دارامان

گردشگري دلتا گردشگري دلتا .

گردشگري دلتا

با گردشگري پولدار شويد!

گردشگري يكي از پولسازترين حوزه‌ها براي پولدار شدن است.
پولدار

اگر درپي سريع‌ترين راه‌هاي پولدار شدن هستيد، آب دست‌تان است زمين بگذاريد و اين صفحه را تا انتها بخوانيد.

سازمان جهاني گردشگري گزارش داده است: از هر۱۰ شغل در دنيا، يك شغل به صورت مستقيم به گردشگري مربوط است و هر يك شغل در گردشگري، يك و نيم شغل ديگر را درگير اقتصاد گردشگري مي‌كند. در واقع ۱۰ درصد مشاغل دنيا به گردشگري مرتبط است. عدد بزرگ و قابل تاملي به نظر مي‌رسد!

 سياست‌هاي جديد سازمان جهاني گردشگري، به حداكثر رساندن پتانسيل گردشگري براي ايجاد شغل‌هاي بيشتر و بهتر به ويژه براي زنان و جوانان است. همه اين ها يعني گردشگري شما را پولدار مي‌كند! با صفحه گردشگري  مجله پيام دلتا همراه باشيد تا بدانيد گردشگري چطور مي‌تواند شما را پولدار كند.

پولدار

 صنعت گردشگري را جدي بگيريد

صنعت گردشگري يك فعاليت اقتصادي است. همچنين گردشگري يكي از مهم‌‎ترين بخش‌هاي توسعه پايدار است. مفهومي كه قرار است جهان را به نظم، تعادل و انصاف برساند. شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد رويكرد امسال سازمان جهاني گردشگري، روي مباحث ديجيتالي تاكيد دارد! يعني اينكه شما مي‌توانيد با در دست داشتن يك گوشي تلفن همراه هوشمند، در چرخه اقتصاد گردشگري سهيم باشيد و از اين راه پول در بياوريد.به شرط اينكه هم از قوانين دنياي ديجيتال سر در بياوريد و هم نسبت به حوزه گردشگري و مشاغل وابسته به آن اطلاعات كافي در اختيار داشته باشيد.

آمارها نشان مي‌دهند نيمي از كاركنان صنعت گردشگري در شركت‌هاي كمتر از ۱۰ نفر و سه چهارم آن‌ها در شركت‌هاي كمتر از ۵۰ نفر كار مي‌كنند. بنابراين اگر در حوزه گردشگري خودتان را به روز كنيد، حتي بدون داشتن دفتر كاري واقع در برجي بلندمرتبه و هزاران كارمند، مي‌توانيد پول در بياوريد و ثروتمند شويد.

پولدار

گردشگري و زنان

«گردشگري و شغل: آينده‌اي بهتر براي همه» . اين شعار امسال سازمان جهاني گردشگري است و نشان مي‌دهد گردشگري همان موضوعي است كه جهان را مي‌تواند به سمت توسعه پايدار و رشد فراگير جهت دهي كند. بيشترين تاكيد سازمان جهاني گردشگري بر اشتغال زنان و جوانان در عرصه گردشگري است. در واقع گردشگري همان موضوعي است كه مي‌تواند حضور زنان در فرصت‌هاي شغلي برابر با مردان را تضمين و به قوي‌تر شدن اشتغال بانوان كمك كند. تحقيقات اين سازمان جهاني نيز نشان مي‌دهد: در بخش گردشگري،‌ جمعيت  زنان و جوانان شاغل نسبت به ساير بخش‌ها بيشتر است. شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد در كشورهاي اروپايي زنان ۶۰ درصد پرسنل بخش گردشگري هستند. در واقع زنان نقش پيشرو در كارآفريني حوزه‌هاي گردشگري دارند.

پول‌ساز ترين بخش‌هاي گردشگري

گردشگري يكي از پول سازترين حوزه‌ها براي اشتغال است. اما مهم اين است كه بايد بدانيد چطور مي‌توانيد با فعاليت در بخش گردشگري پولدار شويد. گردشگري بخش‌هاي گوناگوني دارد. در واقع طيف بزرگي از اصناف در كنار يكديگر قرار مي‌گيرند تا چرخ‌هاي صنعت گردشگري بچرخد. از هواپيمايي‌ها و پرسنل كادر پرواز گرفته تا آژانس‌هاي مسافرتي، شركت‌هاي راه آهن، راهنمايان گردشگري، نويسندگان سفرنامه، هتل‌ها و اقامتگاه‌ها و حتي انواع رستوران‌ها و غذاخوري‌ها از جمله اجزاي تشكيل دهنده صنعت گردشگري هستند.

حالا سوال مهم اين است كه كداميك از اين بخش‌ها از همه پولسازتر هستند؟ به عبارت ديگر، اگر قصد سرمايه گذاري در صنعت گردشگري داريد، كدام يك از اين بخش‌ها شما را زودتر پولدار مي‌كند؟

پولدار

رستوران و اقامتگاه، پر سودترين بخش گردشگري

سازمان بين‌المللي كار تخمين زده است: اقامتگاه‌ها و رستوران‌ها همراه با خدمات بخش خصوصي در پنج سال آينده، سريع‌ترين نرخ رشد را در بين همه بخش‌هاي اقتصاد دارند. شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد نرخ سود صنعت رستوران‌داري و غذا حدود 70 درصد است. يعني حتي اگر رستوراني با قيمت‌هاي معقول و مناسب تاسيس كنيد، باز هم در صنعتي پولساز سرمايه‌گذاري كرده‌ايد. همچنين شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد اقامتگاه‌هاي بوم‎گردي يكي از مشاغل جديد حوزه گردشگري هستند كه اين روزها با استقبال عمومي از سوي مردم روبه‌رو شده‌اند.

پولدار

آمارها نشان مي‌دهد بوم‎گردي و روستاگردي در صدر علائق گردشگران قرار گرفته‌اند. به همين نسبت احداث اقامتگاه در اين مكان‌ها مي‌تواند سودآوري خوبي داشته باشد. ضمن اينكه به توسعه پايدار كمك مي‌كند. بنابراين اگر اقامتگاه بوم‎گردي ايجاد كنيد و آن را با معيارهاي درست بچرخانيد، سودآوري خوبي خواهيد داشت. گفتن اين موضوع هم ضروري به نظر مي‌رسد كه سازمان گردشگري به افرادي كه بخواهند اقامتگاه گردشگري احداث  و از خانه‌هاي تاريخي براي اين موضوع استفاده كنند وام و تسهيلات مي‌دهد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۳۳:۱۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

ديزني ‌لند در سواحل درياچه اروميه

ديزني لند وطني را مي‌شناسيد؟ دهكده توريستي چي چست در اروميه شبيه به ديزني لند است. جايي براي خوش گذراني و تفريح!
چي چست

مي‌دانستيد در همين ايران خودمان ديزني لند داريم؟ دهكده ساحلي چي چست در اروميه همان ديزني لند وطني است كه از ديدني‌هاي جذاب اروميه به شمار مي‌رود. چي چست يك شهربازي مدرن با كلي امكانات رفاهي و تفريحي است كه جايي كنار درياچه اروميه، بزرگ‌ترين درياچه كشورمان قرار گرفته است. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به اين دهكده گردشگري سفر كنيم و با امكانات تفريحي آن خوش بگذرانيم.

چي چست

چي چست چي هست؟

چي چست دهكده‌اي تفريحي است كه در اروميه قرار دارد. شكل و شمايل ورودي آن هم شبيه به ديزني لند است. از اين رو آن را ديزني لند ايران مي‌نامند. اروميه مركز آذربايجان غربي است. اين دهكده يك شهربازي مدرن دارد. چي چست بيشتر از 20 هكتار مساحت دارد. بنابراين همه جور تفريحات و امكاناتي در آن پيدا مي‌كنيد. از هتل چهارستاره گرفته تا رستوران ملل و سفره خانه سنتي. سالن آمفي تئاتر و مجتمع فرهنگي از ديگر بخش‌هاي اين مجموعه به شمار مي‌رود. فضاي سبز زيبايي هم دارد. باغ توت نيز بخشي از اين مجموعه است.

چي چست

تفريحات هيجان انگيز

چي چست مهد تفريحات هيجان انگيز است.  در اين شهربازي مي‌توانيد تفريحاتي مثل فوتبال دستي، سايت پرواز، هواپيماهاي كنترل از راه دور، ماشين هاي كنترل از راه دور، موتور سيكلت سواري، پيست رالي اتوموبيل، موزه تاريخ طبيعي و كارتينگ اتوموبيل راني را تجربه كنيد. از اين بهتر چه مي‌خواهيد؟

چي چست

چطور برويم؟

دهكده ساحلي در حوالي بندر گلمانخانه قرار دارد. به عبارت دقيق‌تر براي بازديد از اين دهكده بايد به استان آذربايجان غربي و شهر اروميه برويد. سپس  جاده چي چست را در پيش بگيريد. 18 كيلومتر كه جلو برويد به دهكده توريستي مي‌رسيد.

چي چست

نكات مهم براي بازديد از دهكده تفريحي

نيازي نيست آب و خوراك همراه داشته باشيد. هر چه بخواهيد همان جا مي‌توانيد بخريد. از درياچه اروميه ديدن كنيد. نزديك‌ترين جاي ديدني اروميه به اين دهكده به شمار مي‌رود. بهترين فصل سفر به اروميه تابستان است. با اين حال محدوديتي در زمان سفر به اين مجموعه نداريد. به نظر مي‌رسد اين سفر براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص بدون مشكل باشد. همچنين خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم نيز مي‌توانند از اين مجموعه بازديد كنند. استفاده از تفريحات هيجان انگيز براي اين كودكان توصيه نمي‌شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۶:۴۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

خانه رنگين كماني

خانه ملاباشي يكي از جاهاي ديدني جذاب اصفهان است.
خانه ملاباشي

اصفهان فقط به سي‌وسه پل و منارجنبان خلاصه نمي‌شود. نصف جهان است و هزاران ديدني جذاب دارد كه احتمالا خيلي از آنها را نمي‌شناسيد. خانه ملاباشي كه به آن خانه معتمدي نيز مي‌گويند يكي از ديدني‌هاي جذاب اصفهان است كه مثل يك ساحره قدرتمند، نور و رنگ را در اختيار خودش گرفته و با آن جادوگري مي‌كند! براي همين است كه به يكي از دوست داشتني‌ترين جاهاي ديدني اصفهان تبديل شده است. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به خانه ملاباشي سفر كنيم و در جادوي نورها و رنگ‌هاي جذاب آن غرق شويم.

خانه ملاباشي

خانه ملاباشي كجاست؟

خانه ملاباشي يكي از جاهاي ديدني اصفهان است كه در محله پاقلعه قرار دارد. اين خانه در خيابان ملك، كوچه ملاباشي واقع شده. اولين خانه در سمت راست كوچه، همان خانه ملاباشي است. در گذشته كل كوچه متعلق به اين خانه بود و كاربري اصطبل، آشپزخانه و انبار و …. داشت.

خانه ملاباشي

ديدني‌ هاي خانه ملاباشي

در خانه ملاباشي اولين چيزي كه جلب توجه مي‌كند، يك دنيا رنگ خيره كننده است. همه چيز اين خانه، حتي تيرك‌هاي چوبي سقف، به زيبايي تزئين شده‌اند و با زيباترين رنگ‌ها چشم‌ها را به سوي خود مي‎كشانند. انواع هنرهاي فاخر ايراني، از آينه كاري گرفته تا مقرنس كاري و گچ‌بري، در تزئينات داخلي خانه به كار گرفته شده است.

خانه ملاباشي

خانه متعلق به دوران زنديه و قاجار است و به نام خانه معتمدي نيز شناخته مي‌شود. زيرا فردي به همين نام خانه را خريده، بازسازي كرده و آن را در اختيار بازديد عموم قرار داده است.

خانه ملاباشي

صاحب خانه كيست؟

گفته شده اين خانه به ميرزا احمد ملاباشي اختصاص داشته است. او منجم دربار قاجار بود. صاحب خانه فردي فاضل و عالم فقيه بود و در اصفهان مصدر امور شرعي را بر عهده داشته است. در واقع اين خانه يك نهاد مذهبي- فرهنگي بود و يك حياط بيروني، دو اتاق كار و سه ورودي مستقل از همديگر داشت. در واقع اين بنا هم خانه ملاباشي و خانواده‌اش به شمار مي‌رفت و هم دفتر كارش.

خانه ملاباشي

اينجا واقعا خانه است

خانه ملاباشي از ابتداي دهه 80 خورشيدي و پس از بازسازي، به يكي از جاهاي ديدني اصفهان تبديل شد. خانه در اختيار بخش خصوصي است و سرايداري دارد كه در را به روي گردشگران علاقه‌مند باز مي‌كند. خاص‌ترين ويژگي خانه اين است كه همه اتاق‌ها و فضاها فرش دارد. دقيقا مثل خانه! مخصوصا كه وسايل قديمي مثل شمعدان‌ها و لاله‌هاي زيبا، لحاف و تشك، خمره‌هاي سركه و ترشي و شيشه‌هاي مربا در گوشه و كنار حياط و زير زمين، فضا را نوستالژيك‌تر كرده‌اند. براي همين خانه ملاباشي حس خوب خانه‌هاي مادربزرگ‌ها را به گردشگران هديه مي‌كند.

خانه ملاباشي

حتي اتاق زايمان

خانه ملاباشي پر از زيبايي است. يعني هر اتاقي به زيبايي آراسته شده است. شاه‌نشين احتمالا زيباترين بخش خانه است. پنجره‌ها با ارسي‌ و شيشه‌هاي رنگي زيبا شده‌اند و سقف پر از نقش و نگار است. نكته جالب اينكه صور فلكي كه هر كدام به يكي از ماه‌هاي خورشيدي اختصاص دارد، روي سقف شاه‌نشين ديده مي‌شود. فرش‌هاي نفيس و آينه‌كاري‌هاي پر از ظرافت از ديگر دوست داشتني‌هاي اين اتاق هستند.

خانه ملاباشي

اين خانه حتي اتاقي اختصاصي براي زايمان دارد. چنين به نظر مي‌رسد كه خانواده ملاباشي اعضاي زيادي داشته. براي همين اتاقي را براي به دنيا آمدن اعضاي جديد خانواده در نظر گرفته بودند. همه بچه‌هاي خاندان ملاباشي در اين اتاق چشم به جهان گشودند. بازديد از اتاقي كه تعداد زيادي كودك در آن به دنيا آمده‌اند، حس و حال خاصي دارد.

خانه ملاباشي

اتاق اندروني هم يكي از زيباترين بخش‌هاي خانه است. اصلا خانه ملاباشي با عكس اتاق اندروني شهرت پيدا كرده و اين اتاق، نماد خانه شده است. از زيبايي‌هاي اتاق هر چه بگوييم كم گفته‌ايم. بايد خودتان برويد و بازي اعجازآميز نور روي رنگ‌هاي شيشه و در و پيكر اتاق را ببينيد و غرق در حيرت و لذت شويد.

خانه ملاباشي

نكات مهم هنگام بازديد

اين خانه يكي از جاهاي ديدني اصفهان است كه در اختيار بخش خصوصي است. براي همين احتمالا در آن را هميشه باز نخواهيد ديد. بايد در بزنيد و از سرايدار خانه بخواهيد در را براي شما باز كند و مسير بازديد را نشان‌تان بدهد. اين كار را در ساعات متعارف شبانه روي انجام دهيد و نه 3 بامداد! راهنما وجود ندارد و خودتان بايد اطلاعات مورد نياز‌تان را پيش از بازديد جست و جو كنيد. از خوردن و آشاميدن در هنگام بازديد خودداري كنيد و به وسايل و ديدني‌هاي اتاق‌ها دست نزنيد.

خانه ملاباشي

اجازه عكاسي به شما  داده مي‌شود. از آنجايي كه كل خانه با قالي ايراني مفروش است، امكان بازديد براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص فقط با در نظر گرفتن تمهديات خاص ممكن است. تميز كردن چرخ‌هاي ويلچر يكي از آن تمهديات است. به نظر مي‌رسد بازديد از خانه براي خانواده‌هاي داراي فرزند اتيسم بدون اشكال باشد.

خانه ملاباشي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۴:۳۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

بيستون بر سر راه است…

مجموعه تاريخي بيستون در فهرست جهاني يونسكو به ثبت رسيده است و ارزش فرهنگي بالايي دارد.
بيستون

اغراق نيست اگر بگوييم محوطه تاريخي بيستون با داشتن آثار طبيعي، باستاني و تاريخي در كنار هم در دنيا تك و بي‌نظير است. سراب بيستون باعث شده تا انسان‌ها از عصر حجر تا دوران معاصر اين مكان را براي سكونت انتخاب كنند. غارهاي بيستون كه قدمت آنها به دوره پارينه سنگي مي‌رسد، اطلاعات زيادي از شيوه زندگي انسان‌هاي آن زمان را در اختيار باستان شناسان قرار داده‌اند. اما آنچه بيشتر باعث شهرت جهاني اين پايگاه باستاني شده سنگ نبشته بيستون است. مجموعه تاريخي بيستون در فهرست ميراث جهاني به ثبت رسيده است. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به مجموعه بيستون سفر كنيم، همه اجزاي آن را ببينيم و از زيبايي‌هاي آن لذت ببريم.

بيستون

سراب بيستون

سراب بيستون چشمه‌اي است كه در پاي كوه بيستون قرار گرفته است. فاصله اين چشمه تا آثار تاريخي ديگر را مي‌توانيد با پاي پياده به راحتي طي كنيد. يك شاخه از آب چشمه از طريق نهر پرآبي به طرف كاروانسرا در غرب جريان دارد و شاخه اصلي آن معروف به نهر سهراب به طرف رود گاماسياب روان است. وجود اين سراب به همراه طبيعت زيباي پيرامون آن طراوت خاصي به محوطه بيستون بخشيده است.

بيستون

غارهاي بيستون

بر دامنه كوه بيستون تعدادي غار مربوط به دوره پارينه سنگي مياني وجود دارند. براي مثال غار شكارچيان كه فاصله كمي با مجسمه هركول دارد كهن‌ترين سند سكونت انسان در منطقه بيستون است. در كاوش‌هاي باستاني انجام شده در اين غار اشيائي مانند سفال، ابزار سنگي و قطعات استخواني حيواناتي چون گوزن، غزال، گاو وحشي، پلنگ، شغال، گراز، روباه قرمز و ابزارهايي مانند تبر، تيغه‌هاي سنگي و چند قطعه استخوان انسان مانند دندان پيشين و استخواه ترقوه بدست آمده‌ و قدمتي بين 40 تا 70 هزار سال براي آنها تخمين زده شده است. از غارهاي ديگر موجود در بيستون مي‌توان غارهاي مرتاريك، مرخر، مر دو در و مر آفتاب را نام برد. در اين غارها هم باستان شناسان، ابزار آلات سنگي مربوط به دوران پارينه سنگي مياني كشف كرده‌اند.

بيستون

سنگ نوشته بيستون

در ارتفاع 80 متري كوه بيستون نقش برجسته‌اي زيبا به همراه كتيبه‌اي سه زبانه قرار دارد كه معروفترين اثر مجموعه بيستون و جزء مشهورترين سندهاي تاريخ جهان است. اين شاهكار سنگ تراشي كه به سنگ نبشته بيستون هم معروف است حكايت پيروزي داريوش اول بر گئومات را همراه با تصاوير ماندگار شرح داده است.

در مركز كتيبه علامت فروهر به زيبايي تمام پديدار گشته و داريوش كه تاج پادشاهي به سر دارد دستش را به نشان ستايش فروهر به سوي آن دراز كرده است. اندازه داريوش اندازه واقعي انسان بوده و قد وي 180 سانتيمتر است. دو نفر از درباريان كه نيزه و كمان در دست دارند در پشت داريوش ايستاده‌اند. قد اين دو نفر از قد شاه كوتاهتر و حدود 150 سانتيمتر است. در زير پاي راست داريوش گئومات به حالت تضرع دست و پا مي‌زند. پشت گئومات 8 نفر از حاميان وي به همراه رهبر قبيله سكاها قرار دارند كه با طناب محكمي به همديگر بسته شده‌اند.

بيستون

مجسمه هركول

در نزديكي كتيبه بيستون و در ارتفاعي پايين‌تر مجسمه هركول قرار دارد. هركول نام قهرمان اسطوره‌اي يونان و روم باستان و مظهر مردانگي و شجاعت است. روي سكويي هركول به حالت نيم خيز به آرنج چپش تكيه كرده و پياله‌اي در دست چپش دارد. در پشت تنديس هركول كتيبه‌اي به زبان يوناني وجود دارد كه در آن سال ساخت آن را 153 ميلادي معرفي كرده است.

بلاش

در فاصله‌ 400 متري در جهت شمال شرقي كتيبه بيستون يك تخته سنگ مكعب شكل نامنظمي به ارتفاع 5.2 متر قرار دارد كه در سه وجه آن نقش برجسته سه نفر به يادگار گذاشته شده است. نفر مياني «بلاش» شاه اشكاني است كه با قد 180 سانتيمتري به صورت تمام رخ ترسيم شده است. در اين تصوير بلاش پياله‌اي در دست چپ و دست راستش را  روي آتشداني گرفته است. كتيبه‌اي هم روي آتشدان نوشته كه در آن بلاش معرفي شده است. در سمت چپ و راست نقش بلاش نيز نقش دو نفر ديگر بر وجه‌هاي ديگر صخره حجاري شده‌اند.

بيستون

كتيبه شيخ عليخان

كتيبه‌هاي گودرز دوم و نقش برجسته مهرداد دوم كه مربوط به امپراطوري اشكانيان است، در كنار كتيبه شيخ عليخان زنگنه قرار دارند و همه اين ها فاصله كمي با كتيبه بيستون دارند. متأسفانه كتبيه شيخ عليخان روي نقش برجسته مهرداد دوم ايجاد شده و آسيب جدي به آن وارد كرده است. شيخ عليخان زنگنه حاكم كرمانشاه در زمان شاه عباس دوم صفوي بوده است و طي اين كتيبه اعلام كرده مقداري از املاك منطقه وقف كاروانسراي بيستون شود. در كتيبه گودرز هم گودرز به صورت زره‌پوش بر اسبي سوار شده و با نيزه به سواري ديگر حمله كرده و او را از اسب به زمين مي‌اندازد. كتيبه‌اي يوناني در بالاي نقش برجسته سواركار را گودرز معرفي مي‌كند.

بيستون

فرهاد تراش

از كتيبه بيستون حدود 400 متر كه به سمت غرب برويم بزرگترين صخره تراش خورده ايران را خواهيم ديد كه به فرهاد تراش مشهور است. هنوز هم  روي اين صفحه تراشيده شده اثر قلم‌هاي حجاران و گودي‌هاي مخصوص قرار دادن گوه‌هاي چوبي براي بريدن سنگ‌ها ديده مي‌شود. عرض صخره تراش خورده 200 متر و ارتفاع آن حدود 36 متر است. گفته مي‌شود اين صفحه براي ثبت يك واقعه تاريخي توسط خسروپرويز پادشاه ساساني ايجاد شده است.

بيستون

كاخ ساساني

در جنوب فرهاد تراش يك كاخ ويران شده ساساني وجود دارد كه تاكنون چندين بار مورد كاوش باستان شناسان قرار گرفته است. بر اساس اطلاعات باستان شناسان اين محل در زمان ساسانيان در حال تبديل شدن به يك كاخ بوده كه بنا به دلايلي نامعلوم ناتمام مانده است. سپس در دوره‌هاي بعد كاروانسرايي در آنجا ايجاد شده كه آن نيز بر اثر زلزله از بين مي‌رود. درنهايت در زمان قاجار روستايي  روي آن ساخته شده است.

كاروانسراي بيستون

اگر جاده كنار كاخ ساساني را به سمت غرب ادامه دهيم پس از طي حدود دويست متر در سمت چپ كاروانسراي بيستون را خواهيد ديد كه از قرن 17 ميلادي تاكنون سالم مانده است. اين كاروانسرا به دستور شاه عباس صفوي ساخته شده و در زمان شاه سليمان به پايان رسيده است. دور تا دور آن را 47 اتاق احاطه كرده كه در پشت اين اتاق‌ها چهار اصطبل دراز قرار دارند. اين كاروانسرا پس از مرمت به مهمانسراي لاله بيستون تغيير كاربري داده است. مهمانسراي لاله با طراحي سنتي و امكاناتي نظير كافي شاپ، رستوران غذاهاي ايراني و خارجي در كنار سيستم‌هاي مجهز سرمايشي و گرمايشي آماده پذيرايي از گردشگران داخلي و خارجي است.

بيستون

چطور برويم؟

براي بازديد از محوطه تاريخي بيستون بايد از شرق كرمانشاه به سمت همدان خارج شويد. پس از طي حدود 30 كيلومتر در پاي كوه باعظمت بيستون به شهر بيستون خواهيم رسيد. به محض ورود به شهر، ورودي مجموعه تاريخي بيستون را به راحتي مي‌توانيم پيدا كنيم.

نكات مهم در بازديد از مجموعه بيستون

در نزديكي در ورودي محل مناسب براي پارك خودرو وجود دارد. از آنجا كه محوطه بيستون در دامنه كوه قرار گرفته و مكان‌هاي ديدني آن با هم فاصله دارند در روزهاي پر بازديد هم مشكلي براي گردشگران براي بازديد به وجود نمي‌آيد. اگر در فصل گرم از مجموعه بازديد مي‌كنيد كرم ضد آفتاب، عينك و كلاه مناسب با خود همراه داشته باشيد. تقريبا امكان بازديد از تمام قسمت‌هاي بيستون براي افراد داراي نيازمندي‌هاي خاص وجود دارد و اين عزيزان نيز مي‌توانند از آن ديدن كنند.

بيستون


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۰:۴۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

عروس زيباي خليج فارس

جنگل‌ حرا تا كمر درون آب است! عروس زيباي خليج، ايستاده در آب.
جنگل حرا

جنگل‌ حرا شگفت انگيز است و از زيباترين و بكرترين مناطق چابهار به شمار مي‌رود. جنگل حرا كه تا كمر در آب قرار گرفته، با چشم‌انداز بي‌نظيرش سرسبزي خيره كننده‌اي به خليج گواتر بخشيده است. جنگل حرا جنگلي دريايي است كه درختان خالص و يكدست آن بدون نياز به آب شيرين، رشد مي‌كنند و محل امني براي پرندگان و انواع جانوران دريايي نيز محسوب مي‌شوند. هنگام بازديد از جنگل حرا شگفت زده خواهيد شد. افزون  بر گشت وگذار در آبراه‌هاي پيچ در پيچ آن مي‌توانيد از نزديك ماهي خزنده، انواع پرندگان نادر مانند عقاب ماهي‌گير، پليكان‌ها و فلامينگوها را تماشا كنيد. با صفحه گردشگري  مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به جنگل‌هاي زيباي حرا در چابهار سفر كنيم.

———————————————————————————–

جنگل حرا

فقط در چابهار نيست!

جنگل‌هاي حرا يكي از شگفتي‌هاي جنوب ايران است كه افزون بر چابهار، در اطراف جزيره قشم نيز مي‌توانيد آن را ببينيد. جنگل حرا از درختچه‌هايي تشكيل شده است كه در آب‌هاي شور نواحي گرمسيري مي‌رويد. از خصوصيات بارز اين گياه اين است كه ابتدا تخم آن روي درخت مادر مراحل رشد را سپري  و پس از آن گياه جوان خود را از درخت مادر جدا كرده و به داخل آب مي‌افتد.

جنگل‌ حرا در مناطقي مي‌رويد كه داراي خاك لجني حاصل از رسوبات فرسايشي سواحل بوده و همواره در معرض جز و مد دريا قرار گرفته باشند. در واقع هنگام جزر، جنگل حرا به همراه بستر از آب بيرون آمده مانند جزيره ديده شده ولي هنگام مد تمام جنگل حرا در زير آب گم مي‌شود و اين پديده شگفت انگيز و تماشايي است.

آب شيرين كن!

گياه حرا با شيرين كردن آب شور دريا خود را تغذيه مي‌كند. اواخر تير و اواسط مرداد ماه فصل شكوفه و ميوه دهي درختان جنگل حرا است. اين گياه داراي گل‌هاي زرد رنگ بوده و ميوه بادامي شكل آن بسيار شيرين و دلچسب است.

جنگل حرا

ارتفاع درخت‌هاي جنگل حرا گاهي از 4 متر هم تجاوز مي‌كند. ريشه‌هاي درختان جنگل حرا با قرار گرفتن در سطح زمين در جذب اكسيژن نيز شركت مي‌كنند. برگ‌هاي بيضي شكل و كشيده درخت‌ها براي دام‌ ها بسيار خوش خوراك بوده و ارزش غذايي بالايي دارد.

جنگل حرا

چطور برويم؟

براي رسيدن به چابهار مي‌توانيد از هواپيما استفاده كنيد. فرودگاه كنارك كه نزديكترين فرودگاه به چابهار است در مسيرهاي زير پرواز دارد: بندرعباس، تهران، زاهدان، مشهد . بندر چابهار ايستگاه راه آهن ندارد. اگر قصد سفر زميني داريد مي‌توانيد از اتوبوس يا ماشين شخصي استفاده كنيد. از بيشتر شهرهاي بزرگ ايران اتوبوس به چابهار حركت مي‌كند. براي رسيدن به جنگل حرا بايد به سمت خليج گواتر حركت كنيد. از سمت شرق چابهار وارد جاده چابهار – روستاي گواتر شويد. اين جاده پس از طي 100 كيلومتر شما را به روستاي گواتر خواهد رساند.

جنگل حرا

كي برويم؟

براي بازديد از جنگل حرا محدوديت زماني نداريد. با اين حال زمان طلوع آفتاب و همچنين غروب، به دليل جزر و مد و همچنين بازي نور و سايه در آب، با چشم انداز شگفت انگيزتري رو به رو خواهيد شد.

 نكات مهم براي بازديد

در محدوده جنگل حرا، قايق كرايه‌اي براي بازديد از جنگل وجود دارد. كرم ضدآفتاب و كلاه لبه‌دار فراموش نشود. خوراك در بندر گواتر يافت نمي‌شود. بنابراين كمي خوراكي با خودتان همراه داشته باشيد. مردم منطقه بسيار مهمان نواز هستند. از مهرباني و راهنمايي‌هاي‌شان لذت ببريد. اين سفر با در نظر گرفتن شرايط خاص و وجود همراهان مطمئن و قابل اعتماد، براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي خاص بدون مشكل به نظر مي‌رسد. همچنين افراد داراي فرزند اوتيسم بهتر است از قايق سواري در محدوده جنگل صرف نظر كنند.

جنگل حرا


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۵۷:۳۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

اينجا واقعا خانه هنر است

يكي از زيباترين آينه كاري‌هاي ايراني را در خانه منطقي نژاد شيراز ببينيد.
خانه منطقي نژاد

خانه منطقي نژاد يكي از آن خانه‌هاي واقعا زيباي ايراني است. جايي كه آيينه كاري‌ها و ظرافت‌هاي معماري آن شما را شگفت زده مي‌كند. خانه منطقي نژاد كه به موزه هنرهاي اسلامي شيراز تبديل شده است، يكي از جاهاي ديدني شيراز به شمار مي‌رود. با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد تا با هم به اين  خانه زيبا سفر كنيم و از زيبايي‌هاي آن شگفت زده شويم.

خانه منطقي نژاد

خانه منطقي نژاد كجاست؟

جاهاي ديدني شيراز بسيار زياد است. خانه منطقي نژاد يكي از جاهاي ديدني شيراز است كه شايد تا به حال با آن آشنا نشده‌ايد. اين خانه يكي از زيباترين تزئينات را بين خانه‌هاي ايراني دارد و در محله اعيان نشين شيراز قديم، يعني همجوار با حرم شاهچراغ قرار گرفته است. خانه منطقي نژاد در محله لب آب شيراز و خيابان 9 دي واقع شده و فاصله كمي تا ميدان نمازي دارد.

خانه منطقي نژاد

چرا خانه منطقي نژاد اهميت دارد؟

اين خانه از بناهاي قاجاري است كه امروزه با مرمت، تغيير كاربري داده است. ابتدا خانه را به آرشيو آواها و نواها تغيير كاربري دادند و پس از چندي، به عنوان موزه هنرهاي اسلامي شيراز به حيات خود ادامه داد.

خانه منطقي نژاد

سالن اصلي اين خانه يكي از زيباترين آيينه‌كاري‌هاي ايران را به خود اختصاص داده است و همين تالار، گردشگران زيادي را به سوي خود فرا مي‌خواند.

خانه منطقي نژاد

در ضلع جنوبي اين خانه، شاه نشيني با تزييناتي هم چون نقاشي در بدنه و سقف و همچنين آينه‌خانه‌اي باشكوه وجود دارد. دو اتاق در دو سوي شاه نشين قرار گرفته كه يكي داراي سقف نقاشي شده و بادگير است و  سقف ديگري تيرهاي نقاشي شده دارد. در اين نقاشي‌ها طرح‌هاي گل و بوته همچنين تصاويري از چهره زنان و قصرهايي به سبك اروپايي ديده مي‌شود.

خانه منطقي نژاد

ضلع شرقي و غربي خانه اتاق‌هاي متعدد دارد. تزيينات اين بنا دربرگيرنده دريچه‌هاي مشبك چوبي، به صورت ارسي با شيشه‌هاي رنگي، طاق‌هاي مقرنس‌كاري شده، درهاي منبت و معرق‌كاري شده و گچ‌بري است.

خانه منطقي نژاد

خانه حياطي كوچك اما با صفا دارد كه به رسم همه خانه‌هاي سنتي ايراني، حوضي در ميان آن جاي گرفته است. تخت و مخده دور تا دور حوض چيده‌اند و گلدان‌هاي گل شمعداني، صفا و صميمت خانه و حياتش را صدچندان كرده است. معمولا در حياط فالوده شيرازي مي‌فروشند و لذت خوردن يك كاسه فالوده در حياط دلنشين خانه منطقي نژاد چيزي نيست كه از يادتان برود.

خانه منطقي نژاد

نكات مهم در بازديد از موزه هنرهاي اسلامي

موزه هنرهاي اسلامي شيراز يا خانه منطقي نژاد در بافت تاريخي اين شهر قرار دارد. بنابراين دور تا دورش پر از جاهاي ديدني و آثار باستاني است.

خانه منطقي نژاد

مدرسه خان، خانه فروغ الملك، خانه سعادت، مسجد جامع عتيق، مسجد نصيرالملك، شاهچراغ، مدرسه خان، بازار وكيلف حمام وكيل، مسجد وكيل و نارنجستان قوام همگي اطراف اين موزه قرار دارند.

خانه منطقي نژاد

مي‌توانيد با يك برنامه ريزي دقيق از همه اين جاهاي ديدني شيراز ديدن كنيد. حتي مي‌توانيد بدون نياز به استفاده از خودرو و تنها با پاي پياده به تك تك اين بناها سر بزنيد و از زيبايي‌هاي آنها لذت ببريد.

خانه منطقي نژاد

نكات مهم براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص

اين خانه براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي خاص مناسب است. امكان بازديد از طبقه بالا شايد به راحتي ممكن نباشد. با اين حال تماشاي خانه از نماي حياط نيز لذت‌بخش است. همچنين اين سفر براي خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم مانع خاصي ندارد.

خانه منطقي نژاد


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۰۱:۰۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

درياچه گهر، نگين زيباي اشترانكوه

درياچه گهر حدود 130 سال قبل خيلي اتفاقي كشف شد!
درياچه گهر

درياچه گهر كه چيزي حدود 130 سال قبل اتفاقي كشف شد، يكي از جاهاي ديدني استان لرستان به شمار مي‌رود. اين درياچه جايي بين كوه‌هاي زاگرس قرار دارد. براي همين به نگين اشترانكوه شهرت پيدا كرده است. درياچه گهر يكي از زيباترين درياچه‌هاي ايران است. با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد تا با هم به درياچه گهر سفر كنيم و از زيبايي‌هاي آن لذت ببريم.

 

درياچه گهر

درياچه گهر كجاست؟

درياچه گهر در استان لرستان و جايي نزديك به شهرستان ازنا و درود قرار دارد. اين درياچه در سال 1888 توسط فردي خارجي، خيلي اتفاقي و ناگهاني كشف و از آن به بعد به بهشتي براي طبيعت‌گردان تبديل شد. براي رسيدن به اين درياچه بايد به لرستان و سپس شهرستان دورود برويد. بخشي از مسير در ميان جاده‌‎هاي پرپيچ و خم و زيبا طي مي‌شود. بعد از اينكه به محوطه پاركينگ مانند رسيديد، بايد بقيه مسير را پياده بپيماييد تا به درياچه برسيد. بخشي از مسير را بايد در جاده هاي خاكي پياده‌روي كنيد.

درياچه گهر

بنابراين لازم است با كوله باري سبك و كفش‌هاي مناسب راهي سفر شويد. البته نگران نشويد. اگر از پياده روي و كوله كشي واهمه داريد، راه حل ديگري نيز وجود دارد. در اين قسمت اسب و قاطر و خر براي حمل بار و وسايل گردشگران تا درياچه ديده مي‌شود! كافيست مانند جهانگردان هزاران سال قبل رفتار كنيد و از اين حيوانات مفيد كمك بگيريد.

درياچه گهر

ديدني‌هاي درياچه گهر

درياچه گهر طبيعت زيبايي دارد. آب و هواي كوهستاني آن روح شما را نوازش مي‌كند و خستگي هزار ساله را هم از تن‌تان مي‌زدايد. مسير كوهستاني كه شما را از شهر به درياچه مي‌رساند زيبا و دلبرانه است و چشم اندازهاي زيبايي مي‌بينيد. همچنين شنا، قايق سواري و ماهيگيري تفريحي در درياچه از ديگر فعاليت‌هايي است كه مي‌توانيد در كنار آن انجام دهيد.

در فصل گل دهي لاله‌هاي واژگون كه حدود خرداد ماه است، مسير را تماشايي‌تر مي‌بينيد. هزاران لاله سرنگون در سرتاسر مسير به گل نشسته‌اند و به شما خوشامد مي‌گويند!

درياچه گهر

كي برويم؟

در هر فصلي از سال مي‌توانيد به درياچه گهر سفر كنيد. با اين حال بهترين زمان سفر به اين درياچه از ارديبهشت تا مهرماه است. اگر قصد ماهيگيري تفريحي داريد، بايد بدانيد تا نيمه‌هاي خرداد اجازه ماهيگيري نداريد. چون فصل شكار ممنوع است.

درياچه گهر

امكانات رفاهي دارد!

درياچه گهر يكي از پرترافيك‌ترين جاهاي طبيعي ايران است. به طوري كه در تابستان حدود 20 هزار گردشگر از آن ديدن مي‌كنند. همين موضوع مسئولان استان لرستان را برآن داشته تا امكانات رفاهي و گردشگري مناسبي در اختيار بازديدكنندگان قرار دهند. هر ساله از پايان فصل شكار ممنوع، يعني اواسط خرداد تا پايان تابستان امكانات رفاهي و گردشگري در اطراف درياچه برپا مي‌شود.

درياچه گهر

كمپ اسكان موقت، رستوران، پاركينگ وسايط نقليه، غرفه‌هاي عرضه مواد غذايي در طول مسير، سرويس بهداشتي در چند نقطه از مسير، پاسگاه محيط زيست، نيروي انتظامي، پايگاه امداد هلال احمر و  پايگاه اطلاع رساني گردشگران از جمله خدماتي است كه مسئولان استان لرستان در اختيار گردشگران قرار مي‌دهند.

درياچه گهر

نكات مهم در بازديد از درياچه گهر

اگر قصد اقامت خارج از فصل تابستان داريد، حتما تجهيزات سفر به همراه داشته باشيد. كيسه خواب و چادر مسافرتي حداقل امكاناتي است كه بايد با خودتان ببريد. همراه داشتن لباس گرم توصيه مي‌شود. از گياهان دارويي خودرويي كه در كوه‌هاي زاگرس مي‌رويد، مي‌توانيد بچينيد و با خود همراه ببريد.

درياچه گهر

البته اين توصيه دو شرط دارد: 1- حجم كمي گياه بچينيد طوري كه به طبيعت صدمه وارد نشود. 2- حتما گياه مورد نظرتان را بشناسيد و گياه سمي نچينيد. از ريختن هر گونه زباله خودداري كنيد. تا مي‌توانيد عكس بيندازيد و زيبايي‌هاي درياچه را ثبت كنيد.

درياچه گهر

به نظر مي‌رسد با در نظر گرفتن كليه جوانب و كمك‌هاي جانبي و همرهي همسفران قابل اعتماد، اين سفر براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص مناسب باشد. به شرط اينكه آنها روحيه هيجان طلبي و چالش پذيري داشته باشند. اين سفر را به خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم پيشنهاد نمي‌كنيم.

درياچه گهر


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۷:۱۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

قدم زنان رو آينه صورتي كائنات

درياچه مهارلو صورتي است! انگار پر از آب هندوانه است.
درياچه مهارلو

درياچه مهارلو يكي از زيباترين درياچه‌هاي ايران است! درياچه‌اي صورتي كه عين آينه همه چيز را بازتاب مي‌دهد و آوازه همين بازتاب جادويي، مردمان زيادي را از گوشه و كنار دنيا به استان فارس كشانده، تا با اين پديده جذاب و ديدني عكس يادگاري بيندازند. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به آينه صورتي استان فارس سفر كنيم و از زيبايي‌هاي آن لذت ببريم.

درياچه مهارلو

درياچه مهارلو كجااست؟

مهارلو در سمت جنوب شرقي شهر شيراز و 20 كيلومتري مسير جاده شيراز به فسا قرار دارد. اين درياچه، در مجاورت يك روستا به همين نام واقع شده، روستايي كه قدمتش را به دوران صفويه نسبت مي‎دهند و در قديم به آن دشت گل مي‌‌گفتند. جداي از درياچه زيباي مهارلو، روستاي مهارلو هم ظرفيت گردشگري بالايي دارد. اين روستا در دامنه هاي جنوبي كوه هاي مرتفع زاگرس قرار گرفته است.

درياچه مهارلو

خانه هاي اين روستا، طاق هاي بلندي دارند و پنجره هاي قوس دار آن ها جلوه زيبايي به آن ها داده است. باغ هاي پراكنده اي مملو از درختان بادام، انار و انجير كه در مجاورت چشمه آب معدني روستا ايجاد شده‎، بر زيبايي هاي مهارلو افزوده‎اند. بسياري از اهالي روستا، عقيده دارند كه آب اين چشمه شفا بخش است و بسياري از بيماري هاي پوستي را درمان مي‎كند.

درياچه مهارلو

 در نزديكي روستا، بقاياي يك كاروانسراي مربوط به دوران صفوي به نام كاروانسراي شاه عباسي هم به چشم مي‌خورد.

درياچه مهارلو

چطور برويم؟

وارد جاده شيراز به فسا شويد. با طي حدود ۲۰ كيلومتر به ابتداي درياچه خواهيد رسيد و اگر مسير را ادامه دهيد، بعد از حدود ۵۷ كيلومتر به روستاي مهارلو خواهيد رسيد.

درياچه مهارلو

اين درياچه بانمك

درياچه مهارلو در گذشته وسعت بسيار بيشتري نسبت به درياچه كنوني داشته و امروزه به دليل تغييرات اقليمي و جوي در حال خشك شدن است. البته اقداماتي براي احياي درياچه صورت گرفته كه تا حدودي به افزايش سطح آب آن كمك كرده است.

درياچه مهارلو

 درياچه مهارلو محل سكونت گونه هاي بسياري از پرندگان مهاجر و غير مهاجر است. مي توان نام درياچه نمك را هم بر اين درياچه گذاشت، چرا كه آبي تقريبا شور دارد. به دليل خشك شدن قسمت هاي زيادي از درياچه، بستر برخي نقاط آن از نمك پوشيده شده و به عنوان منبع تامين نمك شيراز از آن استفاده مي‎شود. مهارلو، يكي از جاذبه هاي طبيعي عجيب استان فارس است كه با رنگ صورتي هندوانه‌اي جذابش، ميزبان طبيعت گردان بسياري از داخل و خارج از كشور است.

مهارلو

عمق درياچه در بخش هاي مختلف آن متفاوت است و به بارش هاي جوي بستگي دارد. در بيشتر نقاط آن عمق آب حدود نيم متر است و در قسمت هاي عميق، عمق سه متر را هم اندازه گرفته اند. آب اين درياچه از چند چشمه آب شيرين در شمال آن، بارش هاي باران و رودخانه هاي حمزه، خشك و سروستان تامين مي شود.

درياچه مهارلو

اشتباه نكنيد! اينجا پر از آب هندوانه نيست

درياچه مهارلو صورتي است. دست مثل اينكه مقدار زيادي آب هندوانه ببيند! اما اشتباه نكنيد. اين آب خوردني نيست. در واقع آب درياچه شور است. دليل صورتي رنگ بودن آن هم به همين نمك موجود در آب بستگي دارد. ميزان تبخير آب اين درياچه بسيار بالا است. تبخير شديد آب درياچه مهارلو سبب شده است تا شوري آن به شدت افزايش يابد و نوعي جلبك دريايي قرمز رنگ به نام “كشند قرمز” در آن تكثير شود. رشد و تكثير بيش از حد اين جلبك در اين درياچه باعث شده است تا تمام آب آن به رنگ قرمز متمايل شود و هيچ موجود زنده‌اي به جز يك نوع آبزي به نام آرتيما نتواند در آن زنده بماند.

مهارلو

ماهي‌گيري؟ عمراً

به دليل شوري بيش از حد آب و همچنين تكثير بيش از حد جلبك قرمز رنگ كشند قرمز در آن، هيچگونه ماهي در اين درياچه زندگي نمي كند. اما در گوشه و كنار محيط اين درياچه، مي توان خزندگاني نظير مارمولك، سوسمار، مار و لاك پشت را مشاهده كرد. برخي از دوزيستان نيز در مجاورت درياچه زندگي مي كنند. درياچه مهارلو، محل سكونت گونه هاي مختلفي از پرندگان مهاجر و غير مهاجر است. حواصيل، لك لك، پليكان، كشيم، باكلان، اگرت، فلامينگو، اردك، خوتكا، سارگپه و … از جمله پرندگاني هستند كه در اين درياچه مشاهده مي‌شوند.

درياچه مهارلو

نكات مهم هنگام بازديد

از آلوده كردن درياچه با ريختن هر نوع زباله خودداري كنيد. لوازم و نيازهاي ضروري خودتان را همراه ببريد. آن حوالي امكانات رفاهي گردشگري خاصي وجود ندارد. تا مي‌توانيد عكس بيندازيد و زيبايي‌هاي درياچه را جاودانه كنيد. افراد با نيازمندي‌هاي خاص نيز مي‌توانند بدون هيچ مانعي از درياچه ديدن كنند و از زيبايي‌‎هاي آن لذت ببرند. اين سفر براي خانواده‌هاي داراي فرزند اتيسم نيز مناسب به نظر مي‌رسد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۳۲:۰۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

همان غاري كه كفتر لانه دارد!

غار سهولان است و كبوترهايي كه در ديواره‌هايش لانه كرده‌اند!
غار سهولان

غار سهولان كه دومين غار بزرگ آبي ايران است، همان جايي است كه كفتر لانه دارد! باور نمي‌كنيد؟ اين حقيقت دارد. غار سهولان كه در منطقه كردنشين آذربايجان غربي واقع شده، جايي است كه هزاران كبوتر در آن لانه كرده‌اند و به زندگي ادامه مي‌‎دهند. حالا ديديد اين موضوع شوخي نبود؟ با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به غاري سفر كنيم كه لانه هزاران كبوتر است و از زيبايي‌هاي آن لذت ببريم.

غار سهولان

غار سهولان كجااست؟

غار «سَهولان» در روستاي سهولان قرار دارد. اين روستا در ۴۲ كيلومتري جنوب شرقي شهر مهاباد واقع شده است. به صورت دقيق‌تر، غار در جاده برهان و روستاي عيسي كند قرار دارد. غار سهولان يكي از ديدني‌هاي استان آذربايجان غربي است كه هر سال گردشگران زيادي را به سوي خود مي‌كشاند.

اختلاف دماي درون و بيرون غار بين ۱۰ تا ۱۵ درجه ‌است. واژه سهولان به زبان كردي به معني يخبندان است و مردم محلي غار را لانه كبوتر نيز مي‌نامند. دليل اين نام‌گذاري غار به سهولان وجود تعداد زيادي لانه كبوتر درون غار است.

غار سهولان

 به گفته پژوهشگران اين غار دومين غار آبي بزرگ ايران به شمار مي‌رود. ارتفاع سقف غار تا سطح درياچه آن به ۵۰ متر مي‌رسد. عمق آب در برخي جاهاي غار بيشتر از 62 متر است!

غار سهولان

هم قايق و هم پاي پياده

غار سهولان پر از تونل‌هايي است كه كف آن رودخانه جاري است. بعضي مسيرها هم خشك هستند. بنابراين گردشگران بخشي از مسير را با پاي پياده مي‌پيمايند و بخش ديگر را به كمك قايق‌هاي پارويي! درون غار بسيار مرطوب و تاريك است و اگر مي‌خواهيد واردش شويد، بايد تعداد زيادي پله را پايين برويد. درجه حرارت در فصل تابستان و زمستان بين ۱۰ تا ۱۳ درجه سانتيگراد در نوسان است و رطوبت حاكم بر غار نيز بين ۷۰ تا ۸۰ درصد متغير است كه در اثر رطوبت بالا روى سنگ ها و صخره ها با خزه هاى سبز و قهوه اى پوشيده شده است.

غار سهولان

در بدو ورود به درون غار بوى رطوبت همراه با بوى خفيف گوگرد به مشام مى‌رسد. در سفر آبى درون غار، هر يك از گردشگران پس از دريافت يك جليقه نجات در قايق‌ها قرار مى‌گيرند و حركت آغاز مى‌شود. نخستين درياچه پيش روى گردشگران حدود ۲۰۰ متر وسعت دارد كه داراى آبى زلال و صاف است.در انتهاى آن دو دالان باريك ديده مى‌شود كه به درياچه‌ها و دالان‌هاى بعدى باز مى‌شوند.

غار سهولان

مناطق ممنوعه

گردشگران در سفر به اين غار با گذشت از دالان‌هاى تنگ و باريك سه حوضچه آبى بزرگ و كوچك را پشت سر مى‌گذارند تا به چهارمين و بزرگ‌ترين درياچه برسند. اين درياچه حدود ۵۰۰ مترمربع وسعت دارد و آخرين نقطه‌اى است كه بازديدكنندگان به وسيله قايق طى مى‌كنند.

به گفته قايق‌رانان از درياچه چهارم به بعد حدود ۲۰۰ متر ديگر نيز توسط غارنوردان كشف شده. ولى به دليل باريك بودن تونل‌ها و نداشتن روشنايى، ورود گردشگران به آن منطقه ممنوع اعلام شده است. در پايان سفر آبى، گردشگران از ميان تونل‌ها و دالان‌هاى تنگ و باريك راه خود را به دهانه فرعى (دهانه خروجى) غار ادامه مى‌دهند. دهانه فرعى كه به «لونه مالان» مشهور است با ارتفاعى حدود ۵۰ متر از سطح آبى غار با ۱۷۰ پله سنگى پيچ درپيچ به همان محوطه باز مى‌شود كه دهانه اصلى نيز در آن قرار دارد.

مساحت كل اين غار حدود دو هكتار تخمين زده مى‌شود.۳۰۰ متر از مسير آبى و ۲۵۰ متر از مسير خشكى آن كشف و ساماندهى شده است.

غار سهولان

نكات مهم در بازديد

حتما از جليقه نجات استفاده كنيد. از شوخي و خنده در قايق‌ها بپرهيزيد. خوردن و آشاميدن در غار كار عاقلانه‌اي نيست. اگر از فضاهاي بسته و تاريك واهمه داريد، اين سفر براي شما مناسب نيست. بازديد از غار براي خانواده‌هاي داراي فرزند توصيه نمي‌شود. براي بازديد از غار بايد تعداد زيادي پله را بالا و پايين برويد. براي همين به نظر مي‌رسد اين سفر براي افراد مسن با محدوديت‌هاي حركتي، همچنين افراد با نيازمندي‌هاي خاص مناسب نباشد. همراه داشتن لباس گرم توصيه مي‌شود. به ويژه اگر سرمايي هستيد.

غار سهولان

غار سهولان


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۲۹:۱۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

باور كنيد يا نه، اينجا ايران است!

تصاوير زيبا از ايران زيبا ببينيم و به گوشه و كنار ميهن مان سفر كنيم

ايران چهارفصل است. جاذبه‌هاي فرهنگي، تاريخي، طبيعي و عشايري را يك جا دارد. ديدني‌هاي ايران كم نيست! با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد. تا با هم تصاوير زيبا از جاي جاي ايران ببينيم. زيبايي و حس خوب اين تصاوير تقديم به همراهان صفحه گردشگري دلتا.

اينجا شربت خانه ايران مال در تهران است. بعد از روي كار آمدن اسلام در ايران، شراب‌خانه‌ها تغيير كاربري دادند و به شربت خانه تبديل شدند. شربت خانه ايران مال كاملا با الهام از معماري و هنر ايراني- اسلامي طراحي شده است.

تصاوير زيبا

ارگ كريم‌خاني شيراز. ارگ در كنار مجموعه حمام، بازار و مسجد وكيل واقع شده است.

ارگ كريمخاني شيراز

روسري تركمني‌هايي كه در باد مي‌رقصند! روسري تركمني بخشي از پوشش زنان تركمن است و يكي از سوغات و يادبودهاي فاخر استان گلستان به شمار مي‌رود. اين روسري‌ها صادراتي هستند!

روسري تركمني

امامزاده هلال بن علي در آران و بيدگل. آران و بيدگل در استان اصفهان و نزديك كاشان قرار دارد.

باغ سنگي كرمان. اين باغ يكي از ديدني‌هاي استان كرمان به شمار مي‌رود كه تاكنون گردشگران خارجي زيادي را به سوي خود كشانده است.

باغ سنگي

پوشش زيباي زنان ايل قشقايي در مراسم سنتي و آئيني ايل.

پوشش قشقايي

جاده رويايي اسالم به خلخال از نماي بالا. اين جاده يكي از مسيرهاي توريستي پرطرفدار ايران به شمار مي‌رود.

جاده اسالم به خلخال

حمام سلطان امير احمد يكي از جاذبه‌هاي دوست داشتني كاشان به شمار مي‌رود. اين حمام با كاشيكاري‌هاي زيبايي زينت داده شده است.

حمام سلطان اميراحمد

چشم اندازي بي‌نظير از سه خط طلا در زمستان برفي. سه خط طلا به بخشي از راه آهن سراسري شمال به جنوب ايران گفته مي‌شود كه در محدوده جاده فيروزكوه و در محدوده گردنه گدوك قابل ديدن است.

سه خط طلا

دهكده چوبي نيشابور يكي از جاذبه‌هاي اين شهر به شمار مي‌رود. كل اجزاي اين روستا با چوب ساخته شده است. نيشابور در استان خراسان رضوي واقع شده است و به شهر فيروزه‌هاي قيمتي معروف است.

دهكده چوبي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۱۴:۰۵ توسط:مجله دلتا موضوع: