دارامان

گردشگري دلتا گردشگري دلتا .

گردشگري دلتا

تحويل مسكن مهر تهران تا سال 99

علي‌رغم تمام گزارش‌ها مبني بر قريب‌الوقوع بودن پايان پروژه مسكن مهر تهران، تاخير در تحويل منازل مسكوني صداي متقاضيان بسياري را در آورده است.
مسكن مهر تهران

تحويل مسكن مهر تهران يكي از گره‌هاي كور در بخش عرضه مسكن در پايتخت بوده كه به دليل مشكلات زيرساختي و انشعابات هنوز مجال باز شدن پيدا نكرده است. اين پروژه در شهرهاي ديگري چون البرز، كرمان، آذربايجان شرقي و غربي، كرمانشاه، گيلان، خراسان رضوي و لرستان نيز نيمه كاره باقي مانده است.

به گزارش مجله دلتا در شرايطي اتمام مسكن مهر امسال ، ۱۵۰۰ ميليارد تومان از محل بودجه سال ۹۸ را به خود اختصاص داده است كه مسئولان به طور ضمني، تكميل اين پروژه را مانند گذشته به سال آينده موكول مي‌كنند.

تحويل ۸۴ درصد واحدها تا كنون

گزارش‌ها حاكي از ادامه‌ روند تكميل واحدها در سايت‌هاي نيمه‌تمام است. طبق آمار ارائه‌شده در اوايل تيرماه سال 98 از ۲ ميليون و ۲۰۰ هزار واحد تاكنون يك ميليون و ۸۲۵ هزار واحد معادل ۸۴ درصد تحويل شده است. كمتر از ۴۰۰ هزار واحد نيز هنوز تحويل داده نشده كه از اين تعداد، ۲۰۰ هزار واحد آماده و ساخته شده كه با پايان ارائه خدمات زيربنايي آماده واگذاري به متقاضيان خواهد بود.

مسكن مهر تهران

زمان تحويل مسكن مهر تهران به متقاضيان

در حالي كه قرار بوده ظرف يك مدت 18 ماهه واحدهاي مسكن مهرتهران به متقاضيان تحويل داده شود ، انوشيروان محسني بندپي، استاندار تهران به‌ تازگي از واگذاري ۱۰۰ درصدي واحدهاي مسكن مهر در تهران تا سال ۹۹ خبر داد و گفت: هم اكنون در شهر انديشه ۱۰۰ درصد، در پرند ۷۷ درصد، در پرديس ۴۳ درصد و واحدهاي در اختيار راه و شهرسازي نيز تا ۹۱ درصد تحويل متقاضيان شده است. ۷۶ درصد واحدهاي مسكن مهر در تهران تحويل متقاضيان شده و تا پايان سال 98 ميانگين تحويل اين واحدها به ۹۰ درصد مي‌رسد و پيش بيني مي‌‌شود كه در سال ۹۹، ۱۰۰ درصد اين واحدها به متقاضيان تحويل داده شود.

شايان ذكر است در حالي كه مسكن مهر متهم رديف اول كيفيت پايين ساخت‎و‎ساز و استفاده از مصالح ساختماني درجه دو است، مسئولان جهش قيمتي مصالح ساختماني را يكي از عوامل اصلي تاخير در تحويل مسكن مهر مي‌دانند.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۵:۱۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

رشد جمعيت در گرو كاهش قيمت مسكن

افزايش قيمت مسكن در مقاطع زماني  مختلف و بررسي آمار تولدها در هر اقليمي نشان مي‌دهد كه ارتباط مستقيم و  معناداري بين قيمت مسكن و رشد جمعيت وجود دارد.

رشد جمعيت

  

اگرچه رشد جمعيت و تصميم خانوارهاي ايراني به فرزندآوري به عوامل متعددي مانند سطح درآمد  خانوار، ميزان و تراز دخل و خرج و اختلافات طبقاتي بستگي دارد اما در  ايران، اين تصميم با قيمت مسكن و هزينه‌هاي مربوط به آن نمود پيدا مي‌كند.

به گزارش مجله دلتا باتوجه به اينكه بخش زيادي از جمعيت كشور در كلانشهرها ساكن هستند. افزايش  قيمت مسكن را نمي‌توان يك عامل فرعي در رفتار جمعيتي دانست.

نقش مسكن در جمعيت‌سازي

كارشناسان مسكن با استناد به آمارهاي رسمي  از تحولات جمعيتي كشور و تجربيات جهاني معتقدند كه افزايش شديد قيمت مسكن  به ميزان زيادي منجر به كاهش نرخ باروري شده است. در نقطه مقابل نيز، برخي  بر اين باورند كه به دليل وجود ساير شاخصه‌هاي قوي‌تري چون تحولات فرهنگي و  اجتماعي براي فرزند‌آوري، وضعيت مسكن، تاثيري ضعيف‌تري بر رشد جمعيت خواهد  داشت.

براساس آمار، ميزان زاد و ولد از يك  ميليون و ۵۲۷ هزار نفر در سال ۹۵ به يك ميليون و ۳۶۶ هزار نفر در سال 97  رسيده كه اين ميزان افت، بيشترين كاهش زاد و ولد در طول تاريخ ايران محسوب  مي‌شود. با شواهد كنوني از روند نرخ جمعيت انتظار مي‌رود نرخ رشد جمعيت در  سال‌هاي آينده حتي منفي شده و بر بخش‌هاي اقتصادي كشور تاثيرات سويي داشته  باشد.

تاثير مسكن بر ديگر بخش‌هاي اقتصادي

با توجه به آنكه معيشت اكثر مردم روستا از  طريق كشاورزي، دامداري و دامپروري است و از طرفي والدين در روستا ها بر  اساس يك سنت براي كمك‌  و ياري بيشتر به خصوص در دوران پيري نيازمند فرزند  بيشتر هستند، كنترل صحيح عوامل طرف عرضه و تقاضاي مسكن، بايد به كمك كاهش  قيمت مسكن در مناطق روستايي و در پي آن رشد جمعيت جهت رونق بخشيدن به  فعاليت‌هاي كشاورزي، دامپروري و افزايش توليد، بيايد.

آنچه به‌صورت قوي منجر به كاهش نرخ زاد و  ولد و باروري به‌ ويژه در كلانشهرها در سال‌هاي گذشته شده به افزايش شديد  قيمت مسكن و ناتواني خانوارها از تامين زيربناي مورد نياز براي سكونت خود و  فرزندان برمي‌گردد.

همچنين بخوانيد:

بازار مسكن ؛ خداحافظ قيمت‌ هاي نجومي 

بازار راكد ؛ كاهش قيمت مسكن ادامه دارد 

خانه‌ كوچك 30 متري!!! 

 


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۳:۳۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

كناره گيري بساز بفروش‌ ها از معامله املاك كلنگي

 ركود بازار ساخت و ساز و تورم  60 درصدي مصالح ساختماني در كنار قيمت زمين موجب شده تا بساز بفروش‌ هاي  بازار مسكن هم قيدخريد خانه‌هاي كلنگي را بزنند.

بساز بفروش

  

گزارش‌هاي اخير از روند معاملات  مسكن نشان مي‌دهد كه حتي تحرك اندك بازار خريد و فروش املاك در نيمه مهرماه  سال جاري نيز به دليل كناره‌گيري بساز بفروش ها از داد و ستد خانه‌هاي كلنگي، نتوانسته است حريف ركود موجود در خريد و فروش اين خانه‌ها شود.

به گزارش مجله دلتا مناطق چهار و پنج تهران كه پر معامله‌ترين مناطق تهران در نيمه مهرماه سال  جاري بوده‌اند و سهم نيمه شمالي تهران را از عرضه املاك كلنگي نسبت به  گذشته افزايش داده‌اند نيز نتوانسته‌اند تاثير چنداني در كاهش ركود داشته  باشند. با اين حال فعالان بازار مسكن بر اين باورند ركود در اين مناطق كه  عرضه خانه‌هاي كلنگي در آن‌ها در مقايسه با مناطق ديگر بالاتر است، از عدم  تمايل هر دو سمت عرضه و تقاضاي اين املاك براي انجام معامله نشات مي‌گيرد.  چشم‌انداز نامشخصي كه از بابت هزينه تمام شده ساخت و ساز در تهران وجود  دارد، موجب شده تا بازار مشاركت در ساخت مسكن نيز در ركود نسبي به سر ببرد.  عدم تمايل مالكان و بساز بفروش‌ ها به همكاري نيز خريد املاك كلنگي را تا  حد زيادي كاهش داده است.

تفاوت ركود خانه‌هاي كلنگي با ركود عادي بازار مسكن

گزارش‌هاي ميداني مسكن از مناطق مختلف  پايتخت و افت فروش خانه‌هاي كلنگي از بي‌علاقگي هر دو سمت عرضه و تقاضا  نسبت به انجام معامله خبر مي‌دهد. تفاوت عمده ركود معامله خانه‌هاي كلنگي  با ركود حاكم بر بازار خريد و فروش آپارتمان‌هاي مسكوني در اين است كه در  بازار معاملات واحدهاي مسكوني كلنگي هم سمت عرضه و هم سمت تقاضا كه عمدتا  بساز بفروش ها هستند، نسبت به انجام معامله بي‌ميل است يا اراده كافي براي  انجام معامله بين هر دو سمت وجود ندارد، اما در بازار معاملات مسكن، ركود  ايجاد شده ناشي از كاهش تقاضا براي خريد آپارتمان است. اين در حالي است كه  هم‌اكنون عرضه آگهي براي فروش مسكن افزايش يافته است و مالكان و  فروشنده‌هاي بسياري تمايل به فروش واحدهاي مسكوني خود حتي با قيمتي  پايين‌تر از نرخ‌هاي پيشنهادي دارند.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۴۵:۱۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

معامله اجاره ساعتي در بنگاه املاك ممنوع

در وانفساي بازار اجاره خانه،  انتشار فهرست به‌روزشده از واحدهاي مسكوني كه به صورت ساعتي يا روزانه به  متقاضيان اجاره داده مي‌شود نظر همه را به خود جلب كرده است.

اجاره ساعتي

  

درحالي كه اجاره ساعتي و روزانه  واحدهاي مسكوني از سوي مراجع ذي‌صلاح تا حد ممكن رصد مي‌شود، اما هنوز شاهد حضور پررنگ ارائه‌كنندگان اين نوع آگهي‌ ها به‌ صورت غيرقانوني در سطح پايتخت هستيم؛ تا جايي كه حتي قوانين بازدارنده در مقابله با چنين پديده‌ اي ناكام مانده است.

به گزارش مجله دلتا رييس اتحاديه مشاوران املاك به تازگي در خصوص اجاره خانه‌ هاي ساعتي و  روزانه اعلام كرده است اعضاي صنف اتحاديه مشاوران املاك به‌هيچ‌وجه اجازه  انعقاد قرارداد اجاره به شكل روزانه و ساعتي را ندارند.

وي در ادامه با تاكيد بر نظارت ناكافي بر  فضاي مجازي مي‌گويد مالكان نوع اين خانه‌ها از طريق سايت‌ها آگهي مي‌دهند و  متاسفانه هيچ كنترلي روي آنها نيست. به تمامي دفاتر املاك نيز ابلاغ  كرده‌ايم كه حق انعقاد قرارداد اجاره ساعتي و روزانه خانه‌ها را ندارند.

اتحاديه املاك از تبعات خانه‌هاي ساعتي مبرا است

مصطفي قلي‌خسروي اتحاديه املاك را مرجع  قانوني براي اجاره آپارتمان‌هاي ساعتي و روزانه اعلام كرده و در ادامه  مي‌افزايد كه اين اتحاديه به طور كامل اعضاي خود را از انعقاد هرگونه  قرارداد و اجاره‌نامه به‌صورت روزانه و ساعتي منع كرده است و از اين رو  هيچ‌گونه مسئوليتي را در خصوص، تبعات اين‌گونه قراردادهاي في مابين مالك و  موجر را متوجه اتحاديه نمي‌داند چراكه؛ به گفته او افرادي كه اقدام به درج  آگهي در سايت‌هاي فعال در اين زمينه مي‌كنند، عمدتا دفاتر املاك را در  جريان چنين موضوعاتي قرار نمي‌دهند و ترجيح آنها به اجاره خانه از طريق  آگهي است. بنابراين مجموعه‌هاي ذي‌صلاح هيچ اطلاعي از اينكه مدارك شناسايي  اخذ مي‌شود يا خير نداشته و بحث امنيت و شفافيت در اين نوع قراردادها  لاينحل باقي مي‌ماند.

قلي‌خسروي اضافه‌ مي‌كند: اين اتحاديه زير  نظر اتاق اصناف فعاليت داشته و طبيعتا فعاليت‌هاي آن شفاف است. تاكيد ما  همواره بر برخورد قانوني با فراهم‌كنندگان بستر اجاره‌ خانه ساعتي و  روزانه، از جمله سايت‌ها و فضاهاي مجازي، بوده است. اميدوارم در اين زمينه  اقدامات لازم از سوي مراجع ذي ربط صورت گيرد.

همچنين بخوانيد:

 

 

 


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۳۹:۰۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

تغيير مسير بازار مسكن ؛ آري يا خير؟

قراردادهاي امضا شده معاملات مسكن در شهريورماه سال جاري نشان مي‌دهد كه تعداد معاملات با منفي ۷۴ درصد به پايين‌ترين سطح خود طي شش سال اخير رسيده و بازار مسكن همچنان بر ركود پافشاري مي‌كند.
بازار مسكن

به رغم پيش‌بيني فعالان و مسوولان بازار مسكن مبني بر كاهش تعداد قراردادهاي خريد و فروش مسكن در نيمه دوم سال 98 و عميق‌تر شدن ركود بازار مسكن؛ تعداد قراردادهاي امضا شده خريد و فروش در تهران تا نيمه مهرماه امسال  در مقايسه با  همين مدت درشهريور ماه، رشد ۲۶ درصدي داشته است.

 به گزارش مجله دلتا در شرايطي، نشانه‌هاي مثبتي از رشد نسبي قراردادهاي معامله مسكن درمهرماه امسال نسبت به مدت مشابه ماه قبل در تهران وجود داشته است كه بررسي قراردادهاي خريد و فروش و همچنين رهن و اجاره  در كل كشور، تغيير محسوسي را در اين قراردادها نشان نمي‌دهد.

آمار يا گزارش‌هاي ميداني؟

با وجود آنكه براساس آمار ارائه شده از سوي اتحاديه املاك، تعداد قراردادهاي خريد و فروش مسكن در مهرماه در مقايسه با ماه شهريور بهبود يافته است، اما تازه‌ترين گزارش ميداني از مناطق مختلف پايتخت حكايت از كاهش ميزان معاملات در نيمه نخست مهر در مقايسه با شهريور ماه دارد. مشاوران املاك پنج منطقه پايتخت (شمال، مركز، غرب، ‌شرق و جنوب) نيز همگي بر اين نكته اذعان دارند كه جهش قيمت‌ها طي دو سال گذشته به حدي بوده است كه كاهش فقط چند درصدي نمي‌تواند كمكي به اوضاع بازار كند. ضمن آنكه مشاوران املاك معتقدند فقط فروشندگاني كه پول لازم هستند، اقدام به كاهش محسوس قيمت‌ها مي‌كنند اما بقيه آن‌ها، به علت عدم شفافيت و غيرقابل پيش‌بيني بودن بازار مسكن، اصراري به فروش واحدهايشان ندارند و فروش آن‌ها را به زمان ديگري موكول كرده‌اند.

اما افزايش نسبي تعداد قراردادهاي خريد و فروش مسكن تا نيمه نخست مهر ماه مي‌تواند متاثر از دلايل متعددي باشد. واكنش مثبت و استقبال گروهي از متقاضيان مصرفي بازار مسكن به كاهش قيمت‌ها در دو ماه مرداد و شهريور، ثبات نرخ ارز و ديگر بازارهاي موازي با بازار مسكن و افزايش اطمينان به شرايط عمومي اقتصاد جامعه، موجب شده‌است تا معاملات تا حدودي در مقايسه با شهريورماه رشد كند.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۲:۱۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

هزينه‌ هاي ضروري براي دريافت وام خريد خانه

زوج‌هاي تهراني براي دريافت يك وام ۱۰۰ ميليون توماني مسكن بايد ۲۰۰ برگه تسهيلات مسكن خريداري كنند كه هزينه اين اوراق هشت ميليون تومان مي‌شود.
وام مسكن

قيمت اوراق تسهيلات مسكن با سر رسيدهاي مختلف از حدود ۳۶ هزار تومان شروع مي‌شود و تا بيش از ۴۱ هزار تومان هم ادامه دارد. در اين مطلب قيمت هر برگ از اوراق تسهيلات مسكن را به طور متوسط ۴۰ هزار تومان در نظر گرفته شده و با اين شرايط هزينه وام مسكن محاسبه شده است.

به گزارش مجله دلتا همان‌طور كه مي‌دانيد اوراق تسهيلات مسكن توسط بانك مسكن منتشر شده و قابليت معامله در فرابورس ايران را دارد. در معاملات فرابورس ايران قيمت هر برگ از اوراق تسهيلات مسكن با توجه به زمان انتشار اوراق و زمان مانده تا سررسيد از ۳۶ هزار تومان تا بيش از ۴۱ هزار تومان داد و ستد مي‌شود.

در آخرين روز معاملاتي فرابورس ايران قيمت امتياز تسهيلات مسكن آذرماه ۱۳۹۶ كمي بيشتر از ۳۷ هزار تومان بود. امتياز تسهيلات مسكن دي ماه سال ۱۳۹۶ نيز به حدود قيمت ۳۴ هزار و ۴۰۰ تومان ‌رسيد. همچنين امتياز تسهيلات مرداد ماه سال ۱۳۹۷ بيش از ۴۰ هزار تومان و تسه شهريور ماه سال ۱۳۹۷ بيش از ۴۱ هزار تومان داد و ستد شد. در مجموع قيمت اوراق تسهيلات مسكن با سر رسيدهاي مختلف از حدود ۳۶ هزار تومان شروع مي‌شود و تا بيش از ۴۱ هزار تومان هم ادامه دارد. اوراق ارزان‌تر، به ابطال نزديك‌تر هستند.

زوج‌هاي تهراني براي دريافت وام ۱۰۰ ميليون توماني مسكن نياز به خريد ۲۰۰ برگه تسهيلات مسكن دارند كه هزينه اين اوراق هشت ميليون تومان است. با احتساب ۲۰ ميليون تومان وام جعاله كه بابت خريد آن بايد ۴۰ برگ تسه خريداري شود، به اين مبلغ يك ميليون و ۶۰۰ هزار تومان اضافه مي‌شود. به‌عبارتي، يك زوج بايد براي دريافت وام ۱۲۰ ميليون توماني مسكن، حدود ۹ ميليون و ۶۰۰ هزار تومان هزينه كند.

زوج‌هاي غير تهراني نيز در شهرهايي با جمعيت بيش‌ از ۲۰۰ هزار نفر، تا سقف ۸۰ ميليون مجاز به دريافت وام هستند. دريافت اين مبلغ منوط به خريداري ۱۶۰ ورق بهادار با ارزش حدودي 6 ميليون و ۴۰۰ هزار تومان است. با احتساب يك ميليون و ۶۰۰ هزار تومان براي خريد اوراق وام جعاله، زوج‌هاي غير تهراني ساكن در شهرهاي پرجمعيت براي دريافت وام ۱۰۰ ميليون توماني بايد هشت ميليون تومان پرداخت كنند.

زوج‌هاي ساكن در شهرهايي با جمعيت زير ۲۰۰ هزار نفر نيز براي دريافت ۶۰ ميليون تومان وام مسكن، بايستي به خريد ۱۲۰ برگ بهادار با ارزش چهار ميليون و ۸۰۰ هزار تومان اقدام كنند. براي دريافت ۲۰ ميليون تومان بابت وام جعاله نيز بايد يك ميليون و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت شود. در مجموع اين زوج‌ها براي دريافت وامي به ارزش ۸۰ ميليون تومان، ملزم به پرداخت حدود شش ميليون و ۴۰۰ هزار تومان هستند.

مجردهاي تهراني، تا سقف ۶۰ ميليون تومان، مجردهاي ساكن در مراكز استان‌هايي با جمعيت بيش از ۲۰۰ هزار نفر تا سقف ۵۰ ميليون تومان و غير زوج‌هاي ساكن در ساير مناطق تا سقف ۴۰ ميليون تومان، مجاز به دريافت وام هستند كه هر كدام به ترتيب بايستي به خريداري ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهيلات مسكن اقدام كنند. مجردهاي تهراني بايد براي خريد اين اوراق چهار ميليون و ۸۰۰ هزار تومان، افراد ساكن در مناطقي با جمعيت بيش از ۲۰۰ هزار نفر، مبلغ چهار ميليون تومان و افراد گروه سوم مبلغ سه ميليون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت كنند. البته در صورت تمايل براي دريافت وام ۲۰ ميليون توماني جعاله بايد مبلغ يك ميليون و ۶۰۰ هزار تومان ديگر نيز بپردازند.

اوراق تسهيلات مسكن قابليت معامله در فرابورس ايران را داشته و با توجه به باقي‌مانده زمان اعتبار، قيمت متفاوتي دارد. در صورتي كه مدت اعتبار اين اوراق به اتمام برسد و دارنده اوراق از تسهيلات آن استفاده نكند، نماد معاملاتي آن متوقف شده و وجوه پرداختي ديگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۴۸:۴۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

رشد معاملات مسكن در مناطق 4 و 5 تهران

علي‌رغم پيش‌بيني‌ كارشناسان مبني بر ادامه‌دار بودن شرايط ايستاي بازار مسكن پايتخت تا پايان سال 98، برخي از مناطق پايتخت با تنوع آگهي‌هاي پيشنهادي و افزايش معاملات مواجه شده‌اند.
خريد خانه در غرب

تا همين چند هفته گذشته، بخش تقاضا در بازار مسكن و خريد‌ و فروش ملك از يافتن آگهي پيشنهادي با قيمت مناسب نااميد بود، اما گزارش‌هاي ميداني اخير از انعطاف طرف هاي معاملات مسكن در مناطق ۴ و ۵ تهران خبر مي‌دهند. مناطق 4 و 5 معمولا” جزء مناطق فعال در معاملات خريد و فروش واحد هاي مسكوني در بين 22 منطقه پايتخت محسوب مي‎شوند.

به گزارش مجله دلتا هرچند كاهش قيمت اسمي مسكن در ماه‌هاي مرداد و شهريور امسال و همچنين رسيدن تعداد معاملات ماهانه به كمتر از ۳ هزار مورد، انتظارها را براي تكان خوردن بازار مسكن معلق نگه داشته بود، ولي طولاني شدن دوره ركود باعث شده تا مالكاني كه موفق به فروش واحد مسكوني خود نشده‌اند آن را با قيمت پيشنهادي كمتر دوباره به بازار عرضه كنند. به نظر مي‌رسد، علت اين عقب‌نشيني محسوس فروشندگان آپارتمان در برخي مناطق پايتخت، پيش‌بيني كارشناسان مبني بر عدم افزايش قيمت‌ها در كوتاه‌مدت و ميان‌مدت باشد.

دليل ديگر آن ركود عميق و طولاني است كه معلول فاصله بين توان خريد خانوارها و سطح قيمت‌ها است كه بازيگران درگير در خريد و فروش ملك را مجاب كرده تا انتظاري در مورد تحرك غير منتظره بازار مسكن نداشته باشند.

جالب است بدانيد جهش قيمت مسكن و كمبود آگهي مناسب براي خريد در سال ۹۷ ابتدا از مناطق چهار و پنج شهر تهران به‌عنوان كانون تقاضاي مصرفي مسكن آغاز شد، اما اكنون اين مناطق نسبت به مناطق ديگر پايتخت شرايط آرامي را تجربه مي‌كنند كه ناشي از افزايش تعداد آگهي هاي فروش به‌رغم نبود خريدار براي اين آپارتمان‌هاست.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۳۶:۰۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

راهكارهاي غير اجرايي دولت براي بهبود بخش مسكن

با تمام مشكلات و ايرادات كارشناسي كه در طرح اقدام ملي مسكن براي بهبود وضعيت مسكن وجود داشته است ، اين‌بار به نظر مي‌رسد كه مشكل نه از طرف عرضه بلكه از سمت تقاضا است.
وضعيت مسكن

طرح اقدام ملي مسكن، وضع ماليات بر خانه‌هاي خالي و ارائه طرح‌هاي تسهيلاتي براي افزايش قدرت خريد مردم از جمله برنامه‌ها دولت براي بهبود وضعيت مسكن در كشور بوده است، اما ميزان اثرگذاري اين طرح‌ها با توجه به اينكه اولويتي براي آن قرار در نظر گرفته نشده است، در ابهام قرار دارد.

به گزارش مجله دلتا در رابطه با طرح اقدام ملي مسكن، شواهد نشان مي‌دهد كه بخش عرضه علي‌رغم پيش‌بيني‌ها به سمت بهبود حركت مي‌كند و اين بخش توانسته حتي در سال‌هايي تا حدود يك ميليون واحد مسكوني عرضه كند كه البته در بخش توليد مصالح ساختماني، نيروي انساني و تامين سرمايه، ظرفيت بسيار بيشتري از اين مقدار داشته است، اما نامناسب بودن سياست‌هاي دولت در سمت تقاضا و كاهش قدرت خريد مردم اين طرح را با يك چالش مواجه كرده است. باتوجه به اينكه دست‌كم تا دوسال آينده تغيير چشمگيري در درآمدها حاصل نخواهد شد، طبيعي است كه توجهات مردم به سمت دريافت تسهيلات برود، ولي تجربه مسكن مهر نشان مي‌دهد كه منابع تسهيلات دهي نبايد از اعتبارات بانك مركزي لحاظ شود، علاوه بر اينكه چنين اقدامي به خودي خود مولد تورم است.

درآمد مالياتي از بازار مسكن

وضع ماليات در بازار مسكن با دو هدف مداخله براي نرخ گذاري و يا افزايش درآمد مالياتي دولت انجام مي‌شود كه در شرايط فعلي نرخ گذاري كارايي ندارد. اما در رابطه با هدف كسب درآمد بايد ابتدا اساسا رونقي در يك بازار صورت بگيرد و بعد از آن بازار توقع ارائه ماليات داشته باشيم. وقتي بازار در شرايط ركودي است نگاه كسب درامدي به بازار نتيجه اي نخواهد داشت و حتي ركود را تشديد خواهد كرد. پس دولت بايد به دنبال ايجاد سهولت خريد و فروش در اين بازار باشد.

 


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۱۳:۵۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

خانه‌هاي 25 و 30 ساله وام مسكن مي گيرند

تسهيلات

با ابلاغ بخش‌نامه جديد بانك مسكن، واحدهاي مسكوني 25 و 30 سال ساخت، مشمول پرداخت تسهيلات از محل اوراق حق تقدم شدند. چگونگي دريافت تسهيلات واحدهاي مسكوني براساس اين اوراق است. براي اظلاعات بيشتر با دلتا همراه باشيد.

به گزارش مجله دلتا با بخشنامه جديد بانك مسكن واحدهاي مسكوني تا ۳۰ سال قدمت هم مشمول دريافت تسهيلات بانكي خواهند بود. پيش‌تر تنها املاكي تا ۲۰ سال سن قدمت در دايره دريافت تسهيلات قرار داشتند. در ارائه تسهيلات خريد مسكن به واحدهاي 25 و 30 ساله، قدمت آن‌ها براساس تاريخ صدور پروانه ساختماني ارزيابي خواهد شد و عمر ساختمان ارتباطي به پايان كار نخواهد داشت.

با مصوبه اخير هيات‌مديره بانك مسكن به‌منظور آسان‌سازي فرآيند خانه‌دار شدن شهروندان، بناهاي تا ۲۵ سال ساخت از اين سقف تسهيلات بهره‌مند مي‌شوند، ضمن آنكه امكان جديدي به وجود آمده است تا املاكي كه تا ۳۰ سال ساخت هستند نيز مشمول استفاده از تسهيلات شوند كه البته رقم آن كمتر از ميزان مصوب است. براساس اين مصوبه متقاضياني كه داراي اوراق حق تقدم هستند اگر قصد خريد مسكن تا ۳۰ سال ساخت در تهران را داشته باشند سقف دريافت وام آنها در حالت انفرادي از ۶۰ ميليون تومان به ۴۵ ميليون تومان كاهش مي يابد و در حالت زوجين ۸۰ ميليون تومان پرداخت مي‌شود. همچنين در مراكز استان‌ها و شهرهاي بالاي ۲۰۰ هزار نفر جمعيت در حالت انفرادي ۴۰ ميليون تومان و در حالت زوجين ۷۰ ميليون تومان امكان استفاده وجود دارد.  در شهرهاي زير ۲۰۰ هزار نفر نيز در حالت انفرادي ۳۵ ميليون تومان و در حالت زوجين ۵۰ ميليون تومان پرداخت مي‌شود.

گفتني است اوراق حق تقدم بانك مسكن امتياز دريافت تسهيلات خريد و يا ساخت مسكن از طريق بانك مسكن با ارزش هر برگه پانصد هزار تومان تسهيلات را فراهم مي سازد. دوره سررسيد اين اوراق دو ساله است، به همين دليل متناسب با مدت باقي مانده از سررسيد قيمت اين اوراق تغيير مي كند.


برچسب: خبرگزارش اخبارمسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۵۸:۵۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

تحرك نسبي دربازار مسكن پايتخت

افت قيمت‌هاي پيشنهادي در چند ماه گذشته موجب شده تا خريداران مصرفي با توجه به غيرقابل پيش‌بيني بودن بازار مسكن در انتظار كاهش بيشتر قيمت مسكن ريسك نكنند و به بازار وارد شوند.
بازار مسكن

تحرك نسبي دربازار مسكن پايتخت مشاهده مي‎شود.بنا بر آمار ارائه‌شده از سوي اتحاديه املاك تا نيمه مهرماه سال جاري در كل كشور، حدود 16 هزار و 400 قرارداد خريد‌وفروش در بازار مسكن به امضا رسيده است كه ميزان آن نسبت به ماه گذشته تفاوت چنداني نداشته، اما نسبت به ماه مشابه در سال گذشته، 55 درصد كاهش يافته است.

به گزارش مجله دلتا ، باتوجه به رفتار خريداران مصرفي مسكن و كاهش طبيعي روند معاملات در فصول سرد، بازار مسكن پايتخت، در رخدادي كم‌سابقه شاهد افزايش 26 درصدي معاملات در مهرماه سال جاري، نسبت به ماه گذشته بوده است. هر چند كه ميزان معاملات نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۹ درصد كاهش را نشان مي‌دهد، اما آمار دريافت‌شده از تعداد معاملات در نيمه مهرماه سال جاري نشان مي‌دهد كه نوسان‌هاي غيرقابل پيش‌بيني بازار مسكن و همچنين افت قيمت‌هاي پيشنهادي، خريداران محتاط را به پاي ميز معامله كشانده است.

از علل انعطاف‌پذيري طرف تقاضا در بازار معاملات تهران مي‌توان به كاهش قيمت‌هاي پيشنهادي واحدهاي مسكوني، ثبات بازارهاي موازي با بازار مسكن و افزايش اطمينان جامعه به شرايط عمومي اقتصاد اشاره كرد. عده‌اي از متقاضيان واقعي با توجه به اين واقعيت كه افت ماهيانه قيمت در زمان ركود، كمتر از ميزان افزايش قيمت در زمان رونق است، به قصد خريد و فروش در مهرماه وارد بازار مسكن شدند. از سوي ديگر هم‌اكنون ساخت و ساز در تهران حدود دو برابر تعداد معاملات است و عرضه تدريجي واحدهاي نوساز به بازار، مي‌تواند دالّ بر تحرك نسبي موجود بازار معاملات مسكن باشد.

واسطه‌هاي ملكي، كماكان از كمبود نقدينگي در اين بازار اشاره كرده و مي‌گويند كساني كه فروش خود را شش ماه تا يك سال به حالت تعليق درآورده بودند از تيرماه امسال واحدهاي خود را در دفاتر املاك فايل كرده‌اند. با اين وجود معاملات چنگي به دل نمي‌زند و تعداد آن‌ها همچنان نسبت به ماه‌هاي نيمه تعطيل فروردين نيز كمتر است.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۴۱:۰۷ توسط:مجله دلتا موضوع: