشيده‌اند و آنها را راهنمايي مي‌كنند تا خودروي خود را در محل مناسبي پارك كنند.

چطور برويم؟

براي سفر به سورك بايد راهي مازندران شويد. سورك بين ساري و نكا در شرق استان مازندران قرار دارد و تنها 12 كيلومتر با ساري فاصله دارد.

مهمان نوازي

نكات مهم در بازديد از سورك و آئين طعام دهي

مردمان سورك خودشان را در روز عاشورا خدمت‌گزاران اهل بيت مي‌دانند و بدون هيچ چشم‌داشتي به پذيرايي از مهمانان مي‌پردازند. لازم نيست در ازاي پذيرايي در صدد جبران بربياييد. اگر بخواهيد اين كار را بكنيد، در فرهنگ مردمان مازندران، نوعي توهين به ميزبان تلقي مي‌شود. در حفظ حرمت‌هاي مذهبي بكوشيد. در مدت مهماني، از مهمان نوازي كه از شما مي‌شود لذت ببريد. نيازي نيست معذب باشيد. در خانه‌هاي ساده و با صفاي سوركي‌ها نيازي نيست سخت بگيريد. در نظر داشته باشيد ممكن است در ترافيك بمانيد. بنابراين اگر قصد داريد به خانه يكي از سوركي‌ها برويد و مهمان آنها باشيد، كمي زودتر اقدام كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۳:۱۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

نخل گرداني ديده‌ايد؟

نخل گرداني يكي از ميراث ناملموس ايراني و جاذبه گردشگري فرهنگي است كه ثبت شده است.
نخل گرداني

نخل‌گرداني يكي از قديمي‌ترين مراسم مذهبي مرتبط با عاشورا به شمار مي‌رود. نخل جعبه‌اي چوبي به شكل سرو است كه ايرانيان اعتقاد دارند نمادي از تابوت امام حسين (ع) به شمار مي‌رود. از اين رو احترام ويژه‌اي براي آن قائل هستند. نخل گرداني به عنوان ميراث ناملموس به ثبت ملي رسيده است. با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد تا درباره اين آئين سنتي كه هر ساله گردشگران زيادي را به سوي خود مي‌كشاند، بيشتر بدانيد.

قديمي‌ترين نخل ايران

قديمي‌ترين نخل ايران در يزد و در كنار تكيه اميرچخماق قرار دارد. هر ساله در محرم، در حالي كه سياه‌پوش شده بين عزاداران گردانده مي‌شود. نخل گرداني يزد يكي از مشهورترين نمونه‌هاي آن در ايران است. همچنين در بسياري از شهرها و روستاهاي ايران اين رويداد برگزار مي‌شود. نخل گرداني روستاي تاريخي ابيانه نيز هر ساله گردشگران زيادي را به سوي خود مي‌كشاند. در هر شهري نخل را به سبك و سياق ويژه‌اي مي‌آرايند. با اين حال، كليات آماده كردن آن يكي است و تفاوت محسوسي با ديگر شهرها ندارد.

نخل گرداني

نخل چيست؟

نخل جعبه‌اي چوبي است. مي‌تواند به شكل درخت سرو باشد و يا حتي مستطيل. نخل نمادي از تابوت امام حسين (ع) است. پيش از آغاز محرم نخل را آماده مي‌كنند و زينت مي‌دهند. با پارچه‌هاي سبز و سياه آن را مي‌پوشانند و با تزئيني‌جات مخصوص آن را مي‌آرايند. در اصطلاح يعني نخل را لباس مي‌پوشانند. نخل روي چند تيرك چوبي بزرگ قرار مي‌گيرد. به كل فرآيند آماده سازي نخل براي ايام دهه محرم، “نخل بستن ” مي‌گويند. امروزه نخل‌ها بيشتر با پارچه‌هاي كتيبه‌دار چاپي و يا گلدوزي شده تزئين مي‌شود.

آداب نخل گرداني

نخل كه نمادي از تابوت امام حسين (ع) و يارانش است، حرمت ويژه‌اي دارد. بنابراين با آداب خاصي آن را حركت مي‌دهند. معمولا افراد هر محله يا روستا، در قسمت مشخصي از نخل قرار مي‌گيرند و اين جايگاه از پيش تعيين شده است.

نخل گرداني

بعد از آنكه افراد سر جاي خود قرار گرفتند، تيرك‌هاي چوبي را همزمان بلند مي‌كنند و نخل از جاي خودش حركت داده مي‌شود. معمولا نخل را سه بار در ميدانگاهي يا مسجد اصلي شهر يا روستا به حركت در مي‌آورند و سپس آن را با احترام سرجاي خودش قرار مي‌دهند.

بعد از مراسم محرم، مجدد لباس و تزئينات نخل را خارج مي‌كنند تا در محرم سال آينده از آن استفاده كنند. در بعضي نواحي، روسري و شال به نخل تقديم مي‌كنند. اين روسري‌ها نذري هستند و براي حاجت روايي به نخل آويزان مي‌شوند. برخي از افراد نيز براي تبرك يكي از آنها را بر مي‌دارند تا بنا به باورشان حاجت روا شوند.

نخل گرداني

زيورآلات نخل

در گذشته بر بالاي پيشاني نخل آينه‌اي بزرگ يا تمثال حضرت علي (ع) نصب مي شد و شمشيرها و سپرهاي قيمتي و خوش ساختي هم از آن آويزان مي كردند. درون نخل را هم زنگ‌هاي بزرگي آويزان مي‌كردند كه هنگام حركت نخل به دست كودكاني كه درون نخل نشسته اند، به صدا در مي‌آيد و تكان داده مي‌شود. امروزه اين قبيل تزئينات كمرنگ‌تر از گذشته براي نخل آرايي استفاده مي‌شود.

نخل گرداني

شغل موروثي

نخل بستن شغلي موروثي است و معمولا در خانواده‌ها از نسلي به نسل ديگر منتقل مي‌شود. مهارت بالايي نيز نياز دارد. به كسي كه مسئول نخل بستن و متولي امور مربوط به آن است “باباي نخل” مي‌گويند. نخل بندي و حركت دادن آن در بسياري از شهرها و روستاهاي ايران اجرا مي‌شود.

نخل گرداني


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۵:۵۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

باشكوه‌ترين مراسم عاشورايي در زنجان

زنجان يكي از مهمترين مراكز گردشگري عاشورايي به شمار مي‌رود.
حسينيه اعظم زنجان

آنچه هويت زنجان را  از ديگر نواحي ايران متمايز مي‌كند، شيوه منحصر به فرد مردمانش در برگزاري آئين مذهبي عاشورا و دهه محرم است. پرشورترين مراسم مذهبي ايران در دهه محرم در حسينيه اعظم زنجان برگزار مي‌شود و بزرگترين دسته عزاداري عاشوراي حسيني در اين شهر به راه مي‌افتد. اين مراسم در فهرست ميراث معنوي يونسكو نيز به ثبت جهاني رسيده است. با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد تا با هم از حسينيه اعظم، موزه آن و سبك مراسم عاشورايي زنجان ديدن كنيم.

حسينيه اعظم زنجان

حسينيه اعظم زنجان

موزه تعزيه حسينيه اعظم

گردشگري زنجان به آئين منحصر به فرد عزاداري عاشورايي آن شهرت دارد. تا جايي كه به پايتخت شور و شعور حسيني ملقب شده است. هر ساله افراد زيادي از داخل و حتي خارج از ايران، براي بازديد از اين رويداد مذهبي آئيني، خودشان را به زنجان مي‌رسانند. براي افرادي كه در دهه محرم امكان بازديد از آئين عزاداري زنجاني‌ها را ندارند، موزه تعزيه حسينه اعظم، مي‌تواند بخشي از اين آئين را به گردشگران مشتاق بازتاب دهد.

حسينيه اعظم زنجان

حسينيه اعظم و كارآفريني

همانگونه كه آستان قدس رضوي به فعاليت‌هاي توليدي و كارآفريني پرداخته، حسينيه اعظم زنجان نيز در راستاي ايجاد درآمد پايدار براي حسينيه و همچنين رونق اقتصادي و ايجاد اشتغال به حوزه اشتغال‌زايي و توليد روي آورده است. هم اكنون حسينيه اعظم به يك مجموعه كشت و صنعت تبديل شده است كه بخش دامداري آن بيشتر از ديگر قسمت‌هاي آن مشهور است. در روزهاي دهه محرم، افراد زيادي در زنجان قرباني نذر مي‌كنند. اين قرباني‌ها به دسته‌هاي عزا تقديم مي‌شود. دامي كه براي اين قرباني‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد، از كشت و صنعت حسينيه اعظم تهيه مي‌شود. بنابراين رونق گردشگري مذهبي در اين شهر، به رونق اقتصاد هم كمك مي‌كند.

 

حسينيه اعظم زنجان

حسينيه اعظم زنجان

يوم العباس

قدمت حسينيه اعظم زنجان به حدود يك قرن پيش مي‌رسد. اين مكان توسط دو فرد بنام‌هاي حاج ميرزا محمد نقي و حاج ميرزا بابايي وقف شده است. همه ساله روز هشتم محرم دسته عزاداري از محل حسينيه در خيابان فردوسي تا امام زاده سيدابراهيم حركت مي‌كند. در طول مسير حركت، دسته نذورات و احشام به صورت زنده و ذبح شده تقديم دسته عزادارن مي‌شود. روز هشتم محرم در زنجان به يوم العباس معروف است. تقريبا همه ساكنين شهر در اين مراسم حضور دارند. افزون بر مردم بومي، از استان‌هاي مختلف و افراد عالي رتبه كشوري و لشكري در اين دسته عزاداري مي‌كنند. اين مراسم به يكي از جاذبه‌هاي اصلي گردشگري زنجان تبديل شده است و هر ساله افراد زيادي در تعطيلات محرم به اين شهر سفر مي‌كنند. گفته مي‌شود هر ساله بيشتر از 500 هزار نفر در مراسم عاشورايي زنجان شركت مي‌كنند.

حسينيه اعظم زنجان

چقدر طول مي‌كشد؟

مراسم يوم العباس از پيش از ظهر شروع شده و با پايان اذان مغرب و برگزاري نماز جماعت پايان مي‌پذيرد. تقديم قرباني به هيات عزاداران معمولا در پايان مراسم و نزديك به غروب آفتاب اتفاق مي‌افتد. اين رويداد آداب مخصوص به خود دارد. ذكر مصيبت‌ها و نوحه‌ها از پيش از مراسم تنظيم مي‌شوند. هر بند ذكر مصيبت را ذاكري مخصوص اجرا مي‌كند. همچنين به دليل عظمت رويداد و استقبالي كه از اين مراسم مي‌شود، هر ساله ستاد اسكان مهمانان حسينيه به اسكان گردشگراني كه با هدف شركت در اين آئين راهي زنجام مي‌شوند، تشكيل مي‌شود.

حسينيه اعظم زنجان

نكات مهم هنگام بازديد

از خوردن، آشاميدن و انجام رفتار و گفتاري كه به نوعي هتك حرمت محسوب شده و خارج از عرف به شمار مي‌رود بپرهيزيد. شئونات مذهبي را رعايت كنيد. از پوشيدن پوشاك با رنگ‌هاي تند و شاد خودداري كنيد. اين كار نوعي هتك حرمت به شمار مي‌رود.در نظر داشته باشيد در رويدادي بسيار شلوغ شركت مي‌كنيد. اگر به هر دليلي شلوغي محيط و سر و صداي زياد به شما آسيب مي‌زند، از شركت در مراسم خودداري كنيد.

حسينيه اعظم زنجان


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۲:۳۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

باز اين چه شورش است…

تعزيه يكي از فاخرترين انواع هنرهاي نمايشي آئيني در ايران به شمار مي‌رود كه در فهرست ميراث معنوي يونسكو به ثبت جهاني رسيده است.
تعزيه

تعزيه، نمايشي آئيني به شمار مي‌رود كه در معناي امروزي‌اش روايت كربلا را با جزئيات پرسوز و گداز به نمايش در مي‌آورد. تعزيه شاخه‌اي از شبيه‌خواني است. شبيه‌خواني كه آن را مي‌توان مادر تعزيه ناميد، قديمي‌ترين نوع ادبيات نمايشي ايران به شمار مي‌رود. اين هنر نمايشي يكي از جاذبه‌هاي گردشگري فرهنگي ايران است كه هر ساله تعداد زيادي گردشگر صرفا با هدف آشنايي با آن و فرهنگ عزاداري عاشورايي به ايران سفر مي‌كنند. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا گوشه‌هايي از اين آيين را با هم به تماشا بنشينيم.

تعزيه

تعزيه چيست؟

در شبيه‌خواني انواع روايات با درون‌مايه‌هاي مختلف توسط بازيگران به نمايش در مي‌آيد. تعزيه به آن بخش از شبيه‌خواني مي‌گويند كه به مناسبت عزاداري و ذكر مصيبت قهرمانان ملي و مذهبي مردم به نمايش در مي‌آيد. تعزيه در فهرست ميراث معنوي به ثبت جهاني يونسكو درآمده است.

تعزيه

حتي پيش از اسلام!

هنرهاي نمايشي ايراني شاخه‌هاي گوناگوني دارند كه همگي از شبيه‌خواني منشعب شده‌اند. تعزيه هنري نمايشي است كه مي‌گويند از زمان پيش از تاريخ در ايران‌زمين به اجرا درمي‌آمده و ريشه‌اي ميترائيسم دارد. شواهدي وجود دارد كه مي‌گويد تعزيه‌ هاي نخستين براي سوگواري سياوش- يكي از قهرمانان شاهنامه- به اجرا درمي‌آمدند.

تعزيه

بعد از دوران صفويه و روي كار آمدن اسلام به عنوان دين رسمي ايران، تعزيه‌ ها چهره‌اي مذهبي و شيعي به خود گرفتند و براي بيان مصائب كربلا به اجرا درآمدند. تعزيه در مدت كوتاهي به چنان رشد و بالندگي دست يافت كه توانست جاي خود را به عنوان هنري فاخر، مردمي و محبوب و ارزشمند در ادبيات شفاهي و هنرهاي نمايشي ايران باز كند.

تعزيه

تعزيه و دستگاه‌هاي موسيقيايي

تعزيه‌ خواني با دستگاه‌هاي موسيقايي ايراني ارتباط نزديك دارد. بازيگران تعزيه، هركدام در نقش يكي از قهرمانان حادثه كربلا ظاهر مي‌شوند و متناسب با نقش خود، در يكي از دستگاه‌هاي موسيقي نقش خود را كه به نظم(شعر) نوشته شده مي‌خوانند.

تعزيه

صحنه آرايي تعزيه

از ويژگي‌هاي ديگر تعزيه، ايفاي نقش در لباس‌ها و تجهيزاتي است كه در باور ايرانيان به ائمه اطهار منسوب مي‌شود. پوشاك و دكوراسيون صحنه‌هاي تعزيه الزاما شبيه به پوشاك مردم عربستان در 1400 سال پيش نيست. بلكه بر اساس باوري است كه ايرانيان درباره خاندان پيامبر در تخيل خود مجسم كرده‌اند.

تعزيه

شمشير، كلاه‌خود، زره، اسب و ديگر تجهيزات جنگي از ديگر وسايلي است كه در تعزيه به كار مي‌رود.

تعزيه و زنان

در حادثه كربلا زناني نيز حضور داشتتند. با اين حال در تعزيه هيچ زني به بازي گرفته نمي‌شود. نقش زنان را نيز مردان اغلب كم سن و سال به اجرا درمي‌آورند. مردي كه نقش زنان را در تعزيه بازي مي‌كند، “زن‌خوان” نام دارد. او بايد صدايي دلنشين داشته باشد و نقاب بر چهره بزند.

تعزيه

سلسله مراتب تعزيه خواني

نكته مهم ديگر آنكه تعزيه‌خواني سلسله مراتب خاصي دارد و براي خواندن نقش‌هاي مختلف بايد از رده‌هاي پايين شروع كرد. بازيگران تعزيه از كودكي وارد اين هنر- حرفه مي‌شوند و با خواندن نقش كودكان كربلا به ايفاي نقش مي‌پردازند. به اين هنرمندان كه نقش كودكان را مي‌خوانند، بچه‌خوان مي‌گويند.

تعزيه

بچه‌خوان‌ها در طول زمان و همراه با بزرگ شدنشان نقش‌هاي ديگري بر دوش مي‌گيرند تا در نهايت هنگامي كه ميانسال شدند، به نقش امام‌خوان برسند.

تعزيه

مكان‌هاي اجرا

اين نمايش آئيني در بسياري از روستاها و شهرهاي ايران اجرا مي‌شود. اصفهان، مركزي، قم، تهران، قزوين، البرز، كرمان، يزد، همدان، خوزستان، فارس، زنجان،خراسان رضوي و سمنان از جمله مناطقي هستند كه تعزيه در آن‌ها به صورت متمركزتر و حرفه‌اي‌تر به اجرا درمي‌آيد. بعضي روستاها نيز متولي برگزاري اين نمايش مذهبي هستند.

تعزيه

گاهي عامل بقاي روستاهااست!

روستاي اَتو از توابع زيراب كه در استان مازندران واقع شده، نمونه‌اي از روستاهاي خالي از سكنه است كه ساكنان بومي‌ آن فقط در دهه محرم به روستا باز مي‌گردند، نذري مي‌پزند، تعزيه اجرا مي‌كنند و با نذري‌هاي خود ميزبان ميهماناني كه براي ديدن تعزيه به روستا آمده‌اند مي‌شوند. اين روستاها بهترين مكان‌ها براي  تماشاي تعزيه و مناسبات فرهنگي مردم در دهه محرم به شمار مي‌روند.

تعزيه

اين هنر در شهرهاي بزرگ معمولا در فرهنگسراها يا مكان‌هاي عمومي به اجرا در مي‌آيد.

تعزيه

هشدارهاي لازم

تعزيه نمايشي ديني است و براي معتقدانش بسيار ارزشمند تلقي مي‌شود. بنابراين هنگام حضور در اين تاتر نمايشي به ارزش‌هاي ديني احترام بگذاريد. تعزيه نمايشي رايگان است و براي تماشاي آن نيازي به خريد بليت يا پرداخت وجه نقد نداريد.

تعزيه

در اغلب مناطقي كه تعزيه برپا مي شود، امكانات رفاهي چنداني براي تماشاچيان وجود ندارد. صندلي‌هاي معمولي- و نه صندلي مخصوص سينما و تاتر- و يا فرش‌هايي براي نشستن تماشاچيان روي زمين، تنها امكانات موجود است. بنابراين اگر به هر دليلي چنين موقعيتي برايتان دشوار به نظر مي‌رسد، بهتر است قيد ديدن اين نمايش مذهبي را بزنيد.

تعزيه

خوردن و آشاميدن و سخن گفتن هنگام تماشاي اين هنر نمايشي ناپسند و توهين‌آميز تلقي مي‌شود. عكسبرداري به صورت معمول ايرادي ندارد. مگر آنكه متوليان مراسم اعلام كنند كه تماشاچيان اجازه عكاسي ندارند.

تعزيه


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۹:۲۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

امير چخماق، 500 ساله از يزد

مجموعه ميدان تاريخي اميرچخماق يزد در فهرست ميراث ملي به ثبت رسيده است.

ميدان امير چخماق يكي از اصلي‌ترين جاهاي ديدني يزد به شمار ميرود. اين ميدان مربعي شكل كه حدود 5 قرن قدمت دارد، شامل تكيه، مسجد، آب‌انبار، بازارچه، حمام و زورخانه است. هر كدام از اجزاي ميدان به تنهايي در فهرست ميراث ملي به ثبت رسيده‌اند. همچنين كل مجموعه نيز به ثبت ملي درآمده است. بنگاه شيريني‌سازي حاج خليفه علي رهبر و شركا نيز كه برندي جهاني در زمينه توليد شيريني‌جات سنتي يزد است، در كنار مجموعه ميدان امير چخماق قرار گرفته. امير چخماق را ‌مي‌توان از محبوب‌ترين جاذبه‌هاي تاريخي يزد دانست. با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد تا از اين ميدان جذاب ديدن كنيم.

ميدان اميرچخماق يزد

تاريخچه ميدان

قدمت ميدان امير چخماق را به دوران تيموري نسبت مي‌دهند. طبق گفته تاريخ‌دانان امير جلال الدين چخماق يكي از حكمرانان يزد در زمان ايلخانان يعني حدود 5 قرن پيش بود. او براي رونق و پويايي يزد تصميم گرفت در اين شهر مسجد، مدرسه، كاروان‌سرا، چاه آب خنك، آب انبار، حمام و هر آنچه از عناصر شهري محسوب مي‌شد بسازد. امير چخماق اين كار را با همراهي همسرش فاطمه خاتون به انجام رساند.

ميدان اميرچخماق يزد

اجزاي مجموعه

ميدان امير چخماق دقيقا در مركزي‌ترين نقطه يزد قرار دارد و مجموعه‌اي با پلان مربعي است. بقعه ستي(بي‌بي) فاطمه، دو آب انبار، مسجد، تكيه و بازارچه حاجي قنبر از جمله اجزاي اين ميدان به شمار مي‌روند. تكيه امير چخماق در سه طبقه ساخته شده و كاربري مذهبي دارد و جهت برگزاري مراسم مخصوص روز عاشورا و دهه محرم ساخته شده.

ميدان اميرچخماق يزد

نخل معروف يزد

خوب است بدانيد نخلي 450 ساله كنار تكيه قرار دارد. اين نخل كه از وسايل عزاداري و تابوت نمادين امام حسين ع است، در كنار تكيه قرار گرفته و منتظر است تا هر ساله پيش از آغاز دهه محرم سياه‌پوش شود و اشياي تزئيني رويش قرار بگيرد. مسجد و تكيه امير چخماق از نظر وسعت، زيبايي و قدمت، پس از مسجد جامع يزد در مقام دوم قرار دارد و اين رو آن را مسجد جامع نو نيز مي‌نامند.

ميدان اميرچخماق يزد

چطور برويم؟

ميدان امير چخماق در مركز شهر قرار دارد. از اين‌رو تاكسي‌ها و اتوبوس از اين محدوده عبور مي‌كند و افزون بر آن به اندازه‌اي مشهور است كه هرگز گم نخواهيد شد. همچنين مي‌توانيد از يكي از خانه‌هاي دوچرخه، دوچرخه كرايه كنيد و ركاب زنان به ميدان امير چخماق برويد.

ميدان اميرچخماق يزد

زمان بازديد

تكيه امير چخماق 3 طبقه دارد كه مي‌توانيد با خريدن بليت از يك طبقه آن ديدن كنيد. از 8 صبح تا 8 شب مي‌توانيد وارد تكيه شويد. البته در زمستان كمي زودتر درهاي تكيه را مي‌بندند. با اين حال مي‌توانيد در هر ساعت از شبانه روز از بناهاي دورتا دور ميدان بازديد كنيد. بهترين زمان ديدن مجموعه امير چخماق، هنگام طلوع و غرب خورشيد است. بازي نور و رنگ و سايه ابهت زيادي به بناها مي‌دهد. شب‌ها نيز به دليل اينكه شهروندان يزدي به امير چخماق مي‌آيند و تفريحات خانوادگي مي‌كنند، منظره دوست داشني و ديدني ايجاد مي‌شود. دور تا دور امير چخماق نورپردازي دارد و چشم‌انداز زيبايي از بناها و محيط اطراف ايجاد مي‌كند. غروب‌ها را پر ازدحام‌تر خواهيد يافت.

ميدان اميرچخماق يزد

هميشه باز است

ميدان امير چخماق در مركز شهر قرار دارد و مراكز تجاري سنتي شهر همان حواليست. صبح‌هاي زود، امير چخماق را خلوت‌تر خواهيد ديد. ميدان امير چخماق هميشه باز است و مي‌توانيد از آن و از اجزاي تشكيل دهنده‌اش بازديد كنيد. اما بازديد از درون بناي تكيه طبق ساعات خاصي انجام مي‌شود. شب‌ها نمي‌توانيد از داخل تكيه ديدن كنيد. همچنين بايد بدانيد تكيه امير چخماق در تعطيلات رسمي به مناسبت عزاداري بسته است. البته در روزهاي عاشورا و تاسوعا مي‌توانيد مراسم نخل‌گرداني را در اين ميدان و جلوي تكيه تماشا كنيد.

ميدان اميرچخماق يزد

نكات مهم در بازديد از ميدان امير چخماق

با اينكه بناي تكيه امير چخماق 3 طبقه است، فقط امكان بازديد از يك طبقه وجود دارد و از آنجايي كه پديده فوق العاده‌اي در داخل تكيه انتظارتان را نمي‌كشد، مي‌توانيد از بازديد آن صرف نظر كنيد و به ديدن ظاهر بيروني بنا و فضاي كلي ميدان بسنده كنيد. به تازگي چند شهيد گمنام كه در جنگ ايران و عراق به شهادت رسيده‌اند در ميدان امير چخماق به خاك سپرده شده‌اند. اگر بناي يادبود آنها نظرتان را جلب كرد، بدانيد كه به مقبره‌اي تاريخي نمي‌نگريد و اين بنا تازه‌ساز به شمار مي‌آيد.

ميدان اميرچخماق يزد

چي بخريم؟

در بازارچه كنار ميدان امير چخماق مي‌توانيد منسوجات سنتي  بخريد. ترمه براي روميزي، لُنگ براي حمام، كيسه براي لايه برداري پوست و دستمال يزدي براي نظافت و گردگيري پيشنهاد ما به شماست. همچنين بستني فروشي‌هاي دور ميدان امير چخماق باكيفيت‌ترين بستني‌هاي يزدي را عرضه مي‌كنند. خودتان را ميهمان كنيد. بنگاه شيريني سازي حاج خليفه علي رهبر نيز همان حواليست. از آنجا شيريني بخريد. شيريني‌هاي اين فروشگاه برند است و با بسته بندي خاصي عرضه مي‌شود. روي قوطي‌ها و جعبه‌هاي شيريني عكس‌هاي سبيل از بناگوش دررفته حاج خليفه علي رهبر و شركايش را مي‌توانيد ببينيد.

ميدان اميرچخماق يزد

ميدان اميرچخماق يزد

كباب بخوريد

زير تكيه امير چخماق، كباب فروشي خوبي دارد. كباب‌هاي عالي و جگرهايي كه مي‌فروشد دل از گردشگران مي‌ربايد. حتما كباب و جگر بخوريد. بازديد از اين مجموعه براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص موردي ندارد. عبور ويلچر در طبقات دوم و سوم امكان پذير نيست. با اين حال بدون نياز به بالا رفتن از بناهاي پله دار، جاذبه‌هاي زيادي براي بازديد وجود دارد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۴:۲۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

آلانيا ؛ دختر كوچك آنتاليا

آلانيا يكي از نقاط جذاب گردشگر تركيه است.
آلانيا

آلانيا يكي از شهرهاي توريستي، پزشكي و تاريخي تركيه است كه طرفداران زيادي دارد. آلانيا فقط 135 كيلومتر با آنتاليا فاصله دارد. از اين رو خيلي‌ها آن را بخشي از آنتاليا مي‌دانند. اين شهر كه در دوره‌اي از تاريخ پايتخت تركيه بود، در ميان درياي مديترانه و رشته كوه‌هاي توروس واقع شده است . با  صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به آلانيا سفر كنيم و از زيبايي‌هاي تاريخ و طبيعت آن لذت ببريم.

آلانيا

آلانيا يا علائيه؟

آلانيا به زبان تركي استانبولي علائيه تلفظ مي‌شود. اين شهر از دوران سلجوقيان و حتي پيش‌تر از آن وجود داشته است. از اين رو شهر پر از جاذبه‌هاي تاريخي است كه در كنار جذابيت سواحل رويايي مديترانه، آنجا را به يكي از دوست داشتني‌ترين جاهاي ديدني تركيه تبديل كرده است.

آلانيا

ديدني‌هاي آلانيا

اول از همه دريا و ساحل! خيلي از افراد به شوق استراحت در سواحل زيباي مديترانه و برخورداري از امكانات رفاهي دريا، ساحل و آفتاب، تورهاي آلانيا مي‌خرند. با اين وجود از آنجا كه شهر جاذبه هاي تاريخي دارد، گردشگران را در جاهاي ديگري به جز ساحل هم مي‌توانيد ببينيد. برج قرمز، كارخانه كشتي سازي و همچنين قلعه آلانيا از جاذبه‌هاي تاريخي اين شهر به شمار مي‌رود. در سفر به اين منطقه، غواصي زير آب شايد يكي از بهترين تفريحاتي باشد كه مي‌توانيد تجربه كنيد.

آلانيا

فقط در هتل و ساحل نمانيد

اگر قصد داريد به آلانيا سفر كنيد، بايد بدانيد اين شهر فهرست بلندبالايي از جاهاي ديدني دارد. بنابراين وقت‌تان را فقط به ساحل و هتل اختصاص ندهيد. اين فهرست را به همراه داشته باشيد و سعي كنيد از آنها بازديد كنيد.

غار داملاتاش

غار چاتاك

رودخانه ديم يا ديم چاي

منطقه پيك‎ نيك كادي پينار و اوُبا

منظره تراس شهر

آلانيا

ارك استراحتي اولاش

ييلاقها و تفرجگاه‌هاي شهر

تفرجگاه دره توربه ليناس

پلاژهاي شهر

قلعه سلجوقي

برج قرمز

كارخانه كشتي سازي

دره سپادره

قلعه احمدك

آلانيا

دروازه منحني

خانه و موزه آتاتورك

مجسمه آتاتورك

كاروانسراهاي آلانيا

شهر باستاني آيتاپ

سواحل آلانيا (كلئوپاترا و كيقباد)

قلعه آلارا

آلانيا

اسرار غار داملاتاش

غار داملاتاش داستان شگفت انگيز جالبي دارد. شنيده ها حاكي است اين غار به طور اتفاقي و در جريان ساخت و ساز بندر آلانيا كشف شد و باز هم به طور اتفاقي مشاهده كردند فردي كه مبتلا به آسم بوده، در اين غار درمان شده است. با پيگيري اين فرضيه كه غار، حالت شفابخشي براي بيماران مبتلا به آسم دارد، مطالعات زيادي روي غار انجام و نتيجه اين شد كه : بله! غار داملاتاش براي درمان بيماران مبتلا به آسم بهترين مكان است.

با انتشار اين خبر در رسانه‌هاي جمعيت سيل گردشگران به آلانيا سرازير شدند و اين موضوع، نقطعه عطف گردشگري اين منطقه و شهرتش در بين جهانيان شد.

حالا غار كه ستون اصلي گردشگري آلانيا به شمار مي‌رود، به مركز درمان آسم تبديل شده است. بيماراني كه براي درمان به اين مكان مي‌آيند، به طبقه بالا مي‌روند و خودشان را با اتمسفر غار هماهنگ مي‌كنند. بعد به طبقه پايين مي‌روند و روي نيمكت‌هايي كه براي آن‌ها تهيه شده است، مي‌نشينند.

بيماراني كه بيش از ۱۰ سال آسم دارند، به‌طور موقت احساس بهبود پيدا مي‌كنند. مخصوصا بيماراني كه سن آن‌ها بين ۴۰ و ۶۰ سال است. آن‌هايي كه كمتر از ۱۰ سال آسم دارند، مي‌توانند كامل درمان شوند. بيماراني كه آسم مزمن دارند، بعد از ۲۱ روز درمان احساس بهبود پيدا مي‌كنند.

آلانيا

چي بخوريم؟

غذاهاي تركيه‌اي بسيار با سليقه و ذائقه ايراني‌ها نزديك‎اند. انواع كباب و فست فود را مي‌توانيد امتحان كنيد. همچنين شيريني‌هاي تركيه‌اي بي‌نظيرند. از اين خوراكي‌هاي خوشمزه نوش جان كنيد. باقلوا و قهوه را از ياد نبريد. بهترين خوردني‌هاي آلانيا هستند.

آلانيا


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۳۴:۰۰ توسط:مجله دلتا موضوع: