به گزارش مجله دلتا سرمايه‌گذاراني كه به قصد انتفاع از ساخت و ساز و معامله ويلا وارد اين بازار شده بودند، اكنون تبديل به فروشندگاني شده‌اند كه حتي با وجود انعطاف‌پذيري بالاي آن‌ها در قيمت‌گذاري باز هم متقاضي خريد براي املاك آن‌ها وجود ندارد. بنا به گفته مشاوران املاك، مالكان حاضر هستند واحدهاي آگهي شده را با دريافت يك سوم پيش پرداخت و دو سوم به صورت اقساط به خريداران واگذار كنند؛ چرا كه افزايش قابل توجه فروشندگان، بازاري مطلوب را براي مشتريان ايجاد كرده است.

ويلاسازي چه بر سر خريد و فروش ويلا آورده است؟

با اينكه ويلاها به طور معمول مشتريان خاص خود را دارند و از اين لحاظ ممكن است چندان با جريان عمومي حاكم بر بازار مسكن سازگار نباشند، اما افزايش شديد قيمت، روند ويلاسازي در مناطق شمالي كشور را به شدت افزايش داده و عرضه اين املاك را به ميزان چشمگيري بالا برده است. بر اساس گزارش فعالان بازار مسكن، در سال گذشته اغلب مالكان فقط با دريافت بيش از ۷۰ درصد از قيمت ملك، پاي معامله حاضر مي‎شدند اما اكنون ويلاهايي كه روي دست مالكان آن‌ها مانده است، موجب شده تا در سال 98 بسياري از مالكان حتي به صورت قسطي نسبت به فروش اقدام كنند. به گونه اي كه بررسي آگهي‌ها نشان مي دهد، بخش مهمي از ويلاها در مناطق چون مازندران بين ۱۰۰ تا ۲۰۰ ميليون تومان پيش مي‌گيرند و تسويه نيز غالبا بين ۶ ماه تا يك سال تعيين مي‌شود.

شايان ذكر است كسب درآمد از گردشگري طي ده سال گذشته سرمايه‌گذاران و انبوه‌سازان بسياري را به ساخت ويلا متمايل كرده، اما اكنون تب شديد نبود توازن بين عرضه و تقاضاي مسكن به ويلا ها هم سرايت كرده است، به طوري كه حتي ويلاهايي با قيمت مناسب براي طبقه درآمدي متوسط نيز به رغم عرضه فراوان، نتوانسته‌اند اقبالي در فروش داشته باشد.