دارامان

گردشگري دلتا گردشگري دلتا .

گردشگري دلتا

جدال آپارتمان نوساز و ميانسال در بازار مسكن

مشاوران املاك مي‌گويند در دو ماه گذشته به دليل عقب‌نشيني مالكان از عرضه ملك خود به بنگاه‌هاي معاملاتي، حجم آپارتمان‌ هاي نوساز و تازه‌ساز بازار كاهش پيدا كرده است.
آپارتمان نوساز

به علل مختلف بازار آپارتمان نوساز از رونق دور شده است. متراژ بالا و قيمت زياد پيشنهادي مالكان دو عامل اصلي گرايش متقاضيان به واحدهاي چند سال ساخت است. در ادامه اين گزارش با مجله دلتا همراه باشيد.

به گزارش مجله دلتا، وضعيت بازار مسكن در هفته‌هاي اخير فراز و فرودهاي زيادي را تجربه كرده است. با كاهش اسمي قيمت مسكن، مالكان خانه‌هاي نوساز و كليدنخورده، فروش ملك خود را به شرايط بهتري موكول كرده‌اند كه البته شرايط بهتر از نظر آن‌ها، افزايش مجدد قيمت مسكن است.

اين عقب‌نشيني محسوس، جا را براي عرضه واحدهاي مسكوني با عمربناي بيش از ۱۵ سال باز كرده است. پيش از اين، تصور مي‌شد كه كاهش 30 درصدي قيمت مسكن در برخي مناطق پايتخت به‌صورت مقطعي رخ داده است و سازندگان و فروشندگان به اميد افزايش دوباره قيمت مسكن پاي ميز معامله نمي‌آمدند، اما اكنون ثبات نسبي قيمت‌ها اندكي معادلات را به هم ريخته است و مالكان املاك نوساز ترجيح مي‌دهند تا با تكان دوباره قيمت‌ها عرضه واحدهاي خود را به بنگاه‌ها  در زمان بهتري انجام دهند.

قيمت پيشنهادي اغلب اين واحدها از سطح مورد انتظار متقاضيان مسكن بيشتر است و فروشندگان آپارتمان نوساز همچنان بر قيمت‌هاي پيشنهادي بالاي خود در شرايطي كه روند كاهش قيمت مسكن آغاز شده، اصرار دارند؛ از اين رو طي دو ماه گذشته، تعداد آگهي‌هاي عرضه شده به بنگاه‌هاي املاك به ويژه در گروه‌هاي سني نوساز و كمتر از ۱۰ سال كاهش پيدا كرده است.

افزايش سقف تسهيلات؛ توقف عرضه آپارتمان نوساز

در عين حال، انتشار خبر افزايش سقف سني ساختمان‌ها در دستورالعمل تسهيلات خريد مسكن كه از ۲۰ سال به ۲۵ سال افزايش پيدا كرد سبب شد تا بخشي از مالكان خانه‌هاي با عمر بيش از ۲۰ سال نيز به عرضه واحد مسكوني خود در بازار اقدام كنند. مشاوران املاك مي‎گويند هم اكنون بخشي از مالكان واحدهاي مسكوني كه خواهان تبديل به احسن ملك خود هستند اقدام به عرضه آپارتمان چند سال ساخت خود در بازار كرده‌اند و كمبود عرضه آپارتمان نوساز در بازار حس مي‌شود.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۴۴:۱۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

مهلت دو ماهه به مالكان مسكن مهر پرديس

مالكان مسكن مهر پرديس حداكثر ۲ ماه فرصت دارند تا نسبت به تكميل آورده‌هاي نقدي خود اقدام كنند.
مسكن مهر پرديس

مدير اجرايي مسكن مهر پرديس اعلام كرد: مالكان مسكن مهر اين شهر فقط ۲ ماه فرصت دارند تا نسبت به تكميل آورده‌هاي نقدي خود اقدام كنند.

به گزارش مجله دلتا مالكان متعاقبا مي‌توانند با مراجعه به سامانه خدمات الكترونيك مسكن مهر و اخذ نوبت اينترنتي در موعد مقرر، نسبت به دريافت قرارداد پنج برگي اقدام كنند.

علي اصغر جاودان فر، با بيان اينكه پيش از اين بالغ بر ۵۰ هزار نسخه قرارداد پنج برگي در اختيار مالكان قرار گرفته است اظهار داشت: هم اكنون نيز حدود ۲۰ هزار نسخه قرارداد پنج برگي آماده تحويل به متقاضيان است. مراحل و نحوه تحويل قراردادهاي پنج برگي به بقيه متقاضياني كه در ۶ ماهه نخست سال جاري، انتخاب واحد آنها انجام شده، اطلاع رساني خواهد شد.

مدير اجرايي مسكن مهر پرديس ادامه داد: طي ماه هاي اخير بيش از هشت هزار متقاضي به انتخاب واحدهاي خود اقدام  كرده‌اند، اما تاكنون به رغم اطلاع رساني‌هاي مكرر براي انتخاب واحد متقاضيان فاقد جانمايي، به دلايل مختلف هنوز بالغ بر ۶۰۰ متقاضي براي جانمايي واحد در فازهاي مختلف مراجعه و اقدام نكرده اند.

هشدار به مالكان مسكن مهر پرديس

وي با اشاره به خريد و فروش مسكن مهر در خارج از فرآيند اداري، افزود: توصيه ما اين است كه كليه خريداران و فروشندگان مسكن مهر پرديس، فرآيند نقل و انتقال خود را صرفا با قرارداد پنج برگي و از طريق سامانه نقل و انتقال ثانويه مستقر در مسكن مهر پرديس انجام دهند. متاسفانه خريداران مسكن مهر به هشدارها توجهي ندارند و با صورتجلسات انتخاب واحد كه واجد شرايط نقل و انتقال است، اقدام به خريد و فروش مي كنند.

وي در ادامه ضمن تاكيد بر اطمينان متقاضيان از اصالت صورت جلسات خاطرنشان كرد: به دليل ناآگاهي برخي از متقاضيان، يك واحد مسكوني مهر در يكي از فازهاي شهر جديد پرديس به ۱۱ نفر صرفا با ارائه صورت جلسه انتخاب واحد، فروخته شده بود. اين در حالي است كه اين متقاضيان بايد براي اطلاع از اصالت صورت جلسات به كارگزاري مسكن مهر در شركت عمران شهر جديد پرديس مراجعه مي‌كردند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۴۲:۴۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارزان‌ترين محدوده تهران براي خريد خانه

پرس و جو از دفاتر املاك نشان مي‌دهد كه با قيمت بالاي مسكن در تهران دست مشتريان چندان براي انتخاب منطقه باز نيست. منطقه 18 فعلا ارزان‌ترين محدوده تهران است.
خريد خانه در منطقه 18

گردش مالي مسكن در شهريور سال جاري نشان داد كه قيمت خريد يك واحد مسكوني در تهران به طور ميانگين يك ميليارد و 30 ميليون تومان است. اما نگران نباشيد هنوز با بودجه‌اي تا 400 ميليون تومان هم مي‌توان در محله‌هايي همچون يافت‌آباد، شادآباد، وليعصر و خليج فارس به خريد خانه در منطقه 18 تهران اقدام كرد.

به گزارش مجله دلتا، مناطق ۱۸، ۱۹، ۱۷، ۲۰، ۱۶، ۱۲ و ۱۵ شهر تهران فعلا مناطقي است كه با بودجه بين سيصد ميليون تا يك ميليارد تومان تومان بتوان در آن صاحب خانه شد. ميانگين قيمت مسكن اين مناطق در شهريورماه امسال ۶.۶ ميليون تومان بود كه پايين‌ترين قيمت‌ها به منطقه ۱۸ با ميانگين ۵.۶ ميليون تومان و بالاترين قيمت‌ها در اين محدوده به منطقه ۱۵ با ۷.۶ ميليون تومان تعلق داشت، اما با توجه به اينكه متقاضيان در ماه‌هاي گذشته به سمت خريد خانه‌هاي زير پنجاه متر حركت كرده‌اند، افزايش تقاضا ممكن است قيمت‌ها را دستخوش تغيير كند.

منطقه 18

خريد خانه در منطقه 18 ؛ براي بودجه هاي پايين

منطقه 18 به عنوان ارزان‌ترين محدوده شهر تهران شامل محله‌هاي بهداشت، توليد دارو، خليج فارس، رجايي، شادآباد، شهرك امام خميني، صاحب‌الزمان، وليعصر (عج) و يافت‌آباد است. قيمت آپارتمان نوساز در محله يافت‌آباد متري ۶ تا ۷ ميليون تومان و قيمت واحدهاي ۵-۶ ساله در اين محله ۵.۵ تا ۶ ميليون تومان است. گشتي در دفاتر املاك نشان مي‌دهد كه با بودجه كمتر از ۳۰۰ ميليون تومان مي‌توان به خريد خانه در منطقه 18 پرداخت.

در محله خليج فارس نيز براي خريد آپارتمان به حداقل نقدينگي ۳۰۰ تا ۵۰۰ ميليون تومان نياز داريد؛ هرچند مشاهدات حاكي از آن است كه هنوز در اين محله آن‌طور كه بايد در مقايسه با برخي ديگر از مناطق تهران كه طي سه ماه اخير روند كاهشي داشته‌اند، قيمت‌ها پايين نيامده است. در اين منطقه يك واحد ۵۳ متري ۱۰ ساله واقع در طبقه سوم با پاركينگ و انباري، بدون آسانسور به قيمت ۳۶۵ ميليون تومان فروخته مي‌شود. يك آپارتمان ۵۲ متري ۶ سال ساخت با تمام امكانات و نورگيري مناسب نيز ۴۱۰ ميليون تومان قيمت‌گذاري شده است.

شايان ذكر است كه شهريورماه امسال  واحدهاي كوچك متراژ با ۷۵ درصد رشد قيمت، بالاترين ميزان تورم را در بازار مسكن پايتخت داشته‌اند.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۲:۳۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

خانه هاي بزرگ متراژ به دنبال مشتري

وقتي از آپارتمان‌هاي لوكس صحبت مي‌كنيم؛ منظور واحدهايي است كه مساحت بيش از 150 مترمربع دارند و از امكانات كامل برخوردارند. گزارش‌هاي ميداني بازار رهن و اجاره خانه نشان مي‌دهد كه اين واحدها در حال از دست دادن مشتريان خود هستند.
رهن و اجاره

قيمت‌ هاي پيشنهادي رهن و اجاره خانه‌ هاي لوكس به ويژه در مناطق شمالي تهران نشان مي‌دهد كه اگر حتي در گروه درآمدي قشر متوسط رو به بالا هم باشيد، براي پيدا كردن خانه‌اي با قيمت مناسب بايد كفش آهني به پا كنيد.

به گزارش مجله دلتا در مقايسه با متقاضيان مصرفي مرسومي كه در سطح پايتخت درپي خانه بوده و به دليل گراني مسكن به سمت واحدهاي كوچك متمايل شده‌اند، متقاضيان اجاره آپارتمان‌هاي لوكس‌ در تهران كم‌جمعيت هستند.

با وجود عرضه قابل‌ قبولي كه اين نوع املاك دارند، اما معامله آن‌ها بين موجر و مستاجر به دليل كمبود مشتري بيشتر از املاك كوچك‌ متراژ و زير 100 متر مربع زمان مي‌برد. گزارش‌هاي معاملات بازار مسكن نشان مي‌دهد كه به‎رغم قرارگرفتن اين نوع املاك در مناطق خوش آب و هوا، برخوردار از امكانات و مرفه نشين پايتخت، اين املاك با قيمت‌هاي قابل قبول‌تري از آنچه كه انتظار مي‌رفته است، عرضه شده‌اند.

بنا به گفته مشاوران املاك، تعداد زيادي از اين واحدها به بهاي رهني هر مترمربع ۲ تا ۳ ميليون تومان، عرضه شده‌اند و قيمت بالاي آن‌ها تا حد زيادي به متراژ بالاي آن‌ها بازمي‌گردد.

در بازار رهن و اجاره آپارتمان هاي لوكس‌، مالكان اين واحدها برعكس مشتريان، تمايل زيادي به واگذاري ملك خود در قالب رهن كامل ندارند؛ بنابراين اغلب اين آپارتمان‌ها به شكل تركيبي از رهن و اجاره عرضه مي‌شوند. فرمول هر يك ميليون تومان وديعه معادل ۳۰ هزار تومان اجاره‌بها، نشان مي دهد كه بهاي پيشنهادي املاك لوكس مناسب‌تر از ارزش اجاره اي آن‌ها در اين مناطق است، اما با تمايل مالكان به دريافت اجاره بيشتر، اين آپارتمان‌ها با مبلغ اجاره ماهانه بيش از پنج ميليون تومان راهي بنگاه‌هاي معاملاتي شده‌اند. چنين مبالغي در كنار پول وديعه چند صد ميليون توماني، فقط در سبد خانوارهايي با درآمد بالا سازگاري دارد؛ بنابراين مستاجراني كه جوياي رهن و اجاره خانه در مناطق لوكس تهران هستند، حتي با تخفيف‌هاي پاييزي مالكان اين واحدها در پيدا كردن واحد اجاره اي مناسب و مورد پسند با مشكل مواجه شده‌اند.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۳:۰۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

وام مسكن مشكلات را بيشتر مي‌كند

افزايش وام مسكن و سقف تسهيلات با توجه به دوره بلند مدت باز پرداخت و همچنين كاهش قدرت خريد مردم راه حل مناسبي براي خانه دار شدن به نظر نمي‌رسد.
افزايش وام مسكن

تا همين چند ماه گذشته، زمزمه‌هاي افزايش تسهيلات مسكن از 160 به 200 ميليون تومان مطرح بود، اما اكنون بانك مسكن اعلام كرده است، فعلا برنامه‌اي براي افزايش وام مسكن ندارد.

به گزارش مجله دلتا محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي بارها مخالفت خود را با افزايش تسهيلات مسكن به دليل تورم زايي، اعلام كرده است. وي كه طرح ساخت و عرضه  ۴۰۰ هزار  واحد مسكوني را تا سال ۱۴۰۰ در دستور كار قرار داده معتقد است: اين طرح به رونق ساخت و ساز بخش خصوصي منجر خواهد شد. اسلامي كه جذابيت طرح اقدام ملي را كامل مي‌داند مي گويد: خانه‌ ها را براي مردمي مي‌خواهيم كه با توان مالي خود به راحتي نمي‌توانند از واحدهايي كه در بازار وجود دارد خانه خود را تامين كنند.

افزايش وام مسكن، نه!

بانك مسكن كه اكنون براي تامين مالي طرح اقدام ملي با وزارت راه و شهرسازي همكاري مي‌كند، سياست خود را بر كاهش قيمت تمام شده مسكن استوار كرده است. رحيمي اناركي، مدير عامل بانك مسكن با اشاره به اينكه اين بانك به منظور افزايش سقف تسهيلات مسكن براي متقاضيان هم اكنون برنامه‌اي ندارد، اعلام كرد: اين بانك، سياست كاهش قيمت مسكن را در دستور كار خود قرار داده است و برنامه افزايش تسهيلات با توجه به شرايط خاص و ويژه اي كه وجود دارد، با احتياط پيگيري مي‌شود، چرا كه در سال‌هاي گذشته بخش مسكن، تنش و شوك‌هايي فراواني را تجربه كرده است.

رحيمي اناركي در ادامه مي‌افزايد: علاوه بر اينكه بايد اهتمام كافي صورت گيرد تا تصميمات و سياست‌هاي بانكي به ايجاد شوك در بخش مسكن منجر نشود، بايد آثار افزايش وام مسكن بر قيمت واحدهاي مسكوني نيز ارزيابي شود.

وي تصريح كرد: بانك مسكن سياست كاهش قيمت مسكن را در دستور كار دارد و در حال برنامه‌ريزي براي تحقق آن است. اميدوار هستيم به نتايج خوبي در اين خصوص دست پيدا كنيم.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۸:۰۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

بورس مسكن مهر راه اندازي مي شود

در مراسم رونمايي و تحويل قرارداد هاي سند تك برگي واحدهاي مسكن مهر، مديرعامل شركت عمران پرديس از راه‌اندازي بورس مسكن مهر خبر داد.
بورس مسكن مهر

در مراسم واگذاري سند عرصه و اعيان مسكن مهر ؛ مدير عامل شركت عمران پرديس از راه‌اندازي بورس مسكن مهر در آينده نزيك خبر داد.

به گزارش مجله دلتا مهدي هدايت، با اشاره به رونمايي از سند تك‌برگي عرصه و اعيان مسكن مهر گفت: تاكنون  10 هزار و 697 قطعه عرصه واحد مسكوني مهر، به ارزش 350 ميليارد تومان به متقاضيان فروخته شده است. منابع حاصل از فروش عرصه در جهت تكميل واحدها و تاسيسات زيربنايي به كار گرفته شده و ارزش افزوده خوبي را براي واحدهاي مسكن مهر در پي داشته است.

وي در اين نشست ضمن اعلام آغاز عمليات اجرايي ساخت متروي پرديس گفت: يكي از اولويت‌هاي شركت عمران پرديس، متروي اين شهر است كه با ورود قرارگاه خاتم اين عمليات از اواخر آبان‌ ماه وارد مرحله اجرايي خواهد شد.

در اين نشست وي از نرخ سود بالاي بانك‌هاي عامل در بازپرداخت وام سخن گفت و اظهار كرد : به‌منظور اتمام پروژه هاي مسكن مهر در زمان مناسب اقدام به دريافت وام از بانك هاي عامل كرده ايم و ظرفيت تبصره 8 قانون بودجه امسال به ما اجازه داد تا هزار ميليارد تومان وام با نرخ سود قابل توجه 18 درصد دريافت كنيم.

راه اندازي بورس مسكن مهر

مدير عامل شركت عمران پرديس در ادامه با اشاره به جلوگيري از سوء استفاده دلالان و ارائه قيمت‌هاي مختلف اظهار داشت: به منظور نظارت بيشتر بر خريد و فروش مسكن مهر با كمك اتحاديه املاك پرديس، قصد راه‌اندازي بورس مسكن را داريم. با اين كار ديگر شاهد فروش واحدهاي مسكن مهر زير قيمت بازار نخواهيم بود. وي افزود: براي جلوگيري از فعاليت دلالان سرپايي، هفته آينده 10 نفر از همكاران حفاظت اراضي شركت عمران، در مقابل در ورودي كارگزاري مسكن مهر مستقر خواهند شد.

مهدي هدايت در نشست رونمايي از اسناد تك‌برگي اعيان و عرصه واحدهاي مسكن مهر شهر پرديس همچنين گفت: تمام اراضي پرديس را از طريق فراخوان و تهاتر با سازندگان، بابت تكميل مسكن مهر واگذار مي‌كنيم و بعد از اتمام پروژه مسكن مهر، يك مترمربع زمين هم براي فروش نخواهيم داشت.

 


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۳۷:۴۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

ميانگين قيمت خريد خانه در تهران

شهريور ماه امسال ۲ هزار و ۸۵۵ واحد مسكوني در تهران معامله شد. قيمت خريد مسكن و تعداد معاملات مي گويد ميانگين سهم هر واحد، كمي بيش از يك ميليارد تومان است.
قيمت خريد مسكن

باور اين خبر شايد كمي دشوار باشد اما گردش مالي مسكن در شهريور امسال نشان مي‌دهد كه قيمت خريد مسكن در تهران به طور ميانگين يك ميليارد و 30 ميليون تومان است يعني براي خريد يك واحد مسكوني همين ميزان پول لازم داريد.

به گزارش مجله دلتا با افت چشمگير تعداد معاملات مسكن در چند سال گذشته، در مرداد و شهريور امسال به ترتيب ۳ هزار و ۳۶۸ و ۲ هزار و ۸۵۵ مورد مبايعه نامه در تهران امضا شده است. گردش مالي اين دو ماه نشان مي‌دهد؛ سهم هر واحد مسكوني در مرداد و شهريور به ترتيب يك ميليارد و 90 ميليون و يك ميليارد و سي ميليون تومان بوده است.با تعداد  ۱۱ هزار و ۶۹۳ معاملات واحد مسكوني در تابستان امسال  به ارزش ۱۲ هزار و ۸۰ ميليارد تومان، ميانگين سهم قيمت هر واحد مسكوني در فصل گذشته يك ميليارد و ۳۳ ميليون تومان بوده است.

اين در حالي است كه در بهار سال 98، ۲۱ هزار و ۹۳۷ واحد مسكوني در سطح پايتخت معامله شده است. ارزش ريالي و گردش پولي بخش مسكن در اين فصل، ۲۳ هزار و ۳۴۰ ميليارد تومان بوده و بنابراين قيمت خريد مسكن در تهران به طور ميانگين يك ميليارد و ۶۳ ميليون تومان بوده كه نشان مي‎دهد كاهش قيمت ها در بخش مسكن تأثيري چندان در بازار نداشته است.

ارزش ريالي معاملات مسكن در تابستان امسال در مقايسه با فصل بهار، كاهش ۴۸.۲ درصدي داشته است و نشان مي‎دهد گردش مالي اين بازار در تابستان امسال در مقايسه با بهار ۹۸ تقريبا به نصف رسيده است.

با توجه به اينكه مشاهدات ميداني، گوياي رشد نسبي معاملات مسكن در پاييز امسال در مقايسه با دو ماه مرداد و شهريور است، اما قيمت ها همچنان در سراشيبي قرار دارد، به نظر مي رسد ميانگين قيمت هر واحد مسكوني در مهر ماه امسال به زير يك ميليارد تومان نيز برسد.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۴:۴۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

خريد آپارتمان 40 متري در تهران

در حالي است كه ميانگين رشد قيمت در شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۵۷ درصد بوده اما خريد آپارتمان 40 متري در تهران، ۷۵ درصد رشد قيمت را به خود اختصاص داده اند.

خريد آپارتمان 40 متري در تهران در پي افزايش قيمت مسكن، فشار تقاضا را موجب شده است. از ديگر سو نيز عدم تمايل بساز بفروش ها به ساخت واحدهاي زير 60 متر، زمينه كمبود عرضه واحدهاي ۴۰ متر مربعي را فراهم كرده است؛ تا جايي كه اين واحدها با ۷۵ درصد رشد قيمت، بالاترين ميزان تورم را در بازار مسكن شهر تهران داشته‌اند.

به گزارش مجله دلتا عمده عرضه آپارتمان 40 متري در مناطق جنوبي تهران است و به رغم افت 30 درصدي قيمت پيشنهادي مالكان واحدهاي بزرگ متراژ، مالكان آپارتمان‌هاي ۴۰ تا ۵۰ متر كمتر تخفيف مي‌دهند.

بر اساس گزارش بانك مركزي، طي سال‌هاي پس از 92، واحدهاي ۶۰ تا ۷۰ متر مربع همواره بيشترين سهم را از تعداد معاملات مسكن شهر تهران به خود اختصاص مي‌دادند؛ تا اين‌كه آذرماه ۹۷ براي اولين بار اين رتبه از آن واحدهاي ۵۰ تا ۶۰ متر مربع شد كه نشان مي‌دهد جهش قيمت مسكن منجر شده تا تقاضا به سمت واحدهاي كوچك سوق داده شود.

خريد آپارتمان 40 متري در تهران گزارش هاي ميداني از تعداد و قدمت خانه‌هاي كوچك متراژ نشان مي‌دهد كه طي پنج سال گذشته خريداران بازار مسكن به تدريج به واحد هاي قديمي‌تر روي آورده‌اند. در شهر تهران، فروش آپارتمان‌هاي با عمر شش سال به بالا طي پنج سال گذشته از ۴۵  درصد به ۶۰ درصد افزايش يافته است.

مهرماه سال 93، آپارتمان‌هاي با عمر بناي شش سال به بالا ۴۴.۷ درصد از كل معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده بودند. اين رقم در مهر سال 9۴ به ۴۴.۹ درصد رسيد. مهرماه ۹۵ آپارتمان‌هاي مذكور ۴۸.۳ درصد از كل معاملات را در بر گرفتند. مهر ۹۶ واحدهاي مسكوني بالاي شش سال ۵۳.۸ درصد خريد و فروش را به خود اختصاص دادند. در مهرماه ۹۷ نيز سهم آپارتمان‌هاي شش ساله به بالا از كل مبايعه‌ نامه‌ هاي شهر تهران ۵۵.۵  درصد شد. در شهريور امسال خانه‌ هاي شش سال و بيشتر ۵۹.۲ درصد از كل معاملات پايتخت را به خود اختصاص داده اند. هم اكنون خريد آپارتمان 40 متري در تهران بالاترين ميزان رشد در گروه هاي متراژي را دارد؛ در حالي كه واحدهاي ۱۴۰ تا ۱۶۰ متر مربع كمترين نرخ افزايش را با ۳۳ درصد به خود اختصاص  داده‌ اند.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۰:۰۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

اوراق تسهيلات مسكن؛ بايد ها و نبايد ها

براي تهيه اوراق تسهيلات مسكن بايد حساب سپرده ممتاز در بانك مسكن داشته باشيد ولي اگر براي خريد ملك و گرفتن وام عجله داريد بايد آن را از افراد ديگري كه اين اوراق دارند بخريد.
اوراق تسهيلات مسكن

اوراق تسهيلات مسكن يا به ‌اختصار تسه، اوراقي در ارتباط با خريد مسكن است. سرمايه‌گذاران با دو هدف اقدام به سرمايه‌گذاري در اوراق تسهيلات مسكن مي‌كنند: اول با هدف تبديل كردن اوراق به وام و دوم با هدف استفاده از تغييرات قيمتي اوراق و كسب سود معاملاتي. در ادامه توضيحات با مجله دلتا همراه باشيد.

به گزارش مجله دلتا طبق قانون بانك مركزي افراد براي دريافت وام براي خريد مسكن بايد به بانك مسكن مراجعه كنند. به‌ طوركلي شما با  خريد اوراق تسه مي‎توانيد به سه شيوه براي دريافت وام اقدام كنيد. اول افتتاح حساب صندوق پس‌انداز يكم و سپرده گذاري مبلغ 40 ميليون تومان به مدت يك سال و پس‌ از آن دريافت مبلغ 120 ميليون تومان (80 ميليون وام+ 40 ميليون اصل سپرده) در قالب وام با بهره بين 10 تا 12 درصد كه مشخص است. دوم با مراجعه به يكي از شعب بانك مسكن به افتتاح حساب ممتاز با سود سپرده 9 درصد اقدام كنيد. در اين حالت شما بايد حداقل 27 ميليون تومان را براي سه ماه در حساب خود نگه‌ داريد و پس‌ازآن به ازاي هر 27 ميليون تومان در نوبت اول 3 برگ حق تقدم تسهيلات مسكن و پس‌ از آن نيز به ازاي همان مبلغ در هر ماه يك برگ ديگر به  سپرده‌گذار تخصيص داده مي‎شود.

شايان ذكر است كه اين اوراق، پانزدهم هرماه به سپرده‌گذار اعطا مي‎شود و پس از انجام شدن فرايند هاي اداري از اول ماه بعد اين اوراق در بازار قابل معامله خواهد بود.

راه بهتر براي دريافت اوراق تسهيلات مسكن

اما همان‌ طور كه از توضيحات ارائه شده مشخص مي‎كند اين حالات بسيار زمان‌ بر است و در مورد افرادي كه زمان زيادي براي خريد ندارند مناسب نيست. اين افراد مي‌توانند به دو شيوه، مالكيت اوراق تسه را در اختيار بگيرند: اول با مراجعه به شعب بانك مسكن و درخواست خريد اوراق از شعب بانك كه معمولاً فرايند زمان‌بري را طي مي‌كند و دوم افتتاح حساب كارگزاري و دريافت كد آنلاين و خريد اوراق از طريق سامانه معاملات آنلاين است.

ويژگي‌هاي اوراق تسه

 • اين اوراق سررسيد دوساله دارند و در صورت صلاحديد تا 6 ماه ديگر قابل تمديد است.
 • بر اساس قوانين سازمان بورس، هر زماني كه شما اين اوراق را خريداري كنيد حداقل دو ماه و در شرايطي تا چهار ماه اجازه معامله مجدد اوراق تسه را نداريد مگر آنكه كمتر از چهار ماه از تاريخ سررسيد آن باقي‌مانده باشد. بنابراين مشاهده مي‌كنيد كه به اين طريق تا حدودي امكان سفته‌بازي در اين اوراق را از بين برده‌اند و شما به‌عنوان يك سرمايه‌گذار عادي ( و نه سفته‌ باز) در صورت نياز به درياف وام اقدام به خريداري اين اوراق خواهيد كرد.
 • اين اوراق نسبت  به زمان باقي مانده  تا سررسيد آن قيمت‌هاي مختلفي دارند، ولي عموماً هرچه فاصله زماني تا سررسيد آن بيشتر باشد، اين اوراق گران‌تر خواهد بود. بنابراين براي آنكه هزينه سنگيني به شما براي خريد اوراق تسه تحميل نشود بايد به اين نكته دقت كنيد.
 • از زمان خريد اوراق تسهيلات مسكن تا زمان انقضاي آن دارنده برگه مي‌تواند اقدام به دريافت وام مسكن نمايد. در اين رابطه بايستي توجه داشته باشيد كه با توجه به فرايند زمان ‌براي  دريافت وام مسكن، اوراق خريداري شده توسط شما نبايد خيلي نزديك به تاريخ سررسيد باشد. براي مثال نبايد اوراقي را كه تاريخ سررسيد آن‌ها 10 تا 15 روز ديگر است خريداري كنيد.
 • ممكن است در زمان رونق معاملات مسكن و افزايش شديد تقاضاي خريد خانه قيمت اين اوراق روند رو به افزايش داشته باشد.

مزاياي خريد اوراق تسهيلات مسكن نسبت به سپرده گذاري در بانك

 • خريد زمان و گذر از تورم هاي احتمالي.
 • سند منزل به نام متقاضي ثبت شده و در رهن بانك قرار خواهد گرفت.
 • در سپرده گذاري بايد حتما ملكي خريداري شود در حاليكه اواق قابل خريد و فروش هستند.
 • اين اوراق قابل هديه دادن، انتقال و بازخريد است.
 • پرداخت مبلغ تسهيلات خريداري تضمين شده است.
 • از اين اوراق براي خريد و يا ساخت مسكن مي توان استفاده كرد.

چه مداركي براي گرفتن اين تسهيلات نياز است؟

 1. اصل و تصوير تمام صفحات سند مالكيت
 2. اصل و تصوير پروانه ساختماني
 3. اصل و تصوير پايان كار ساختماني
 4. اصل و تصوير بنچاق (در صورت لزوم) با تشخيص شعبه
 5. اصل و تصوير مبايعه‌نامه (قولنامه)
 6. اصل و تصوير كارت ملي و شناسنامه خريدار و فروشنده (تمام صفحات)
 7. قبض برق ساختمان (در صورت تشخيص شعبه)
 8. اصل و تصوير وكالت‌نامه (در تسهيلات دريافتي از محل حساب صندوق پس‌انداز مسكن وكيل صرفاً مي‌بايست از بستگان درجه‌يك باشد)
 9. اصل و تصوير كارت ملي و شناسنامه وكيل (تمام صفحات)
 10. اصل و تصوير اجاره‌نامه ملك (در خصوص املاك اوقافي)
 11. فرم درخواست تكميل و امضاشده

برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۵:۲۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

رونق بازار كوچك متراژها با اوراق تسه

در شرايطي كه خانه هاي كوچك متراژ تهران عمدتا چند سال ساخت هستند، اوراق تسه به فروش اين املاك كمك مي كند.
اوراق تسه

متراژ واحدهاي مسكوني نوساز در سطح پايتخت نشان مي‌دهد كه گرايش سازندگان مسكن به ساخت خانه‌هاي بيش از 70 متر است. اين موضوع به خودي خود يك هشدار به بازار مسكن درباره خانه هاي قديمي ساز است، هرچند اوراق تسه به كمك اين خانه ها آمده است.

به گزارش مجله دلتا اختصاص سهم 42 درصدي خريد و فروش واحدهاي مسكوني در تير ماه 96 در شهر تهران به خانه هاي با متراژ 50 تا 80 متر و ادامه اين روند حاوي اين پيام بود كه آپارتمان‌هاي كوچك‌متراژ تا 60 متر مربع سهمي در ميان واحد هاي نوساز و حتي پنج سال ساخت نداشته و سازندگان ،به ساخت در متراژ كوچك تمايل ندارند. واحدهاي 150 تا 200 متري فقط 4.6 درصد از معاملات ثبت شده را در تيرماه همان سال  به خود اختصاص دادند.

اوراق تسه در نقش ناجي

اكنون واسطه‌ هاي ملكي مي‌گويند در معاملاتي كه در چند روز اخير صورت گرفته، تعداد آپارتمان‌هاي با عمر بناي ۱۵ سال و بيشتر در گروه املاك كوچك ‌متراژ بيشتر شده است. به تازگي، پرداخت تسهيلات مسكن از محل اوراق تسه به آپارتمان‌ هايي با عمر بناي  تا ۲۵ و 30 سال سبب شده تا طبق گفته مشاوران املاك و بر مبناي تحقيقات ميداني از آن‌ها، مالكان به فروش ملك خود در بازار اميدوار شوند. البته اين موضوع درباره كمبود يا حتي نبود مشتري براي واحدهاي 100 تا 150 متر و بيشتر در آينده نيز هشدار مي‌دهد.

هفته گذشته دستورالعمل پرداخت تسهيلات از محل اوراق حق تقدم استفاده از تسهيلات مسكن (تسه) به آپارتمان‌هاي ۲۵ سال ساخت توسط بانك عامل بخش مسكن ابلاغ شد. صدور اين ابلاغيه در حالي است كه پيش از اين سقف سني استفاده از حداكثر وام اوراق قابل پرداخت به متقاضيان خريد خانه ۲۰ سال بود. اين اقدام افزايش آگهي‌ هاي با سن بناي ۲۰ سال در بازار مسكن را در پي داشته است.

شايان ذكر است كه بر طبق آمار رسمي اداره اقتصادي بانك مركزي 71.5 درصد از معاملات خريد و فروش مسكن به خانه هاي با متراژ زيربناي كمتر از100 متر اختصاص مي يابد.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۲:۰۴ توسط:مجله دلتا موضوع: