دارامان

گردشگري دلتا گردشگري دلتا .

گردشگري دلتا

آيا واجد شرايط طرح ملي مسكن هستيد؟

محمود محمودزاده، سرپرست معاونت مسكن و ساختمان شروط لازم براي متقاضيان مشمول طرح اقدام ملي تامين مسكن را اعلام كرد.
ثبت نام مسكن

سرپرست معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي، ضمن تاييد خبر ثبت‌نام طرح اقدام ملي مسكن در ۱۰ استان كشور از نيمه آبان امسال، از سه شرط اصلي براي ثبت نام مسكن در اين طرح خبر داد.

به گزارش مجله دلتا، محمود محمودزاده، جزئيات آغاز ثبت‌نام طرح اقدام ملي مسكن را تشريح كرد و اظهار داشت: طرح اقدام ملي مسكن در استان كرمان به صورت پايلوت آغاز شد و به پايان رسيد.

وي با اشاره به موفقيت آميز بودن ثبت‌نام آزمايشي اين طرح در استان كرمان افزود: ثبت‌نام ۱۰ استان ديگر كشور از جمله استان‌هاي قم، سيستان و بلوچستان، همدان، اردبيل و زنجان نيز در نيمه آبان امسال انجام مي‌شود. سعي بر اين است كه تا پايان امسال، ثبت‌نام تمام استان‌هاي مشاركت‌كننده در اين طرح به پايان برسد. پس از ثبت‌نام ۱۰ استان طرح اقدام ملي مسكن، ثبت‌نام ديگر استان‌هاي اين طرح، آغاز خواهد شد.

محمودزاده در خصوص شرايط ثبت نام مسكن در اين طرح نيز توضيح داد: شرايطي كه در قانون ساماندهي اعلام شده جزو شروط اصلي براي افرادي است كه متقاضي طرح اقدام ملي مسكن هستند. سه شرط اصلي ثبت‌نام در اين طرح و بهره‌مندي از آن اين است كه متقاضيان متاهل باشند، سابقه استفاده از امكانات دولتي براي خريد مسكن را نداشته باشند و همچنين سابقه سكونت در شهري كه تقاضاي مسكن را دارند، داشته باشند؛ اين‌ موارد جزو شروط اصلي متقاضيان طرح اقدام ملي مسكن است.

گفتني است طرح اقدام ملي تامين مسكن به منظور خانه‌دار كردن ۶ دهك درآمدي جامعه طراحي شده و قرار است تا پايان سال ۱۴۰۰ بالغ  بر ۴۰۰ هزار مسكن را به قشر هاي متوسط و پايين عرضه كند. از اين تعداد، ۲۰۰ هزار واحد در شهرهاي جديد و  ۱۰۰ هزار واحد در بافت فرسوده ساخته خواهد شد. بنياد مسكن انقلاب اسلامي نيز ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسكوني در اين پروژه را بر عهده‌ گرفته است.

همچنين بخوانيد:

بازار مسكن ؛ خداحافظ قيمت‌ هاي نجومي

بازار راكد ؛ كاهش قيمت مسكن ادامه دارد

خانه‌ كوچك 30 متري!!!


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۰۹:۳۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

تنوع آپارتمان در بازار پاييزي رهن و اجاره

رقابتي شدن بازار رهن و اجاره ملك، باعث شده تا متقاضيان مسكن در پاييز هم از بازار غافل نباشند. به‌خصوص كه تب تابستانه افزايش اجاره‌بها نيز با آغاز پاييز فروكش كرده است.
رهن و اجاره ملك

مشاوران املاك مي‌گويند، در مهرماه عرضه و تنوع آگهي‌هاي پيشنهادي رهن و اجاره ملك در آژانس‌هاي مسكن بيشتر شده است، اما بعضي از مالكان كه موفق به واگذاري ملك خود در تابستان نشده‌اند، هنوز قيمت‌هاي پيشنهادي خود را پايين نياورده‌اند.

به گزارش مجله دلتا افزايش تعداد و تنوع در متراژ و امكانات و همچنين در نرخ‌گذاري از مواردي است كه در آگهي‌هاي پيشنهادي پاييز سال 98 به چشم مي‌خورد، اما برخي مالكان بي‌توجه به افزايش عرضه نسبت به تعديل قيمت‌هاي خود اقدامي نكرده‌اند. اين در حالي است كه سطح اجاره‌بهاي پيشنهادي واحدهاي مسكوني عرضه شده به بازار مسكن در بسياري از آگهي‌ها متعادل شده و بازار از التهاب دور شده است.

هم‎اكنون متقاضيان بازار رهن و اجاره ملك با اطمينان خاطر بيشتري نسبت به تابستان اقدام به جست‌وجوي واحد مسكوني مورد نياز خود مي‌كنند؛ چرا كه با كاهش قيمت مسكن، سطح اجاره‌بهاي پيشنهادي واحدها نيز با جيب خانوارها سازگاتر شده است. با اين حال هنوز برخي از آگهي‌هاي عرضه شده رهن كامل به بازار اجاره، با نرخ پيشنهادي گزافي نسبت به نرخ واقعي به بازار مسكن مناطق مختلف شهر تهران عرضه شده‌اند كه در مقايسه با ساير آگهي‌هاي مشابه، تا حدود ۲۰‌ درصد گران‌تر هستند.

مشاوران املاك به مالكان اين گروه از واحدهاي مسكوني توصيه مي‌كنند با توجه به اتمام فصل اجاره مسكن و در حالي‌ كه پيش‌بيني مي‌شود كه تعداد آگهي‌هاي اجاره در بازار، مجددا نيز افزايش يابد، بهتر است نسبت به تعديل مبلغ رهن واحدهاي خود اقدام كنند تا واحد مسكوني  آن ها سريع‌تر در بازار از سوي متقاضيان مورد درخواست قرار بگيرد؛ آن‌ها مي‌گويند با توجه به شرايط رقابتي كه در بازار رهن و اجاره به وجود آمده ممكن است دوره بازاريابي براي اين واحدها طولاني شود و مالك نه فقط از طريق اجاره‌بها موفق به كسب سود نشود، بلكه به دليل خالي ماندن واحد متحمل زيان مالي نيز بشود.

همچنين بخوانيد:

واحدهاي تجاري خالي ؛ در انتظار خريدار

هزينه‌ هاي ضروري براي دريافت وام خريد خانه

ارزان‌ترين محدوده تهران براي خريد خانه


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۵۵:۱۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

شمشير دو لب افزايش وام مسكن

برخي مي‌كوشند تا ركود موجود در بازار مسكن را با تقويت بخش تقاضا و ارائه تسهيلات مسكن برطرف كنند، در حالي كه به عقيده كارشناسان خروج از ركود منوط به توانمندسازي بخش عرضه است.
تسهيلات مسكن

يك دليل اصلي اينكه چرا سياست ارائه تسهيلات مسكن به متقاضيان، تاكنون با اقبال كافي روبرو نبوده؛ زمان و ميزان تعيين شده ماهانه براي بازپرداخت‌‌ وام مسكن است؛ به‌طوري كه اين شائبه را ايجاد كرده كه فقط طبقات متوسط رو به بالا توانايي بازگرداندن وام مسكن به شبكه بانكي را دارند. از اين رو كارشناسان معتقدند شايد بهتر باشد كه براي خروج بازار مسكن از ركود، بر توانمندسازي بخش عرضه تاكيد شود.

به گزارش مجله دلتا در شرايطي بر راهكار افزايش تسهيلات براي رونق بازار مسكن تاكيد مي‌شود كه به عقيده فعالان بخش مسكن افزايش وام  فقط در كوتاه‌مدت موجب رونق اين بازار مي‌شود اما در بلند مدت زمينه افزايش دوباره قيمت‌ها و تورم را  فراهم مي‌كند.

غلامرضا سلامي، تحليلگر اقتصاد مسكن با تاكيد بر ناكارآمد بودن دريافت وام مسكن در خانه‌دار شدن شهروندان اظهار كرد: زماني كه خريدار براي دريافت وام، پول خود را در اختيار بانك قرار داده تا پس از يك سال آن را دريافت كند، در اين مدت پول ارزش خود را از دست مي‌دهد و خريدار ديگر نمي‌تواند به هدف نهايي خود كه خانه‌دار شدن است برسد. در زمان ركود مشاهده مي‌كنيم كه قيمت مسكن در يك سال رشد 20 تا 40 درصدي را تجربه مي‌كند. در اين صورت خانه‌اي كه در يك سال گذشته 300 ميليون تومان قيمت داشته، در يك سال به 420 ميليون تومان مي‌رسد؛ اما بر سرمايه متقاضي پولي افزوده نمي‌شود كه بتواند با آن خانه بخرد. او فقط خود را به بانك بدهكار مي‌كند.

اين تحليلگر اقتصاد مسكن با اشاره به ظرفيت بخش خصوصي‌ در عرضه مسكن گفت: به دولت پيشنهاد مي‌شود كه به جاي ورود به حوزه توليد، الگوهاي ساخت و توسعه را ارائه بدهد و به اين صورت قيمت‌ها را پايين بياورد. همچنين اكنون بهره اعتبارات بانكي در ارقامي قرار دارند كه سازنده و خريدار نمي‌توانند از پس بازپرداخت آن برآيند. دولت در اين خصوص هم مي‌تواند برنامه‌ريزي انجام دهد تا مردم و سازندگان بنا به درآمد و سودي كه كسب مي‌كنند به بانك‌ها قسط بپردازند. همه اين ها موانع بزرگي هستند كه در بازار مسكن ايران ديده مي‌شوند.

غلامرضا سلامي در پاسخ به اين پرسش كه عرضه‌كننده مسكن مهر بخش خصوصي بوده و اساسا آيا توانسته موفق عمل كند يا خير، اظهار داشت: بي‌برنامگي كه در مسكن مهر موج مي‌زند به گردن دولت است. زيرا زماني كه دولت در هر بخش دخالت مي‌كند بايد پاسخگو هم باشد. در كشورهاي ديگر شركت‌هاي خصوصي بزرگ اقدام به ساخت مسكن‌هاي كوچك‌متراژ مي‌كنند و آن را به افرادي كه دولت معرفي مي‌كند، تحويل مي‌دهند. حال اجاره‌بهاي آن را يا دولت مي‌پردازد يا خود خريداران. اما وقتي در ايران اجازه ورود بخش خصوصي به اقتصاد داده نمي‌شود و تمام پروژه‌هاي بزرگ را دولت در اختيار دارد نمي‌توان انتظار موفقيت اين طرح را داشت.

همچنين بخوانيد:

آخرين آمار قيمت آپارتمان در تهران

اوراق تسهيلات مسكن؛ بايد ها و نبايد ها

ميانگين قيمت خريد خانه در تهران


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۴۳:۱۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

تغيير معادلات بازار مسكن با ركود تورمي

بررسي حجم معاملات طي 28 روز ابتدايي مهر ماه نشان از كاهش 67 درصدي تعداد قراردادهاي خريد و فروش مسكن درپايتخت نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.
كاهش معاملات مسكن

رشد ۲۰ درصدي حجم معاملات خريد و فروش مسكن در مهرماه سال جاري نسبت به ماه گذشته در شرايطي اتفاق افتاده است كه معمولا در ماه مشابه در سال‌هاي گذشته،با ۲۰ تا ۵۰ درصد كاهش معاملات مسكن روبرو بوده‌ايم.

به گزارش مجله دلتا بنابر گزارش اتحاديه مشاوران املاك تهران از آخرين وضعيت مسكن، از ابتداي مهر تا 28 مهر 97، در تهران 25 هزار و 115 قرارداد امضا شده كه 11هزار و 393 مبايعه نامه و 13 هزار و 507 فقره اجاره نامه بوده است.

 36 درصد كاهش معاملات مسكن در 7 ماه

از ابتداي فروردين تا 28 مهر 97، تعداد كل قراردادهاي شهر تهران 220 هزار و 957 فقره و شامل 170 هزار و 715 فقره مبايعه نامه و 111هزار و 588 فقره اجاره نامه بوده است. در مدت مشابه در سال 98 نيز، حجم معاملات انجام شده در پايتخت، 141 هزار و 223 فقره بوده است كه 46 هزار و 47 فقره آن مبايعه نامه و 94 هزار و 273 فقره آن اجاره نامه بوده است. براساس آمار مذكور، از ابتداي فروردين تا 28 مهر 98، حجم كل معاملات در تهران 36 درصد كاهش داشته است كه 57 درصد آن مربوط به مبايعه نامه و 16 درصد آن به اجاره نامه باز مي‌گردد.

 افت معاملات كشوري در مهرماه

تازه‌ترين گزارش‌ها از افت معاملات كشوري در مهرماه حكايت دارد. طي 28 روز ابتدايي مهر 97، 105 هزار و 353 فقره معامله در كشور انجام شده است كه شامل 57 هزار و 984 هزار فقره مبايعه نامه و 46 هزار و 224 فقره اجاره نامه بوده است. تا بيست و هشتمين روز مهرماه سال جاري نيز، 69 هزار و 412 فقره معامله انجام شده است كه 25 هزار و 943 عدد آن مبايعه نامه و 42 هزار و 912 فقره آن اجاره نامه بوده است. براساس اين گزارش شاهد افت 34 درصدي قراردادها در مهرماه سال جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده‌ايم كه 55 درصد كاهش در مبايعه نامه و 7 درصد افت در اجاره نامه بوده است.

 افت معاملات كشوري در شش ماهه نخست

از ابتداي فروردين تا 28 مهر 97، تعداد كل قراردادهاي كشور، 826 هزار و 33 فقره بوده است كه از اين تعداد، 444 هزار و 188 آن مبايعه نامه و 372 هزار و 828 فقره اجاره نامه بوده است. از ابتداي فروردين تا 28 مهر سال جاري نيز، تعداد كل قراردادهاي كشور 648 هزار و 83 فقره كه تعداد 295 هزار و 945 فقره آن مبايعه نامه و 346 هزار و 734 هم اجاره نامه بوده است. در اين بازه زماني اول فروردين 98 تا 28 مهر 98 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، با 22 درصد كاهش قرارداد مواجه بوده‌ايم كه 33 درصد آن مربوط به مبايعه نامه و 7 درصد اجاره نامه بوده است.

 

همچنين بخوانيد:

تمايل موجران ؛ رهن كامل نه ؛ فقط اجاره!

چرا اجاره سوييت ساعتي مشتري دارد؟

تحرك نسبي دربازار مسكن پايتخت


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۵۶:۰۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

تمايل متقاضيان به خريد آپارتمان‌ هاي زير قيمت

با كاهش چشمگير معاملات مسكن در شهريورماه امسال به 2700 مورد، اكنون مناطق مياني شهر تهران، كانون خريد و فروش به‌ ويژه در محدوده آپارتمان زير قيمت است.
آپارتمان زير قيمت

در حالي كه از سال ۱۳۸۹ تا سال ۱۳۹۶ معمولا ماهانه  ۱۲ تا ۱۶ هزار معامله مسكن در شهر تهران انجام شده، اما اكنون معاملات به كمترين ميزان خود از سال 89 رسيده است و عمده خريد‌ و فروش‌ها در محدوده مربوط به آپارتمان زير قيمت است.
به گزارش مجله دلتا؛ در شرايطي كه چهار ميليون واحد مسكوني در تهران  وجود دارد، در شهريورماه امسال  فقط 2700 مورد قرارداد و عمدتا در مناطق مياني ۵، ۱۰، ۲، ۴، ۷، ۸ و ۱۴ امضا شده است. به دليل كمبود نقدينگي متقاضيان، تمركز اين معاملات بر آپارتمان هاي زير قيمت بوده است.

نرخ پيشنهادي آپارتمان‌هاي زير قيمت در تهران ـ
مهرماه ۹۸
محله متراژ سن بنا قيمت (تومان)
سعادت‌آباد – پاكنژاد ۶۰ متر نوساز يك ميليارد و ۵۸۰ ميليون
فردوس غرب ۸۵ متر نوساز يك ميليارد و ۲۰۰ ميليون
نياوران  ۵۸ متر ۶ سال فول امكانات ۹۸۰ ميليون
درياچه چيتگر ۶۴ متر نوساز ۷۰۵ ميليون
جيحون ۵۵ متر نوساز ۵۱۵ ميليون
تهرانپارس ـ بلوار  شاهد ۷۲ متر نوساز ۸۷۰ ميليون
تهرانپارس ـ اسفنداني ۵۶ متر ۳ سال ۶۷۲ ميليون
نارمك ـ هلال احمر ۸۰ متر ۳ سال ۹۸۵ ميليون
پونك ۶۵ متر ۱۶ سال فول  امكانات ۷۷۰ ميليون
جنت‌آباد ۸۰ متر ۱۴ سال فول امكانات ۹۱۰ ميليون
پيروزي ۳۷ متر نوساز فول امكانات ۴۱۰ ميليون
بريانك ۵۶ متر ۳ سال فول امكانات ۴۶۰ ميليون

آپارتمان زير قيمت در مناطق مركزي تهران

به گفته مشاوران املاك، سرمايه گذاري از مناطق شمالي تهران خارج شده است. با وجود فشار تقاضاي مصرفي در جنوب تهران نيز، به دليل تمركز واحد هاي كوچك در اين مناطق و تقاضاي بي‌شمار براي اين واحد ها، مالكان بر قيمت پيشنهادي خود اصرار دارند؛ از اين رو تعداد قرارداد ها در مناطق جنوبي پايين است. توان پايين خريد متقاضيان را مي‌توان علت ديگري براي قفل شدن بازار مسكن در مناطق جنوبي تهران دانست.
عمده قرارداد هاي خريد و فروش در محدوده مربوط به آپارتمان زير قيمت، در مناطق مياني شهر منعقد شده است. شهريورماه امسال واحدهاي ۳۰۰ تا ۷۵۰ ميليون تومان با سهم ۳۷ درصدي از معاملات، بالاترين توزيع فراواني از نظر ارزش هر واحد مسكوني در تهران را به خود اختصاص داده‎اند. هم‌چنين ۵۲ درصد قرارداد ها در واحد هاي ۳۰۰ ميليون تا يك ميليارد و ۵۰ ميليون تومان منعقد شده است.

بيشترين نرخ رشد قيمت مسكن

مناطق ۱۱، ۱۶، ۱۷، ۱۲، ۱۵ و ۲۰ به ترتيب بيشترين نرخ رشد قيمت مسكن شهر تهران در شهريورماه امسال را به خود اختصاص داده‌اند. ميانگين قيمت مسكن در اين مناطق ۷.۴ ميليون تومان است كه بيشترين نرخ مربوط به منطقه ۱۱ با ميانگين هر متر مربع 9 ميليون و 500 هزار تومان و كمترين قيمت به منطقه ۲۰ با ميانگين 6 ميليون و 600 هزار تومان در هر متر مربع تعلق دارد.

 زير قيمت
شهريورماه سال گذشته مناطق ۵، ۲، ۱، ۹، ۱۳ و ۴ به ترتيب بالاترين ميزان رشد قيمت سالانه را تجربه كردند. سال ۹۷ معمولا در هر ماه مناطق ۵ و ۱ پيشتاز تورم ملكي در پايتخت بودند؛ در حالي كه شهريورماه امسال منطقه يك با ۳۹ درصد افزايش قيمت سالانه، كمترين نرخ رشد را در بين 22 منطقه شهر تهران به خود اختصاص داد.

آمار نشان مي‌دهد كه تورم ملكي در پايتخت از شمال به جنوب جابه‌جا شده اما پس از  افت قيمت مسكن در تهران طي دو ماه اخير، نرخ رشد در مناطق جنوبي نيز در مرداد و شهريور متوقف شده است.

همچنين بخوانيد:

بازار مسكن ؛ خداحافظ قيمت‌ هاي نجومي

بازار راكد ؛ كاهش قيمت مسكن ادامه دارد

رشد جمعيت در گرو كاهش قيمت مسكن


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۴۵:۱۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

ريزش پيش‌بيني نشده قيمت مسكن؛ چرا؟

روند ريزش قيمت مسكن در ماه‌هاي گذشته متاثر از عوامل متعددي مانند وضعيت اقتصاد كلان، بازارهاي سرمايه‌اي و تحولات منطقه‌اي است و كارشناسان چهار دليل اصلي براي آن برمي‌شمرند.
ريزش قيمت مسكن

ريزش قيمت مسكن از تابستان امسال، افراد بسياري را به پرسش واداشته است كه به چه دليل، بعد از ارديبهشت‌ماه امسال با بالاترين ميزان ركود تورمي، قيمت مسكن روند كاهشي به خود گرفته است. كارشناسان چهار دليل را براي اين پرسش عنوان مي‌كنند. با مجله دلتا همراه باشيد.

به گزارش مجله دلتا ؛ به دلايلي كه كارشناسان از آن‌ ها به چرايي افت قيمت مسكن در پايتخت پاسخ مي‌دهند؛ رخ‌دادهاي منطقه‌اي و سوددهي مطلوب بازار بورس اضافه شده است. در كنار اين موارد؛ كاهش قدرت خريد متقاضيان مصرفي و همچنين كاهش انتظارات تورمي نيز از افسارگسيختگي بازار مسكن كاسته است.

به گفته فعالان بازار مسكن، نبود انتظار تورمي در بين سرمايه‌گذاران، عدم اشتياق آن‌ ها براي خريد ملك را در پي داشته و كاهش قيمت اسمي مسكن را در پي داشته است. به‌طوري كه اكنون سرمايه‌گذاران نه فقط منتظر جهش قيمت‌ها نيستند، بلكه پيش‌بيني كاهش بيشتر قيمت‌ها را نيز دارند.

رخداد هاي اخير منطقه‌اي نيز به‌عنوان يك عامل خارجي باعث شده تا اذهان مردم نسبت به آينده نامطمئن باشد؛ چرا كه به گمان آن‌ها در چنين شرايطي، قابليت نقدشوندگي مسكن با دشواري روبرو بوده و  از اين رو، سرمايه گذاري ملكي در اين زمان، انتخاب نادرستي خواهد بود.

از طرف ديگر، كارشناسان معتقدند: سوددهي بالاي بازار بورس در چند ماه اخير سبب جذب سرمايه بسياري به اين بازار شده است. در چنين شرايطي، سرمايه‌گذاران ترجيح مي‌دهند نقدينگي خود را به جاي بازار املاك، وارد بازار پول و سرمايه كنند كه نرخ سوددهي بالاتري دارد.

كاهش توان خريد متقاضيان مصرفي و خروج آن‌ ها از دايره معاملات، عامل مهم ديگري است كه مانع از ورود خريداران به بازار و در نتيجه كاهش ميزان معاملات و كاهش قيمت اسمي مسكن شده است. اين دسته از خريداران به دليل عدم افزايش سقف تسهيلات به‌رغم افزايش نجومي قيمت مسكن در سال گذشته، با كاهش شديد توان خريد مواجه شده‌اند.

كارشناسان و فعالان بازار مسكن با توجه به اين چهار عامل، روند بازار و ريزش قيمت مسكن در ماه‌ هاي آينده را  به مجموعه عوامل بيروني مانند وضعيت اقتصاد كلان، ساير بازارهاي سرمايه‌اي، تحولات منطقه‌اي و … در ضمن برخي سياست‌ هاي بانكي مثل تغيير سقف افزايش تسهيلات خريد مسكن مربوط مي‎دانند.

همچنين بخوانيد:

بازار مسكن ؛ خداحافظ قيمت‌ هاي نجومي

بازار راكد ؛ كاهش قيمت مسكن ادامه دارد

رشد جمعيت در گرو كاهش قيمت مسكن


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۵:۵۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

دو قطبي قيمت در آگهي فروش آپارتمان نوساز

اگرچه در بازار مسكن تهران، واحدهاي مسكوني چند سال ساخت بيشترين ميزان خريد و فروش را داشته، اما آپارتمان‌هاي نوساز نيز براي رقابت آماده شده‌اند.
آگهي فروش آپارتمان

بررسي اجمالي آگهي فروش آپارتمان در سطح پايتخت نشان مي‌دهد كه بازار آپارتمان‌هاي نوساز و كليدنخورده به لحاظ قيمتي به دو نيمه تقسيم شده است.

به گزارش مجله دلتا در حالي كه كاهش قيمت مسكن در چند ماه گذشته، مالكان واحدهاي مسكوني نوساز را راضي به عقب‌نشيني از قيمت پيشنهادي خود نكرده بود، اكنون نگاهي به آگهي‌هاي مشاوران املاك مي‌گويد كه برخي از مالكان نسبت به قيمت‌ها انعطاف نشان داده‌اند. اين در حالي است كه تا چند هفته قبل با آغاز تخليه تدريجي حباب قيمت مسكن در برخي از گروه‌ هاي سني ملك، فروشندگان آپارتمان‌ هاي نوساز همچنان در برابر كاهش قيمت مقاومت مي‌كردند و كانون عرضه آپارتمان‌هاي گران‌تر از قيمت مورد انتظار، همين املاك نوساز و كليد نخورده بود.

اكنون روند كاهش قيمت از گروه سني  املاك تازه‌ساز آغاز شده است و بازار در شرايطي است كه دامنه كاهش قيمت به نيمي از آپارتمان‌ هاي نوساز عرضه‌ شده رسيده است. نيمي از واحدهاي كليدنخورده موجود در بازار مسكن با قيمت كاهش‌ يافته نسبت به ابتداي تابستان عرضه شده و در عين حال نيمي از آپارتمان‌ هاي موجود در بازار نيز با قيمت‌هاي بيش از بهاي مورد انتظار و ارزش واقعي ملك قيمت‌گذاري شده‌اند.

تا سه ماه گذشته قيمت پيش‌فروش آپارتمان در منطقه پاسداران براي تحويل يك تا دو سال آينده مترمربعي ۲۸ ميليون تومان بود و واسطه‌ ها مدعي بودند كه اين قيمت با بهاي آپارتمان نوساز آماده حدود چهار ميليون تومان اختلاف‌ قيمت دارد. اين در حالي است كه اكنون پس از يك دوره كاهش قيمت، بهاي فروش آپارتمان نوساز آماده تحويل در پاسداران حدود ۲۹ ميليون تومان در هر مترمربع است.

از اين جنس واحد ها كه قيمت پيشنهادي فروش آنها كاهش چشمگيري نسبت به يكي دو ماه قبل پيدا كرده است در بازار مناطق لوكس و گران‌قيمت تهران كم نيست و اين موضوع حاكي از ادامه روندي است كه در بازار مسكن شكل گرفته است؛ روندي كه طي آن مناطق مختلف تهران به‌ويژه مناطق شمالي پيشتاز كاهش قيمت شده‌اند.

فروش آپارتمان

همچنين بخوانيد:

واحدهاي تجاري خالي ؛ در انتظار خريدار

هزينه‌ هاي ضروري براي دريافت وام خريد خانه


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۶:۴۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

مسكن مهر پرند گرفتار افزايش هزينه‌ ها

قيمت نهاده‌هاي ساختماني و مشكلات زيربنايي و روبنايي فقط بخشي از مشكلات مسكن مهر است كه گفته مي‌شود با چالش بزرگي به نام افزايش هزينه‌ها مواجه شده است.
مشكلات مسكن مهر

براساس برنامه، واحدهاي مسكن مهر پرند در نيمه اول سال 98 بايد به متقاضيان تحويل داده مي‌شد، اما حالا آخرين‌ گزارش‌ها از مشكلات مسكن مهر شهر جديد پرند مي‌گويد، ۲۰ هزار واحد معطل نصب وسايل ضروري، انشعابات و زيرساخت‌ ها هستند.

به گزارش مجله دلتا اگرچه در شش ماهه ابتدايي سال 98 تقريبا ماهانه، هزار واحد تحويل متقاضيان مسكن مهر شده، اما بنا به گفته مديران اجرايي، اين پروژه، مسكن مهربه دليل تحولات اقتصادي سال ۹۷ ، با چالش بزرگي به نام افزايش هزينه‌ ها مواجه شده است.

مشكلات مسكن مهر و تامين نقدينگي

گفته مي‌شود تكميل مسكن مهر پرند به حدود ۴۰۴ ميليارد تومان نقدينگي نياز دارد كه از اين رقم ۷۲ ميليارد تومان از محل تسهيلات، ۱۹۵ ميليارد تومان از محل آورده متقاضيان و ۱۳۶ ميليارد تومان از محل اعتبارات داخلي و تهاتر بايستي تامين اعتبار شود.

از موانع ديگر تسريع پروژه، عدم پرداخت مالي خريداراني است كه صرفا به قصد سرمايه‌گذاري در پرند آپارتمان خريداري كرده‌اند. اين متقاضيان غير موثر حتي در فراخوان براي تعيين تكليف واحد ها حضور نداشته و بسياري از آن ها نيز ۷۰ درصد اوليه مبلغ پروژه را پرداخت و نسبت به پرداخت بقيه آن اقدامي نكرده‌اند.

بر اساس تفاهم شركت عمران شهر جديد پرند با شركت راه‌آهن جمهوري اسلامي و شركت متروي تهران براي دو خطه كردن قطار حومه‌اي و آوردن مترو به شهر پرند، اين شركت بايد مبلغ ۱۷۵ ميليارد تومان به متروي تهران و ۱۳۵ ميليارد تومان به راه‌آهن جمهوري اسلامي به نيابت از دولت پرداخت كند.

محوطه‌سازي و آماده كردن خيابان‌ها نيازمند ۳۰۰ تا ۳۵۰ ميليارد تومان اعتبار از منابع داخلي است و از آنجا كه شركت عمران شهر پرند يك شركت هزينه-درآمد است، مجاز است زمين‌هاي شهر را به صورت نقدي يا تهاتر در قبال تعهدات‌ خود واگذار كند. گزارش‌ها نشان مي‌دهد اين شركت در سال ۹۷ كل بودجه پيش‌بيني شده را محقق و حدود ۴۴ مدرسه، ۱۰۰ هكتار پارك، مسجد و كلانتري احداث كرده‌ است.

همچنين بخوانيد:

واحدهاي تجاري خالي ؛ در انتظار خريدار

كاهش قيمت خانه و بي تفاوتي خريداران

اعلام قيمت ميليوني واحد هاي طرح ملي مسكن


برچسب: خبر گزارش مسكن مسكن مهر،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۴:۴۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

جنوب تهران ؛ مقاوم در برابر كاهش قيمت مسكن

با خروج سرمايه‌گذاران از بازار مسكن، واكنش اين بازار در مناطق مختلف شهر تهران به كاهش قيمت مسكن متفاوت بوده است.

هر چند قيمت مسكن از ابتداي تابستان امسال روند كاهشي داشته و هم‌اكنون به سطح اسفندماه سال گذشته بازگشته است، اما واكنش مناطق مختلف پايتخت به  قيمت‌ها متفاوت بوده است. ريشه كاهش قيمت مسكن در تهران را مي‌توان در خروج متقاضيان سرمايه‌گذاري از بازار معاملات جست‌وجو كرد.

به گزارش مجله دلتا مصطفي قلي خسروي رييس اتحاديه مشاوران املاك، به تازگي اظهار داشته است: اسفندماه ۹۷ ميانگين قيمت پيشنهادي آپارتمان در منطقه يك تهران، متري ۲۴ ميليون تومان گزارش شده و در ماه‌هاي پس از آن به ميزان بيشتري افزايش پيدا كرده و در تيرماه امسال به متري ۳۰ ميليون تومان رسيده است. هم‌اكنون مجددا متوسط قيمت در اين منطقه ۲۴ ميليون تومان شده كه اين مسئله نشان مي‌دهد متقاضيان سرمايه‌گذاري از بازار مسكن خارج شده اند.

روند كاهش قيمت مسكن در جنوب تهران

با توجه به اينكه با ۲۷۸۷ مورد قرارداد هاي خريد و فروش آپارتمان شهر تهران در شهريورماه، سهم هر منطقه به طور ميانگين ۱۲۶ قرارداد مي‌شود؛ در مناطق يك و سه تعداد معاملات تقريبا به همين ميزان بوده اما در مناطق ۹، ۱۲، ۱۳، ۱۶ تا ۲۲ تعداد قرارداد ها كمتر از ساير مناطق است. اين موضوع نشان مي‌دهد، توان متقاضيان در جنوب شهر به قيمت‌ ها نمي‌رسد. در بعضي محله‌هاي نيمه جنوبي تهران قيمت‌ هاي پيشنهادي در حال افزايش است. بنا به گفته قلي‌خسروي؛  پيش‌بيني مي‌شود كه بازار مسكن در نيمه دوم سال 98 به سمت كاهش نسبي قيمت در مناطق مياني و جنوبي حركت كند اما افت در اين دو محدوده نسبت به ساير مناطق پايتخت، بسيار آرام خواهد بود و ممكن است در بعضي محله‌ها كه عرضه كمتر از تقاضا است قيمت‌ها اصلا پايين نيايد.

عمده معاملات در مركز تهران انجام مي‌شود

گزارش‌هاي ميداني گوياي آن است كه فشار تقاضاي مصرفي در مركز و جنوب تهران، بيشتر از شمال شهر است، اما عمده معاملات مسكن در شش منطقه مياني تهران روي داده است. با تراكم خانوار هاي متوسط در محدوده مياني شهر و وجود تقاضا، قيمت مسكن در اين مناطق مقداري كاهش يافته است. هرچند كه اعداد و ارقام حاكي است كه اين محله‌ها كانون خريد و فروش محسوب مي‎شوند، اما در اين بخش‌ ها نيز اغلب مشتريان در پي واحد هاي زير قيمت هستند.

همچنين بخوانيد:

چرا اجاره سوييت ساعتي مشتري دارد؟

هزينه‌ هاي ضروري براي دريافت وام خريد خانه

تحويل مسكن مهر تهران تا سال 99


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۱:۲۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

تسهيلات جديد بانك مسكن با نرخ 2 درصد

براساس طرح «۲و۱» بانك مسكن، همزمان با سپرده­ گذاري با حداقل سپرده مشخص، در ازاي درصدي از مبلغ سپرده، تسهيلات ميان­ مدت (به مدت 60 ماه) به فرد سپرده‌گذار پرداخت مي­ شود.

براساس طرح «۲و۱» و تسهيلات جديد بانك مسكن، حداقل مبلغ لازم براي سپرده‌گذاري در اين طرح ۱۰ ميليون تومان تعيين شده است و سقف تسهيلاتي كه يك فرد با تشكيل حساب در قالب طرح «۲و۱» مي‌تواند هم زمان با سپرده­ گذاري، از بانك مسكن دريافت كند نيز معادل ۸۵ درصد ميزان سپرده و تا حداكثر ۲۰۰ ميليون تومان است.

به گزارش مجله دلتا شرايط مذكور به اين معنا است كه اگر مبلغ سپرده بيشتر از ۲۳۵ ميليون تومان باشد، آن فرد بيش از ۲۰۰ ميليون تومان نمي‌تواند دريافت كند.

در اين طرح، نرخ سود سپرده­ گذاري به شكل نرخ سود علي­ الحساب سالانه معادل دو درصد است كه همانند ساير سپرده ­هاي كوتاه ­مدت عادي محاسبه و به حساب مشتريان پرداخت مي­‌شود. همچنين نرخ سود تسهيلات نيز رقمي برابر با يك درصد سالانه است.

در طرح «۲و۱»، يك سپرده‌­گذار مي ­تواند نرخ سود سپرده‌گذاري و تسهيلات مربوطه را همزمان دريافت كند، تسهيلاتي كه در چارچوب طرح «۲و۱» به مشتريان پرداخت مي­ شود، تسهيلات مرابحه است؛ به اين معنا كه يك كالا يا خدمات با قيمت مشخص فروخته مي­ شود و اقساط آن از خريدار دريافت خواهد شد.

تسهيلات مرابحه براي خريد كالا همچون مسكن، خودرو و … و همچنين خريد خدمات همچون سفر‌هاي زيارتي و سياحتي، شهريه مدرسه يا دانشگاه و مواردي از اين دست پرداخت مي­‌شود كه تسهيلات­ گيرنده لازم است در هر ماه نسبت به پرداخت اقساط معين تسهيلات اقدام كند.

طبق اعلام بانك مسكن، حداكثر مدت بازپرداخت تسهيلات طرح «۲و۱»، حداكثر ۶۰ ماهه تعيين شده است و تسهيلات­ گيرنده در عين حال مي‌تواند در قرارداد خود، مدت زمان كمتري را براي بازپرداخت كامل تسهيلات، اعلام كند.

در طرح «۲و۱» بانك مسكن، سپرده فرد سپرده‌گذار به عنوان وثيقه تسهيلات توسط بانك پذيرفته مي­ شود و در مدت بازپرداخت تسهيلات، نسبتي از سپرده به تسهيلات، به عنوان سپرده مسدودي نزد بانك به عنوان وثيقه قرار مي­ گيرد. اين نسبت به شكل ۱۰۰ به ۸۵ است به اين معنا كه اگر فرد سپرده ­گذار در ازاي ۱۵۰ ميليون تومان سپرده­ گذاري، ۸۵ ميليون تومان تسهيلات مرابحه در قالب اين طرح از بانك مسكن دريافت كرده است، ۱۰۰ ميليون از كل ۱۵۰ ميليون تومان سپرده آن فرد، به عنوان وثيقه تسهيلات، تا انتهاي مراحل بازپرداخت كامل تسهيلات، نزد بانك مسدود خواهد ماند.

تسهيلات جديد بانك مسكن هم به سپرده­ گذار و هم به بستگان درجه يك او همچون پدر، مادر، همسر و فرزند قابل پرداخت است. بانك مسكن در عين حال براي ارايه تسهيلات به مشتريان حقوقي خود، امكان استفاده از امكانات طرح «۲و۱» از سوي كارفرمايان براي كارمندان شركت­‌ها را نيز فراهم كرده است. در اين خصوص، براي اشخاص حقوقي، بر اساس نظر و درخواست سپرده‌گذار، تسهيلات به شخص حقوقي و اشخاص حقيقي زيرمجموعه و تحت پوشش شخص حقوقي پس از احراز تحت پوشش بودن شخص معرفي شده از طريق اخذ مدارك مثبته از جمله تصوير قرارداد استخدامي، ليست بيمه، فيش حقوقي و … قابل پرداخت خواهد بود.

هر فرد حقيقيِ مجاز به اخذ تسهيلات (اشخاص حقيقي معرفي شده از سوي شخص حقوقي و يا بستگان درجه يك اشخاص حقيقي) در قالب اين طرح مي‌تواند تا سقف ۲۰۰ ميليون تومان با رعايت ساير شرايط و ضوابط از تسهيلات استفاده كند. در دستورالعمل اجراي طرح «۲و۱» آمده است، افتتاح حساب به نام اشخاص حقوقي و توثيق سپرده نزد بانك به نفع اشخاص زيرمجموعه يا خود شخص حقوقي، صرفاً در صورت پيش‌بيني موضوع در اساسنامه شركت امكان‌پذير خواهد بود.

همچنين بخوانيد:

اعلام قيمت ميليوني واحد هاي طرح ملي مسكن

كاهش چشمگير معاملات مسكن در تهران

تغيير مسير بازار مسكن ؛ آري يا خير؟


برچسب: خبر گزارش مسكن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۸:۰۹ توسط:مجله دلتا موضوع: