دارامان

گردشگري دلتا گردشگري دلتا .

گردشگري دلتا

عجيب ترين شهرهاي ايران

شهرهاي عجيب زيادي در ايران وجود دارند كه هر كدام به دليل داشتن ويژگي خاصي شهرت پيدا كرده‌اند.

ايران كشوري پهناور با آب و هوايي چهار فصل است كه تنوع اقليمي و فرهنگي زيادي دارد. بنابراين اگر با شهرها و روستاهاي عجيب در كشورمان روبه‌رو شديد شگفت زده نشويد. در اينجا بعضي از عجيب ترين شهرهاي ايران را به شما معرفي مي‌كنيم. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد.

لار تنها شهر بدون كوچه در خاورميانه

همه چيز از يك زلزله وحشتناك شروع شد، زلزله‌اي در ارديبهشت سال 1339 شهر لار را ويران كرد. بعد از آن زلزله هولناك، شهر جديد لار را ساختند. لار جديد 6 كيلومتر با لار قديم فاصله داشت. نقشه شهر لار بر اساس اصول جديد و به صورت ضد زلزله بنا شد.

مهندسان نقشه كش، خوب مي‌دانستند كه اين شهر روي يك گسل عظيم است و اين امكان وجود دارد كه دوباره قرباني زلزله شود. براي همين از يك طرح شطرنجي استفاده كردند. به اين صورت كه كليه خيابان‌ ها يكديگر را قطع مي‌كنند. اين نقشه، شهر را مملو از تقاطع كرد. اما حتي يك كوچه هم در آن وجود ندارد. خيابان‌هاي عريض و ساختمان‌هاي كم‌ارتفاع و مستحكم، به مردم اين شهر در هنگام وقوع زلزله، شانس بيشتري براي ادامه زندگي مي‌بخشد.

شهر جديد لار نه فقط در ايران، بلكه در خاورميانه هم به عنوان تنها شهر بدون كوچه شناخته شده است. لار در استان فارس قرار دارد.

چالدران شهر بدون كولر

شايد باورش براي خيلي از ما سخت باشد كه حتي در تابستان داغ، شهري وجود دارد كه مردمش از كولر استفاده نمي‌كنند. چالدران در بين رشته كوه هاي زاگرس قرار دارد و وجود پارك جنگلي و باغ‌هاي اطراف اين شهر، باعث شده كه آب و هوايش آنقدر مطلوب و دلپذير باشد كه نياز به وسايل سرمايشي نيست.

در پشت بام‌هاي اين شهر، نشاني از كولر ديده نمي‌شود. حتي هنگام ساخت ساختمان، معماران جايي براي هيچگونه وسيله سرمايشي در نظر نمي‌گيرند. چالدران در آذربايجان غربي قرار دارد.

جلفا شهري بدون گورستان

شهر جلفا يكي از شهرهاي مرزي استان آذربايجان شرقي و تنها شهر بدون گورستان در ايران است. شايد براي‌تان اين سوال پيش بيايد كه مردم اين شهر، افراد فوت شده را كجا دفن مي‌كنند؟ تمام جمعيت اين شهرستان را افراد غير بومي تشكيل مي‌دهند. همينطور رسم دفن كردن اموات در زادگاه اصلي‌شان باعث شده كه اهالي جلفا، عزيزان از دست رفته خود را به روستا و شهرهاي اطراف كه زادگاهشان محسوب مي‌شود، منتقل و آنجا دفن كنند. به همين دليل تلاش براي ايجاد قبرستان در اين شهر بي‌نتيجه بوده است.

كيش تنها شهر بي موتورسيكلت

تصور كنيد شهري وجود دارد كه در آن هيچ موتوري نيست. موتور سواري در جزيره كيش ممنوع است و موتورها در اين جزيره پلاك نمي‌شوند. بنابراين كيش به شهر بدون موتورسيكلت معروف است.

بندر عسلويه پرجمعيت ترين شهر مهاجر نشين ايران

بندر عسلويه يك شهر بندري در استان بوشهر در سواحل خليج فارس است. اين بندر به دليل پروژه بزرگ پارس جنوبي كه در حوزه نفت و گاز فعاليت مي‌كند، مورد توجه افراد جوياي كار قرار دارد. به همين دليل عسلويه شهري است كه جمعيت مهاجران و نيروهاي مشغول به كار در آنجا تعدادشان يازده برابر جمعيت بومي است.

پاوه شهري بدون چراغ قرمز

شايد براي‌تان جالب باشد كه بدانيد در شهر پاوه تا به حال هيچ راننده‌اي پشت چراغ قرمز نمانده است. دليل اصلي اين اتفاق، نبودن زمين مسطح در تقاطع خيابان‌هاي اين شهر است. چون پاوه شهري پلكاني به شمار مي‌رود. يكي از نكات مثبت نداشتن چراغ قرمز در پاوه، رعايت حق تقدم در رانندگي است كه باعث شده آمار تصادف در اين شهر بسيار پائين باشد. پاوه در استان كرمانشاه قرار دارد.

انديمشك شهري با سه سد جهاني

انديمشك تنها شهري در خاورميانه است كه سه سد بزرگ در مقياس جهاني دارد. بيش از ۸۰ درصد برق كشور را انديمشك تامين مي‌شود. كرخه، دز (شهداي چهارآذر) و بالارود از سدهاي اين شهر به شمار مي‌روند. انديمشك از شهرهاي استان خوزستان است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۳۰:۲۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

ميگرن ، دردسر تمام نشدني

با افزايش آگاهي درباره ميگرن، كمك كنيم افراد مبتلا به اين بيماري، زندگي بهتري داشته باشند.

ميگرن يك بيماري موذي، غيرمسري، دردناك و تحليل برنده انرژي است. با اين حال كشنده نيست. گفته شده از هر 7 نفر در جهان، يكي مبتلا به ميگرن است. ميگرني‌ها زندگي فوق‌العاده سختي دارند. و سخت‌تر آنكه تقريبا هرگز توسط كساني كه به آن مبتلا نيستند درك نمي‌شوند. ميگرن نوعي از سردرد است كه هنوز علت دقيق ابتلا به آن مشخص نشده. درمان قطعي هم ندارد. هزاران فاكتور در پيدا شدنِ سر و كله‌اش دخالت دارد و مي‌تواند زندگي شغلي، تحصيلي و حتي خانوادگي فرد مبتلا را به چالش بكشد. با مجله پيام دلتا همراه باشيد تا كمي دنيا را از چشم يك فرد ميگرني ببينيد و با بخشي از چالش‌‎هاي زندگي آنها آشنا شويد.

ميگرن

حمله ناجوانمردانه ميگرن

ميگرن حمله مي‌كند و اين يك شوخي نيست. معمولا سردردها ناگهاني شروع مي‌شوند. يك يا دو طرف سر را درگير مي‌كنند. حد غيرقابل تصوري از درد، به چشم و شقيقه‌هاي فرد مبتلا تحميل مي‌شود. درد، كم‌كم همه سر و حتي گردن و سرشانه‌ها را در بر مي‌گيرد و چيزي شبيه ضربه زدن به سر يا احساس نبض، در فرد مبتلا احساس مي‌شود. درد به حدي زياد مي‌شود كه به سيستم گوارش فشار وارد مي‌كند. بيمار، احساس تهوع شديد مي‌كند كه در اغلب موارد به استفراغ مي‌انجامد. به اين حالت، اوج حمله مي‌گويند. نمودار سردرد ميگرني سينوسي است. يعني فراز و فرود دارد. اما قطع نمي‌شود. علم پزشكي مي‌تواند با درمان دارويي فاصله حملات يا ميزان درد را كاهش دهد. اما هنوز راه حل درمان قطعي و خداحافظي دائمي با آن پيدا نشده.

ميگرن

حواس پنجگانه جادويي

بيشتر مشكلات ميگرني‌ها به اين دليل است كه حواس پنجگانه آن ها ميليون‌ ها برابر بيشتر از جامعه غيرميگرني تحريك‌پذير است.

به عنوان مثال، يك فرد غيرميگرني فقط به اندازه ۱۰۰ وات روشنايي و نور از يك لامپ ۱۰۰ واتي دريافت مي‌كند. در حاليكه ميگرني‌ها به ويژه هنگام حمله ميگرن، دقيقا به اندازه كره خورشيد از فاصله بيست سانتي‌متري، نور و روشنايي از همان لامپ دريافت مي‌كنند.

درباره صداها، بوها و مزه‌ها هم همين‌طور است. مثلاً افراد مبتلا به ميگرن هنگام حمله ، شامه‌اي حتي قوي‌تر از سگ‌هاي پليس پيدا مي‌كنند. آن وقت است كه حتي بوي سيني استيل چاي كه در طبقه بالاي كابين قرار دارد، براي آن ها قابل حس كردن مي‌شود. حالت تهوع ايجاد مي‌كند و حالشان را به هم مي‌زند. يا راه رفتن مورچه زير تخت خواب‌‎، به گوش آن‌ها در حد سر و صداي نواختن يك طبل بزرگ شنيده و غير قابل تحمل مي‎شود.

حتي ممكن است وقتي با خوشحالي عطر گران قيمت جديدتان را به ميگرني ها نشان مي‌دهيد تا بو كنند و به سليقه فوق‌العاده‌تان آفرين بگويند ناگهان دچار حمله شوند و بوي عطرتان حال‌شان را خراب كند. اين‌ها فقط بخش‌هايي از زندگي مبتلايان به ميگرن است و به نظر مي‌‎رسد چالش‎‌هاي زندگي ميگرني‌ها هرگز تمامي نخواهد داشت.

ميگرن

ميگرن را جدي بگيريد

ميگرني‌ها معمولا به نور، صدا، طعم و بو بسيار حساس هستند. بنابراين تعجب نكنيد اگر فرد مبتلا را در هر حالتي، حتي نشسته پشت مانيتور محل كار و يا ماشين ‌سواري در انتهاي شب، با عينك دودي مي‌بينيد. اگر آنها دعوت شما را رد مي‌كنند و شب خانه شما نمي‌مانند، به دل نگيريد. اگر همراه خودشان بالشت مي‌آورند، ناراحت نشويد. اين موضوع ربطي به ميزان رعايت كردن بهداشت از سمت شما ندارد. يا اگر آنها فقط يك تكه كوچك از مرغ سوپر اسپايسي با سس فلفل سبز كه با همه عشق و محبت‌ برايشان درست كرده‌ايد، خوردند، حمل بر بي‌ادبي نكنيد. آنها سوسول نيستند. ناز نمي‌كنند. آداب نشناس، غيرمعاشرتي و از اجتماع گريزان نيستند. فقط ميگرن دارند!

آنها فقط از تكرار حمله ميگرن وحشت دارند و تلاش مي‌كنند تا اين سردرد موذي غيركشنده، دور و برشان آفتابي نشود. چون معمولا حمله‌هاي سردرد آنها روزها به طول مي‌انجامد. در اغلب موارد كارشان به مداخله جدي‌تر پزشكي مي‌رسد. وقتي خوردن قرص مسكن و همه توصيه‌هاي درمان خانگي افاقه نكند، مجبور مي‌شوند در هر ساعت از شبانه روز، خود را به پزشك برسانند تا او با تجويز سرُم و آمپول، درد را متوقف كند.

ميگرن

ميگرن

ميگرن خبر نمي‌كند

ميگرن خبر نمي‌كند. هر لحظه ممكن است، مثل غول چراغ جادو سَروكله‌اش پيدا شود. كم‌خوابي، پرخوابي، تغيير جاي خواب، صداي بلند، صداي آهسته، آلودگي هوا، خوردن فست فود، استفاده از ادويه‌جات، نور زياد، نور كم، هواي آفتابي، هواي ابري، گرما، سرما، بوي تند، فشار عصبي، استرس و حتي تعويض بالشتِ زير سر هم مي‌تواند جرقه يك حمله ميگرني پر و پيمان بشود. نكته مهم اينكه هيچ دو فرد ميگرني در جهان، كاملا مثل هم نيستند. هر فرد ميگرني ممكن است با يك يا چندتا از اين فاكتورها دچار حمله بشود و برخي ديگر، اثر چنداني روي آن ها نداشته باشد.

ميگرن

ميگرني ها را درك كنيد

همه آنچه كه ذكر شد براي آن است كه بدانيد گاهي لازم است مبتلايان به ميگرن را درك كرد. مشكل ميگرني ها قابل ديدن نيست. اما قابل درك شدن است. با كاهش صدا، نور و ساير عوامل تحريك كننده محيط را براي‌ آن ها آرام كنيد. كمك كنيد زودتر حمله را پشت سر بگذارند.

باور كنيد اگر چند دقيقه تلويزيون را خاموش كنيد، اختلالي در زندگي‌تان پيدا نمي‌شود. ولي همان صداي تلويزيون مي‌تواند ميگرني‌ها را تا آستانه بيهوش شدن از درد برساند. آن‌ها فقط يك جاي تاريك، چند دقيقه سكوت، كمي داروي ميگرن و كمي همدلي نياز دارند تا زودتر خوب شوند. پس لطفا با  ميگرني‌ها همراه‌تر باشيد و بيشتر آن ها را درك كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۲:۰۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

آرامگاه فردوسي، بنايي شبيه پاسارگاد

آرامگاه فردوسي از برجسته‌ترين مقاصد گردشگري فرهنگي ايران است و از جاهاي ديدني مشهد به شمار مي‌رود.
آرامگاه فردوسي

گردشگري فرهنگي يكي از انواع پرطرفدار گردشگري است. خانه و آرامگاه شاعران نامدار، بخشي از گردشگري فرهنگي به شمار مي‌رود و آرامگاه فردوسي ، شاعر بلندآوازه پارسي زبان، يكي از بهترين جاها براي سفرهاي فرهنگي است. آرامگاه فردوسي در دهكده توس در نزديكي‌هاي مشهد قرار دارد و زائران حرم امام رضا (ع) هميشه بخشي از سفرشان را به بازديد از توس اختصاص مي‌دهند. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به توس سفر كنيم و آرامگاه باشكوه فردوسي بزرگ را كه شباهت زيادي به بناي پاسارگاد دارد، از نزديك ببينيم.

آرامگاه فردوسي

باغ توس كجااست؟

آرامگاه فردوسي از جاذبه هاي فرهنگي غرورآفرين‌ ايران به شمار مي‌رود كه در مشهد و در باغ توس قرار دارد. باغ توس از ديدني‌هاي اطراف مشهد به شمار مي‌رود و فقط چند كيلومتر از مركز شهر دورتر است. ابوالقاسم فردوسي توسي بزرگترين شاعر حماسه‌سراي ايراني است . اين شاعر شهرت جهاني نيز دارد. شاهكار ادبي فردوسي، شاهنامه است. شاهنامه طولاني‌ترين شعر حماسي جهان به شمار مي‌رود. فردوسي سي سال از عمر خود را صرف سرودن شاهنامه كرد و با اين كار زبان فارسي را از نابودي نجات داد. از همين رواست كه به وي لقب ناجي زبان فارسي داده‌اند. آرامگاه، داخل باغ بزرگي در شمال غربي توس و در انتهاي بلوار شاهنامه واقع است.

آرامگاه فردوسي

بنايي شبيه پاسارگاد

بناي آرامگاه فردوسي از آرامگاه كوروش كبير در پاسارگاد الهام گرفته شده است. شكلي معكبي دارد كه سطح آن با اشعاري از شاهنامه مزين شده. در كنار آرامگاه، حوض بزرگي قرار دارد. كنار حوض، مجسمه اين شاعر حماسه‌سرا به بازديد كنندگان خوش‌آمد مي‌گويد.

آرامگاه فردوسي

بر مزار  مهدي اخوان ثالث

شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد مهدي اخوان ثالث نيز در باغ توس مدفون شده است. در شمال غربي مقبره فردوسي، مهدي اخوان ثالث در آرامگاه ابدي خويش خوابيده است. همچنين از ديدني‌هاي ديگر باغ توس، موزه فردوسي است. در اين موزه اشياء تاريخي و فرهنگي مانند آثار سنگي دوران پيش از تاريخ، انواع شاهنامه و تابلوهاي نقاشي با محتواي داستان‌هاي شاهنامه‌اي را مي‌توانيد ببينيد.

آرامگاه فردوسي

داستان آرامگاه فردوسي

بناي آرامگاه فردوسي نخستين بار توسط يك معمار فرانسوي شبيه اهرام مصر ساخته شد. هنگامي كه اين بنا تا نيمه‌هاي ساخت پيش رفت، رئيس انجمن آثار ملي ايران از طرح خوشش نيامد. سپس اين انجمن طي جلسه‌اي تصميم گرفت تا يك معمار ايراني طرح خود را براي بناي فردوسي ارائه دهد.

در نهايت “حسين لرزاده” از مشهورترين معماران ايراني، مأمور طراحي آرامگاه شد. وي موفق شد بناي پيشنهادي خود را در مدت زمان 18 ماه براي جشن هزاره فردوسي آماده كند.

آرامگاه فردوسي

اين آرامگاه سه بخش دارد

ساختمان آرامگاه از سه بخش تشكيل شده است. سنگ قبري از جنس مرمر، تالاري مربع شكل و محوطه پلكاني كه از سنگ‌هاي مرمر پوشيده و روي ديوارهايش نمونه‌اي از اشعار فردوسي حك شده‌است. باغ، يك موزه و كتابخانه تخصصي نيز دارد. ساختمان موزه در ابتدا قرار بود يك چايخانه سنتي باشد تا نقالان بتوانند نقالي شاهنامه را در آنجا اجرا كنند. ولي سال‌ها بعد به منظور معرفي بيشتر آثار فرهنگي و تاريخي توس، به موزه تبديل شد.

آرامگاه فردوسي

يك موزه و چند هدف

اشياء به نمايش درآمده در موزه فردوسي سه هدف را دنبال مي‌كنند:

  • شناساندن شهر تاريخي، فرهنگي و تمدن‌ساز توس
  • معرفي شاهنامه فردوسي به عنوان برجسته‌ترين اثر حماسي جهان و ارزشمندترين كتاب ملي ايران كه هويت فرهنگي و تاريخي كشورمان را در بر دارد.
  • معرفي حكيم ابوالقاسم فردوسي به عنوان يكي از بزرگترين شاعران ايران و جهان

آرامگاه فردوسي

نكات مهم در بازديد از باغ توس

در سفر به توس، بازديد از بناي هارونيه را فراموش نكنيد. اين بنا در مسير مشهد – باغ توس- قرار دارد. كلاه لبه دار، عينك دودي و كرم ضدآفتاب با خود همراه داشته باشيد. آرامگاه فردوسي از جاهاي ديدني مشهد است كه بعد از حرم امام رضا (ع) بيشترين بازديد را دارد. داخل باغ، رستوران سنتي قرار گرفته است. براي همين مي‌توانيد بدون نگراني بابت غذا به بازديد بپردازيد. بازديد از آرامگاه فردوسي براي افراد داراي معلوليت بدون مشكل خاصي است. همچنين اين باغ مي‌تواند مورد بازديد خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم نيز قرار بگيرد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۹:۳۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

درياچه چيني لر، فرزند زيباي زلزله

سد و درياچه كردآباد بعد از زلزله مرگبار رودبار و منجيل در 1369 به وجود آمده است.
درياچه كردآباد

درياچه چيني لر كه به درياچه كردآباد نيز شهرت دارد، يكي از زيباترين جاهاي ديدني زنجان در اطراف شهرستان طارم است. اين درياچه فرزند زيباي زلزله مشهور رودبار و منجيل است و پيش از آن، وجود نداشت. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به اين درياچه زيبا سفر كنيم و از زيبايي‌هاي آن و محدوده طارم شگفت زده شويم.

درياچه كردآباد

زاده زلزله

زلزله مشهور رودبار و منجيل در آخرين روز بهار سال 1369 به وقع پيوست و تلفات مالي و جاني زيادي داشت. گرچه خسارت‌هاي معنوي زلزله جبران نشدني بود، با اين حال اتفاقات جالبي بعد از آن به وقوع پيوست. تشكيل سد طبيعي و سپس درياچه كردآباد يا چيني لر يكي از آن اتفاقات خوب بعد از زلزله به شمار مي‌رود. اين سد بر اثر ريزش مقدار زيادي سنگ و درياچه بر اثر فرونشست زمين در هنگام زلزله ايجاد شد و اكنون اين منطقه به يكي از زيباترين جاهاي ديدني زنجان تبديل شده است. از نظر جغرافيايي اين درياچه در محدوده طارم قرار دارد.

سد و درياچه كردآباد كجاست؟

سد و درياچه كردآباد در شرق شهر آب‌بر قرار دارد. آب‌بر مركز شهرستان طارم به شمار مي‌رود. طارم كه از توابع استان زنجان است، آب و هواي عجيبي دارد. كشاورزي پر رونق و باغات فوق‌العاده آن سبب شده به “هندوستان ايران” شهرت پيدا كند. روستاي كردآباد تنها 5 كيلومتر با آب‌بر فاصله دارد. سد كردآباد و درياچه زيباي پشت سد نيز در 10 كيلومتري روستا قرار دارند. در نظر داشته باشيد 7 كيلومتر از اين مسير با خودرو قابل دسترسي است و 3 كيلومتر باقي‌مانده را بايد پياده بپيماييد. بهتر است پيش از آغاز به سفر، از طريق برنامه‌هاي مسيرياب، مسير مناسب را پيدا كنيد.

سد، دو درياچه دارد كه يكي بزرگتر و ديگري كوچك‌تر است. اطراف درياچه را باغ‌هاي زيبا و مراتع سرسبز پوشانده‌اند. آبشارهاي كوچك و بزرگ زيادي در مسير پياده روي قرار دارد كه آنجا را دوست داشتني‌تر كرده است.

درياچه كردآباد

نكات مهم هنگام بازديد از درياچه كردآباد

درياچه پر از ماهي است و در پايان فصل شكار ممنوع، يعني نيمه خرداد تا زمستان، اجازه ماهي‌گيري به گردشگران داده مي‌شود. ماهي‌هاي ريز و درشت زيادي در اين درياچه زندگي مي‌كنند. تا جايي‌ كه صيد يك ماهي 32 كيلوگرمي از آن، به يكي از خبرسازترين اتفاقات دنياي رسانه تبديل شده. اين محدوده يكي از جذاب‌ترين مسيرهاي طبيعت‌ گردي ايران به شمار مي‌رود.

اگر به شنا تسلط كافي نداريد، دور شنا كردن در درياچه خط بكشيد. خيلي‌ از افراد دقيقا به خاطر همين بي‌دقتي جانشان را از دست دادند. استفاده از تجهيزات مناسب مثل كفش كوهنوردي و لباس مناسب، ضروري به نظر مي‌رسد. عينك دودي، كرم ضدآفتاب و كلاه لبه دار همراه داشته باشيد. از ايجاد هر گونه آلودگي در طول مسير و درياچه خودداري كنيد. زيبايي‌هاي مسير را در كادر دوربين‌تان جادوانه كنيد و تا مي‌توانيد عكس‌هاي زيبا بيندازيد.

درياچه كردآباد

 نكات مهم براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي خاص

به دليل اينكه بخشي از اين سفر بايد با پاي پياده در دره‌هاي اطظراف درياچه انجام شود، به عزيران داراي نيازمندي‌هاي خاص توصيه مي‌كنيم از اين سفر چشم پوشي كنند. همچنين توصيه ما به خانواده‌هاي داراي فرزند اتيسم آن است كه اگر فرزندشان توانايي پياده روي به مدت طولاني دارد، اين درياچه را براي سفر انتخاب كنند. در غير اين صورت سفر به درياچه را به اين خانواده‌ها توصيه نمي‌كنيم.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۷:۱۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

آبشار شوي ، نياگاراي خاورميانه

گفته مي‌‍شود آبشار شِوي بزرگترين آبشار خاورميانه به شمار مي‌رود!
آبشار شوي

آبشار شِوي يكي از زيباترين آبشارهاي ايران است كه در استان خوزستان و جايي بين كوه‌هاي زاگرس قرار دارد. آبشار شوي نگين دزفول است و ويژگي‌هايي دارد كه آن را در خاورميانه بي‌همتا كرده است. تنوع زيست گياهي و جانوري اطراف آبشار فوق العاده است و همين آن را دوست داشتني‌تر كرده است. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به آبشار شوي، نياگاراي ايران و خاورميانه، سفر كنيم و در خنكي آب و هوايش جان‌مان تازه شود.

آبشار شوي

از غار تا درياچه

آبشار شوي از درون يك غار در كوه‌هاي زاگرس مي‌جوشد! جالب نيست؟ سپس مسير زيادي را در كوه و دشت مي‌پيمايد تا در نهايت به آغوش درياچه سد دز فرو مي‌ريزد. همين موضوع يكي از ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين آبشار است. البته در فاصله كمي از آبشار اصلي، آبشار ديگري قرار دارد كه كوچكتر است. به آن آبشار شوي دوم مي‌گويند.

آبشار شوي

آبشار شوي كجاست؟

آبشار شوي در روستايي به همين نام قرار دارد. شوي در زبان محلي يعني لطيف و اين نام‌گذاري واقعا برازنده آبشاري با اين همه زيبايي و لطافت است. آبشار شوي در روستايي خوش آب و هوا به همين نام قرار گرفته است. اين روستا فاصله كمي تا دزفول دارد و آبشار شوي از ديدني‌هاي دزفول به شمار مي‌رود. آبشار شوي به عنوان نخستين اثر طبيعي استان خوزستان، در فهرست ميراث طبيعي ملي به ثبت رسيده است.

شوي و يك دنيا تنوع زيستي

جانداراني همچون كل بز، پلنگ، خرس و سمندر ايراني بخش مهمي از زيستگاه اطراف آبشار را تشكيل مي‌دهند. اگر بخواهيم از مهم‌ترين گونه‌هاي گياهي كه اطراف اين منطقه رشد كرده‌اند نام ببريم، بايد به درختاني همچون بيد، انجير، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، كيكم و بلوط اشاره كنيم. همچنين مي‌توان روي ديواره‌هاي صخره‌اي كه آبشار از آن سقوط مي‌كند و در زير آن، رويش گياهي به نام سياه‌وشان را مشاهده كرد. اين گياه خاصيت دارويي فوق العاده‌اي دارد. در طب سنتي از سياه‌وشان براي درمان بيماري‌هايي مانند زردي يا يرقان و كمك به دفع راحت سنگ‌هاي كليوي استفاده مي‌كنند.

آبشار شوي

چطور برويم؟

آن طور كه طبيعت گردان حرفه‌اي توصيه كرده‌اند، بهترين راه رسيدن به آبشار شوي به اين صورت است: از سمت منطقه سردشت دزفول دزفول بايد چند كيلومتري به جاده شهيون حركت كنيد. سپس وارد يك جاده خاكي روستاي شوي شويد. در نظر داشته باشيد در كل مسير تابلوهاي راهنما وجود دارد. گم نمي‌شويد.

بخش زيادي از مسير را مي‌توانيد با خودروي خودتان برويد. بخشي از مسير با خودروي سبك شخصي قابل دسترس نيست. نگران نباشيد. اهالي روستا حاضرند شما را با نيسان تا نزديك آبشار ببرند. براي خودروهاي شاسي بلند هيچ نگراني وجود ندارد. در انتهاي جاده، بايد خدروي خودتان را پارك كنيد. سپس حدود نيم ساعت پياده برويد تا كم‌كم چهره دلنشين و رويايي آبشار، نمايان شود.

آبشار شوي

همچنين مي‌توانيد از قطار براي سفر به اين آبشار استفاده كنيد. در اين صورت بايد در ايستگاه تله زنگ كه فاصله كمي تا انديمشك دارد از قطار پياده شويد و بقيه مسير را پياده برويد  تا به آبشار برسيد.

به هر حال بهترين روش اين است كه از اپليكيشن‌هاي مسيرياب استفاده كنيد. پيش از سفر و در منطقه‌اي كه مطمئن هستيد آنتن و اينترنت داريد، مسير را پيدا كنيد. ممكن است در طول مسير، نبودن اينترنت كار دست‌تان بدهد.

عشاير كوچ‌رو

يكي از ويژگي‌هاي مهم آبشار شوي، وجود عشايري است كه در طول مسير رسيدن به آبشار مي‌توانيد آنها را ببينيد. عشاير كوچ‌رو يكي از جاذبه‌هاي فرهنگي اطراف آبشار هستند كه تماشاي سبك زندگي آنها يكي از جذاب‌ترين و سرگرم‌كننده‌ترين موضوعات، به ويژه براي گردشگران خارجي است.

آبشار شوي

كي برويم؟

بهترين زمان سفر به اين آبشار از اسفند تا خرداد است. با اين حال در همه روزهاي سال مي‌توانيد به آنجا سفر كنيد و از ديدني‌هاي آن لذت ببريد.

آبشار شوي

هم لرستان هم خوزستان!

يك نكته بامزه درباره آبشار شوي اين است كه از آنجايي‌كه در مرز استان خوزستان و لرستان قرار دارد، هر دوي اين استان‌ها نسبت به آن احساس تملك دارند و سعي مي‌كنند آن را به عنوان جاذبه طبيعي گردشگري خود معرفي كنند. با اين حال مهمترين نكته اين است كه اين آبشار زيبا يكي از ديدني‌ها و افتخارات گردشگري كشور عزيزمان ايران به شمار مي‌رود.

آبشار شوي به تله زنگ نيز معروف است. چون در روستايي به همين نام قرار دارد كه از توابع انديمشك به شمار مي‌رود.

آبشار شوي

نكات مهم هنگام بازديد

تا فاصله چندصدمتري، آبشار تا نخواهيد ديد. چون به خوبي خودش را در كوه‌هاي اطراف پنهان كرده و به چشم نمي‌آيد. نابراين نااميد نشويد. اگر با راهنماهاي محلي همسفر شويد، تجربه بهتري خواهيد داشت. آنها راه را بلد هستند و نكات جالبي درباره تاريخ، طبيعت و حتي گياهان دارويي آن حوالي به شما مي‌گويند. گفتن ندارد كه بايد لباس و كفش مناسب پياده‌روي و كوه‌‎پيمايي داشته باشيد. كوله پشتي همراه داشته باشيد و آب آشاميدني، كمي خوراكي و ديگر ملزومات خودتان را در آن قرار دهيد.

آبشار شوي

آن حوالي امكانات رفاهي و گردشگري خاصي وجود ندارد. همچنين اگر قصد داريد شب را كنار لطافت شوي و صداي آب سپري كنيد، بايد چادر و تجهيزات شب‌ماني در طبيعت  همراه داشته باشيد. اين سفر به دليل سختي مسير و نبود تجهيزات و امكانات مناسب، براي افراد داراي معلوليت توصيه نمي‌شود. همچنين به دليل اينكه بخشي از مسير بايد پياده طي شود و اين پياده‌روي چندان آسان نيست، بهتر است خانواده‌هاي داراي فرزند اتيسم از رفتن به آبشار شوي صرف نظر كنند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۵:۰۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

تكيه معاون الملك با كاشيكاري هاي جادويي!

تكيه معاون الملك زيباترين كاشيكاري هاي ايران را دارد

اگر امكان مقايسه كاشي‌كاري همه بناهاي دنيا وجود داشت، متوجه مي‌شديم كه تقريبا هيچ بنايي در دنيا از نظر ظرافت كاشي‌كاري به پاي تكيه معاون الملك كرمانشاه نمي‌رسد. تكيه معاون الملك يكي از جاهاي ديدني كرمانشاه است كه از زيبايي شما را به حيرت وا مي‌دارد! اين بنا هم اكنون به دو موزه پوشاك و زيورآلات و همچنين موزه مردم‌شناسي تبديل شده است. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم يكي از كاشي‌كاري‌ هاي بي‌نظير ايران را از نزديك ببينيم و از تماشاي آن لذت ببريم.

تكيه معاون الملك

تكيه معاون الملك از ابتدا تاكنون

تكيه معاون الملك مكان مذهبي- فرهنگي باشكوهي است كه از سه قسمت حسينيه، زينبيه و عباسيه تشكيل شده است. اين مكان با كمك هنر كاشي‌كاري، تاريخ اسلام و ايران را به تصوير مي‌كشد. تكيه معاون الملك به منظور برگزاري آيين‌ و مراسم مذهبي و رفع اختلافات قومي و عشايري ساخته شده بود. امروزه اما كمي تغيير كاربري داده و به موزه مردم‌شناسي كرمانشاه و موزه پوشاك و زيورآلات تبديل شده است. اين تكيه بيش از 100 سال است قدمت دارد.

تكيه معاون الملك

مشروطه خواهي در تكيه معاون الملك

تكيه معاون الملك يكي از بناهاي به جا مانده از دوران قاجار است كه در محله آبشوران قديم  كرمانشاه واقع شده است. بخش حسينه اين تكيه توسط حسين‌خان معين‌الرعايا معروف به “معاون الملك” ساخته شده است. اين بنا در دوران مبارزات مشروطه‌خواهي آسيب ديد. پس از فروكش كردن ناآرامي‌ها، يكي از برادران معاون الملك بنا را خريد. ساختمان كناري را هم به تملك خودش درآورد و دو بخش زينبيه و عباسيه را به مجموعه اضافه كرد.

تكيه معاون الملك

عمارت تكيه

عمارت تكيه در گودي قرار گرفته و شش متر از سطح زمين پايين‌تر است. اين مجموعه سه  هشت در ورودي دارد. ورودي اصلي شمالي از كوچه معاون الملك و ورودي جنوبي از كوچه ايلخاني قابل دسترسي است. دليل ايجاد درهاي متعدد، جلوگيري از ازدحام و تداخل هيئت‌هاي عزاداري و برگزاري بهتر مراسم مذهبي بوده است. اكنون درهاي شمالي و جنوبي بسته است و بازديدكنندگان فقط از در اصلي مي‌توانند وارد بنا شوند.

تكيه معاون الملك

عمارت حسينيه و زينبيه

بخش حسينه معاون الملك، حياط كوچكي است كه سراسر آن را حجره‌هاي دو طبقه و طاق ‌ما‌هاي متعدد فراگرفته‌اند. كف حسينيه سنگفرش شده و ديوارهاي آن را كاشي‌كاري‌ هاي زيبا، تابلوهاي مذهبي نقش شده بر كاشي، اشعار و متون مذهبي آراسته‌اند. بخش حسينيه محل عزاداري آقايان بوده است.

تكيه معاون الملك

از طريق راهروي كوچكي مي‌توانيم از حياط حسينيه وارد زينبيه شويم. بخش زينبيه، بخش مياني تكيه بوده و تنها فضاي گنبددار مجموعه است. در قديم زنان مي‌توانستند بدون برخورد با آقايان از كوچه معاون الملك وارد و در طبقه دوم زينبيه كه مخصوص زنان بوده مستقر شوند. مقبره حسن خان معاون الملك هم در اين قسمت قرار گرفته است. ديوارها و حجره‌ هاي زينبيه هم با كاشي‌كاري زيبا و تابلوهايي از حوادث كربلا، روايات مذهبي، داستان‌هاي پيامبران و مرثيه‌هاي متعدد زينت داده شده است.

تكيه معاون الملك

عمارت عباسيه

زينبيه با يك راهروي طولاني به عباسيه متصل مي‌شود. در حياط بزرگ عباسيه، بناي عباسيه قرار دارد. موزه پوشاك و زيورآلات  همچنين و موزه مردم شناسي كرمانشاه در اين قسمت قرار دارند. ديوار ضلع شرقي عباسيه طاق‌هايي دارد و در مجموع اين كاشي كاري‌ها از جذاب‌ترين جاهاي ديدني كرمانشاه به شمار مي‌روند.

تكيه معاون الملك

ديوار شمالي عباسيه با استفاده از تصاوير شخصيت‌هاي مهم، تاريخ ايران را به تصوير كشيده است.

تكيه معاون الملك

چطور برويم؟

ميدان آزادي بزرگ‌ترين ميدان نزديك به تكيه معاون الملك است. از ميدان آزادي حدود يك كيلومتر كه به سمت جنوب برويم مي‌توانيم از طريق خيابان مدرس و خيابان نواب صفوي به محل تكيه برسيم. از ميدان شهناز و وزيري هم مي‌توانيم با پاي پياده به تكيه برسيم.

تكيه معاون الملك

كي برويم؟

تكيه معاون الملك كه يكي از جاهاي ديدني كرمانشاه است ، از ساعت 8 صبح تا 7 بعد ازظهر منتظر بازديدكنندگان است. تا آن ها را با كاشي‌كاري‌هاي بي‌نظير خود شگفت زده كند.

تكيه معاون الملك

نكات مهم هنگام بازديد

عكاسي از تكيه معاون الملك آزاد است. بعد از بازديد از تكيه معاون الملك مي‌توانيد از بازار قديمي كرمانشاه، مسجد شافعي، مسجد جامع كرمانشاه و موزه پارينه سنگي كرمانشاه ديدن كنيد. اين مكان ماهيت مذهبي دارد. بنابراين به شئونات مذهبي احترام بگذاريد. بازديد از اين مكان براي افراد داراي نيازمندي‌هاي خاص بدون اشكال است. همچنين خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم نيز مي‌توانند بدون مشكل خاصي از اين مكان ديدن كنند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۴۳:۵۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

ايران زيبا

با همديگر تصاوير زيبا را از گوشه و كنار ايران زيبا ببينيم.
تصاوير زيبا

ايران كشور زيبايي است و ديدن تصاوير زيبا از ايران در بعد از ظهر روز جمعه مي‌تواند خستگي يك هفته كاري را از تن شما به در كند و شما را براي هفته‌اي جديد و پرنشاط آماده سازد. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم سفري به دور تا دور ايران زيبا داشته باشيم و با ديدن تصاوير زيبا از جاهاي ديدني كشور عزيزمان و بوها، طعم‌ها و هنرهاي اين مرز و بوم، حال‌مان بهتر از هر زماني بشود.

آيا شما هم با ديدن اين تصوير، بوي خنك و آرامبخش ليموي تازه را حس مي‌‎كنيد؟ گرفتن آب ليمو ترش يكي از سنت‌هاي قديمي زندگي‌هاي ايراني است كه هر ساله در اواخر شهريور توسط مادرها و مادربزرگ‌ها انجام مي‌شود.

تصاوير زيبا

 

روستاي زيباي قلات در حوالي شهر شيراز. روستاي قلات پيشينه تاريخي پر و پيماني دارد و به يكي از روستاهاي هدف گردشگري استان فارس تبديل شده است.

تصاوير زيبا

 

اين عكس زيبا مربوط به خانه منطقي نژاد شيراز است كه به موزه هنرهاي اسلامي تبديل شده است. حس خوب خانه مادربزرگ‌ها را با بازديد از اين خانه موزه تجربه كنيد.

تصاوير زيبا

 

آبشار كبودوال يكي از مهمترين جاذبه‌هاي طبيعي استان گلستان به شمار مي‌رود. اين آبشار در قلب جنگل قرار دارد.

تصاوير زيبا

 

به‌به به اين غذاي اشتهاآور! مرصع پلو يكي از غذاهاي سنتي و مجلسي ايراني است كه بيشتر از همه روي سفره‌هاي مراسم شادماني و سرور قرار مي‌گيرد.

تصاوير زيبا

 

عكس زيبا از حافظيه و يك بانوي گردشگر خارجي كه سعي مي‌كند با گرفتن عكس‌هاي متفاوت، ايران را به جهانيان بهتر بشناساند.

تصاوير زيبا

 

دودكش جن! نترسيد. اين ساختمان را جن‌ها نساخته‌اند. بلكه حاصل فرسايش بادي و آبي طي هزاران سال است. دودكش جن در ماهنشان استان زنجان قرار دارد.

تصاوير زيبا

 

اين عكس زيبا يكي از غيرقابل دسترس‌ترين نقاط ايران است. در واقع شما در حال ديدن كوه‌هاي مرزي ايران و تركيه هستيد. اين كوه‌ها در اغلب ماه‌هاي سال پوشيده از برف هستند.

تصاوير زيبا

 

اين عكس، پنجره حسينيه اميني‌ها در قزوين است. اين حسينيه يكي از زيباترين ارسي بندي‌ها و شيشه‌كاري‌هاي رنگي در ايران را به خود اختصاص داده است.

تصاوير زيبا

 

تضاد اين عكس جادويي را ببينيد! خنكي هندوانه در گرماي سوزان كويرهاي ايران! حس خوب عكس تقديم به شما همراهان صفحه گردشگري مجله دلتا.

تصاوير زيبا

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۴۰:۲۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

زيگورات يعني پرستشگاه

زيگورات چغازنبيل يكي از ديدني‌هاي تاريخي و ارزشمند خوزستان به شمار مي‌رود.
زيگورات چغازنبيل

بزرگترين زيگورات دنيا كه در ايران واقع شده، چغازنبيل نام دارد و نخستين اثر تاريخي ايران است كه در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت درآمده. بناي باشكوه زيگورات چغازنبيل در 1250 سال پيش از ميلاد و در زمان تمدن عيلامي‌ها ساخته شد. زيگورات چغازنبيل پرستشگاهي 5 طبقه بود كه به خدايان محافظ شهر شوش تقديم شده بود و به عنوان هسته مركزي شهر “دور اونتاش” به شمار مي‌رفت. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به باشكوه‌ترين زيگورات دنياي قديم سفر كنيم و از جزييات معماري آن لذت ببريم.

زيگورات چغازنبيل

داستان زيگورات چغازنبيل

پيش از روي كار آمدن سلسله هخامنشيان در 2500 سال پيش، در محدوده خوزستان، تمدن عيلامي روي كار بود و بر آن محدوده حكومت مي‌كرد. اونتاش پادشاه عيلام در محدوده‌اي كه بين هفت تپه و شوش كنوني قرار دارد، شهري بر پا ساخت. اين شهر دو حصار داشت. در هسته مركزي حصار دروني، زيگوراتي باشكوه در پنج طبقه برپا داشت كه ارتفاعش به 52 متر مي‌رسيد. بين حصار اول و دوم شهر نيز معابد كوچكتري ساخت و آن را به الهه‎گان و خدايان سرزمينش تقديم كرد.

زيگورات چغازنبيل

پيشكشي براي خدايان

اونتاش، زيگورات چغازنبيل را به خداي محافظ شهر شوش- اينشوشيانك- تقديم كرد. تا ابتداي قرن اخير، اين معبد بي‌همتا كشف نشده بود. طي ماجراهايي كه در پي كاوش نفت در خوزستان اتفاق افتاد، كارگري غير ايراني متوجه نشانه‌هايي از حضور سازه‌اي بي‌همتا در منطقه شد و طي عمليات حفاري، زيگورات چغازنبيل كه ساليان دراز در زير تپه‌اي از خاك و شن به صورت سبدي وارونه مدفون بود، كشف شد. زيگورات يا زيقورات به سازه‌اي مي‌گويند كه كاربري مذهبي دارد و وسعت هر طبقه، از طبقه بالايي خودش بيشتر است. چغازنبيل نام محلي اين بنا و به معني سبد وارونه است.

زيگورات چغازنبيل

اين ساختمان 5 طبقه داشت

باستان شناسان برآنند كه زيگورات چغازنبيل 5 طبقه داشته؛ گرچه هم اكنون فقط دو طبقه و نيم از آن باقي مانده است. طبق بررسي‌هاي گيرشمن، باستان‌شناس نام‌آور فرانسوي، طبقه پنجم به رنگ آبي فيروزه‌اي و طلايي بوده و عيلامي‌ها اعتقاد داشتند خداي‌شان در اين طبقه سكونت دارد و با غروب خورشيد از خانه‌اش مي‌رود و فردا صبح همراه با طلوع خورشيد، مجدد به خانه باز مي‌گردد. تنها خانواده سلطنتي و كاهنان اجازه ورود به اين طبقه را داشتند.

دستگاه تصفيه آب حتي پيش از ميلاد مسيح

يكي از شگفتي‌هاي زيگورات چغازنبيل ، همراه بودنش با تاسيسات تصفيه آب است. در كنار مجموعه بي‌همتاي زيگورات چغازنبيل ، حوضچه‌هايي كشف شده كه باستان شناسان كاربري آن را تصفيه آب عنوان كرده‌اند. عيلامي‌ها آب دز را توسط كانال عظيمي كه حفر كرده بودند، به “دور اونتاش” منتقل مي‌كردند. از آنجايي كه آب گل‌آلود بود، در مسير آب حوضچه‌هايي براي ته‌نشين شدن رسوبات ساخته بودند و آب را با تنبوشه‌هاي سفالي و شيشه‌اي به زيگورات چغازنبيل و ديگر بناها منتقل مي‌كردند.

زيگورات چغازنبيل

چطور برويم؟

هيچ قطار، اتوبوس، تاكسي و يا ميني‌بوسي از مسير زيگورات چغازنبيل عبور نمي‌كند. از اين رو ناچاريد با خودروي شخصي يا تور به زيگورات چغازنبيل سفر كنيد. بايد به جاده‌اي كه شوش را به هفت تپه متصل مي‌كند وارد شويد. 40 كيلومتر بعد از شوش و 20 كيلومتر مانده به هفت‌تپه، مسير دسترسي به زيگورات چغازنبيل را خواهيد ديد.

كي برويم؟

زيگورات چغازنبيل از ساعت 7 صبح تا 8 عصر قابل بازديد است. بهتر است ساعات ابتدايي روز را براي بازديد در نظر بگيريد تا گرما كلافه‌تان نكند. همچنين در ساعات نزديك به پايان كار مجموعه قصد بازديد نكنيد. ممكن است نتوانيد بازديد دلچسبي داشته باشيد و مجبور شويد زودتر محوطه زيگورات را ترك كنيد. از مهر تا فروردين بهترين زمان براي بازديد از زيگورات به شمار مي‌رود.

زيگورات چغازنبيل

كي نرويم؟

در بازه بيست روزه تعطيلات نوروزي بازديدها به اوج خود مي‌رسد. ممكن است محوطه باستاني “دور اونتاش” را شلوغ ببينيد. به دليل دماي هوا  در ميانه روز، صبح و عصر افراد بيشتري از محوطه و زيگورات بازديد مي‌كنند. تقريبا در تمام طول سال زيگورات چغازنبيل را باز خواهيد ديد. فقط در تعطيلات رسمي به مناسبت عزاداري كه بيش از 6 روز در طول سال نيست، امكان بازديد از زيگورات چغازنبيل وجود ندارد. روزهاي تعطيل به مناسبت عزاداري در تقويم رسمي ايران مشخص شده است.

زيگورات چغازنبيل

نكات مهم براي بازديد

عكس‌برداري از محوطه‌هاي تاريخي بدون استفاده از فلاش و سه‌پايه ايرادي ندارد. روي سنگ‌فرش‌هاي اطراف محوطه زيگورات چغازنبيل ، اثر پاي كودكي روي سنگ حك شده. از بازديد آن غافل نشويد. همراه داشتن كلاه لبه‌دار، عينك آفتابي و كرم ضد آفتاب توصيه مي‌شود.

همچنين بطري آب به همراه داشته باشيد. در اطراف محوطه زيگورات چغازنبيل با امكانات رفاهي چنداني رو‌به‌رو نخواهيد شد. بنابراين بهتر است خوراكي سبك با خودتان داشته باشيد. اطراف محوطه زيگورات چغازنبيل سايه‌بان ندارد.

اگر در يك روز آفتابي راهي زيگورات چغازنبيل مي‌شويد، شايد بهتر باشد با خودتان چتر ببريد. پوشيدن لباس آستين‌دار رنگ روشن با الياف طبيعي به شما كمك مي‌كند گرما را بهتر تحمل كنيد. محوطه زيگورات چغازنبيل راهنما و سرويس بهداشتي فرنگي ندارد.

زيگورات چغازنبيل

نكات مهم براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي خاص

بازديد از محوطه تاريخي زيگورات براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص بدون مشكل و محدوديت است. عزيزاني كه از ويلچر استفاده مي‌كنند به راحتي مي‌توانند از اين محوطه ديدن كنند. به نظر مي‌رسد اين مكان براي بازديد خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم نيز مناسب باشد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۷:۳۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

خانه پدري شاعر “آي آدم ها”

خانه پدري نيما يوشيج، پدر شعر نوي فارسي در روستاي يوش قرار دارد و به موزه مردم‌شناسي تبديل شده است.
نيما يوشيج

جنگل و درياي مازندران يك طرف، دهكده‌هاي كوهستاني‌اش طرف ديگر! جاده‌هايي كه چون مار، پيچ و تاب خوران از ميان كوه‌هاي البرز مي‌گذرند و به دهكده‌هايي باصفا با خانه‌هايي با سقف شيرواني و رنگارنگ مي‌رسند، چيزي نيست كه بشود از برنامه سفر آن را خط زد. دهكده توريستي يوش ، زادگاه نيما يوشيج و جاده معروف آب‌پري يكي از همين جاده‌ها و دهكده‌ها است كه رفتن و رسيدن به آن، ناب‌ترين تجربه از سفر به مناطق كوهستاني البرز را به گردشگران هديه مي‌دهد. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به زادگاه پدر شعر نو سفر كنيم و از ديدني‌هاي آن لذت ببريم.

نيما يوشيج

يوش كجاي البرز قرار دارد؟

جاده معروف  زيباي آب پري يكي از مسيرهايي است كه به يوش و محدوده بلده ختم مي‌شود. از جاده هراز و همچنين از جاده چالوس هم مي‌توان به بلده و يوش رسيد. در واقع اگر جاده هراز و جاده چالوس را به صورت دو خط موازي در نظر بگيريم، بلده در جاده‌اي قرار دارد كه اين دو را از عرض به يكديگر پيوند مي‌دهد. جاده فرعي آب‌پري نيز به موازات جاده چالوس و جاده هراز كشيده شده و ساحل را به كوهستان متصل مي‌كند.

روستاي يوش

يوش دهكده‌اي توريستي است. آب و هواي ييلاقي دارد و بزرگترين عامل شهرت و محبوبيتش، مديون منزل موروثي نيما يوشيج است. نيما يوشيج از نام‌آورترين شاعران معاصر و پدر شعر نوي فارسي است كه انقلابي در ادبيات ايران به پا كرده. منزل اجدادي وي در دهكده يوش قرار گرفته و هم‌اكنون اين منزل زيبا و اربابي، به آرامگاه نيما و همچنين موزه مردم‌شناسي تبديل شده است. كوچه‌باغ‌هاي يوش، آب و هوا و همچنين چشم‌اندازهاي زيبايش تا حدي ديدني و رويايي است كه آدم‌هاي عادي را نيز شاعر و لطيف مي‌كند.

نيما يوشيج

چطور برويم؟

مسير رسيدن به يوش قطار ندارد. همچنين هيچ اتوبوسي هم از اين جاده عبور نمي‌كند. بنابراين فقط با خودروي شخصي يا تور مي‌توانيد خودتان را به يوش برسانيد. از جاده چالوس و هراز مي‌توانيد خودتان را به يوش برسانيد. از جاده چالوس، بايد تا پل زنگوله پيش برويد. از مسير فرعي كه از پل زنگوله جدا مي‌شود به يوش مي‌رسيد. از ابتداي پل زنگوله تا يوش حدود 50 كيلومتر مسافت است. از جاده هراز هم مي‌توانيد استفاده كنيد. جاده را تا آنجايي بپيماييد كه تابلوي بلده را ببينيد. مسير بلده را ادامه دهيد تا به يوش برسيد.

جاذبه‌هاي نزديك

بازار روز رويان، جنگل آب‌پري، مسجد جامع بلده، قلعه پولاد بلده، روستاي ناحيه بلده، دره پولاد تنگه، برج كيا داوود، رودخانه يوش، باغ شاه، گورستان قديمي دهكده يوش از جاذبه‌هاي نزديك خانه پدري نيما يوشيج هستند كه بازديد از آن ها را به شما پيشنهاد مي‌كنيم.

نيما يوشيج

كي برويم؟

بهترين زمان بازديد از دهكده يوش از مسير بلده، فصل تابستان است. به دليل ارتفاع زياد، هوا در طول مسير بسيار خنك مي‌شود. اين خنكي هوا در تابستان لذت‌ سفر را دو چندان مي‌كند. همچنين به دليل ارتفاع زياد، در روزهاي ابري و باراني سفر از اين مسير توصيه نمي‌شود. افزون بر خطرات جاده‌اي به دليل مه‌آلود بودن منطقه، چشم‌انداز‌هاي بكر و طبيعي جاده از نظرها دور مي‌ماند و اين از جاذبه سفر مي‌كاهد. روزهاي آفتابي تابستان و بهار بهترين زمان براي سفر به بلده از مسير جاده آب‌پري است.

نيما يوشيج

موزه مردم‌شناسي منزل نيما يوشيج، در تمام طول سال به جز روزهاي عزاداري عمومي باز است. در روزهايي كه گردشگران كمتري به دهكده مي‌آيند، ممكن است در موزه را بسته ببينيد. در بزنيد. متصدي و نگهبان خانه در همان مجموعه اقامت دارد و مي‌تواند در را براي‌تان باز كند.

نيما يوشيج

امكانات رفاهي

در دهكده يوش مي‌توانيد مغازه‌هاي كوچكي را پيدا كنيد كه خوراكي‌هاي سنتي و بومي مثل روغن حيواني و سرشير و عسل مي‌فروشند. همچنين در خود خانه نيما سرويس بهداشتي وجود دارد كه مي‌توانيد استفاده كنيد. يوش و بلده هتل ندارد. بنابراين تنها گزينه براي شب‌ماندن، اقامت در خانه روستاييان همان محدوده است كه با دست و دل بازي، خانه‌هايشان را در اختيار مسافران قرار مي‌دهند. همچنين اگر تجهيزات كافي داريد و به اصول كمپينگ در طبيعت آگاهيد، شب را مي‌توانيد در طبيعت اطراف دهكده سپري كنيد. چادر زدن در اين محدوده منع قانوني ندارد.

نيما يوشيج

نكات مهم هنگام بازديد

بارزترين ديدني يوش، موزه مردم‌شناسي آن است كه در واقع زادگاه نيما يوشيج بوده. اين خانه اعياني بسيار زيبا تزئين شده پر از نقش و نگارهاي فريبنده است. اصل بنا به دوره قاجاريه يعني حدود 250 سال پيش، تعلق دارد و در طول زمان مورد مرمت قرار گرفته. هنگام بازديد حواستان به چند نكته باشد: به سقف اتاق‌ها دقت كنيد. هر اتاقي تزئينات منحصر به فردي در سقفش و تيرهاي چوبي آن دارد. همچنين از بازديد وسايل شخصي نيماي شاعر نيز غافل نشويد. عكس‌هاي او در حالت‌ ها و موقعيت‌هاي مختلف به ديوار آويخته است.

نيما يوشيج

مقبره نيما همان جا است

به ياد داشته باشيد كه مقبره نيما، خواهر او و همچنين فردي كه اشعار نيما را گردآوري و به كتاب تبديل كرده نيز در وسط اين بناي زيبا قرار دارد. عكاسي مانعي ندارد. از فضاي دهكده و سكوت و زيبايي‌اش لذت ببريد. يوش رستوران ندارد. يا با خود غذا همراه داشته باشيد و يا براي خوردن غذا به بلده مراجعه كنيد. در ارتفاعات آب‌پري، هوا دست كم 10 درجه سانتي‌گراد از بلده و يوش كمتر است. حتي در چله تابستان نيز هواي آن محدوده خنك است. بنابراين پوشش مناسب داشته باشيد. دهكده در پاي كوه قرار گرفته و از اين رو كوچه باغ‌هايش شيب دارد. كفش مناسب به پا كنيد.

توصيه‌هايي براي افراد با نيازمندي‌ هاي خاص

افراد با نيازمندي‌هاي خاص مي‌توانند از زيبايي‌هاي روستا ديدن كنند. ولي امكان بازديد اتاق‌هاي خانه براي اين عزيزان ميسر نيست. اتاق‌ها با پله‌هاي بلند از سطح حياط قرار دارند و امكان تردد ويلچر فراهم نيست. با اين حال از مقبره نيما يوشيج و حياط خانه پدري مي‌توانند به آساني بازديد كنند. خانه و روستا براي بازديد خانواده‌‎هاي داراي فرزند اوتيسم مناسب است و به نظر مي‌رسد مشكل جدي براي اين كودكان ايجاد نكند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۰:۴۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

سفر به دهكده چوبي فقط با 320 هزار تومان

دهكده چوبي نيشابور ضد زلزله و فرسايش ساخته شده و دوستدار محيط زيست است.
دهكده چوبي نيشابور

دهكده چوبي نيشابور يكي از منحصر به فردترين جاهاي ديدني ايران است! دهكده‌اي چوبي به سبك دهكده‌هاي آمريكاي مركزي. زيبا و باشكوه. باوقار و تاثيرگذار و از همه مهم‍تر ضد زلزله! با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به دهكده آمريكايي ايران سفر كنيم و از زيبايي‌هاي آن لذت ببريم.

دهكده چوبي نيشابور

دهكده چوبي كجااست؟

دهكده چوبي يكي از ديدني‌هاي نيشابور از شهرهاي خراسان رضوي است. همه اجزاي اين دهكده چوبي است. مسجد اين مجموعه يكي از مهمترين بخش‌هاي آن به شمار مي‌رود. همه اجزاي آن از چوب ساخته شده و اولين مسجد چوبي ضد زلزله درجهان است. اين دهكده در روستاي ملامحمد آقازاده در اطراف نيشابور قرار دارد.

داستان دهكده چوبي

مهندس حميد مجتهدي كسي است كه دهكده چوبي را در روستاي پدري خودش ساخته است. او از نوادگان ملا محمد آقازاده به شمار مي‌رود. تا پيش از ساخت دهكده چوبي، روستا را به نام پدربزرگ او مي‌شناختند. آقاي مهندس وقتي تحصيلاتش را در خارج از كشور تمام كرد به روستاي پدري بازگشت و همان جا را براي زندگي برگزيد.

او تصميم گرفت آلاچيقي چوبي براي بازي فرزندش در حياط خانه‌شان بسازد و همين آلاچيق، اولين سازه چوبي دهكده چوبي شد. بعد از ساخت آلاچيق، مهندس تصميم گرفت روستاي چوبي را بسازد. آن هم به روشي كه بر اثر عوامل محيطي فرسوده نشود. و چنين بود كه دهكده چوبي متولد و به يكي از ديدني‌هاي جذاب ايراني تبديل شد.

دهكده چوبي

چرا دهكده چوبي مهم است؟

دهكده چوبي تنها دهكده چوبي ايران است كه به سبك روستاهاي آمريكاي مركزي ساخته شده و حال و هواي عجيبي دارد. از آن گذشته تنها مسجد چوبي ضد زلزله ايران در اين روستا قرار دارد. سازه‌هاي روستا ضد فرسايش هستند. يعني باد و باران و حشرات موذي مثل موريانه نمي‌توانند آن را نابود كنند.

در واقع اين موضوع به درايت سازنده بنا برمي‌گردد. او ماده‌اي عايق اختراع كرد كه باعث شد چوب‌ها در برابر فرسايش مقاوم شوند. اين ويژگي يكي از منحصربه‌فردترين خاصيت دهكده چوبي است. خانه تمام چوبي مهندس مجتهدي هم يكي از ارزشمندترين بناهاي اين دهكده به شمار مي‌رود.

دهكده چوبي

مسجد چوبي

مسجد چوبي گل سرسبد دهكده است. مهندس مجتهدي براي ساخت محراب مسجد از چوب درخت توتي استفاده كرده كه سال ها پيش پدربزرگ ايشان محمد آقازاده در روستا كاشته بود.

همچنين منبر اين مسجد نيز ساخته شده از چوب درخت گيلاس است. سقف مسجد به شكل پولكي از بيرون تزئين شده و جلوه آن را خاص و ديدني كرده است. درب هاي مسجد نيز از چشم هنرمندانه معمار كنار نمانده است. هر يك از درها دو لنگه دارد و  روي هر كدام 9 عدد گل ميخ از جنس برنج به عنوان تزئين به كار رفته است.
از تمام چوب هايي كه در ساخت مسجد به كاربرده شده نمونه اي بدون عايق و با پوست، در قسمت شمالي مسجد وجود دارد. اين كار به دستور مهندس مجتهدي انجام شده تا اگر در زماني كه ايشان در قيد حيات نيستند مسجد نياز به تعمير داشت، معمار و مرمت ‌كار بداند از كدام چوب‌ها در ساخت مسجد استفاده كند.

دهكده چوبي

كتابخانه و موزه

مانند مسجد چوبي، ساختمان كتابخانه، ديواره اي دوجداره دارد و نماي خارجي آن (سقف شيرواني و ديواره ها) پوشيده از چوب هاي پولكي است. ساختمان دو در ورودي و خروجي دارد و دو راه پله، دو طبقه آن را به هم متصل مي‎كند. طبقه اول، موزه اي پوشيده از چوب آينه كاري شده است و كتابخانه طبقه دوم نيز با كتاب هاي مختلف مانند كتاب هاي راهنماي گردشگري در معرض ديد بازديد كنندگان قرار مي‎گيرد.

رستوران دهكده

بعد از مسجد، رستوران دهكده چوبي زيباترين ساختمان در تمام مجموعه است. اين سازه دو طبقه، كمي پايين تر از مسجد، با ساختماني هشت ضلعي و ديوارهايي مشبك خودنمايي مي‎كند و مانند مسجد و موزه اسكلت چوبي دارد و در برابر زلزله نيز مقاوم است. رستوران در فضايي به وسعت دويست متر بنا شده است و همزمان مي تواند پذيراي ۱۳۰ تا ۱۴۰ نفر باشد.  معماري آن به گونه اي است كه درخت سر از زمين بر آورده را تداعي مي كند كه داخل رستوران  ميزبان شمااست.

درون رستوران بر خلاف معمول تمام رستوران هايي كه تا به حال قدم در آن گذاشته ايد، گلدان‌ها نه در كنار و گوشه رستوران، بلكه در تكه هاي تنه درختان جاي گرفته اند. داخل اين تنه هاي درختان بعد از برش عرضي خالي شده و به عنوان گلدان مورد استفاده قرار گرفته اند. خوب است بدانيد اين رستوران در زمستان ها نيز باز است و پوششي پلاستيكي از ورود برف و باران به داخل جلوگيري مي كند.

دهكده چوبي

آلاچيق ها

در ميان باغ هاي ميوه، آلاچيق هايي وجود دارد كه گردشگران مي توانند از آن استفاده كرده و در آنجا به استراحت بپردازند. باغ ميوه در مكاني جدا از مجتمع اصلي ساخته شده است. مانند رستوران، آلاچيق ها نيز با پوششي پلاستيكي بر سقف و كناره هاي آن در فصل هاي پاييز و زمستان مورد استفاده قرار مي گيرند.

نانوايي

در كنار تمام اين بناهاي زيبا، مهندس مجتهدي به فكر كاربري دهكده چوبي نيز بوده و قصد داشت تا روح زندگي در آن جريان داشته باشد؛ بنابراين تلاش كرد تا تمام امكانات را در دهكده چوبي لحاظ كند. يكي از اين امكانات نانوايي دهكده است كه شكل جالبي دارد. دودكش اين نانوايي به مانند پيكره زني است كه سبدي از نان بر سر دارد و جنس آن از كاهگل است. در اين نانوايي دو تنور چوب سوز  مانند گذشته نان طبخ مي كند.

دهكده چوبي

نكات مهم براي بازديد

اين مجموعه براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي خاص مناسب است. همچنين خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم مي‌توانند بدون نگراني خاصي از اين مجموعه بازديد كنند. اين سفر ارزان تمام مي‌شود. هزينه بازديد از دهكده نيز بسيار كم است. در واقع فقط بايد براي رفت و آمد به نيشابور هزينه كنيد كه مبلغ زيادي نمي‌شود. بازديد از آرامگاه عطار و خيام و فيروزه فروشي‌هاي نيشابور را از دست ندهيد. از نيشابور فيروزه بخريد و با خود به يادگار ببريد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۳۷:۴۷ توسط:مجله دلتا موضوع: