دارامان

گردشگري دلتا گردشگري دلتا .

گردشگري دلتا

چرا اجاره سوييت ساعتي مشتري دارد؟

حضور گردشگران و مسافران در پايتخت و بالا بودن هزينه‌هاي اقامت در هتل‌هاي چند ستاره، افراد بسياري را مجاب كرده است تا در پي جست‌وجوي اجاره سوييت و آپارتمان به صورت روزانه و ساعتي باشند.
اجاره سوييت

با جست‌وجوي اينترنتي عناويني مانند “اجاره روزانه آپارتمان مبله”، ” اجاره سوييت ساعتي” و… با آگهي‌هاي فراواني روبرو مي‌شويد. با ما باشيد تا با هم به بررسي دلايل رواج چنين آگهي‌هايي در سطح پايتخت و وجود متقاضيان بسيار براي آن بپردازيم.

به گزارش مجله دلتا موضوع اجاره سوييت و آپارتمان به صورت ساعتي در سال 1393 با واكنش‌هاي فراواني از سوي مسئولان و نمايندگان مجلس مواجه شد كه در نهايت با شرط رعايت موازين شرعي و قانوني و اخذ مجوزهاي لازم از پليس اماكن و سازمان ميراث فرهنگي و جهانگردي استفاده از آن را بلامانع دانستند.

هرچند دفاتر املاك از انعقاد قرارداد خانه‌هاي ساعتي و روزانه منع شده‌اند و متقاضيان نيز بيشتر با مراجعه به آگهي‌هاي اينترنتي موارد مورد نياز خود را پيدا مي‌كنند تا دفاتر املاك، اما در نگاهي فراتر به چالشي كه در پي اجاره ساعتي سوييت‌ها و آپارتمان‌ها در سطح پايتخت ايجاد شده بايد به دنبال علت اصلي اين موضوع گشت.

نرخ بالاي هتل‌هاي پايتخت براي ارائه خدمات استاندارد در وهله اول يكي از نكاتي است كه اكنون موجب شده تا گردشگران حاضر در پايتخت تمايلي به حضور در هتل‌ها نداشته باشند. تمركز مراكز ارائه‌دهنده خدمات پزشكي، جاذبه هاي گردشگري و وجود مكان هاي  مذهبي نيز بستر جذب تعداد زيادي مسافر از ساير شهرها و كشورهاي خارجي را فراهم مي‌كند و تقاضا براي چنين اقامتگاه‌هايي را بالا مي‌برد.

ليدرها و صاحبان آژانس‌هاي گردشگري هم مشتريان ديگر اين آپارتمان‌ها هستند كه گردشگران را براي مدتي محدود در اين واحدها مستقر مي‌كنند. مشكل اينجا است كه با خيل عظيم مسافران و هزينه بالاي هتل‌ها، برخي بدون داشتن مستندات كافي اقدام به انتشار آگهي اجاره منازل و سوئيت‌ها براي مدت چند ساعت يا چند روز مي‌كنند. به عقيده مشاوران املاك، مالكان اين خانه‌ها با قيمت‌گذاري نامتعارف بيشترين بي‌انصافي را در نرخ‌گذاري انجام داده و عمدتا آپارتمان‌هاي لوكس را به مدت يك‌ماه يا بيشتر با بالاترين قيمت به مهمانان خارجي پيشنهاد مي‌دهند.

 


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۲:۴۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

كاهش چشمگير معاملات مسكن در تهران

گفته‌هاي مشاوران املاك گوياي آن است كه با ساماندهي سايت‌هاي فروش ملك با قيمت‌هاي نجومي، اكنون تعداد معاملات مسكن كاهش پيدا كرده است.
بازار مسكن

نوسان نرخ ارز و تاثير آن بر بازار مسكن باعث شد تا در اسفندماه سال گذشته و همچنين ارديبهشت‌ماه امسال، سوداگران ارز براي عقب نماندن از سود بادآورده ناشي از تورم، سرمايه خود را روانه بازار مسكن كنند، اما افت نرخ ارز در ماه‌هاي بعد از آن و همچنين نظارت بر سايت‌هاي معاملات غيرمتعارف مسكن، نقشه‌هاي سودجويان اين بازار را نقش بر آب كرده و معاملات مسكن را تا حدي زيادي كاهش داده است.

به گزارش مجله دلتا قيمت مسكن در تهران به دليل وجود متغيرهاي مختلف، نسبت به چهار سال قبل ۲۰۸ درصد، نسبت به سه سال قبل ۱۹۶ درصد، نسبت به دو سال قبل ۱۶۶ درصد و نسبت به سال قبل ۵۶ درصد رشد داشته است. جهش قيمت‌ها به گونه‌اي بوده است كه حتي با وجود دو افت اخير در ماه‌هاي مرداد و شهريور نتوانسته، خريداران چنداني را جذب كند.

معدود خريداران بازار مسكن به دو دسته تقسيم مي‌شوند؛ نخست، خريداران مصرفي كه خانه قبلي خود را زير قيمت مي‌فروشند و آپارتمان‌هاي جديد را زير قيمت خريداري مي‌كنند يا سفته‌بازاني كه خريد جديد آنها مشروط به فروش خانه فعلي است كه البته گروه دوم با توجه به انتظار سودآوري، تخفيف نمي‌دهند، به همين‌دليل است كه بازار مسكن اكنون با انجماد دارايي‌ها و مقاومت فروشندگان مواجه است.

خريد و فروش

توقع خريداران براي قيمت‌هاي پايين‌تر نيز به حدي بوده است كه حتي فروش‌هاي زير قيمت به سختي صورت مي‌گيرد. عدم تمايل خريداران و اصرار مالكان به قيمت پيشنهادي خود و كاهش قطره‌چكاني قيمت‌ها در دو ماه گذشته، ميزان كل معاملات را ۷۳ درصد كاهش داده است و طبيعي است كه خريد و فروش‌هاي نجومي هم متاثر از اين رخداد در محاق بي‌اعتنايي طرفين معامله قرار گرفته باشند. بازار مسكن در ايران كه كاملا متاثر از تلاطم بازارهاي موازي است، به‌ دليل هيجانات بازارهاي ارز و طلا، در بهار امسال با رشد كم‌سابقه‌اي مواجه شد. كارشناسان بازار مسكن معتقدند؛ افت قيمت مسكن تا رسيدن قيمت‌ها به قيمت اسفند سال گذشته ادامه خواهد داشت.

.

 


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۷:۴۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

وام مسكن براي خريد قديمي‌ سازها

اگر در زمره خانه‌اولي‌ها قرار نداريد، امكان خريد آپارتمان‌هاي قديمي‌ساز با عمر بيشتر از 20 و كمتر از 25 سال نيز با اوراق وام مسكن فراهم شده است. براي اطلاعات بيشتر با مجله دلتا همراه باشيد.
وام مسكن

3 ميليون واحد در حال سكونت در تهران وجود دارد كه اين واحدها به‌طور بالقوه مي‌توانند در دايره فروش قرار بگيرند، اما بخشي از اين آپارتمان‌ها براي خريداران ملك با وام مسكن و خانه‌اولي‌ها، در دايره قرمز قرار مي‌گيرد.

به گزارش مجله دلتا از امروز به عمر آپارتمان‌هاي مجاز به استفاده از وام اوراق مسكن پنج سال اضافه شده است. اين اقدام فاصله بين سقف سني آپارتمان‌هاي مشمول وام اوراق و واحدهاي مشمول وام خانه‎اولي را از ۵ سال به ۱۰ سال و تعداد واحدها را حدود ۴۰۰ هزار باب افزايش داده است.

ارزش ريالي وام اوراق مسكن اين تسهيلات به لحاظ پوشش توان خريد، به مراتب كمتر از وام خانه اولي هااست؛ به عبارتي، اين شارژ ناقص براي خانه اولي‌ها چاره‌ساز نيست؛ چراكه از يك طرف وام ارائه‌شده، اثرگذاري قبل از خيز قيمت مسكن را ندارد و نمي‌توان ارتباط معناداري را بين سقف ريالي تسهيلات و قيمت واحدها پيدا كرد و از طرف ديگر، خانه‌اولي‌ها براي خانه‌دار شدن با وام بانكي، از ورود به بازار  يك ميليون 800 هزار واحدي خانه‌هاي با عمر بناي بيش از ۱۵ سال منع هستند.

تاثير وام اوراق بر توان خريد

صدور مجوز خريد واحدهاي قديمي‌ساز ۲۰ تا ۲۵ ساله با استفاده از وام اوراق باعث مي‌شود كه قدرت خريد اين وام در تهران حدود يك مترمربع افزايش يابد. هم اكنون، با احتساب ميانگين قيمت مسكن در تهران و ارزش واقعي وام اوراق، دارنده اين تسهيلات مي‌تواند بهاي خريد ۶ مترمربع از يك واحد مسكوني را با تسهيلات اوراق،‌ پوشش دهد. باتوجه به اينكه قديمي‌سازها همچنين ۳۰ تا ۳۵ درصد ارزان‌تر از نوسازها هستند و در وضعيت فعلي كه جلوي افزايش سقف ريالي تسهيلات خريد مسكن گرفته شده است؛ توصيه كارشناسان اين است كه سقف تسهيلات براي واحدهاي با عمربناي متفاوت، شناور تعيين شود اما اجازه استفاده از وام براي تمام آپارتمان‌ها وجود داشته باشد.

شايان ذكر است كه ارزش اسمي وام اوراق در تهران با احتساب وام جعاله، ۸۰ ميليون تومان (۲۰+۶۰) است كه با احتساب بهاي خريد اوراق، فعلا ارزش واقعي اين تسهيلات حدود ۷۵ ميليون تومان برآورد مي‌شود. ارزش وام صندوق يكم اما با احتساب وام جعاله، ۱۰۰ ميليون تومان است كه البته براي دريافت اين نوع تسهيلات، يك سال سپرده‌گذاري بانكي لازم است.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۶:۵۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

خانه‌ كوچك 30 متري!!!

خانه هاي كوچك 30 متري ! محل زندگي يا خوابگاه؟ با مجله دلتا همراه باشيد.
خانه كوچك

گراني مسكن يكي از اصلي‌ترين عواملي است كه مردم ساكن در كلانشهرها را به حاشيه‌نشيني سوق داده است. كارشناسان بسياري با اشاره به اينكه مردم نبايد صرفا به دليل قيمت بالاي مسكن از زندگي در شهرهاي بزرگ محروم شوند، پيشنهاداتي در مورد كاهش متراژ مسكن و ساخت خانه‌هاي 30 متري ارائه داده‌اند كه با مخالفت برخي كارشناسان بخش مسكن روبرو شده، به‌ويژه كه مخالفان معتقدند بازار مسكن بيش از هر چيز  از توزيع ناعادلانه مسكن و ابزارهاي مالياتي در رنج است.

به گزارش مجله دلتا جلوگيري از مهاجرت به حاشيه شهرها با كوچك‌سازي متراژ منازل مسكوني، در حالي نيازمند يك بازتعريف قانوني است كه خود به تغيير فرهنگ و رويه زندگي ايراني نيز دامن مي‌زند، چرا كه چنين وضعيتي با كشور ما كه عمدتاً به‌دليل پيشينه فرهنگي عادت به زندگي در خانه‌هاي بزرگ داريم، قابل مقايسه نيست.

خانه كوچك

تبعات اجتماعي با تغيير استانداردهاي زندگي

اولين قدم براي ساماندهي مسكن براي قشر هاي ايراني كوتاه‌كردن دست سوداگران مسكن است. تغيير استانداردها و الگوها در سبد مصرفي خانوار ايراني، بايد در اولويت آخر قرار بگيرد. از آنجا كه خيلي از مناقشات و اختلافات خانوادگي به‌دليل كوچك بودن فضاي مسكوني اتفاق مي‌افتد، تبعات اجتماعي چنين اقدامي نبايد مورد غفلت قرار گيرد. حتي اگر چنين طرحي عملي هم باشد، كثرت واحدهاي ساختماني مسائل اجتماعي و فرهنگي خاص خود را همراه خواهد داشت. در كنار آن، ساخت فضاي عمومي، خدمات و سرانه مختلف بايد حتماً مورد توجه قرار گيرد، زيرا مسكن را نمي‌توان جدا از مسائل اجتماعي و فرهنگي ديد.

شايد در نظر اول با توجه به افزايش قيمت ، چنين طرحي يك راهكار خوب براي ساماندهي مسكن در كلانشهرها به‌ خصوص تهران است، اما با توجه به سابقه اجراي چنين طرح‌هايي در كشور زياد نمي‌توان اميدوار بود كه  پروژه‌هايي اين چنين مورد توجه قرار گيرد و اين امر به همان فرهنگ غلط ما در نارسايي اجراي سياست‌ها برمي‌گردد. به‌علاوه بايد اين را در نظر داشت كه خانه قرار است محلي براي زندگي و سكونت و نه فقط يك خوابگاه باشد.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۱۶:۳۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

اجاره ساعتي ؛ پديده نوظهور بازار مسكن

در كنار افزايش اجاره‌بهاي مسكن، تسهيلات ناكافي و ديگر مشكلات مربوط به اين بخش، اين روزها شاهد اتفاقات عجيب‌تري در بخش مسكن هستيم. پديده‌ اجاره ساعتي و روزانه مسكن و سوييت به‌ويژه در تهران كه در بخش اجتماعي و فرهنگي براي ما سوالات فراواني ايجاد مي‌كند.
اجاره ساعتي

اين روزها، پديده نوظهور اجاره ساعتي و آگهي آن ها در فضاهاي مجازي ، بازار مسكن را از زواياي مختلف دچار آسيب كرده است. رواج اجاره ساعتي و روزانه مسكن در كلانشهرها كه امروز يكي از بحث‌هاي داغ در بازار مسكن است، فرصت تخلف و فساد را در بستري متفاوت فراهم كرده است.

به گزارش مجله دلتا با اينكه سابقه چنين نوعي از اجاره‌، پيش از اين در برخي شهرهاي توريست پذير وجود داشته ، اما حدود پنج سالي است كه اين پديده در قالب يك آسيب اجتماعي در سطح پايتخت تقريبا رواج يافته است. البته كه استثنائات فراواني از اين حيث وجود دارد و نمي‌توان با قاطعيت در مورد آن سخن گفت، اما شواهد و قرائن در خصوص كاربري حقيقي اين خانه‌ها نياز به حضور يك ناظر را بيش از گذشته تقويت مي‌كند. به گفته حسام عقبايي نايب رييس اتحاديه مشاوران املاك تهران، مالكان خانه‌هاي از اين دست ملزم هستند تا از پليس اماكن عمومي، سازمان ايرانگردي و جهانگردي و … مجوزهاي قانوني را براي داشتن استانداردهاي لازم دريافت كنند.

 

ممنوعيت تنظيم قرارداد اجاره كمتر از يك سال

براساس قانون، تنظيم قرارداد اجاره بين موجر و مستاجر، كمتر از يك سال ممنوع بوده و مشاوران املاك حق چنين اقدامي را ندارند. عقبايي با اشاره به اهميت امنيت در تنظيم قراردادها مي‌گويد: قتل، جنايت، خفت گيري و … از مواردي است كه در خانه‌هاي بدون مجوز ممكن است روي دهد؛ به همين سبب، ضمن اينكه محل مربوط بايد شناسنامه‌دار و قانوني باشد، صلاحيت افراد بايد توسط سازمان‌ها و دستگاه‌هاي ذي‌ربط بررسي شود و پس از آن براي مكان‌هايي همچون مسافرخانه، پانسيون و … پروانه كسب صادر شود. ضمن اينكه اين‌ها بايد ماليات پرداخت كنند.

عملكرد خوسرانه مالكان واحدهاي مسكوني، صرف‌نظر از تمام استثنائات، به صورت بالقوه داراي تبعات فراواني است كه نيازمند ورود وزارت ارشاد، پليس فتا و پليس پيشگيري است و تعاريف و وضع قوانين جديد در قراردادهاي مربوط به مالكان و مستاجران است.


برچسب: خبرگزارش اخبارمسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۴۸:۱۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

تمايل موجران ؛ رهن كامل نه ؛ فقط اجاره!

به گفته مشاوران املاك آگهي‌هاي رهن كامل در پاييز سال جاري با كمبود قابل‌توجهي مواجه شده‌اند؛به طوري‌كه مشاهده مي‌شود آپارتمان‌هاي كمتر از 100 متر مربع در زمره آگهي‌هاي رهن كامل قرار نگرفته‌اند.
رهن و اجاره

بازار مسكن در ايران اغلب اوقات تحت تاثير شايعات، بازارگرمي‌ها، باورها و … دچار نوسان مي‌شود؛ به‌طوري كه اقرار به ركود در بازار مسكن و ايجاد تنش، ركود را بيشتر مي‌كند. ركود رواني كه اكنون در اين بازار ايجاد شده تعداد واحدهاي مسكوني براي متقاضيان رهن كامل را تا حد زيادي كاهش داده است؛ به‌طوري كه ترجيح موجران بر اين است كه به جاي گزينه “رهن كامل”  درپي “رهن و اجاره” باشند.

بازار مسكن متاثر از رفتارهاي فصلي متقاضيان

به گزارش مجله دلتا بررسي تعداد آگهي‌هاي رهن كامل ارائه‌شده از سوي بنگاه‌هاي ملكي، نشان مي‌دهد كه با وجود رفتارهاي مرسوم  مستاجران و تمايل پايين آن‌ها براي جست‌وجوي ملك در پاييز و زمستان نسبت به بهار و تابستان، حتي براي اين تعداد محدود هم، آپارتمان‌ هايي كه در قالب رهن كامل به بازار شده‌اند، بسيار اندك است. يكي از علل چنين واكنشي از سوي موجران مي‌تواند به كساد بودن بازار اجاره در سال 98 بازگردد. واسطه‌ها مي‌گويند تعداد قراردادهاي جديد كه در حضور آنها منعقد مي‌شود، تحت تاثير تمايل به تمديد قراردادهاي قبلي بين موجر و مستاجر به شكل غيررسمي، كاهش چشمگيري داشته است و اين موضوع تعداد آگهي‌ها را در مقايسه با پاييز گذشته كمتر كرده است.

رهن و اجاره

بازار مسكن؛ سرمايه‌گذاري مطمئن

علت ديگر چنين چالشي همان‌طور كه اشاره شد به رفتارهاي فصلي متقاضيان مسكن در اوقات مختلف سال بازمي‌گردد و از اين رو است كه اغلب واحدهاي رهني پيش از شروع فصل پاييز به اجاره رفته‌اند. در نتيجه آنچه كه اكنون در بنگاه‌هاي املاك برجاي مانده آپارتمان‌هايي است كه به دليل مشكلات مختلف يا اجاره بالا مورد پسند مشتريان قرار نگرفته‌اند.

از آنجا كه بازار مسكن حداقل تا چند سال آينده يكي از محل‌هاي سرمايه‌گذاري با سود قابل توجه در ايران است و بازارهاي ديگري مانند خودرو، طلا و ارز هم اكنون با كاهش قيمت روبرو هستند، ترجيح موجران حاضر در بازار پاييزي بر اين است كه مبلغ قابل قبولي را از محل اجاره دريافت كنند.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۲۸:۱۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

واحدهاي تجاري خالي ؛ در انتظار خريدار

ساخت‌ بي‌رويه واحدهاي تجاري و هجوم سرمايه به سمت مال‌سازي، اكنون پايتخت را با چالش انباشت واحدهاي تجاري خالي مواجه و در بازار املاك تجاري، حباب قيمتي ايجاد كرده است.
واحدهاي تجاري

بررسي قيمت‌هاي آگهي فروش واحدهاي تجاري،  نشان مي‌دهد قيمت اسمي واحدهاي تجاري واقع در مال‌ها نسبت به آغاز دوره رونق افزايش يافته است. آمار برآورد‌ شده از بازار معاملات، گوياي كاهش قيمت واقعي اين واحدها به نسبت  تورم مسكن است. به عبارت بهتر، ميانگين قيمتي واحدهاي واقع در مال‌هاي لوكس تهران، طي اين مدت رشدي متناسب با تغييرات قيمت مسكن نداشته است و انتظار مي‌رود كه حباب‌ قيمتي در ماه‌هاي آتي شكسته شود.

به گزارش مجله دلتا، نسبت عرضه و تقاضا، تعيين‌كننده اصلي قيمت در بازار املاك است و به همين دليل مي‌توان مازاد عرضه را  دليل كاهش قيمت واحدهاي تجاري دانست، اما اين كاهش قيمتي ابدا در حدي نبوده است كه املاك تجاري را از قيمت‌هاي نجومي دور كند. افزايش افسارگسيخته نرخ اجاره‌بهاي اين واحدها با توجه به جهش قيمت املاك، عملا مستاجران را در پرداخت اجاره‌بها دچار مشكلات فراوان و آن‌ها را از دايره تقاضا خارج كرده است. هرچند هشدار كارشناسان درباره روند معاملات املاك تجاري كه در وضعيت «بدون خريدار» به سرمي‌برند؛  موجب شده تا فروشندگان اين واحدها به صرافت فروش املاك خود تا 30 درصد زير قيمت بازار بيفتند؛ اما با حباب قيمتي موجود و ناديده‌گرفتن ارزش واقعي واحدها‌ي تجاري، اين اقدام چندان خارق العاده‌ به نظر نمي‌رسد.

عوامل موثر در تعيين قيمت

موقعيت و ميزان دسترسي‌پذيري واحد تجاري و مركز خريد، قدمت ساخت و … ارزش‌گذاري بر واحدهاي تجاري را دشوار مي‌كند. هر متر مربع واحد تجاري در مال‌هاي لوكس بين 100 تا 200 ميليون قيمت دارد. اين ميزان براي واحدهاي كليد‌نخورده به بيش از 200 ميليون تومان نيز مي‌رسد. آمارهاي ميداني ديگر نيز از يافته‌هاي مشابه حكايت دارد؛ به‌عنوان مثال، قيمت پيشنهادي هر متر مربع فروش ملك و سرقفلي يك مجتمع در غرب تهران نيز، حدود 180 ميليون تومان است.

سرمايه‌گذاري در بازار ساخت‌وساز واحدهاي تجاري كه عمده سرمايه‌گذاران را به قصد كسب سود، به سمت اين بازار كشانده است، ركود و حباب قيمتي ايجاد كرده؛ حبابي كه گويا تركيدن آن به زمان سپرده شده است. توسعه املاك تجاري از يك طرف، جذابيت اين املاك را كاهش داده و از طرف ديگر، نبود گردش مالي و تقاضاي مناسب، دخل و خرج اين واحدهاي تجاري به‌خصوص مستاجران را دچار مشكل كرده است. ضمن اينكه بايد به ارزيابي دقيق اين چالش پرداخت، بايد ديد چه كساني از صدور مجوز ساخت‌وساز واحدهاي تجاري سود مي‌برند و در عرضه و تقاضا اختلال ايجاد مي‌كنند.

 


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۴۱:۳۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

كاهش قيمت خانه و بي تفاوتي خريداران

افزايش قيمت مسكن و در كنار آن، كاهش چشم‌گير قدرت خريد مردم كه مهاجرت متقاضيان مسكن به اطراف تهران را در پي داشته، اكنون موجب شكسته‌شدن حباب مسكن شده است.
كاهش قيمت مسكن

هر چند با افزايش قيمت مسكن در تهران طي چند سال گذشته، شهرهاي هشتگرد، پرند و فرديس به‌ عنوان مقاصد جديد مستاجران و خريداران انتخاب شده بودند؛ اما قيمت‌هاي سرسام‌آور مسكن در يك‌ سال گذشته به اين مناطق نيز سرايت كرد و رشد 500 و 300 درصدي مسكن در پرديس و هشتگرد را پديد آورد. اكنون تحقيقات ميداني از اين شهرها نشان از بازگشت علائم حياتي به  بازار مسكن و شكسته شدن قيمت‌ها به‌ويژه در فازهاي شهر جديد پرديس دارد، اما با ثبات نسبي قيمت هاي موجود نيز، تغييري در خريداران مسكن به وجود نيامده است. چشم اميد واسطه‌هاي ملكي هنوز به آگهي هاي پيش فروش و معاملات خريداران واقعي و فروشندگان پول‌لازم است.

‌به گزارش مجله دلتا،  سال قبل آپارتمان در برخي فازهاي مسكن مهر پرديس تا ۶۰۰ ميليون تومان هم خريد و فروش شد اما در هفته‌هاي اخير قيمت‌ها به ۲۰۰ تا ۳۰۰ ميليون تومان رسيده و در برخي واحدهاي تحويل آينده نرخ‌ها ۱۷۰ تا ۱۹۰ ميليون تومان است، اما به گفته واسطه‌هاي ملكي كاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدي قيمت مسكن در اطراف تهران، واكنشي از سوي متقاضيان را در پي  نداشته است.

كاهش قيمت مسكن در تهران

تلاش براي كاهش قيمت در بازار مسكن تهران

 هم اكنون، فروشندگاني كه اصرار بر فروش ملك در پايتخت ندارند، قيمت پيشنهادي خود را پايين نمي‌آورند. اين موضوع، موجب اختلاف معنادار بين آمار رسمي معاملات و واقعيت هاي بازار شده است. براساس آمار ارائه شده، افت شديد سرعت رشد ماهانه قيمت مسكن در تيرماه و مردادماه امسال  به ترتيب به ۱.۴ درصد و منفي ۳.۱ درصد رسيده است كه بيان كننده كمتر شدن شاخص نقطه به نقطه قيمت مسكن از نرخ تورم در ماه‌هاي آينده است.

اين كاهش اندك قيمت نه ‌فقط خريداران را به خريد املاك ترغيب نكرده است ، بلكه خريداران واقعي با توجه به تجربه بازار مسكن در سال 92  همچنان منتظر ريزش محسوس قيمت مسكن هستند. اين در حالي است كه آگهي هاي نامتعارف حدود نيمي از بازار را در بر گرفته‌اند و مشخص نيست كه نااميد شدن فروشندگان اين نوع واحدها از افزايش قيمت، سهم اين واحد هاي مسكوني در آگهي‌ها كاهش يابد يا خير.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۴۰:۳۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

باغ موزه نادري ؛ برگي از تاريخ ايران

باغ نادري بعد از مجموعه حرم امام رضا ع ، يكي از پرطرفدارترين جاهاي ديدني مشهد است.
باغ نادري مشهد

كمتر كسي است كه به مشهد سفر كرده باشد، اما با مجسمه اسب‌هاي با ابهت باغ نادري عكس يادگاري نگرفته باشد. باغ نادري يكي از محبوب‌ترين جاذبه‌هاي مشهد به شمار مي‌رود و در فاصله‌اي نه چندان دور از حرم امام رضا (ع) قرار دارد. اين باغ بعد از حرم، پربازديدترين مكان گردشگري و تاريخي مشهد محسوب مي‌شود. با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه باشيد تا با هم به باغ نادري سفر كنيم و از زيبايي‌هاي آن لذت ببريم.

باغ نادري توس

چطور برويم؟

براي رسيدن به باغ نادري كافي است از حرم حدود 500 متر خيابان شيرازي را به سمت شمال غربي پياده‌روي كنيد. باغ موزه نادري در چهارراه شهدا قرار دارد.

آرامگاهي الهام گرفته از چادر عشاير!

مجسمه نادرشاه افشار سوار بر اسب كه در بالاي بناي آرامگاه او نصب شده و همچنين معماري بي‌نظير آرامگاه كه با الهام از چادر عشايري ايران ساخته شده، از ديدني‌هاي باغ نادري مشهد به شمار مي‌رود. باغ نادري موزه‌اي دارد كه آثار تاريخي زيادي مانند سلاح‌هاي گرم و سرد را به نمايش گذاشته است.

باغ نادري توس

نادر، شاه افشاري ايران

نادر شاه افشار بنيانگذار سلسله افشاريه در ايران بود. اين سلسله حدود سه قرن قبل بر قسمت‌هاي وسيعي از ايران و همسايه‌هاي كنوني آن حكمراني مي‌كردند. آرامگاه كنوني نادر توسط هوشنگ سيحون، يكي از بزرگترين معماران ايران، با الهام از چادر عشايري ساخته شده است. چون نادرشاه از اقوام عشاير ايران بود و زايش و مرگ او در درون چادر اتفاق افتاده بود! سنگ‌هاي به كار رفته در مقبره نادر، سنگ‌هاي يكپارچه گرانيتي كوه‌سنگي مشهد هستند.

موزه نادري

موزه نادري در داخل بناي آرامگاه قرار گرفته و داراي دو تالار است و انواع سلاح‌ها، لباس‌ها و پوشش‌هاي نظامي دوره افشاريان، تابلوهاي نقاشي كه صحنه‌هاي نبرد نادرشاه را ترسيم كرده‌اند و وسايل سواركاري نادرشاه را به نمايش گذاشته است. دو شمشير زيبا متعلق به نادر از ديدني‌هاي منحصر به فرد اين موزه است.

باغ نادري توس

مجسمه نادر را بهتر بشناسيد!

بر فراز آرامگاه نادرشاه، مجسمه‌ نادر قرار دارد كه سوار بر اسب بوده و چند نفر از سربازان وي را همراهي مي‌كنند. اين مجسمه توسط مجسمه‌ساز بزرگ ابولحسن صديقي در ايران طراحي و در كارخانه‌اي در ايتاليا از برنز ساخته شده است. در گوشه‌اي از باغ نادري، محمدتقي خان پسيان آرام گرفته است. وي از نظاميان مشهور اواخر دوره قاجاريه بود. كلنل محمدتقي خان پسيان علاوه بر قريحه هنري و ذوق ادبي، نخستين هوانورد ايراني نيز بود.

باغ نادري توس

كي برويم؟

باغ موزه نادري مشهد از ساعت 7 بامداد تا 9 شب باز است. در هر روزي از سال مي‌توانيد به مشهد سفر كنيد و ضمن زيارت، بازديد از باغ موزه نادري را نيز در برنامه‌هاي خود بگنجانيد.

نكات مهم در بازديد از باغ نادري

عكاسي از هر گوشه از باغ آزاد است. به شرط اينكه از سه پايه عكاسي استفاده نكنيد. همچنين در نظر داشته باشيد نيازي نيست تجهيزات يا خوراك خاصي همراه داشته باشيد. بيرون باغ، هر چيزي كه بخواهيد وجود دارد. به حدود يك ساعت زمان نياز داريد تا كل باغ را مورد بازديد قرار دهيد. عكاساني در مجموعه قرار دارند كه از شما در پس زمينه مجسمه نادرشاه و اسب‌هايش، عكس يادگاري مي‌گيرند و فوري به شما تحويل مي‌دهند. اين عكاس‌ها معمولا تجهيزاتي مانند زره و كلاهخود دارند. مي‌توانيد آنها را بر تن كنيد و مانند يك ژنرال دنياي باستان، عكس بيندازيد. ما اين تجربه را به شما پيشنهاد مي‌كنيم. با پاي پياده مي‌توانيد خودتان را از باغ، به حرم امام رضا ع برسانيد.

باغ نادري توس

 

 

عكسي متعلق به اوايل دهه 20 خورشيدي از يك خانواده در باغ نادري مشهد

همچنين بخوانيد:

 

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۳۶:۰۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

كيش فقط براي خريد نيست!

شهر باستاني حريره با 800 سال قدمت، يكي از جاهاي ديدني كيش است.
شهر حريره كيش

كيش كه به عروس جزاير مرجاني دنيا شهرت دارد، به بازارهاي جذابش معروف است. مردم به كيش سفر مي‌كنند تا در سواحل زيبايش به استراحت بپردازند و در بازارهاي آن خريدي دلچسب داشته باشند. با اين حال شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد كيش جزيره‌اي باستاني به شمار مي‌رود. ديدني‌هاي تاريخي جزيره، يكي از مواردي است كه ممكن است از ديد گردشگران پنهان بماند. با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه باشيد تا با هم به شهر باستاني حريره در جزيره كيش سفر كنيم و شگفتي‌هاي آن را از نزديك ببينيم.

شهر حريره كيش

شهري با قدمتي 800 ساله!

 شهر باستاني حريره هشتصد سال قدمت دارد و روزگاري پررونق‌ترين شهر بندري ايران به شمار مي‌رفت. اين شهر در زمان ساسانيان ايجاد شده و متعلق به دوران طلايي جزيره كيش است. اكنون بقاياي اين شهر به يكي از جاذبه‌هاي گردشگري كيش تبديل شده است و افراد زيادي در كنار بهره مندي از جاذبه‌هاي تفريحي، طبيعي و ويترين‌گردي، مجذوب آن مي‌شوند. شهر باستاني حريره از بخش‌هاي مختلفي مانند خانه اعياني، حمام، اتاق‌هايي با كف شياردار و شيب‌دار، چاه‌هاي آب، قنات و مسجد تشكيل شده است.

شهر حريره كيش

اين شهر برونگرا است!

مهم‌ترين ويژگي اين شهر كه آن را با ديگر محوطه‌هاي باستاني و شهرهاي تاريخي ايراني متمايز مي‌كند، معماري برونگرا در ساختار شهري آن است. در بيشتر شهرهاي ايران، معماري سنتي درونگرا است و شهرها از چند لايه پيراموني تشكيل شده‌اند. قلعه يا ارگ كه قلب سياسي و حكومتي شهر به شمار مي‌رود در مركز شهر قرار دارد. بقيه بخش‌هاي شهر در پيرامون ارگ قرار گرفته‌اند و شهرها اغلب يك يا دو ديوار و حصار دارند. هيچ كدام از اين ويژگي‌ها در شهر باستاني حريره وجود ندارد. شهر به صورت كاملا برونگرا طراحي و به صورت يكپارچه ساخته شده است. اين ويژگي در هيچ كدام از محوطه‌هاي باستاني ايران وجود ندارد.

يكي ديگر از جذابيت‌هاي شهر حريره، وجود اتاق‌هايي با كف شياردار و شيب‌دار است. در گذشته در اين اتاق‌ها خرما نگهداري مي‌شد و شيره خرما از طريق شيارهاي شيب‌دار به خمره‌هاي بزرگ هدايت مي‌شد. توجه به اين اندازه از هوشمندي در معماري، گردشگران را به وجد مي‌آورد.

شهر حريره كيش

چطور برويم؟

شهر باستاني حريره در شمال جزيره كيش و در كنار مجموعه ورزشي المپيك واقع شده است. هم با استفاده از مسيرهاي سلامت كه مخصوص رفت و آمد دوچرخه است، مي‌توانيد خودتان را به شهر باستاني برسانيد و هم با كمك گرفتن از تاكسي. كافيست سوار يكي از تاكسي‌ها شويد و مقصد را به راننده بگوييد تا در كمترين زمان ممكن شما را جلوي در ورودي مجموعه پياده كند.

شهر حريره كيش

كي برويم؟

شهر باستاني حريره را مي‌توانيد از ساعت 8 صبح تا 9 شب مورد بازديد قرار دهيد. نكته مهم اينكه بازديد از اين شهر، رايگان است. نيازي نيست هزينه‌اي بابت بليط بدهيد.

شهر حريره كيش

نكات مهم در بازديد از شهر حريره

شهر حريره محوطه‌اي باستاني به شمار مي‌رود و همه قوانين مربوط به حضور و بازديد از محوطه‌هاي تاريخي درباره آن نيز صدق مي‌كند. از يادگاري نوشتن يا دست زدن به بازمانده بناها خودداري كنيد. روي ستون‌ها، سنگ‌ها و …. ننشينيد. استفاده از سه پايه براي عكاسي در كليه محوطه‌هاي باستاني ممنوع است. عكاسي بدون استفاده از فلاش مانعي ندارد. در مجموعه، امكانات رفاهي براي استراحت يا خوردن و آشاميدن وجود ندارد. اما بيرون مجموعه تا دل‌تان بخواهد امكانات رفاهي در دسترس‌تان قرار دارد.

همچنين بخوانيد:


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۴۹:۵۰ توسط:مجله دلتا موضوع: