دارامان

گردشگري دلتا گردشگري دلتا .

گردشگري دلتا

هنگام با رقص دلفين ‌ها

جزيره هنگام با آهوها و دلفين هاي جذابش شهرت دارد!

براي تماشاي رقص و شيرين كاري دلفين‌ ها نيازي نيست حتما به برج ميلاد برويد! مي‌توانيد به جزيره هنگام در خليج فارس سفر كنيد و شيطنت و بازي‌گوشي دلفين ها را در خانه‌شان ببينيد و لذت ببريد. جزيره هنگام يكي از جاهاي ديدني جنوب ايران است كه فصل سفر به آن از پاييز شروع مي‌شود. با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه باشيد تا با هم به اين جزيره سفر كنيم و زيبايي‌هاي آن را از نزديك ببينيم.

جزيره هنگام

جزيره هنگام كجا است؟

جزيره هنگام در جنوب جزيره قشم قرار دارد. آن هم خيلي نزديك! بين جزيره هنگام و قشم فقط دو كيلومتر فاصله است. يعني مي‌توانيد بازديد از هنگام را در سفر به قشم بگنجانيد. همچنين اگر به جزاير ناز سفر و پياده روي روي آب‌هاي دريا را تجربه كرديد، مي‌توانيد از بلندي‌هاي آنجا ساحل هنگام را ببينيد. شهرت جزيره هنگام به دلفين هاي بامزه‌اي است كه در ساحل آنجا با خوشحالي شنا مي‌كنند و وقتي گردشگران را مي‌بينند، مانند هنرمنداني چيره دست، براي آن ها حركات نمايشي اجرا مي‌كنند. آن هم بدون اينكه آموزش خاصي ديده باشند!

جزيره هنگام

هنگام يا هنجام؟

شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد بوميان جنوب ايران به جزيره هنگام، “هنجام” و يا حتي “هنيام” نيز مي‌گويند. جزيره همچنين به داشتن آهوهايي كه آزادانه از اين سو به آن سو حركت مي‌كنند شهرت دارد. فكرش را بكنيد! كلي آهو آن هم وسط خليج فارس! به آهوهاي جزيره، جبير مي‌گويند. جبير درواقع نژادي از انواع آهوها است كه هم نر و هم ماده‌هاي آن، شاخ دارند.

جزيره هنگام

شب‌هاي درخشان!

شب‌هاي جزيره هنگام را از دست ندهيد. شب‌هاي جزيره، آبي و درخشان است! آن هم به دليل وجود فيتوپلانگتون‌هايي كه از خودشان نور ساطع مي‌كنند! مشابه اين پديده در سواحل مالديو و كاليفرنيا نيز اتفاق مي‎افتد. حالا فكرش را بكنيد بدون اينكه نياز به ويزا داشته باشيد و لازم باشد چندين ميليون خرج كنيد، اين پديده را مي‌توانيد در همين جزيره هنگام خودمان ببينيد. همچنين جزيره، ساحلي دارد كه در روز هم برق مي‌زند! دليل درخشندگي ساحل، موادي است كه در شن‌هاي آن وجود دارد.

جزيره هنگام

چطور برويم؟

براي رسيدن به جزيره مرجاني هنگام مي‌بايست ابتدا به جزيره قشم سفر كنيد و از آنجا راهي روستاي شيب دراز شويد. سپس از طريق اسكله شيب دراز يا كندالو با شناورهايي كه همه‌روزه در مسير هنگام – قشم تردد دارند مي‌توانيد به اين جزيره برويد.

۱- مي‌توانيد با خريد يك بليت هواپيما به مقصد قشم به‌ راحتي خود را به اين جزيره برسانيد. فاصله فرودگاه قشم تا بندر كندالو حدود ۱۰ كيلومتر است.

جزيره هنگام

۲- با هواپيما يا قطار به بندرعباس برويد و خودتان را به اسكله شهيد حقاني برسانيد. اتوبوس‌هاي دريايي در اين اسكله، شما را به شهر قشم مي‌رسانند. فاصله شهر قشم تا اسكله كندالو حدود ۵۰ كيلومتر است و تاكسي‌هايي هستند كه شما را به اين اسكله مي‌برند.

۳- با خودرو شخصي به بندرعباس برويد و ازآنجا به سمت اسكله بندر پل حركت كنيد. فاصله بندرعباس تا اسكله بندر پل 120 كيلومتر بوده و حدود ۱ ساعت ۱۵ دقيقه طول مي‌كشد. با تهيه بليت لندينگ‌كرافت، خودرو را سوار بر آن كنيد و به بندر لافت در قشم برويد. طول مسير از بندر لافت تا اسكله كندالو حدود ۴۲ كيلومتر است و ۴۰ دقيقه به طول مي‌انجامد.

جزيره هنگام

چي ببريم؟

تجهيزات و لوازم شخصي خودتان را در يك كوله سبك بريزيد و با خود ببريد. دوربين يادتان نرود. حيف است از شيرين‌كاري دلفين‌ها عكس و فيلم نداشته باشيد.

كي برويم؟

بهترين زمان سفر به جزيره هنگام، وقتي است كه دلفين‌ ها به سواحل جزيره مي‌آيند. آن ها از اواسط پاييز تا اواخر ارديبهشت در آب‌هاي خليج فارس و سواحل هنگام مشغول بازي هستند و مي‌توانيد آنها را تماشا كنيد و غرق در لذت شويد.

جزيره هنگام

در جزيره هنگام چه تفريحاتي انجام دهيم؟

قايق سواري اطراف جزيره، مرسوم‌ترين تفريحي است كه گردشگران را سرگرم مي‌كند. همچنين شنا در ساحل و غواصي در آب از ديگر تفريحات هيجان انگيزي است كه مي‌توانيد داشته باشيد. تماشاي آهوهاي جزيره با دوربين دوچشمي و همچنين ديدن رقص و بازيگوشي دلفين ها لذت‌بخش‌ترين كارهايي است كه مي‌توانيد انجام دهيد. بازديد از مزرعه پرورش كروكديل و همچنين ديدن لاك‌پشت پوزه‌عقابي كه يكي از ارزشمندترين جانوران جنوب ايران است، از ديگر سرگرمي‌هاي جزيره به شمار مي‌رود. اگر شما يك خانم هستيد، احتمالا از اينكه دختران جزيره روي دست شما نقش‌هاي بداهه و چشم نوازي با حنا بزنند، لذت مي‌بريد. اين تجربه را امتحان كنيد.

جزيره هنگام

همچنين بازديد از بازار سنتي ساحلي تجربه‌اي پر از رنگ، بو و طعم‌هاي دلنشين براي شما است. در اين بازار مي‌توانيد ادويه‌هاي جنوبي بخريد. صنايع دستي كه از صدف‌ها و گوش ماهي‌هاي سواحل جنوب جمع مي‌شود، از ديگر محصولات اين بازار است. مي‌توانيد از آن ها به عنوان يادگاري بخريد و با خود به شهر و ديارتان ببريد. همچنين در نظر داشته باشيد سمبوسه‌هاي اين بازارچه خوردن دارد! نوعي نان محلي نيز در جزيره پخته مي‌شود كه آن را با سسي قرمز رنگ مي‌خورند. شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد اين سس، از خاك‌هاي قرمز رنگ جزيره تهيه مي‌شود! خاكي كه خوردني است!

جزيره هنگام

نكات مهم در بازديد از جزيره هنگام

جزيره هنگام جاهاي ديدني زيادي دارد. از تاسيسات بندري انگليسي‌ها گرفته تا عارضه سنگي كه شبيه به يك مادر و دختر است. همچنين آكواريوم طبيعي از ديگر جذابيت‌هاي جزيره به شمار مي‌رود. هنگام قايق سواري در اطراف جزيره، حتما جليقه نجات بر تن داشته باشيد. عكس‌هاي يادگاري بندازيد. سعي نكنيد از خاك رنگي جزيره با خودتان همراه بياوريد! اين رفتار يك گردشگر مسئول نيست.

جزيره هنگام


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۳۷:۴۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

10 شهر جذاب اما گمنام براي گردشگري

دنيا پر از شهرها و كشورهاي جذاب است. باور نمي‌كنيد؟ اين صفحه را بخوانيد.

اگر از ايراني‌ها بپرسيد دوست دارند با هدف گردشگري به كدام كشورهاي دنيا سفر كنند، احتمالا به جز تركيه، دبي، گرجستان، هند و چين به پاسخ‌هاي بيشتري دست پيدا نمي‌كنيد. اين كشورها براي مسافران ايراني شناخته شده‌تر هستند. با اين حال شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد در دنيا شهرها و كشورهاي زيادي وجود دارد كه از نظر گردشگري بسيار جذاب و هيجان انگيزند؛ اما چندان به گوش ايراني‌ها آشنا نيستند. با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه باشيد تا با هم به جاهاي گمنام و يا كمتر شناخته شده دنيا سفر كنيم و از زيبايي‌هاي آنها غرق در لذت شويم.

سانتوريني، ميعادگاه عشقاق در يونان

جزيره سانتوريني با خانه‌هاي سفيد و سقف‌هاي آبي‌اش در حاشيه درياي اژه دلبري مي‌كند. تماشاي غروب خورشيد در اين جزيره، وقتي روي تراس نشسته‌ايد و نسيم دريا پوست‌تان را نوازش مي‌كند، در پس زمينه گل‌هاي مگنوليا رمانتيك‌ترين اتفاقي است كه در زندگي مي‌توانيد تجربه كنيد. به ويژه اگر اين سفرِ ماه عسل شما باشد!

شهرهاي گردشگري

تگوسيگالپا، مركز استخراج طلا و نقره

تگوسيگالپا كه احتمالا تاكنون اسمش به گوش‌تان نخورده، مركز كشور هندوراس است. آيا مي‌دانيد هندوراس كجاست؟ هندوراس در شمال آمريكاي مركزي قرار دارد. پايتخت اين كشور به مركز استخراج طلا و نقره و همچنين درختان كاج شهرت دارد. شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد اين كشور به توليد سيگار نيز مشهور است. بنابراين تگوسيگالپا مي‌تواند مقصدي جديد و جذاب براي گردشگري و سفر به شمار رود.

شهرهاي گردشگري

بوداپست، مجارستان

بوداپست پايتخت مجارستان و از زيباترين شهرهاي دنيا است. اين شهر به دليل ساختمان‌هاي تاريخي و باشكوه و همچنين چشمه‌هاي آب گرمش بسيار مشهور است. حمام‌هاي اين شهر بازمانده قرن 16 و 17 هستند. اين شهر يك پل بسيار معروف دارد كه بخش بودا را به بخش پست متصل مي‌كند. شايد اين پل و كل شهر را در فيلم‌هاي سينماي ارزشمندي مثل يكشنبه غم‌انگيز ديده باشيد! چه بهتر كه خودتان دست به كار شويد و زيبايي‌هاي شهر را از نزديك ببينيد.

شهرهاي گردشگري

اسلام آباد، جايي شبيه به هند

اسلام آباد پايتخت پاكستان و يكي از همسايه‌هاي شرقي ما است. اسلام آباد شهري سرسبز است كه در ميان جنگل‌هاي انبوهي از اكاليپتوس، انجير هندي و بلوط قرار دارد. جذاب‌ترين موضوع در سفر به اسلام آباد، تماشاي فرهنگ بومي مردمان آنجا و آشنايي با سبك زندگي محلي‌ها است كه بسيار به بخش‌هايي از فرهنگ عامه هند شبيه است. اگر به دنبال جايي نزديك براي سفري متفاوت هستيد، اسلام آباد مي‌تواند گزينه خوبي باشد.

ماناگوا، پايتخت نيكاراگوئه

ماناگوا پايتخت نيكاراگوئه است و در آمريكاي مركزي قرار دارد. اين شهر يكي از شهرهاي ارزان آمريكاي مركزي و جاي خوبي براي سفر به شمار مي‌رود. در بازديد از شهر، از تماشاي كليساي جامع آن غافل نشويد. اين كليسا يكي از جذاب‌ترين ديدني‌هاي ماناگوا با معماري بي‌نظير است.

شهرهاي گردشگري

تيرانا ، حتي ارزان‌تر از تهران!

تيرانا پايتخت آلباني است و با اينكه در اروپا قرار دارد، يكي از شهرهاي ارزان دنيا است. گفته مي‌شود هزينه خوراك در تيرانا حتي از تهران نيز ارزان‌تر است. ديگر چه مي‌خواهيد؟ سفر اروپا آن هم با ارزان‌ترين قيمت ممكن!

شهرهاي گردشگري

لاپاز، پايتختي در بلندي

لاپاز پايتخت بوليوي است و در قاره آمريكاي جنوبي قرار دارد. اين شهر يكي از مرتفع‌ترين پايتخت‌هاي دنيا به شمار مي‌رود. غذاهاي محلي خوش رنگ و لعاب و ميني‌بوس‌هاي رنگي  كلاسيكي كه در سطح شهر حركت مي‌كنند، همراه با مردماني با لباس‌هاي شاد و اغلب محلي، نخستين چيزهايي هستند كه نظر گردشگران را به خود جلب مي‌كنند. اگر قصد داريد چيزهايي را ببينيد و تجربه كنيد كه تاكنون نديده‌ايد و تجربه نكرده‌ايد، لاپاز پيشنهاد ما به شماست.

اسكوپيه مركز مقدونيه

اسكوپيه يا اسكوپيا پايتخت كشور مقدونيه است. مقدونيه كشوري اروپايي به شمار مي‌رود. اين كشور با يونان همسايه است. از اين رو فرهنگ و معماري يونان تاثير زيادي روي مقدونيه داشته است. اسكوپيه قديمي بر اثر زمين لرزه‌اي شديد ويران شد و اسكوپيه امروزي، بازسازي شده است. اگر قصد داريد به شهري اروپايي، ارزان و ديدني با پيشينه كهن سفر كنيد، اسكوپيه را از ياد نبريد.

شهرهاي گردشگري

بيشكك، پايتختي با هواي پاك

بيشكك پايتخت قرقيزستان است. اين شهر كوهستاني به كافه‌ها و هواي بسيار تميزش شهرت دارد. پس اگر از آلودگي هواي تهران به ستوه آمده‌ايد، براي سفر به بيشكك بليط بخريد و خودتان را به يك سفر گردشگري پر و پيمان دعوت كنيد. شايد اگر بدانيد اين شهر چهارمين شهر ارزان آسيا است، در تصميم به سفرتان هيچ ترديدي به دل راه ندهيد.

شهرهاي گردشگري


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۳۴:۰۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

ايران زيباي ما

با هم عكسهاي زيبا از گوشه و كنار ايران قشنگ‌مان ببينيم و جانمان تازه شود.
عكسهاي زيبا

ايران ما روي نقشه جغرافيا شكل گربه است. گربه‌اي كه روي دست‌هاي خود نشسته و جهان را نظاره مي‌كند. در بعدازظهر روز تعطيل، با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه باشيد تا با هم به سرتاسر اين گربه زيبا سفر كنيم و عكسهاي زيبا از گوشه و كنار ايران عزيزمان ببينيم.

يك موزه فاخر!

اين تصوير، بخشي از موزه هنرهاي ملي در تهران است. اين موزه در محدوده ميدان بهارستان واقع شده و گنجينه ارزشمندي از هنرهاي ايراني را در خود جاي داده است.

عكسهاي زيبا

تهران زيباست

اين عكس متعلق به يك كشور خارجي نيست. بلكه تصويري زيبا از غروب خيابان نسلون ماندلا در تهران است. اين خيابان به نام‌هاي خيابان آفريقا و جردن نيز شناخته مي‌شود.

عكسهاي زيبا

جاده رويايي

جاده رويايي اسالم به خلخال. عكسهاي زيبا ي جاده اسالم به خلخال، هميشه حال آدم را خوب مي‌كند. فرقي ندارد بهار باشد يا چشم اندازي پاييزي!

عكسهاي زيبا

 

روستايي با شهرت بين المللي

اهالي روستاي زيباي ابيانه همچنان طبق رسوم كهن خود با لباس‌هاي سنتي در سطح روستا تردد مي‌كنند. در اين تصوير، گردشگري را مي‌بينيد كه با اشتياق مشغول عكاسي از بوميان روستا است.

عكسهاي زيبا

شما صدف خورده‌ايد؟

اين عكس زيبايي از صدف‌هاي خوراكي است كه از سواحل خليج فارس صيد مي‌شود. بوميان هرمزگان از اين صدف به عنوان ماده غذايي استفاده مي‌كنند. قسمت بيروني صدف‌ها نيز براي ساخت صنايع دستي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

 

هتل كاروانسراي باشكوه عباسي

اينجا هتل شاه عباسي اصفهان است. اين مكان در اصل كاروانسرايي قديمي بوده كه امروزه به هتلي مجهز و پنج ستاره تبديل شده است. اين هتل در خيابان چهارباغ عباسي قرار دارد.

عكسهاي زيبا

 

ساحل مريخي! جل الخالق

اينجا ساحل مريخي هرمزگان است. شكل منحصر به فرد عارضه‌هاي اين ساحل براي بسياري از افراد هيجان انگيز است.

عكسهاي زيبا

 

اين عشاير دوست داشتني

تصويري بسيار زيبا از چيدن پشم گوسفندان. پسرك عشاير با ابزار سنتي، مشغول چيدن پشم گوسفندي از گله است. از پشم گوسفند براي بافتن قالي و ساير زيراندازهاي سنتي استفاده مي‌شود.

 

عكسهاي زيبا

 

تخت جمشيد، شكوه ايران باستان

عكسهاي زيبا از تخت جمشيد، هميشه روي بروشورهاي تبليغاتي ايران براي گردشگران خارجي ديده مي‌شود. تخت جمشيد در اطراف شيراز قرار دارد و يكي از جذاب‌ترين مقاصد سفر به ويژه براي خارجي‌ها است.

عكسهاي زيبا

 

اين پارچه‌ها طبيعي است!

شَعربافي يكي از هنرهاي سنتي كاشان به شمار مي‌رود. پارچه‌هايي كه از اين نوع نساجي سنتي تهيه مي‌شود، ضد حساسيت هستند. چون با الياف طبيعي بافته مي‌شوند. از اين پارچه‌ها براي طراحي پوشاك به سبك ايراني استفاده مي‌شود.

عكسهاي زيبا


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۲۱:۱۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

جزاير ناز قشم ، بياييد روي دريا قدم بزنيم!

زماني كه براي بازديد از جزاير ناز قشم صرف مي‌كنيد، جزء عمرتان حساب نمي‌شود! از بس ديدني، تماشايي و باور نكردني است.
جزاير ناز قشم

جزاير ناز يكي از رويايي‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري قشم به شمار مي‌روند؛ جزايري كه هنگام پايين رفتن سطح آب، به كمك راه باريكي به قشم متصل مي‌شوند و هنگام بالا آمدن آب دريا، از آن جدا مي‌شوند! گويي ناز كرده و از معشوق مي‌گريزند. دليل نام‌گذاري آنها نيز از همين وصل و گريز رويايي ناشي مي‌شود. جزاير ناز قشم، همان جايي است كه روياي راه رفتن روي درياها را كه بيشتر شبيه به شعبده‌بازي مي‌ماند، براي شما به حقيقت تبديل مي‌كند. با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه باشيد تا با هم به قشم برويم و قدم زنان روي خليج فارس، خودمان را به جزاير ناز برسانيم.

 
——————————————————————–

جزاير ناز قشم

چرا ناز؟

جزاير ناز بخشي از ژئوپارك جهاني جزيره قشم هستند و يكي از عجايب هفت‌گانه جزيره نيز ناميده مي‌شوند. هنگام جزر دريا، سطح آب پايين مي‌آيد و راه باريكي از ساحل به جزاير سه گانه ناز باز مي‌شود. گردشگران مي‌توانند پاي پياده به آنجا بروند. وقتي زمان مد مي‌شود و آب دريا بالا مي‌آيد، راه باريك به زير آب مي‌رود. آن وقت است كه چنين به نظر مي‌رسد جزاير دو گانه، ناز كرده‌اند و از جزيره قشم دور شده‌اند و حالا بايد دريا نازشان را بكشد تا دوباره به قشم متصل شوند. براي همين آنها را به اين اسم ناميده‌اند كه برازنده، رويايي و شاعرانه است.

جزاير ناز قشم

جزاير ناز كجا هستند؟

 جزاير ناز در ساحل جنوب شرقي جزيره قشم، جايي در مسير جاده ساحلي جنوبي و نرسيده به اسكله ساحلي روستاي سوزا قرار دارند. از شواهد چنين بر مي‌آيد كه هرگز مسكوني نبودند و گاهي ماهي‌گيران، روي آنها به استراحت مي‌پرداختند.

كي برويم؟

يكي از هيجان انگيزترين تجربه‌هاي گردشگران، قدم زدن در مسير باريك منتهي به جزاير ناز و رسيدن به آنها است. چشم انداز بسيار زيبايي كه هرگز فراموش نمي‌شود. با اين حال بايد بدانيد در چه ساعاتي از شبانه روز مي‌توانيد قدم زنان، از ميان آب‌هاي خليج فارس خودتان را به جزاير ناز برسانيد. همچنين در نظر داشته باشيد معمولا بين جزر و مد حدود 6 ساعت فاصله است. بنابراين فرصت كمي داريد تا اين تجربه هيجان انگيز را در كوله‌بار تجربه‌هاي منحصر به فردتان جاي دهيد.

جزاير ناز قشم

بايد در نظر داشته باشيد جزر و مد آب دريا در جزاير ناز قشم، در ساعاتي خاص اتفاق ميفتد كه به فصل و همچنين وضعيت ماه در آسمان بستگي دارد. براي اطلاع از اين ساعات مي‌توانيد از اپليكيشن ncc tide استفاده كنيد. همچنين مي‌توانيد با وارد كردن نام قشم در سايت www.tide-forecast.com از ساعت جزر و مد باخبر شويد. راه آسان‌تر اينكه از بومي‌هاي قشم بخواهيد در اين باره كمك‌تان كنند.

جزاير ناز قشم

كدام فصل برويم؟

در نظر داشته باشيد بهترين فصل سفر به قشم، از پاييز تا اواسط بهار است. در تابستان، جزيره بسيار گرم است و ممكن است تجربه سفر شما چندان دلچسب نباشد.

جزاير ناز قشم

تفريحات جزاير ناز

زماني كه سطح آب پايين است، مي‌توانيد با ماشين آفرود در دل دريا برويد و خودتان را به جزاير ناز برسانيد! آفرود سواري آن هم وسط آب‌هاي خليج فارس تجربه حيرت انگيزي به نظر مي‌رسد. همچنين جت اسكي و قايق سواري دورتادور جزاير ناز از ديگر تفريحاتي است كه چشم انتظار شماست. شتر سواري در ساحل نيز تجربه متفاوتي است. به ويژه آنكه شترها را با تزيينات محلي زينت داده‌اند و يك كجاوه گل گلي انتظارتان را مي‌كشد. پرواز با كايت يا بالن بر فراز جزاير ناز نيز از آان تجربه‌هاي فراموش نشدني زندگي به نظر مي‌رسد.

جزاير ناز قشم

امكانات رفاهي زيادي آن حوالي نمي‌بينيد.لزومي هم ندارد امكانات زيادي آن حوالي باشد. قرار است از طبيعت جادويي لذت ببريد. پس با همه وجود صداي باد و آب دريا را بشنويد. عطر دريا را بو بكشيد و سعي كنيد پوست پاي خود را با شن‌ها آشتي دهيد. لذت ببريد و همه حواس‌تان به زيبايي‌هاي اطراف باشد. در مسير پياده‌روي، ممكن است پاهاي‌تان به صدف‌هاي رنگارنگ، بچه خرچنگ‌هايي با پوست نرم و جلبك‌هاي دريا برخورد كند. توتيا و انواع ديگري از آبزيان و ماهي‌ها در اطراف اين جزاير ديده مي‌شوند و در فصل زمستان ممكن است پرندگان مهاجر را نيز آن حوالي ببينيد.

جزاير ناز قشم

همچنين نقش حنا يكي ديگر از تجربه‌هاي جذاب است كه پيشنهاد مي‌كنيم انجام دهيد. اگر شما خانم هستيد، نقش حنا مي‌تواند براي شما تجربه‌اي هيجان انگيز باشد. نقش حنا يكي از هنرهاي بومي زنان جنوب ايران است. اين نقش‌ها كاملا به صورت ذهني و خلاقانه كشيده مي‌شوند. كافيست دست‌تان را به يكي از دختركان بومي بدهيد و اجازه دهيد با حنا نقش و نگاري زيبا روي آن بكشد.

جزاير ناز قشم

نكات مهم در بازديد از جزاير ناز

در هنگام مد، مي‌توانيد بدون اينكه حتي يك قطره خيس شويد، يك كيلومتر در دريا قدم بزنيد و خودتان را به بلندي‌هاي جزاير ناز برسانيد. از آن بالا مي‌توانيد چشم‌اندازي رويايي از جزيره لارك و تنگه هرمز ببينيد. پيشنهاد مي‌كنيم صبح زود اين كار را انجام دهيد و زيباترين طلوع خورشيد را در متفاوت‌ترين جاي دنيا ببينيد و لذت ببريد.

جزاير ناز قشم

براي رفتن به اين جزاير، بهتر است صندل پلاستيكي بپوشيد. هيچ چيز جز عينك آفتابي، كلاه لبه‌دار، كرم ضد آفتاب و يك دوربين براي ثبت آن همه قشنگي نياز نداريد. تا مي‌توانيد عكس بيندازيد و زيبايي‌هاي جزاير ناز را در كادر دوربين‌تان جاودانه كنيد. اين بازديد به شرط رعايت نكات ايمني و برخورداري از همراهان مطمئن، مانعي براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص ندارد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۱۵:۴۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

كندلوس، زيباي 4 هزار ساله مازندران !

كندلوس روستايي امن است. درِ همه خانه‌ها را باز مي‌بينيد. سابقه دزدي، هرگز در اين روستا وجود نداشته است.
كندلوس مازندران

گفته مي‌شود كندلوس كه يكي از روستاهاي گردشگري مازندران است، بيش از 4000 سال قدمت دارد! يعني اينجا يكي از اولين سكونت‌گاه‌هاي بشر بوده است. بازديد از جايي كه احتمالا اجداد باستاني ما در آن زندگي مي‌كردند، به خودي خود هيجان انگيز و وسوسه‌‎كننده است. حالا اگر بدانيد اين روستا طبيعت بسيار زيبا، آب و هواي فوق‌العاده و دو موزه منحصر به فرد دارد، ديگر براي برنامه‌ريزيِ سفر به آنجا، ترديد به دل‌تان راه نمي‌دهيد. با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه باشيد تا با هم به كندلوس مازندران سفر كنيم و زيبايي‌هاي آن را از نزديك ببينيم.

كندلوس مازندران

اين روستا خيلي تميز است!

اولين پديده‌اي كه مسافران هنگام ورود به اين روستا به آن پي مي‌برند، وسواس زياد اهالي براي پاكيزه نگه داشتن محيط زندگي‌شان است. اين روستا از تميزي برق مي‌زند و همين وظيفه شما را سنگين‌تر مي‌كند. بايد بيشتر مراقب تميزي محيط باشيد.

كندلوس مازندران

كي برويم؟

كندلوس در ميان كوه‌هاي البرز قرار دارد. كندلوس تقريبا 6 ماه از سال يعني از اوايل بهار تا اواسط پاييز، قابل بازديد است. در فصل سرد، اين روستا رونق چنداني ندارد. در گذشته نيز در فصل سرما، روستا خالي از سكنه مي‌شد.

كندلوس مازندران

چطور برويم؟

كندلوس در 200 كيلومتري پايتخت قرار دارد. اگر از تهران حركت مي‌كنيد ابتدا بايد به سمت كرج برانيد و وارد جاده چالوس شويد. جاده چالوس را آنقدر ادامه دهيد تا به مزرن‌آباد برسيد. حدود 5 كيلومتر بعد از مرزن آباد، از دو راهي «دو آب» بايد به سمت كجور حركت كنيد. از اينجا تا روستاي كندلوس، حدود 42 كيلومتر فاصله وجود دارد. اگر از سمت چالوس حركت مي‌كنيد، بايد قبل از مرزن‌آباد به سمت كجور حركت كنيد. فاصله چالوس تا كندلوس حدود 65 كيلومتر است.

كندلوس مازندران

كجا بمانيم؟

در كندلوس سوييت‌هايي براي اينكه شب را در روستا بمانيد، وجود دارد. كافي است از بوميان روستا، آدرس بپرسيد تا شما را راهنمايي كنند.

كندلوس مازندران

خانه پدربزرگ همه ما!

كندلوس در گروه نخستين و قديمي‌ترين سكونت‌گاه‌هاي انسان‌ در استان مازندران به شمار مي‌رود. باستان شناسان بر اين باورند كه برخي از روستاها به دليل واقع شدن در مناطق دوردست و صعب‌العبور، همواره در طول تاريخ از گزند جنگ‌ها و تخريب تمدن‌ها در امان مانده‌اند. بنابراين مي‌توانند منابع دست نخورده‌اي براي مطالعات باستان شناسي به شمار روند. گفته مي‌شود اين روستا بيش از 4 هزار سال قدمت دارد. باستان شناسان اين موضوع را پس از حفاري و كشف آثار باستاني مانند ظروف سفالي، ابزارآلات كشاورزي، قفل و اشياي زينتي ثابت كرده‌اند. كندلوس همچنين دو موزه مردم‌شناسي و گياهان دارويي دارد.

كندلوس، روستاي پايدار

يكي از نكات مثبت كندلوس، بهره‌گيري هر چه بيشتر از مصالح بومي در معماري ساختمان‌ها است. خانه‌ها از مصالح بومي مثل چوب و سفال ساخته شده‌اند. همين موضوع سبب شده افزون بر زيبايي منحصر به فرد، روستا به بيشترين حد سازگاري با طبيعت و محيط زيست برسد. اين موضوع، يكي از اسرار دوست داشتني بودن روستا است.

موزه گياهان دارويي در كندلوس

اين موزه به منظور كشت، پرورش، توليد و بسته‌بندي گياهان دارويي و همچنين جهت توليد اسانس‌ها و روغن‌هاي گياهي تأسيس شد. براي نخستين بار در ايران، باغ بوتانيك (موزه گياهان دارويي) در زميني به مساحت 10 هكتار در روستاي كندلوس برپا شد كه در آن بيش از 250 گونه گياهي با ارزش ژنتيكي بالا توليد و محصولات آن به كشورهاي ديگر صادر مي‌شود. بازديد از اين موزه رايگان است.

كندلوس مازندران

موزه مردم‌شناسي در كندلوس

كندلوس از نخستين روستاهاي دنيا است كه از موزه مردم شناسي برخوردار شده است. در واقع اين موزه، روياي كودكانه فردي بود كه برخلاف هم سن‌ و سالانش از بازي‌هاي كودكانه دست برداشت و در روستاهاي اطراف، خانه به خانه دنبال اشياء فرهنگي و تاريخي گشت و آنها را جمع آوري كرد.

كندلوس مازندران

آن كودك ديروز كه امروزه دكتر علي اصغر جهانگيري نام دارد، از اساتيد دانشگاه و بنيان‌گذاران مجموعه‌هاي گوناگون فرهنگي از جمله موزه كندلوس است. اين موزه كه بدون حمايت دولت ايجاد شده، داراي آثار ارزشمند هنر و فرهنگ روستايي، انواع كتب خطي، اسناد منحصر بفرد منطقه كجور مازندران، ابزار آلات زندگي مانند قفل، قيچي، انواع بافت، زيورآلات، و انواع نقاشي‌هاي سنتي و قهوه‌خانه‌اي است. بليط ورودي موزه مردم ‌شناسي نفري 5000 تومان است.

كندلوس مازندران

نكات مهم در بازديد از روستا

سوئيت‌ها از آخر آبان تا اواسط اسفند تعطيل هستند. بهتر است تجهيزاتي مانند كفش كوهنوردي، براي پياده‌روي در طبيعت اطراف، داشته باشيد. يادتان باشد به منطقه‌اي سردسير سفر كرده‌ايد. بنابراين بهتر است لباس گرم همراه ببريد. حتي اگر در چله تابستان عازم كندلوس هستيد!

كندلوس مازندران

دست كم به نصف روز زمان نياز داريد تا از روستا و موزه‌هاي آن ديدن كنيد. آبشار كندلوس در فاصله 5 كيلومتري از روستا قرار دارد. با يك ساعت پياده‌روي در طبيعت، مي‌توانيد خودتان را به آبشار برسانيد. اين آبشار يكي از معروف‌ترين جاهاي ديدني مازندران نيز به شمار مي‌رود. در روستا امكانات رفاهي مانند رستوران و مغازه براي رفع نيازهاي ضروري وجود دارد. همچنين مي‌توانيد فروشگاه‌هاي كوچك عرضه صنايع دستي را نيز ببينيد و از آنها يادگاري بخريد.

كندلوس مازندران

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۱۲:۴۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

مناره‌‌هاي جادويي!

منارجنبان اصفهان مثل ژله مي‌لرزد! جالب نيست؟
منارجنبان اصفهان

منار جنبان مي‌جنبد! اين مناره‌هاي هفتصد ساله خشت و گلي حتي قوانين فيزيك را به بازي گرفته‌اند و همين موضوع، آن ها را به يكي از هيجان‌انگيزترين ديدني‌هاي اصفهان، نصف جهان تبديل كرده است. با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه باشيد تا با هم به پر جنب و جوش‌ترين مناره‌هاي ايران در اصفهان سفر كنيم و با لرزيدن و جنبيدن آنها هيجان‌زده شويم.

منارجنبان اصفهان

اين مناره‌هاي همه كاره

منارجنبان مشهورترين منار ايران است و در زمان حكمراني ايلخانيان مغول ساخته شده. يعني حدود 700 سال قدمت دارد و لرزان‌ترين بناي باستاني ايران شناخته مي شود. شايد بپرسيد چرا اين مناره‌ها مي‌لرزند؟ پاسخ كوتاه به اين سوال اين است كه معماران منارجنبان به قوانين فيزيك آگاه بوده‌اند و با تيزهوشي، از آن ها استفاده كرده‌اند. راز جنبيدن مناره‌ها و فرو نريختن آن ها در استفاده از مصالح سبك و همچنين قانون رزونانس است.

منارجنبان اصفهان

البته ما تنها كشوري نيستيم كه منارجنبان داريم. منارجنبان‌ها در كشورهاي ديگر نيز وجود داشته و دارند. يادداشت‌هاي جهانگردان گذشته اين موضوع را تاييد مي‌كند. منارجنبان اصفهان در زمان خودش كاربري نظامي، اطلاع رساني و مذهبي داشته است.

منارجنبان اصفهان

مناره‌ ها چگونه مي‌لرزند؟

لرزيدن مناره‌ ها به اين صورت است كه اگر يكي از آجرهاي آن ها را تكان دهيد، ديگري نيز مي‌لرزد. در واقع هر دو مناره همزمان به لرزه در مي‌آيند. البته شما نمي‌توانيد اين كار را بكنيد. متصدي مناره‌ها اين كار را انجام مي‌دهد و شما در حالي كه آن پايين ايستاده‌ايد، منظره را تماشا مي‌كنيد و هيجان زده مي‌شويد.

منارجنبان اصفهان

چله خانه ديده‌ايد؟

زير مناره‌ها بقعه‌اي قرار دارد كه به عمو عبدالله كارلاداني نسبت داده مي‌شود. اين فرد از عرفاي نامدار زمان خود بود. كنار بقعه، دو اتاق كوچك قرار دارد كه چله‌‎خانه ناميده مي‌شود. سالكان و افرادي كه در پي تقويت نيروي معنوي درون خود بودند، در اتاقك‌ها به چله نشيني مي نشستند. يعني چهل شبانه روز در اتاقك مي‌ماندند، رياضت مي‌كشيدند و عبادت مي‌كردند.

منارجنبان اصفهان

چطور برويم؟

منارجنبان در مركز شهر اصفهان قرار ندارد و در حاشيه آن واقع شده. با فرض اينكه خودروي شخصي نداريد، بهترين انتخاب براي رفتن به منارجنبان، تاكسي‌هاي زرد و سبز هستند. در كوتاه‌ترين زمان ممكن و با قيمتي مناسب شما را به مقصد مي‌رسانند. پيشنهاد مي‌شود منارجنبان و سايت آتشكده اصفهان را در يك زمان بازديد كنيد. زيرا در يك مسير و با فاصله حدود 3 كيلومتر از همديگر قرار دارند.

منارجنبان اصفهان

كي برويم؟

منارجنبان از ساعت 9 صبح تا 5 عصر براي بازديد آماده است. در روزهاي تابستاني معمولا ساعت پايان بازديد، كمي بيشتر به درازا مي‌كشد.سفر به اصفهان هم فصل ندارد. در هر روزي از سال كه به اصفهان سفر كنيد، شك نداشته باشيد خوش مي‌گذرد.

منارجنبان اصفهان

نكات مهم هنگام بازديد

منارجنبان از مركز شهر فاصله دارد. بنابراين نمي‌توانيد مانند ديگر جاذبه‌هاي گردشگري اصفهان با پاي پياده به آن برسيد. عكاسي از بنا و مناره‌ ها ممنوعيت ندارد. فقط حواستان باشد كه از سه پايه استفاده نكنيد. همچنين به ساعات مخصوص تكان دادن مناره‌ ها دقت كنيد. اگر خارج از اين ساعات در منارجنبان حاضر شديد، يا بايد منتظر نوبت بعدي تكان دادن بمانيد و يا در ازاي پرداخت پول بيشتر، متصديان بنا حاضر خواهند شد آن را بصورت اختصاصي براي‌تان بلرزانند.

ديدن اين بنا زماني كه هوا تاريك شده توصيه نمي‌شود. همچنين فيلم‌برداري از تكان خوردن مناره‌ ها نيازي به مجوز ندارد.

منارجنبان اصفهان

همچنين در نظر داشته باشيد براي حفظ بنا، اجازه بالا رفتن از مناره‌ها به افراد داده نمي‌شود. در گذشته اما بازديدكنندگان مي‌توانستند روي مناره‌ ها بروند و شخصا آن را بلرزانند.

در مجموع به حدود نيم ساعت زمان نياز داريد تا از اين مجموعه بازديد كنيد. كاشيكاري‌ هاي فيروزه‌اي اطراف مقبره عموعبدااله زيباست. حواس‌تان به ديدن آنها باشد. براي بازديد از اين مكان نياز به تجهيزات خاصي نداريد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۴۹:۳۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

اين چشمه آب ندارد!

تپه‌هاي گل فشان از جاذبه‌هاي طبيعي و كمياب چابهار هستند.
چابهار

اگر ببينيد از چشمه‌اي آب جاري است، تعجب نمي‌كنيد. حتي اگر ببينيد از كوهي مواد مذاب جاري است، باز هم تعجب نمي‌كنيد. اما اگر ببينيد از چشمه‌اي بالاي كوه، گِلي چسبناك و خاكستري جاري است، حتما تعجب مي‌كنيد. چشمه‌هاي گِل فشان چابهار يكي از شگفت انگيزترين جاذبه‌‎هاي طبيعي و ژئوتوريستي ايران به شمار مي‌روند. با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه باشيد تا با هم به چشمه‌هاي جادويي سفر كنيم و از ديدن آن لذت ببريم.

تپه گل فشان چابهار

تپه هايي كه گل مي‌فشانند

ديدن صحنه جوشيدن و قل‌قل زدن گل و لاي چسبنده از دل زمين و پاشيدنش به اطراف با صدايي بم، شبيه به صحنه‌هاي فيلم‌هاي تخيلي است. در منطقه چابهار چند چشمه داريم كه به جاي آب، گل از آنها مي‌جوشد. مشهورترين آنها در منطقه تنگ شهرستان كنارك واقع شده كه مجموعه‌اي از چند تپه بلند و كوتاه بوده و در حال حاضر فقط يكي از آنها فعال است.

در منطقه چابهار هفت تپه گل فشان‌ وجود دارد. كه برجسته‌ترين آنها گل ‌فشان‌ تنگ است. اين مكان تپه خاكستري رنگي است به ارتفاع تقريبي 100 متر و قطر قاعده 100 متر كه فاصله‌ آن از چابهار حدود 100 كيلومتر است.

تپه گل فشان چابهار

رسيدن به اينجا راحت نيست

اطراف تپه گل ‌فشان‌ چيزي جز بيابان ديده نمي‌شود. در شعاع 200 متري كوه، چاله‌اي به عمق 2 متر ايجاد شده است و براي بازديد از تپه گل ‌فشان‌، بايد از آن عبور كرد. اگر فصل بارندگي نباشد به راحتي مي‌توانيد به بالاي تپه گل ‌فشان‌ برسيد. در قله كوه، چاله‌اي كوچك ديده مي‌شود كه پر از گل است. اين چاله همان گل فشان است كه در هر دقيقه مقداري گل با صداي خاصي كه شبيه تركيدن حباب است، از آن خارج مي‌شود. به احتمال خيلي زياد خود تپه نيز در نتيجه فعاليت‌هاي گل ‌فشاني ايجاد شده است.

تپه گل فشان چابهار

آيا اين گل‌ها خاصيت دارند؟

تپه گل ا‌فشان‌ كاربردهاي زيادي دارد. سفال سازي و گل درماني مهمترين فوايد اين گل‌ها به شمار مي‌روند. جالب است بدانيد كه بسياري از مردم براي درمان بيماري‌هاي پوستي، كمردردها، گرفتگي رگ‌ها و دردهاي عضلاني از گل تپه گل ‌فشان‌ استفاده مي‌كنند.

تپه گل فشان چابهار

در همه جاي دنيا

در همه جاي دنيا گل فشان داريم. با اين حال از800 تپه گل ا‌فشان‌ موجود در دنيا، بيش از نيمي از آن‌ها در مناطق ساحلي درياي خزر و درياي عمان قرار گرفته‌اند. گفته مي‌شود بين ايجاد گل فشان‌ها و نزديكي به منابع نفتي و گازي، رابطه نزديكي وجود دارد.

چابهار

ناف دريا ديده‌ايد؟

 اعتقاد محققان و باورهاي اهالي محل راجع به تپه گل فشان‌ نيز شنيدني است. محققان بر اين باورند كه نيروهاي تكتونيكي و فشار، عامل اصلي ايجاد تپه گل ‌فشان‌ هستند. با اين حال مردم بومي اعتقاد دارند اين پديده با مقدار جز و مد و همچنين وضعيت ماه در آسمان و حتي بارندگي رابطه نزديك دارد. شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد مردم محلي به گل فشان‌ها “ناف دريا” يا “ناف زمين” مي‌گويند.

تپه گل فشان چابهار

چطور برويم؟

براي رسيدن به چابهار و بازديد از تپه گل ‌فشان‌ مي‌توانيد از هواپيما استفاده كنيد. فرودگاه كنارك نزديكترين فرودگاه به چابهار است. بندر چابهار ايستگاه راه آهن ندارد. اگر قصد سفر زميني داريد مي‌توانيد از اتوبوس يا ماشين شخصي استفاده كنيد.

براي رسيدن به تپه گل ‌فشان‌ بايد از شمال چابهار به سمت تيس خارج شده سپس وارد جاده شماره 98 يعني جاده جاسك-گواتر شويد. اين جاده را حدود 60 كيلومتر به سمت غرب ادامه دهيد تا به روستاي كهير برسيد. پس از 17 كيلومتر عزيمت به سمت غرب به سه‌راهي بندر تنگ خواهيد رسيد. حال از مسير قبلي وارد جاده فرعي روستاي تنگ شويد. پس از طي حدود 7 كيلومتر كوه گل فشان را در سمت راست خود خواهيد ديد.

تپه گل فشان چابهار

 كي برويم؟

اوج فعاليت گل فشان‌ها از فروردين تا اواخر مهر است. با اين حساب تقريبا در هيچ زماني از سال، روند جوشيدن گل و لاي از درون زمين و جاري شدنش به بيرون متوقف نمي‌شود.

نكات مهم هنگام بازديد

سعي نكنيد گل فشان‌ها را تست كنيد. كافيست چند دقيقه صبوري كنيد تا جوشيدن و حباب زدن گل را ببينيد. لازم نيست سنگ و سكه يا هر چيز ديگري را در حفره بگذاريد تا پاشيدن گل از حفره به بيرون را مورد امتحان شخصي قرار دهيد. اين كار خطر دارد. ممكن است فشار پاشيدن گل و لاي، بيشتر از تصور شما باشد و سنگ يا سكه به سر و روي خودتان برخورد كند. همراه داشتن لباس اضافه توصيه مي‌شود. احتمالا هوس مي‌كنيد با گل و لاي، خود و اطرافيان‌تان را حسابي گل‌مالي كنيد و از هيجان اين كار قهقهه بزنيد.

تپه گل فشان چابهار

در فاصله دو كيلومتري از تپه گل فشان‌ روستاي تنگ، يك تپه گل ا‌فشان‌ ديگر نيز وجود دارد. در 500 متري تپه گل ‌فشان‌ سرويس بهداشتي، آلاچيق و سوئيت وجود دارد. در نزديكي تپه گل فشان،‌ روستاهاي ماهيگيري زيادي وجود دارند. در ايام نوروز روستائيان به محل گل فشان مي‌آيند و كباب ماهي مي‌فروشند. از اين ماهي‌ها نوش جان كنيد. بازديد از ساحل و آب تني در آب‌هاي زلال روستاي درك در بخش زرآباد كنارك بسيار توصيه مي‌شود. كفش مناسب، كرم ضدآفتاب و كلاه لبه‌دار فراموش نشود.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۴۷:۱۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

باغ فين، بهشت كويري كاشان

گفته مي‌شود انتخاب تعداد اندكي درخت چنار، تنها براي افزايش زيبايي باغ فين و خلق چشم‌اندازهاي بديع در پاييز بوده است!
باغ فين كاشان

باوركردني به نظر نمي‌رسد! اما حقيقت دارد. باغي سر سبز با درختان چندصد ساله و قصرها، حمام‌ها و برج‌و‌باروهاي تاريخي، فواره‌هاي آب‌فشان و جوي‌هاي خروشان، آن هم در دل كوير! اينجا باغ فين كاشان است.

اين سوي ديوار باغ فين، بياباني خشك قرار دارد و آن سويش بهشتي باصفا. مجموعه باغ فين كاشان جايي است كه به عنوان يكي از بهترين نمونه‌هاي باغ ايراني، به ثبت در فهرست ميراث جهاني يونسكو درآمده است. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به باغ فين كاشان سفر كنيم.

باغ فين كاشان

باغ فين كجاست؟

باغ فين كاشان در 6 كيلومتري جنوب غربي مركز شهر كاشان، و انتهاي خيابان اميركبير قرار دارد. با فرض اينكه خودروي شخصي نداريد، براي رفتن به باغ فين، كافي است به ابتداي خيابان اميركبير، يعني ميدان امام حسين برويد. ابتداي اين خيابان تاكسي‌هايي قرار دارند كه مقصدشان باغ فين است. استفاده از دوچرخه امكان ديگري است كه به تازگي در كاشان ايجاد شده است. مي‌توانيد دوچرخه اجاره كنيد و كل شهر را با آن ركاب بزنيد.

باغ فين كاشان

تاريخ باغ فين

باغ فين كاشان قدمتي ديرينه دارد. در برخي منابع قدمتش را حتي به پيش از اسلام نيز نسبت مي‌دهند. اما آنچه از منابع معتبر برمي‌آيد، گوياي اين است كه تاريخ شكل‌گيري و انسجام باغ فين، به دوران صفويه مي‌رسد. آب، درختان و ساختمان‌هاي باغ فين، عناصر تشكيل دهنده آن به شمار مي‌روند. درختان سرو و چنار با نسبتي هوشمندانه، در تمام باغ روييده‌اند. كارشناسان برآنند انتخاب تعداد اندكي درخت چنار كه از جمله گياهان خزان‌دار به شمار مي‌آيد، تنها براي افزايش زيبايي باغ فين و خلق چشم‌اندازهاي بديع در پاييز بوده است. اين درختان كهنسال بين 100 تا 450 سال سن دارند.

باغ فين كاشان

ويژگي‌هاي معماري باغ فين كاشان

سيستم انتقال آب نيز يكي از مواردي است كه باغ فين را از باغ‌هاي هم‌عصر خويش متمايز كرده و به آن برتري قابل توجهي بخشيده است. طبق اسناد دانشگاهي، شيخ بهايي از دانشمندان ايراني، طراح سيستم انتقال آب باغ فين بوده است. وي با بهره‌گيري از شيب طبيعي زمين و همچنين تسلط بر قوانين فيزيك، انتقال، جوشش و پاشش آب به همه نقاط باغ و حمام‌ها را به هوشمندانه‌ترين شكل ممكن مديريت و طراحي كرده است. حمام بزرگ و حمام كوچك، عمارت شترگلوي عباسي، عمارت شترگلوي صفوي، كوشك قاجاري، كوشك صفوي، خلوت كريم‌خاني و اتاق شاه‌نشين از جمله ساختمان‌هاي باغ هستند. براي ساخت هر كدام از آنها از تكنيك‌هاي بي‌نظير معماري كمك گرفته شده و با هنرهاي فاخر زمان خود آراسته شده‌اند.

باغ فين كاشان

كي برويم؟

مجموعه باغ فين از 9 صبح تا 6:30 عصر باز است و در اين بازه زماني مي‌توانيد از آن ديدن كنيد. از آنجايي كه در باغ، آب و درخت وجود دارد، در تمام ساعات، هوا مطبوع و بازديد از آن لذت‌بخش است. با اين همه، در ساعات ابتدايي روز كه هنوز باغ خنك است و صداي پرنده‌ها به گوش مي‌رسد، بازديد از آن لطف بيشتري دارد.

باغ فين كاشان

نكات مهم در بازديد از باغ فين

باغ فين كاشان در حاشيه كوير قرار دارد و شب‌هاي سرد و روزهاي گرم، از ويژگي‌هاي كوير است. بنابراين اگر بازديدتان به ساعات پاياني روز مي‌انجامد، يك ژاكت سبك به همراه داشته باشيد. عكس‌برداري از موزه، حمام و ديگر بناهاي باغ، بدون فلاش اشكال ندارد. از ياد نبريد كه استفاده از سه پايه در محوطه باغ ممنوع است.

باغ فين كاشان

آب، بيشترين چيزي است كه در باغ فين كاشان مي‌بينيد. اين آب از چشمه سليمانيه تامين مي‌شود. از آنجا كه مقدار آب‌دهي چشمه در تمام ايام سال يكنواخت است و دماي آن نيز روي 25 درجه سانتي‌گراد مانده و تغيير نمي‌كند، گروهي بر اين باورند كه اين آب مقدس است. به باورهاي محلي بوميان احترام بگذاريد و يادتان باشد آبي كه در استخرها و جوي‌هاي قرار دارد و يا از فواره‌ها به اطراف مي‌پاشد، غيرقابل آشاميدن است. براي استفاده از آب آشاميدني به تابلوهاي راهنما توجه كنيد.

باغ فين كاشان

نكات مهم براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي خاص

افراد با نيازمندي‌هاي خاص، بدون مشكل جدي مي‌توانند از اين باغ ديدن كنند. همچنين اين باغ براي بازديد خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم نيز مناسب به نظر مي‌رسد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۹:۰۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

وارنا ؛ سرزمين ماسه‌هاي طلايي

وارناي بلغارستان به سرزمين ماسه‌هاي طلايي و مرواريد درياي سياه شهرت دارد.
وارنا بلغارستان

وارنا يكي از شهرهاي توريستي كشور بلغارستان در اروپاي شرقي است. وارنا به مرواريد درياي سياه شهرت دارد و به دليل سواحل ماسه‌اي زيبا و آرامش‌بخشش به يكي از دلنشين‌ترين شهرهاي تفريحي اروپايي تبديل شده است. با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه باشيد تا با هم به وارناي بلغارستان سفر كنيم و روي شن‌هاي طلايي آن قدم بزنيم.

وارنا، شهري براي تمام فصول

سرزمين ماسه‌‌هاي طلايي وارنا به لطف پوشش گياهي بي‌ نظير و سواحل زيبا، سالانه گردشگران بسيار زيادي را از سراسر دنيا مجذوب خود مي‌كند. وجود امكانات مدرن تفريحي و هتل‌هاي لوكس در قلب جنگل، اين منطقه را دوست داشتني‌تر كرده است.
ماسه‌‌هاي طلايي استراحت گاهي مجلل و مفرح براي كودكان و خانواده‌‌ها است. امكانات ورزشي، تفريحي و چشمه‌‌هاي آب درماني از جذابيت‌هاي وارنا به شمار مي‌روند. بعضي از مشهورترين ديدني‌هاي وارنا عبارتند از:

بالچيك   Balchik

بالچيك تفرجگاهي كوچك است كه در شمال ساحل درياي سياه قرار دارد و در قرن پنجم قبل از ميلاد ساخته شده است. اين تفرجگاه به عنوان اقامتگاه ييلاقي ملكه ماريا، مورد استفاده قرار مي‌گرفت. عمارت آن تركيبي گلچين شده از سبك‌‌هاي شرقي و اروپائي، با بوستان‌‌هاي جذابي است كه بيش از ۶۰۰ گونه گياهان نادر و كمياب در سراسر جهان را در خود جاي داده است.

وارنا بلغارستان

دماغه زيباي كالياكرا  Kaliakra

دماغه زيباي كالياكرا در وارنا بسيار جذاب و ديدني است. دماغه كالياكرا شامل يك ساحل سنگي با ارتفاع ۲۰۰ متر در درياي سياه است كه به احترام دختري با همين نام، نامگذاري شده است. بناهاي دختر چهل ساله و كليساي سنت نيكولاي از قسمت‌ هاي مهم اين قسمت هستند.

كليساي وارنا

يكي از مهم‌‌ترين نمادهاي شهر، كليساي وارناست كه در قرن نوزدهم ميلادي ساخته شده است. از ديدني‌هاي اين كليسا مي‌توان به نقاشي‌هاي ديواري مجلل، سرير اسقف و شيشه‌‌هاي منقوش اشاره كرد. مناظر زيبايي از شهر را مي‌توان از بالاي برج ناقوس اين كليسا نظاره كرد. براي بالا رفتن از برج ناقوس كليسا بايستي ۱۳۳ پله مارپيچي را پشت سر بگذاريد. در طول سفر خود به وارنا براي اينكه وقت‌تان را به بهترين وجه ممكن بگذرانيد مي‌توانيد از تورهاي بسيار مفرح و شادي كه در شهر فروخته مي‌شوند، استفاده كنيد.

وارنا بلغارستان

تفريحات ساحلي

افراد بسياري براي سپري كردن تعطيلاتي رويايي و استفاده از دريا، ساحل و خورشيد به شهر وارنا در كشور بلغارستان سفر مي‌كنند. اين شهر پر از هتل‌هاي مختلف است. شما مي‌توانيد در حال استراحت انواع خوراكي‌هاي خوشمزه را بخوريد و نوشيدني‌هاي خنك را امتحان كنيد.

هتل‌ها معمولا  به ساحل دسترسي دارند. هتل‌هاي گران‌تر ساحل اختصاصي خود را دارند و البته اگر بخواهيد اتوبوسي ارزان شما را به سواحل مختلف شهر مي‌رساند.

علاوه بر آن، انواع و اقسام تفريحات دريايي و آبي در شهر وجود دارد كه معمولا مطابق ميل جوان‌ترها است.

وارنا بلغارستان

غذاهاي بلغاري

نمي‌شود از  وارنا سخن گفت و صحبت از غذاهاي لذيذ آن به ميان نياورد. آشپزي كشور بلغارستان از مناطق بالكان، تركيه و يونان تاثيرات زيادي گرفته است. در اين شهر، لبنيات بسيار باكيفيت هستند و در آشپزي از گوشت‌هاي تازه استفاده مي‌كنند. در كل در سفر به وارنا نگران غذا نباشيد. غذاهاي اين منطقه با ذائقه ايراني‌ها سازگار است.

بلغاري‌ها تقريبا در هر غذايي از ماست و پنير مشهورشان “سيرنه” استفاده مي كنند. همين موضوع باعث شده گياه‌خواران نيز گزينه‌هاي لذيذ زيادي پيش روي خود داشته باشند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۵:۴۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

چاي خورها بخوانند

موزه تخصصي چاي لاهيجان، در واقع مقبره كاشف السلطنه است كه بذر چاي‌ را براي كاشت در مزارع به ايران آورده است.
موزه چاي لاهيجان

چاي ، اين نوشيدني گرم و معطر بهشتي كه مثل جادوگري قدرتمند، خستگي كار روزانه را در چشم به هم زدني از بين مي‌برد، محبوب دل بيشتر ايراني‌هاست. شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد چاي هم موزه دارد! موزه چاي يكي از جاهاي ديدني لاهيجان به شمار مي‌رود كه هر ساله تعداد زيادي چاي‌خور و چاي‌دوست را به سوي خود مي‌كشاند. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم از اين موزه ديدن كنيم.

موزه چاي كجاست؟

لاهيجان به شهر چاي ايران شهرت دارد. مزارع چاي يكي از ديدني‌ترين چشم‌اندازهاي اين شهر است. موزه چاي در انتهاي خيابان كاشف شرقي، بعد از ميدان دكتر حشمت لاهيجان قرار دارد. اين موزه به صورت تخصصي تاريخ ورود چاي به ايران را از ابتدا تا انتها به بازديدكنندگان نشان  مي‌دهد. نكته جالب اينكه آرامگاه كاشف السلطنه، پدر چاي ايران نيز در همين مجموعه قرار دارد.

موزه چاي لاهيجان

كاشف السلطنه كه بود؟

همه چاي‌خورهاي قهار ايراني به كاشف السلطنه مديون هستند. اگر اين فرد نبود، شايد اكنون از لذت نوشيدن يك ليوان چاي تازه دم محروم بوديم. كاشف السلطنه در زمان قاجار زندگي مي‌كرد و به عنوان سفير ارشد ايران به هند رفت. در آنجا با كشت چاي آشنا شد و هنگام برگشت مقدار زيادي نهال و بذر اين گياه را با خود آورد. اين فرد بود كه چاي‌كاري را در در گيلان و به‌ويژه لاهيجان رواج داد. به همين دليل به اين فرد، پدر چاي ايران مي‌گويند. مقبره كاشف السلطنه كه همان موزه تخصصي چاي به شمار مي‌رود، بنايي بلندقامت از سنگ مرمر است.

موزه چاي لاهيجان

در موزه تخصصي چاي چه خبر است؟

سالن اصلي موزه تاريخ چاي ايران دو طبقه است. تزيينات چوبي و سنتي درون سالن، با الهام از فرهنگ بومي منطقه، منظره بي­‌نظيري را به گردشگران نشان مي‌دهد.

در موزه چاي، سماورهاي بزرگ و كوچك ذغالي با نشان روسي، قوري‌هاي خوش رنگ و نگار چيني، سرويس هاي متعدد قهوه‌خوري بازمانده از دوره قاجار و پهلوي، قندشكن، قهوه‌خوري چيني، سيني نقره، پيمانه و جعبه چاي، چيق، كيسه توتون، نعلبكي‌هاي قديمي، نمونه دانه­‌هاي چاي، منقل و اشياي مرتبط در زمينه صنعت چاي و مراحل دم كردن آن را مي‌بينيد.

موزه چاي لاهيجان

اسناد، مدارك و دست نوشته‌هاي كاشف السلطنه به همراه عكس‌ها و سرديس او از ديگر اشيايي است كه در موزه به نمايش درآمده است. دو دستگاه ساخت و پرداخت چاي، يك ساطور براي خرد كردن برگ خشك چاي و وسيله‌اي براي حمل چاي از ديگر ديدني‌هاي موزه هستند. مقبره كاشف السلطنه نيز در طبقه همكف قرار دارد.

موزه چاي لاهيجان

طبقه دوم اين موزه، مربوط به بخش مردم­‌شناسي است. در ويترين‌هاي آن، وسايلي مانند ظروف مسي، ظروف سفالي، انواع روشنايي (چراغ و پيه سوز)، وسايل چوبي (پيمانه شير، هاون چوبي، تغار، انواع قاشق چوبي)، اسناد و قباله‌هاي گوناگون، تسبيح، جاجيم و پوشاك محلي مردم قاسم آباد، ديلمان، املش و … ديده مي‌شوند. در مجموع در بازديد از اين موزه با 532 ابزار تاريخي روبه‌رو مي‌شويد.

موزه چاي لاهيجان

نكات مهم در بازديد از اين موزه

از اين موزه مي‌توانيد رايگان بازديد كنيد. همچنين در نظر داشته باشيد مقبره كاشف السلطنه در مسير شيطان‌كوه يا بام سبز لاهيجان قرار دارد. بنابراين هنگام بازديد از اين جاذبه پرطرفدار لاهيجان، مي‌توانيد براي سر زدن به موزه نيز برنامه‌ريزي كنيد. موزه براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي خاص، بدون مشكل است. همچنين خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم به راحتي مي‌توانند از موزه بازديد كنند. بازديد از اين مكان نياز به تجهيزات خاصي ندارد. عكاسي بدون سه پايه آزاد است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۳۴:۳۶ توسط:مجله دلتا موضوع: