مجله دلتا

سفر به “آن ور آب” با 65 هزار تومان

امروزه روستاي واريان به منطقه گردشگري تبديل شده و تقريبا هيچ ساكن دائمي در آن زندگي نمي‌كند. تورهاي يك روزه به اين روستا طرفداران زيادي دارد. تا جايي كه به آن ونيز ايران گفته‌اند.
واريان

فكرش را بكنيد! به جاي تاكسي بايد سوار قايق شويد تا به خانه برسيد! واريان همان جايي است كه براي رفتن به آن بايد سوار تاكسي قايقي شويد. واريان آن ور آب‌هاي سد كرج قرار دارد و يكي از روستاهاي توريستي اطراف تهران به شمار مي‌رود. با مجله گردشگري پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به روستاي آن ور آبي واريان سفر كنيم و زيبايي‌هاي آن را با هم ببينيم.

واريان

داستان روستاي واريان

دهه 30 خورشيدي بود كه سنگ بناي سد كرج گذاشته شد. تصميم گرفتند روي رودخانه كرج سد بزنند و وقتي اين اتفاق افتاد، نيمي از روستاي واريان كه آن سوي رودخانه كرج بود به زير آب رفت. آن زمان روستا حدود 500 نفر جمعيت داشت و نيمي از اين افراد دچار مشكل جدي شدند! خانه شان زير آب رفت و ديگرنمي‌توانستند در همان خانه زندگي كنند.

واريان

اينجا بود كه اتفاق جديدي افتاد. به افرادي كه دچار بحران مسكن شده بودند، در محدوده “زرنان” زمين و خانه دادند. در واقع اهالي واريان به اجبار به منطقه زرنان كوچانده شدند. زرنان محدوده‌اي بين جاده قديم و جاده مخصوص كرج است.

واريان

نيمي از روستا كه در ارتفاع قرار داشت به حيات خودش ادامه داد و اهالي همچنان آنجا زندگي كردند. اما بين روستا و خانه‌هايشان و جاده، يك درياچه فاصله افتاده بود. چنين شد كه براي اين عده قايق در نظر گرفتند تا بتوانند خودشان را به اطراف برسانند. و چنين بود كه روستاي واريان كم كم به منطقه‌اي گردشگري تبديل شد. جايي كه براي سفر به آن بايد سوار قايق شد، روي آب‌هاي نيلگون سد كرج پارو زد و به طبيعت زيباي روستا رسيد.

واريان

چطور برويم؟

براي رفتن به واريان بايد به جاده چالوس برويد و جاده را تا حدي ادامه دهيد كه سد كرج ديده شود. بايد خودتان را به پايين سد برسانيد. جاده فرعي وجود دارد كه شما را از جاده به نزديك سد منتقل مي‌كند. از آنجا بايد با قايق خودتان را به روستا برسانيد. تعداد كمي قايق براي تردد به روستا وجود دارد. بنابراين اگر قصد داريد بدون تور به روستا سفر كنيد، بايد از صبح زود كنار سد كرج حاضر باشيد.

واريان

تورهاي يك روزه واريان

امروزه روستاي واريان به منطقه گردشگري تبديل شده و تقريبا هيچ ساكن دائمي در آن زندگي نمي‌كند. تورهاي يك روزه به اين روستا طرفداران زيادي دارد. تا جايي كه به آن ونيز ايران گفته‌اند. البته بهروستاي صراخيه نيز ونيز ايران مي‌گويند. طبيعت روستا و همچنين تنها راه ورود به آن كه عبور از روي درياچه سد كرج است، از جذابيت‌هاي اين سفر به شمار مي‌رود. اين تورها ارزان هستند و با زير 100 هزار تومان يكي از آنها را مي‌توانيد بخريد.

واريان

نكات مهم در بازيد از روستاي واريان

بايد تمام سد كرج را كه آب در آن جا چند ده متر عمق دارد، بپيماييد. بنابراين سفر با تور پيشنهاد ما به شمااست. اما توري كه شما را بيمه گردشگري كرده باشد و موقع سفر با قايق، جليقه نجات بر تن كرده باشيد. چون حادثه خبر نمي‌كند. اگر از آب مي‌ترسيد و بيم غرق شدن داريد، اين سفر بر اي شما مناسب نيست.

واريان

تابستان و پاييز بهترين فصل سفر به روستا است. زيبايي طبيعت روستا صد چندان مي‌شود. كنار سد كرج رستوران شيشه‌اي جذابي قرار دارد كه غذاهاي با كيفيتي ارائه مي‌كند. بد نيست اگر خودتان را به اين رستوران دعوت كنيد و از چشم انداز زيباي درياچه و روستا كه فقط بخش خيلي كوچكي از آن از فاصله دور ديده مي‌شود، لذت ببريد. اين سفر براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص پيشنهاد نمي‌شود.

واريان


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۵۸:۴۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

مي‌دانستيد فرش هم موزه دارد؟

همان كسي كه ورزشگاه آزادي و فرودگاه مهرآباد را طراحي كرده، موزه فرش را نيز طراحي كرده است.
موزه فرش

موزه فرش يكي از محبوب‌ترين موزه‌هاي تهران است. تا اندازه‌اي كه در همه تورهاي ورودي، يعني برنامه سفر خارجي‌هايي كه با تور به ايران سفر مي‌كنند، بازديد از آن گنجانده شده است. فرش ميراث معنوي ما ايرانيان است و موزه فرش، جايي است كه مي‌توانيد زيباترين نمونه‌هاي اين هنر فاخر را آنجا ببينيد. شايد براي‌تان جالب باشد اگر بدانيد ساختمان موزه فرش، شبيه به دار قالي است. با مجله گردشگري پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به موزه فرش سفر كنيم و لاي تار و پود آنها زيبايي را با همه وجودمان حس كنيم.

موزه فرش

نماي بيروني موزه فرش

موزه فرش كه نماي بيروني آن نيز به شكل دار قالي است، تمام الگوها و نقش‌هاي محلي قالي‌بافي از چهار گوشه ايران را به نمايش مي‌گذارد. هر كدام از رنگ‌هاي استفاده شده در فرش‌هاي موزه فرش ، معني خاصي داشته و نقش‌هاي بي‌همتاي آنها حكايت از احساسات و باورهاي مردم اين سرزمين دارند كه برگرفته از طبيعت، زندگي روزمره روستائيان و حماسه‌هاي شاهنامه هستند.

موزه فرش

قديمي‌ترين قالي موزه فرش

قديمي‌ترين فرش موزه يك فرش كاشاني ۵۰۰ ساله معروف به سنگشكو است. در اين موزه يك نسخه از قديمي‌ترين قالي موجود در جهان يعني قالي پازيريك، نيز به نمايش گذاشته شده است.

موزه فرش

داستان ساخت موزه فرش

موزه فرش ايران به منظور مطالعه تاريخ و چگونگي توسعه هنر فرش مخصوصاً فرش ايراني به دستور فرح پهلوي ساخته شد و در سال 1356 توسط وي افتتاح شد. معمار آن يكي از برجسته‌ترين معماران معاصر ايران آقاي عبدالعزيز فرمانفرمائيان است. از ديگر شاهكارهاي معماري وي اين معمار طراحي فرودگاه مهرآباد تهران و ورزشگاه آزادي است.

موزه فرش

ويژگي هاي معماري موزه

مساحت بناي موزه فرش۳۴۰۰ متر مربع بوده كه در دو طبقه ساخته شده است. طبقه اول نمايشگاه دايمي است كه در آن حدود ۱۵۰ تخته از نفيس‌ترين فرش‌هاي ايران همواره به نمايش گذاشته مي‌شوند. طبقه دوم براي برگزاري نمايشگاه‌هاي موقتي به كار مي‌رود. كتابخانه موزه چندين هزار كتاب با ارزش به زبان‌هاي مختلف در اختيار مشتاقان و محققان هنر قرار داده است. اين كتابخانه گنجينه‌اي از كتاب‌ها و نشريات و مقالات گوناگون مربوط به فرش ايراني و مشرق زمين است به شمار مي‌رود.

موزه فرش

چطور برويم؟

موزه فرش در گوشه شمال غربي پارك لاله و كنار موزه هنرهاي معاصر تهران قرار دارد. در واقع اين موزه در تقاطع خيابان كارگر شمالي و خيابان فاطمي قرار گرفته است. نزديك‌ترين متروها به اين موزه، متروي ايستگاه انقلاب و همچنين ايستگاه ميدان جهاد است.

نكات مهم در بازديد از موزه

كشيدن سيگار در تمام مكان‌ها و محوطه موزه ممنوع است.

فيلمبرداري و عكس‌برداري بدون استفاده از سه پايه دوربين و بدون اهداف تجاري داخل نمايشگاه دائمي آزاد است.

هر گونه فيلمبرداري و عكسبرداري از گالري موزه ممنوع است.

ممكن است برخي مكان‌ها بخاطر عمليات‌ حفظ و نگهداري بصورت موقتي بسته باشند.

وسيله ارتباطي براي افراد ناشنوا (TDD) در طبقه اول فراهم شده است.

بازديد از اين موزه را مي‌توانيد با بازديد از موزه هنرهاي معاصر در يك زمان تنظيم كنيد، چون هر دو در كنار يكديگر قرار دارند.

موزه براي بازديد افراد داراي فرزند زير 15 سال جذابيت ندارد.

موزه فرش

نكات مهم براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي خاص

موزه فرش براي افراد داراي معلوليت مناسب است. امكان تردد ويلچر فراهم است. همچنين براي افراد ناشنوا وسايل ارتباطي فراهم است. موزه به دليل فضاي نسبتا تاريكش براي بازديد خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم مناسب نيست.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۵۴:۱۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

آبشار شوي ، نياگاراي خاورميانه

گفته مي‌‍شود آبشار شِوي بزرگترين آبشار خاورميانه به شمار مي‌رود!
آبشار شوي

آبشار شِوي يكي از زيباترين آبشارهاي ايران است كه در استان خوزستان و جايي بين كوه‌هاي زاگرس قرار دارد. آبشار شوي نگين دزفول است و ويژگي‌هايي دارد كه آن را در خاورميانه بي‌همتا كرده است. تنوع زيست گياهي و جانوري اطراف آبشار فوق العاده است و همين آن را دوست داشتني‌تر كرده است. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به آبشار شوي، نياگاراي ايران و خاورميانه، سفر كنيم و در خنكي آب و هوايش جان‌مان تازه شود.

آبشار شوي

از غار تا درياچه

آبشار شوي از درون يك غار در كوه‌هاي زاگرس مي‌جوشد! جالب نيست؟ سپس مسير زيادي را در كوه و دشت مي‌پيمايد تا در نهايت به آغوش درياچه سد دز فرو مي‌ريزد. همين موضوع يكي از ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين آبشار است. البته در فاصله كمي از آبشار اصلي، آبشار ديگري قرار دارد كه كوچكتر است. به آن آبشار شوي دوم مي‌گويند.

آبشار شوي

آبشار شوي كجاست؟

آبشار شوي در روستايي به همين نام قرار دارد. شوي در زبان محلي يعني لطيف و اين نام‌گذاري واقعا برازنده آبشاري با اين همه زيبايي و لطافت است. آبشار شوي در روستايي خوش آب و هوا به همين نام قرار گرفته است. اين روستا فاصله كمي تا دزفول دارد و آبشار شوي از ديدني‌هاي دزفول به شمار مي‌رود. آبشار شوي به عنوان نخستين اثر طبيعي استان خوزستان، در فهرست ميراث طبيعي ملي به ثبت رسيده است.

شوي و يك دنيا تنوع زيستي

جانداراني همچون كل بز، پلنگ، خرس و سمندر ايراني بخش مهمي از زيستگاه اطراف آبشار را تشكيل مي‌دهند. اگر بخواهيم از مهم‌ترين گونه‌هاي گياهي كه اطراف اين منطقه رشد كرده‌اند نام ببريم، بايد به درختاني همچون بيد، انجير، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، كيكم و بلوط اشاره كنيم. همچنين مي‌توان روي ديواره‌هاي صخره‌اي كه آبشار از آن سقوط مي‌كند و در زير آن، رويش گياهي به نام سياه‌وشان را مشاهده كرد. اين گياه خاصيت دارويي فوق العاده‌اي دارد. در طب سنتي از سياه‌وشان براي درمان بيماري‌هايي مانند زردي يا يرقان و كمك به دفع راحت سنگ‌هاي كليوي استفاده مي‌كنند.

آبشار شوي

چطور برويم؟

آن طور كه طبيعت گردان حرفه‌اي توصيه كرده‌اند، بهترين راه رسيدن به آبشار شوي به اين صورت است: از سمت منطقه سردشت دزفول دزفول بايد چند كيلومتري به جاده شهيون حركت كنيد. سپس وارد يك جاده خاكي روستاي شوي شويد. در نظر داشته باشيد در كل مسير تابلوهاي راهنما وجود دارد. گم نمي‌شويد.

بخش زيادي از مسير را مي‌توانيد با خودروي خودتان برويد. بخشي از مسير با خودروي سبك شخصي قابل دسترس نيست. نگران نباشيد. اهالي روستا حاضرند شما را با نيسان تا نزديك آبشار ببرند. براي خودروهاي شاسي بلند هيچ نگراني وجود ندارد. در انتهاي جاده، بايد خدروي خودتان را پارك كنيد. سپس حدود نيم ساعت پياده برويد تا كم‌كم چهره دلنشين و رويايي آبشار، نمايان شود.

آبشار شوي

همچنين مي‌توانيد از قطار براي سفر به اين آبشار استفاده كنيد. در اين صورت بايد در ايستگاه تله زنگ كه فاصله كمي تا انديمشك دارد از قطار پياده شويد و بقيه مسير را پياده برويد  تا به آبشار برسيد.

به هر حال بهترين روش اين است كه از اپليكيشن‌هاي مسيرياب استفاده كنيد. پيش از سفر و در منطقه‌اي كه مطمئن هستيد آنتن و اينترنت داريد، مسير را پيدا كنيد. ممكن است در طول مسير، نبودن اينترنت كار دست‌تان بدهد.

عشاير كوچ‌رو

يكي از ويژگي‌هاي مهم آبشار شوي، وجود عشايري است كه در طول مسير رسيدن به آبشار مي‌توانيد آنها را ببينيد. عشاير كوچ‌رو يكي از جاذبه‌هاي فرهنگي اطراف آبشار هستند كه تماشاي سبك زندگي آنها يكي از جذاب‌ترين و سرگرم‌كننده‌ترين موضوعات، به ويژه براي گردشگران خارجي است.

آبشار شوي

كي برويم؟

بهترين زمان سفر به اين آبشار از اسفند تا خرداد است. با اين حال در همه روزهاي سال مي‌توانيد به آنجا سفر كنيد و از ديدني‌هاي آن لذت ببريد.

آبشار شوي

هم لرستان هم خوزستان!

يك نكته بامزه درباره آبشار شوي اين است كه از آنجايي‌كه در مرز استان خوزستان و لرستان قرار دارد، هر دوي اين استان‌ها نسبت به آن احساس تملك دارند و سعي مي‌كنند آن را به عنوان جاذبه طبيعي گردشگري خود معرفي كنند. با اين حال مهمترين نكته اين است كه اين آبشار زيبا يكي از ديدني‌ها و افتخارات گردشگري كشور عزيزمان ايران به شمار مي‌رود.

آبشار شوي به تله زنگ نيز معروف است. چون در روستايي به همين نام قرار دارد كه از توابع انديمشك به شمار مي‌رود.

آبشار شوي

نكات مهم هنگام بازديد

تا فاصله چندصدمتري، آبشار تا نخواهيد ديد. چون به خوبي خودش را در كوه‌هاي اطراف پنهان كرده و به چشم نمي‌آيد. نابراين نااميد نشويد. اگر با راهنماهاي محلي همسفر شويد، تجربه بهتري خواهيد داشت. آنها راه را بلد هستند و نكات جالبي درباره تاريخ، طبيعت و حتي گياهان دارويي آن حوالي به شما مي‌گويند. گفتن ندارد كه بايد لباس و كفش مناسب پياده‌روي و كوه‌‎پيمايي داشته باشيد. كوله پشتي همراه داشته باشيد و آب آشاميدني، كمي خوراكي و ديگر ملزومات خودتان را در آن قرار دهيد.

آبشار شوي

آن حوالي امكانات رفاهي و گردشگري خاصي وجود ندارد. همچنين اگر قصد داريد شب را كنار لطافت شوي و صداي آب سپري كنيد، بايد چادر و تجهيزات شب‌ماني در طبيعت  همراه داشته باشيد. اين سفر به دليل سختي مسير و نبود تجهيزات و امكانات مناسب، براي افراد داراي معلوليت توصيه نمي‌شود. همچنين به دليل اينكه بخشي از مسير بايد پياده طي شود و اين پياده‌روي چندان آسان نيست، بهتر است خانواده‌هاي داراي فرزند اتيسم از رفتن به آبشار شوي صرف نظر كنند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۵:۰۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

تكيه معاون الملك با كاشيكاري هاي جادويي!

تكيه معاون الملك زيباترين كاشيكاري هاي ايران را دارد

اگر امكان مقايسه كاشي‌كاري همه بناهاي دنيا وجود داشت، متوجه مي‌شديم كه تقريبا هيچ بنايي در دنيا از نظر ظرافت كاشي‌كاري به پاي تكيه معاون الملك كرمانشاه نمي‌رسد. تكيه معاون الملك يكي از جاهاي ديدني كرمانشاه است كه از زيبايي شما را به حيرت وا مي‌دارد! اين بنا هم اكنون به دو موزه پوشاك و زيورآلات و همچنين موزه مردم‌شناسي تبديل شده است. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم يكي از كاشي‌كاري‌ هاي بي‌نظير ايران را از نزديك ببينيم و از تماشاي آن لذت ببريم.

تكيه معاون الملك

تكيه معاون الملك از ابتدا تاكنون

تكيه معاون الملك مكان مذهبي- فرهنگي باشكوهي است كه از سه قسمت حسينيه، زينبيه و عباسيه تشكيل شده است. اين مكان با كمك هنر كاشي‌كاري، تاريخ اسلام و ايران را به تصوير مي‌كشد. تكيه معاون الملك به منظور برگزاري آيين‌ و مراسم مذهبي و رفع اختلافات قومي و عشايري ساخته شده بود. امروزه اما كمي تغيير كاربري داده و به موزه مردم‌شناسي كرمانشاه و موزه پوشاك و زيورآلات تبديل شده است. اين تكيه بيش از 100 سال است قدمت دارد.

تكيه معاون الملك

مشروطه خواهي در تكيه معاون الملك

تكيه معاون الملك يكي از بناهاي به جا مانده از دوران قاجار است كه در محله آبشوران قديم  كرمانشاه واقع شده است. بخش حسينه اين تكيه توسط حسين‌خان معين‌الرعايا معروف به “معاون الملك” ساخته شده است. اين بنا در دوران مبارزات مشروطه‌خواهي آسيب ديد. پس از فروكش كردن ناآرامي‌ها، يكي از برادران معاون الملك بنا را خريد. ساختمان كناري را هم به تملك خودش درآورد و دو بخش زينبيه و عباسيه را به مجموعه اضافه كرد.

تكيه معاون الملك

عمارت تكيه

عمارت تكيه در گودي قرار گرفته و شش متر از سطح زمين پايين‌تر است. اين مجموعه سه  هشت در ورودي دارد. ورودي اصلي شمالي از كوچه معاون الملك و ورودي جنوبي از كوچه ايلخاني قابل دسترسي است. دليل ايجاد درهاي متعدد، جلوگيري از ازدحام و تداخل هيئت‌هاي عزاداري و برگزاري بهتر مراسم مذهبي بوده است. اكنون درهاي شمالي و جنوبي بسته است و بازديدكنندگان فقط از در اصلي مي‌توانند وارد بنا شوند.

تكيه معاون الملك

عمارت حسينيه و زينبيه

بخش حسينه معاون الملك، حياط كوچكي است كه سراسر آن را حجره‌هاي دو طبقه و طاق ‌ما‌هاي متعدد فراگرفته‌اند. كف حسينيه سنگفرش شده و ديوارهاي آن را كاشي‌كاري‌ هاي زيبا، تابلوهاي مذهبي نقش شده بر كاشي، اشعار و متون مذهبي آراسته‌اند. بخش حسينيه محل عزاداري آقايان بوده است.

تكيه معاون الملك

از طريق راهروي كوچكي مي‌توانيم از حياط حسينيه وارد زينبيه شويم. بخش زينبيه، بخش مياني تكيه بوده و تنها فضاي گنبددار مجموعه است. در قديم زنان مي‌توانستند بدون برخورد با آقايان از كوچه معاون الملك وارد و در طبقه دوم زينبيه كه مخصوص زنان بوده مستقر شوند. مقبره حسن خان معاون الملك هم در اين قسمت قرار گرفته است. ديوارها و حجره‌ هاي زينبيه هم با كاشي‌كاري زيبا و تابلوهايي از حوادث كربلا، روايات مذهبي، داستان‌هاي پيامبران و مرثيه‌هاي متعدد زينت داده شده است.

تكيه معاون الملك

عمارت عباسيه

زينبيه با يك راهروي طولاني به عباسيه متصل مي‌شود. در حياط بزرگ عباسيه، بناي عباسيه قرار دارد. موزه پوشاك و زيورآلات  همچنين و موزه مردم شناسي كرمانشاه در اين قسمت قرار دارند. ديوار ضلع شرقي عباسيه طاق‌هايي دارد و در مجموع اين كاشي كاري‌ها از جذاب‌ترين جاهاي ديدني كرمانشاه به شمار مي‌روند.

تكيه معاون الملك

ديوار شمالي عباسيه با استفاده از تصاوير شخصيت‌هاي مهم، تاريخ ايران را به تصوير كشيده است.

تكيه معاون الملك

چطور برويم؟

ميدان آزادي بزرگ‌ترين ميدان نزديك به تكيه معاون الملك است. از ميدان آزادي حدود يك كيلومتر كه به سمت جنوب برويم مي‌توانيم از طريق خيابان مدرس و خيابان نواب صفوي به محل تكيه برسيم. از ميدان شهناز و وزيري هم مي‌توانيم با پاي پياده به تكيه برسيم.

تكيه معاون الملك

كي برويم؟

تكيه معاون الملك كه يكي از جاهاي ديدني كرمانشاه است ، از ساعت 8 صبح تا 7 بعد ازظهر منتظر بازديدكنندگان است. تا آن ها را با كاشي‌كاري‌هاي بي‌نظير خود شگفت زده كند.

تكيه معاون الملك

نكات مهم هنگام بازديد

عكاسي از تكيه معاون الملك آزاد است. بعد از بازديد از تكيه معاون الملك مي‌توانيد از بازار قديمي كرمانشاه، مسجد شافعي، مسجد جامع كرمانشاه و موزه پارينه سنگي كرمانشاه ديدن كنيد. اين مكان ماهيت مذهبي دارد. بنابراين به شئونات مذهبي احترام بگذاريد. بازديد از اين مكان براي افراد داراي نيازمندي‌هاي خاص بدون اشكال است. همچنين خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم نيز مي‌توانند بدون مشكل خاصي از اين مكان ديدن كنند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۴۳:۵۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

ايران زيبا

با همديگر تصاوير زيبا را از گوشه و كنار ايران زيبا ببينيم.
تصاوير زيبا

ايران كشور زيبايي است و ديدن تصاوير زيبا از ايران در بعد از ظهر روز جمعه مي‌تواند خستگي يك هفته كاري را از تن شما به در كند و شما را براي هفته‌اي جديد و پرنشاط آماده سازد. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم سفري به دور تا دور ايران زيبا داشته باشيم و با ديدن تصاوير زيبا از جاهاي ديدني كشور عزيزمان و بوها، طعم‌ها و هنرهاي اين مرز و بوم، حال‌مان بهتر از هر زماني بشود.

آيا شما هم با ديدن اين تصوير، بوي خنك و آرامبخش ليموي تازه را حس مي‌‎كنيد؟ گرفتن آب ليمو ترش يكي از سنت‌هاي قديمي زندگي‌هاي ايراني است كه هر ساله در اواخر شهريور توسط مادرها و مادربزرگ‌ها انجام مي‌شود.

تصاوير زيبا

 

روستاي زيباي قلات در حوالي شهر شيراز. روستاي قلات پيشينه تاريخي پر و پيماني دارد و به يكي از روستاهاي هدف گردشگري استان فارس تبديل شده است.

تصاوير زيبا

 

اين عكس زيبا مربوط به خانه منطقي نژاد شيراز است كه به موزه هنرهاي اسلامي تبديل شده است. حس خوب خانه مادربزرگ‌ها را با بازديد از اين خانه موزه تجربه كنيد.

تصاوير زيبا

 

آبشار كبودوال يكي از مهمترين جاذبه‌هاي طبيعي استان گلستان به شمار مي‌رود. اين آبشار در قلب جنگل قرار دارد.

تصاوير زيبا

 

به‌به به اين غذاي اشتهاآور! مرصع پلو يكي از غذاهاي سنتي و مجلسي ايراني است كه بيشتر از همه روي سفره‌هاي مراسم شادماني و سرور قرار مي‌گيرد.

تصاوير زيبا

 

عكس زيبا از حافظيه و يك بانوي گردشگر خارجي كه سعي مي‌كند با گرفتن عكس‌هاي متفاوت، ايران را به جهانيان بهتر بشناساند.

تصاوير زيبا

 

دودكش جن! نترسيد. اين ساختمان را جن‌ها نساخته‌اند. بلكه حاصل فرسايش بادي و آبي طي هزاران سال است. دودكش جن در ماهنشان استان زنجان قرار دارد.

تصاوير زيبا

 

اين عكس زيبا يكي از غيرقابل دسترس‌ترين نقاط ايران است. در واقع شما در حال ديدن كوه‌هاي مرزي ايران و تركيه هستيد. اين كوه‌ها در اغلب ماه‌هاي سال پوشيده از برف هستند.

تصاوير زيبا

 

اين عكس، پنجره حسينيه اميني‌ها در قزوين است. اين حسينيه يكي از زيباترين ارسي بندي‌ها و شيشه‌كاري‌هاي رنگي در ايران را به خود اختصاص داده است.

تصاوير زيبا

 

تضاد اين عكس جادويي را ببينيد! خنكي هندوانه در گرماي سوزان كويرهاي ايران! حس خوب عكس تقديم به شما همراهان صفحه گردشگري مجله دلتا.

تصاوير زيبا

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۴۰:۲۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

زيگورات يعني پرستشگاه

زيگورات چغازنبيل يكي از ديدني‌هاي تاريخي و ارزشمند خوزستان به شمار مي‌رود.
زيگورات چغازنبيل

بزرگترين زيگورات دنيا كه در ايران واقع شده، چغازنبيل نام دارد و نخستين اثر تاريخي ايران است كه در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت درآمده. بناي باشكوه زيگورات چغازنبيل در 1250 سال پيش از ميلاد و در زمان تمدن عيلامي‌ها ساخته شد. زيگورات چغازنبيل پرستشگاهي 5 طبقه بود كه به خدايان محافظ شهر شوش تقديم شده بود و به عنوان هسته مركزي شهر “دور اونتاش” به شمار مي‌رفت. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به باشكوه‌ترين زيگورات دنياي قديم سفر كنيم و از جزييات معماري آن لذت ببريم.

زيگورات چغازنبيل

داستان زيگورات چغازنبيل

پيش از روي كار آمدن سلسله هخامنشيان در 2500 سال پيش، در محدوده خوزستان، تمدن عيلامي روي كار بود و بر آن محدوده حكومت مي‌كرد. اونتاش پادشاه عيلام در محدوده‌اي كه بين هفت تپه و شوش كنوني قرار دارد، شهري بر پا ساخت. اين شهر دو حصار داشت. در هسته مركزي حصار دروني، زيگوراتي باشكوه در پنج طبقه برپا داشت كه ارتفاعش به 52 متر مي‌رسيد. بين حصار اول و دوم شهر نيز معابد كوچكتري ساخت و آن را به الهه‎گان و خدايان سرزمينش تقديم كرد.

زيگورات چغازنبيل

پيشكشي براي خدايان

اونتاش، زيگورات چغازنبيل را به خداي محافظ شهر شوش- اينشوشيانك- تقديم كرد. تا ابتداي قرن اخير، اين معبد بي‌همتا كشف نشده بود. طي ماجراهايي كه در پي كاوش نفت در خوزستان اتفاق افتاد، كارگري غير ايراني متوجه نشانه‌هايي از حضور سازه‌اي بي‌همتا در منطقه شد و طي عمليات حفاري، زيگورات چغازنبيل كه ساليان دراز در زير تپه‌اي از خاك و شن به صورت سبدي وارونه مدفون بود، كشف شد. زيگورات يا زيقورات به سازه‌اي مي‌گويند كه كاربري مذهبي دارد و وسعت هر طبقه، از طبقه بالايي خودش بيشتر است. چغازنبيل نام محلي اين بنا و به معني سبد وارونه است.

زيگورات چغازنبيل

اين ساختمان 5 طبقه داشت

باستان شناسان برآنند كه زيگورات چغازنبيل 5 طبقه داشته؛ گرچه هم اكنون فقط دو طبقه و نيم از آن باقي مانده است. طبق بررسي‌هاي گيرشمن، باستان‌شناس نام‌آور فرانسوي، طبقه پنجم به رنگ آبي فيروزه‌اي و طلايي بوده و عيلامي‌ها اعتقاد داشتند خداي‌شان در اين طبقه سكونت دارد و با غروب خورشيد از خانه‌اش مي‌رود و فردا صبح همراه با طلوع خورشيد، مجدد به خانه باز مي‌گردد. تنها خانواده سلطنتي و كاهنان اجازه ورود به اين طبقه را داشتند.

دستگاه تصفيه آب حتي پيش از ميلاد مسيح

يكي از شگفتي‌هاي زيگورات چغازنبيل ، همراه بودنش با تاسيسات تصفيه آب است. در كنار مجموعه بي‌همتاي زيگورات چغازنبيل ، حوضچه‌هايي كشف شده كه باستان شناسان كاربري آن را تصفيه آب عنوان كرده‌اند. عيلامي‌ها آب دز را توسط كانال عظيمي كه حفر كرده بودند، به “دور اونتاش” منتقل مي‌كردند. از آنجايي كه آب گل‌آلود بود، در مسير آب حوضچه‌هايي براي ته‌نشين شدن رسوبات ساخته بودند و آب را با تنبوشه‌هاي سفالي و شيشه‌اي به زيگورات چغازنبيل و ديگر بناها منتقل مي‌كردند.

زيگورات چغازنبيل

چطور برويم؟

هيچ قطار، اتوبوس، تاكسي و يا ميني‌بوسي از مسير زيگورات چغازنبيل عبور نمي‌كند. از اين رو ناچاريد با خودروي شخصي يا تور به زيگورات چغازنبيل سفر كنيد. بايد به جاده‌اي كه شوش را به هفت تپه متصل مي‌كند وارد شويد. 40 كيلومتر بعد از شوش و 20 كيلومتر مانده به هفت‌تپه، مسير دسترسي به زيگورات چغازنبيل را خواهيد ديد.

كي برويم؟

زيگورات چغازنبيل از ساعت 7 صبح تا 8 عصر قابل بازديد است. بهتر است ساعات ابتدايي روز را براي بازديد در نظر بگيريد تا گرما كلافه‌تان نكند. همچنين در ساعات نزديك به پايان كار مجموعه قصد بازديد نكنيد. ممكن است نتوانيد بازديد دلچسبي داشته باشيد و مجبور شويد زودتر محوطه زيگورات را ترك كنيد. از مهر تا فروردين بهترين زمان براي بازديد از زيگورات به شمار مي‌رود.

زيگورات چغازنبيل

كي نرويم؟

در بازه بيست روزه تعطيلات نوروزي بازديدها به اوج خود مي‌رسد. ممكن است محوطه باستاني “دور اونتاش” را شلوغ ببينيد. به دليل دماي هوا  در ميانه روز، صبح و عصر افراد بيشتري از محوطه و زيگورات بازديد مي‌كنند. تقريبا در تمام طول سال زيگورات چغازنبيل را باز خواهيد ديد. فقط در تعطيلات رسمي به مناسبت عزاداري كه بيش از 6 روز در طول سال نيست، امكان بازديد از زيگورات چغازنبيل وجود ندارد. روزهاي تعطيل به مناسبت عزاداري در تقويم رسمي ايران مشخص شده است.

زيگورات چغازنبيل

نكات مهم براي بازديد

عكس‌برداري از محوطه‌هاي تاريخي بدون استفاده از فلاش و سه‌پايه ايرادي ندارد. روي سنگ‌فرش‌هاي اطراف محوطه زيگورات چغازنبيل ، اثر پاي كودكي روي سنگ حك شده. از بازديد آن غافل نشويد. همراه داشتن كلاه لبه‌دار، عينك آفتابي و كرم ضد آفتاب توصيه مي‌شود.

همچنين بطري آب به همراه داشته باشيد. در اطراف محوطه زيگورات چغازنبيل با امكانات رفاهي چنداني رو‌به‌رو نخواهيد شد. بنابراين بهتر است خوراكي سبك با خودتان داشته باشيد. اطراف محوطه زيگورات چغازنبيل سايه‌بان ندارد.

اگر در يك روز آفتابي راهي زيگورات چغازنبيل مي‌شويد، شايد بهتر باشد با خودتان چتر ببريد. پوشيدن لباس آستين‌دار رنگ روشن با الياف طبيعي به شما كمك مي‌كند گرما را بهتر تحمل كنيد. محوطه زيگورات چغازنبيل راهنما و سرويس بهداشتي فرنگي ندارد.

زيگورات چغازنبيل

نكات مهم براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي خاص

بازديد از محوطه تاريخي زيگورات براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص بدون مشكل و محدوديت است. عزيزاني كه از ويلچر استفاده مي‌كنند به راحتي مي‌توانند از اين محوطه ديدن كنند. به نظر مي‌رسد اين مكان براي بازديد خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم نيز مناسب باشد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۱۷:۳۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

خانه پدري شاعر “آي آدم ها”

خانه پدري نيما يوشيج، پدر شعر نوي فارسي در روستاي يوش قرار دارد و به موزه مردم‌شناسي تبديل شده است.
نيما يوشيج

جنگل و درياي مازندران يك طرف، دهكده‌هاي كوهستاني‌اش طرف ديگر! جاده‌هايي كه چون مار، پيچ و تاب خوران از ميان كوه‌هاي البرز مي‌گذرند و به دهكده‌هايي باصفا با خانه‌هايي با سقف شيرواني و رنگارنگ مي‌رسند، چيزي نيست كه بشود از برنامه سفر آن را خط زد. دهكده توريستي يوش ، زادگاه نيما يوشيج و جاده معروف آب‌پري يكي از همين جاده‌ها و دهكده‌ها است كه رفتن و رسيدن به آن، ناب‌ترين تجربه از سفر به مناطق كوهستاني البرز را به گردشگران هديه مي‌دهد. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به زادگاه پدر شعر نو سفر كنيم و از ديدني‌هاي آن لذت ببريم.

نيما يوشيج

يوش كجاي البرز قرار دارد؟

جاده معروف  زيباي آب پري يكي از مسيرهايي است كه به يوش و محدوده بلده ختم مي‌شود. از جاده هراز و همچنين از جاده چالوس هم مي‌توان به بلده و يوش رسيد. در واقع اگر جاده هراز و جاده چالوس را به صورت دو خط موازي در نظر بگيريم، بلده در جاده‌اي قرار دارد كه اين دو را از عرض به يكديگر پيوند مي‌دهد. جاده فرعي آب‌پري نيز به موازات جاده چالوس و جاده هراز كشيده شده و ساحل را به كوهستان متصل مي‌كند.

روستاي يوش

يوش دهكده‌اي توريستي است. آب و هواي ييلاقي دارد و بزرگترين عامل شهرت و محبوبيتش، مديون منزل موروثي نيما يوشيج است. نيما يوشيج از نام‌آورترين شاعران معاصر و پدر شعر نوي فارسي است كه انقلابي در ادبيات ايران به پا كرده. منزل اجدادي وي در دهكده يوش قرار گرفته و هم‌اكنون اين منزل زيبا و اربابي، به آرامگاه نيما و همچنين موزه مردم‌شناسي تبديل شده است. كوچه‌باغ‌هاي يوش، آب و هوا و همچنين چشم‌اندازهاي زيبايش تا حدي ديدني و رويايي است كه آدم‌هاي عادي را نيز شاعر و لطيف مي‌كند.

نيما يوشيج

چطور برويم؟

مسير رسيدن به يوش قطار ندارد. همچنين هيچ اتوبوسي هم از اين جاده عبور نمي‌كند. بنابراين فقط با خودروي شخصي يا تور مي‌توانيد خودتان را به يوش برسانيد. از جاده چالوس و هراز مي‌توانيد خودتان را به يوش برسانيد. از جاده چالوس، بايد تا پل زنگوله پيش برويد. از مسير فرعي كه از پل زنگوله جدا مي‌شود به يوش مي‌رسيد. از ابتداي پل زنگوله تا يوش حدود 50 كيلومتر مسافت است. از جاده هراز هم مي‌توانيد استفاده كنيد. جاده را تا آنجايي بپيماييد كه تابلوي بلده را ببينيد. مسير بلده را ادامه دهيد تا به يوش برسيد.

جاذبه‌هاي نزديك

بازار روز رويان، جنگل آب‌پري، مسجد جامع بلده، قلعه پولاد بلده، روستاي ناحيه بلده، دره پولاد تنگه، برج كيا داوود، رودخانه يوش، باغ شاه، گورستان قديمي دهكده يوش از جاذبه‌هاي نزديك خانه پدري نيما يوشيج هستند كه بازديد از آن ها را به شما پيشنهاد مي‌كنيم.

نيما يوشيج

كي برويم؟

بهترين زمان بازديد از دهكده يوش از مسير بلده، فصل تابستان است. به دليل ارتفاع زياد، هوا در طول مسير بسيار خنك مي‌شود. اين خنكي هوا در تابستان لذت‌ سفر را دو چندان مي‌كند. همچنين به دليل ارتفاع زياد، در روزهاي ابري و باراني سفر از اين مسير توصيه نمي‌شود. افزون بر خطرات جاده‌اي به دليل مه‌آلود بودن منطقه، چشم‌انداز‌هاي بكر و طبيعي جاده از نظرها دور مي‌ماند و اين از جاذبه سفر مي‌كاهد. روزهاي آفتابي تابستان و بهار بهترين زمان براي سفر به بلده از مسير جاده آب‌پري است.

نيما يوشيج

موزه مردم‌شناسي منزل نيما يوشيج، در تمام طول سال به جز روزهاي عزاداري عمومي باز است. در روزهايي كه گردشگران كمتري به دهكده مي‌آيند، ممكن است در موزه را بسته ببينيد. در بزنيد. متصدي و نگهبان خانه در همان مجموعه اقامت دارد و مي‌تواند در را براي‌تان باز كند.

نيما يوشيج

امكانات رفاهي

در دهكده يوش مي‌توانيد مغازه‌هاي كوچكي را پيدا كنيد كه خوراكي‌هاي سنتي و بومي مثل روغن حيواني و سرشير و عسل مي‌فروشند. همچنين در خود خانه نيما سرويس بهداشتي وجود دارد كه مي‌توانيد استفاده كنيد. يوش و بلده هتل ندارد. بنابراين تنها گزينه براي شب‌ماندن، اقامت در خانه روستاييان همان محدوده است كه با دست و دل بازي، خانه‌هايشان را در اختيار مسافران قرار مي‌دهند. همچنين اگر تجهيزات كافي داريد و به اصول كمپينگ در طبيعت آگاهيد، شب را مي‌توانيد در طبيعت اطراف دهكده سپري كنيد. چادر زدن در اين محدوده منع قانوني ندارد.

نيما يوشيج

نكات مهم هنگام بازديد

بارزترين ديدني يوش، موزه مردم‌شناسي آن است كه در واقع زادگاه نيما يوشيج بوده. اين خانه اعياني بسيار زيبا تزئين شده پر از نقش و نگارهاي فريبنده است. اصل بنا به دوره قاجاريه يعني حدود 250 سال پيش، تعلق دارد و در طول زمان مورد مرمت قرار گرفته. هنگام بازديد حواستان به چند نكته باشد: به سقف اتاق‌ها دقت كنيد. هر اتاقي تزئينات منحصر به فردي در سقفش و تيرهاي چوبي آن دارد. همچنين از بازديد وسايل شخصي نيماي شاعر نيز غافل نشويد. عكس‌هاي او در حالت‌ ها و موقعيت‌هاي مختلف به ديوار آويخته است.

نيما يوشيج

مقبره نيما همان جا است

به ياد داشته باشيد كه مقبره نيما، خواهر او و همچنين فردي كه اشعار نيما را گردآوري و به كتاب تبديل كرده نيز در وسط اين بناي زيبا قرار دارد. عكاسي مانعي ندارد. از فضاي دهكده و سكوت و زيبايي‌اش لذت ببريد. يوش رستوران ندارد. يا با خود غذا همراه داشته باشيد و يا براي خوردن غذا به بلده مراجعه كنيد. در ارتفاعات آب‌پري، هوا دست كم 10 درجه سانتي‌گراد از بلده و يوش كمتر است. حتي در چله تابستان نيز هواي آن محدوده خنك است. بنابراين پوشش مناسب داشته باشيد. دهكده در پاي كوه قرار گرفته و از اين رو كوچه باغ‌هايش شيب دارد. كفش مناسب به پا كنيد.

توصيه‌هايي براي افراد با نيازمندي‌ هاي خاص

افراد با نيازمندي‌هاي خاص مي‌توانند از زيبايي‌هاي روستا ديدن كنند. ولي امكان بازديد اتاق‌هاي خانه براي اين عزيزان ميسر نيست. اتاق‌ها با پله‌هاي بلند از سطح حياط قرار دارند و امكان تردد ويلچر فراهم نيست. با اين حال از مقبره نيما يوشيج و حياط خانه پدري مي‌توانند به آساني بازديد كنند. خانه و روستا براي بازديد خانواده‌‎هاي داراي فرزند اوتيسم مناسب است و به نظر مي‌رسد مشكل جدي براي اين كودكان ايجاد نكند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۱۰:۴۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

سفر به دهكده چوبي فقط با 320 هزار تومان

دهكده چوبي نيشابور ضد زلزله و فرسايش ساخته شده و دوستدار محيط زيست است.
دهكده چوبي نيشابور

دهكده چوبي نيشابور يكي از منحصر به فردترين جاهاي ديدني ايران است! دهكده‌اي چوبي به سبك دهكده‌هاي آمريكاي مركزي. زيبا و باشكوه. باوقار و تاثيرگذار و از همه مهم‍تر ضد زلزله! با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به دهكده آمريكايي ايران سفر كنيم و از زيبايي‌هاي آن لذت ببريم.

دهكده چوبي نيشابور

دهكده چوبي كجااست؟

دهكده چوبي يكي از ديدني‌هاي نيشابور از شهرهاي خراسان رضوي است. همه اجزاي اين دهكده چوبي است. مسجد اين مجموعه يكي از مهمترين بخش‌هاي آن به شمار مي‌رود. همه اجزاي آن از چوب ساخته شده و اولين مسجد چوبي ضد زلزله درجهان است. اين دهكده در روستاي ملامحمد آقازاده در اطراف نيشابور قرار دارد.

داستان دهكده چوبي

مهندس حميد مجتهدي كسي است كه دهكده چوبي را در روستاي پدري خودش ساخته است. او از نوادگان ملا محمد آقازاده به شمار مي‌رود. تا پيش از ساخت دهكده چوبي، روستا را به نام پدربزرگ او مي‌شناختند. آقاي مهندس وقتي تحصيلاتش را در خارج از كشور تمام كرد به روستاي پدري بازگشت و همان جا را براي زندگي برگزيد.

او تصميم گرفت آلاچيقي چوبي براي بازي فرزندش در حياط خانه‌شان بسازد و همين آلاچيق، اولين سازه چوبي دهكده چوبي شد. بعد از ساخت آلاچيق، مهندس تصميم گرفت روستاي چوبي را بسازد. آن هم به روشي كه بر اثر عوامل محيطي فرسوده نشود. و چنين بود كه دهكده چوبي متولد و به يكي از ديدني‌هاي جذاب ايراني تبديل شد.

دهكده چوبي

چرا دهكده چوبي مهم است؟

دهكده چوبي تنها دهكده چوبي ايران است كه به سبك روستاهاي آمريكاي مركزي ساخته شده و حال و هواي عجيبي دارد. از آن گذشته تنها مسجد چوبي ضد زلزله ايران در اين روستا قرار دارد. سازه‌هاي روستا ضد فرسايش هستند. يعني باد و باران و حشرات موذي مثل موريانه نمي‌توانند آن را نابود كنند.

در واقع اين موضوع به درايت سازنده بنا برمي‌گردد. او ماده‌اي عايق اختراع كرد كه باعث شد چوب‌ها در برابر فرسايش مقاوم شوند. اين ويژگي يكي از منحصربه‌فردترين خاصيت دهكده چوبي است. خانه تمام چوبي مهندس مجتهدي هم يكي از ارزشمندترين بناهاي اين دهكده به شمار مي‌رود.

دهكده چوبي

مسجد چوبي

مسجد چوبي گل سرسبد دهكده است. مهندس مجتهدي براي ساخت محراب مسجد از چوب درخت توتي استفاده كرده كه سال ها پيش پدربزرگ ايشان محمد آقازاده در روستا كاشته بود.

همچنين منبر اين مسجد نيز ساخته شده از چوب درخت گيلاس است. سقف مسجد به شكل پولكي از بيرون تزئين شده و جلوه آن را خاص و ديدني كرده است. درب هاي مسجد نيز از چشم هنرمندانه معمار كنار نمانده است. هر يك از درها دو لنگه دارد و  روي هر كدام 9 عدد گل ميخ از جنس برنج به عنوان تزئين به كار رفته است.
از تمام چوب هايي كه در ساخت مسجد به كاربرده شده نمونه اي بدون عايق و با پوست، در قسمت شمالي مسجد وجود دارد. اين كار به دستور مهندس مجتهدي انجام شده تا اگر در زماني كه ايشان در قيد حيات نيستند مسجد نياز به تعمير داشت، معمار و مرمت ‌كار بداند از كدام چوب‌ها در ساخت مسجد استفاده كند.

دهكده چوبي

كتابخانه و موزه

مانند مسجد چوبي، ساختمان كتابخانه، ديواره اي دوجداره دارد و نماي خارجي آن (سقف شيرواني و ديواره ها) پوشيده از چوب هاي پولكي است. ساختمان دو در ورودي و خروجي دارد و دو راه پله، دو طبقه آن را به هم متصل مي‎كند. طبقه اول، موزه اي پوشيده از چوب آينه كاري شده است و كتابخانه طبقه دوم نيز با كتاب هاي مختلف مانند كتاب هاي راهنماي گردشگري در معرض ديد بازديد كنندگان قرار مي‎گيرد.

رستوران دهكده

بعد از مسجد، رستوران دهكده چوبي زيباترين ساختمان در تمام مجموعه است. اين سازه دو طبقه، كمي پايين تر از مسجد، با ساختماني هشت ضلعي و ديوارهايي مشبك خودنمايي مي‎كند و مانند مسجد و موزه اسكلت چوبي دارد و در برابر زلزله نيز مقاوم است. رستوران در فضايي به وسعت دويست متر بنا شده است و همزمان مي تواند پذيراي ۱۳۰ تا ۱۴۰ نفر باشد.  معماري آن به گونه اي است كه درخت سر از زمين بر آورده را تداعي مي كند كه داخل رستوران  ميزبان شمااست.

درون رستوران بر خلاف معمول تمام رستوران هايي كه تا به حال قدم در آن گذاشته ايد، گلدان‌ها نه در كنار و گوشه رستوران، بلكه در تكه هاي تنه درختان جاي گرفته اند. داخل اين تنه هاي درختان بعد از برش عرضي خالي شده و به عنوان گلدان مورد استفاده قرار گرفته اند. خوب است بدانيد اين رستوران در زمستان ها نيز باز است و پوششي پلاستيكي از ورود برف و باران به داخل جلوگيري مي كند.

دهكده چوبي

آلاچيق ها

در ميان باغ هاي ميوه، آلاچيق هايي وجود دارد كه گردشگران مي توانند از آن استفاده كرده و در آنجا به استراحت بپردازند. باغ ميوه در مكاني جدا از مجتمع اصلي ساخته شده است. مانند رستوران، آلاچيق ها نيز با پوششي پلاستيكي بر سقف و كناره هاي آن در فصل هاي پاييز و زمستان مورد استفاده قرار مي گيرند.

نانوايي

در كنار تمام اين بناهاي زيبا، مهندس مجتهدي به فكر كاربري دهكده چوبي نيز بوده و قصد داشت تا روح زندگي در آن جريان داشته باشد؛ بنابراين تلاش كرد تا تمام امكانات را در دهكده چوبي لحاظ كند. يكي از اين امكانات نانوايي دهكده است كه شكل جالبي دارد. دودكش اين نانوايي به مانند پيكره زني است كه سبدي از نان بر سر دارد و جنس آن از كاهگل است. در اين نانوايي دو تنور چوب سوز  مانند گذشته نان طبخ مي كند.

دهكده چوبي

نكات مهم براي بازديد

اين مجموعه براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي خاص مناسب است. همچنين خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم مي‌توانند بدون نگراني خاصي از اين مجموعه بازديد كنند. اين سفر ارزان تمام مي‌شود. هزينه بازديد از دهكده نيز بسيار كم است. در واقع فقط بايد براي رفت و آمد به نيشابور هزينه كنيد كه مبلغ زيادي نمي‌شود. بازديد از آرامگاه عطار و خيام و فيروزه فروشي‌هاي نيشابور را از دست ندهيد. از نيشابور فيروزه بخريد و با خود به يادگار ببريد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۳۷:۴۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

با گردشگري پولدار شويد!

گردشگري يكي از پولسازترين حوزه‌ها براي پولدار شدن است.
پولدار

اگر درپي سريع‌ترين راه‌هاي پولدار شدن هستيد، آب دست‌تان است زمين بگذاريد و اين صفحه را تا انتها بخوانيد.

سازمان جهاني گردشگري گزارش داده است: از هر۱۰ شغل در دنيا، يك شغل به صورت مستقيم به گردشگري مربوط است و هر يك شغل در گردشگري، يك و نيم شغل ديگر را درگير اقتصاد گردشگري مي‌كند. در واقع ۱۰ درصد مشاغل دنيا به گردشگري مرتبط است. عدد بزرگ و قابل تاملي به نظر مي‌رسد!

 سياست‌هاي جديد سازمان جهاني گردشگري، به حداكثر رساندن پتانسيل گردشگري براي ايجاد شغل‌هاي بيشتر و بهتر به ويژه براي زنان و جوانان است. همه اين ها يعني گردشگري شما را پولدار مي‌كند! با صفحه گردشگري  مجله پيام دلتا همراه باشيد تا بدانيد گردشگري چطور مي‌تواند شما را پولدار كند.

پولدار

 صنعت گردشگري را جدي بگيريد

صنعت گردشگري يك فعاليت اقتصادي است. همچنين گردشگري يكي از مهم‌‎ترين بخش‌هاي توسعه پايدار است. مفهومي كه قرار است جهان را به نظم، تعادل و انصاف برساند. شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد رويكرد امسال سازمان جهاني گردشگري، روي مباحث ديجيتالي تاكيد دارد! يعني اينكه شما مي‌توانيد با در دست داشتن يك گوشي تلفن همراه هوشمند، در چرخه اقتصاد گردشگري سهيم باشيد و از اين راه پول در بياوريد.به شرط اينكه هم از قوانين دنياي ديجيتال سر در بياوريد و هم نسبت به حوزه گردشگري و مشاغل وابسته به آن اطلاعات كافي در اختيار داشته باشيد.

آمارها نشان مي‌دهند نيمي از كاركنان صنعت گردشگري در شركت‌هاي كمتر از ۱۰ نفر و سه چهارم آن‌ها در شركت‌هاي كمتر از ۵۰ نفر كار مي‌كنند. بنابراين اگر در حوزه گردشگري خودتان را به روز كنيد، حتي بدون داشتن دفتر كاري واقع در برجي بلندمرتبه و هزاران كارمند، مي‌توانيد پول در بياوريد و ثروتمند شويد.

پولدار

گردشگري و زنان

«گردشگري و شغل: آينده‌اي بهتر براي همه» . اين شعار امسال سازمان جهاني گردشگري است و نشان مي‌دهد گردشگري همان موضوعي است كه جهان را مي‌تواند به سمت توسعه پايدار و رشد فراگير جهت دهي كند. بيشترين تاكيد سازمان جهاني گردشگري بر اشتغال زنان و جوانان در عرصه گردشگري است. در واقع گردشگري همان موضوعي است كه مي‌تواند حضور زنان در فرصت‌هاي شغلي برابر با مردان را تضمين و به قوي‌تر شدن اشتغال بانوان كمك كند. تحقيقات اين سازمان جهاني نيز نشان مي‌دهد: در بخش گردشگري،‌ جمعيت  زنان و جوانان شاغل نسبت به ساير بخش‌ها بيشتر است. شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد در كشورهاي اروپايي زنان ۶۰ درصد پرسنل بخش گردشگري هستند. در واقع زنان نقش پيشرو در كارآفريني حوزه‌هاي گردشگري دارند.

پول‌ساز ترين بخش‌هاي گردشگري

گردشگري يكي از پول سازترين حوزه‌ها براي اشتغال است. اما مهم اين است كه بايد بدانيد چطور مي‌توانيد با فعاليت در بخش گردشگري پولدار شويد. گردشگري بخش‌هاي گوناگوني دارد. در واقع طيف بزرگي از اصناف در كنار يكديگر قرار مي‌گيرند تا چرخ‌هاي صنعت گردشگري بچرخد. از هواپيمايي‌ها و پرسنل كادر پرواز گرفته تا آژانس‌هاي مسافرتي، شركت‌هاي راه آهن، راهنمايان گردشگري، نويسندگان سفرنامه، هتل‌ها و اقامتگاه‌ها و حتي انواع رستوران‌ها و غذاخوري‌ها از جمله اجزاي تشكيل دهنده صنعت گردشگري هستند.

حالا سوال مهم اين است كه كداميك از اين بخش‌ها از همه پولسازتر هستند؟ به عبارت ديگر، اگر قصد سرمايه گذاري در صنعت گردشگري داريد، كدام يك از اين بخش‌ها شما را زودتر پولدار مي‌كند؟

پولدار

رستوران و اقامتگاه، پر سودترين بخش گردشگري

سازمان بين‌المللي كار تخمين زده است: اقامتگاه‌ها و رستوران‌ها همراه با خدمات بخش خصوصي در پنج سال آينده، سريع‌ترين نرخ رشد را در بين همه بخش‌هاي اقتصاد دارند. شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد نرخ سود صنعت رستوران‌داري و غذا حدود 70 درصد است. يعني حتي اگر رستوراني با قيمت‌هاي معقول و مناسب تاسيس كنيد، باز هم در صنعتي پولساز سرمايه‌گذاري كرده‌ايد. همچنين شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد اقامتگاه‌هاي بوم‎گردي يكي از مشاغل جديد حوزه گردشگري هستند كه اين روزها با استقبال عمومي از سوي مردم روبه‌رو شده‌اند.

پولدار

آمارها نشان مي‌دهد بوم‎گردي و روستاگردي در صدر علائق گردشگران قرار گرفته‌اند. به همين نسبت احداث اقامتگاه در اين مكان‌ها مي‌تواند سودآوري خوبي داشته باشد. ضمن اينكه به توسعه پايدار كمك مي‌كند. بنابراين اگر اقامتگاه بوم‎گردي ايجاد كنيد و آن را با معيارهاي درست بچرخانيد، سودآوري خوبي خواهيد داشت. گفتن اين موضوع هم ضروري به نظر مي‌رسد كه سازمان گردشگري به افرادي كه بخواهند اقامتگاه گردشگري احداث  و از خانه‌هاي تاريخي براي اين موضوع استفاده كنند وام و تسهيلات مي‌دهد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۳۳:۱۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

ديزني ‌لند در سواحل درياچه اروميه

ديزني لند وطني را مي‌شناسيد؟ دهكده توريستي چي چست در اروميه شبيه به ديزني لند است. جايي براي خوش گذراني و تفريح!
چي چست

مي‌دانستيد در همين ايران خودمان ديزني لند داريم؟ دهكده ساحلي چي چست در اروميه همان ديزني لند وطني است كه از ديدني‌هاي جذاب اروميه به شمار مي‌رود. چي چست يك شهربازي مدرن با كلي امكانات رفاهي و تفريحي است كه جايي كنار درياچه اروميه، بزرگ‌ترين درياچه كشورمان قرار گرفته است. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به اين دهكده گردشگري سفر كنيم و با امكانات تفريحي آن خوش بگذرانيم.

چي چست

چي چست چي هست؟

چي چست دهكده‌اي تفريحي است كه در اروميه قرار دارد. شكل و شمايل ورودي آن هم شبيه به ديزني لند است. از اين رو آن را ديزني لند ايران مي‌نامند. اروميه مركز آذربايجان غربي است. اين دهكده يك شهربازي مدرن دارد. چي چست بيشتر از 20 هكتار مساحت دارد. بنابراين همه جور تفريحات و امكاناتي در آن پيدا مي‌كنيد. از هتل چهارستاره گرفته تا رستوران ملل و سفره خانه سنتي. سالن آمفي تئاتر و مجتمع فرهنگي از ديگر بخش‌هاي اين مجموعه به شمار مي‌رود. فضاي سبز زيبايي هم دارد. باغ توت نيز بخشي از اين مجموعه است.

چي چست

تفريحات هيجان انگيز

چي چست مهد تفريحات هيجان انگيز است.  در اين شهربازي مي‌توانيد تفريحاتي مثل فوتبال دستي، سايت پرواز، هواپيماهاي كنترل از راه دور، ماشين هاي كنترل از راه دور، موتور سيكلت سواري، پيست رالي اتوموبيل، موزه تاريخ طبيعي و كارتينگ اتوموبيل راني را تجربه كنيد. از اين بهتر چه مي‌خواهيد؟

چي چست

چطور برويم؟

دهكده ساحلي در حوالي بندر گلمانخانه قرار دارد. به عبارت دقيق‌تر براي بازديد از اين دهكده بايد به استان آذربايجان غربي و شهر اروميه برويد. سپس  جاده چي چست را در پيش بگيريد. 18 كيلومتر كه جلو برويد به دهكده توريستي مي‌رسيد.

چي چست

نكات مهم براي بازديد از دهكده تفريحي

نيازي نيست آب و خوراك همراه داشته باشيد. هر چه بخواهيد همان جا مي‌توانيد بخريد. از درياچه اروميه ديدن كنيد. نزديك‌ترين جاي ديدني اروميه به اين دهكده به شمار مي‌رود. بهترين فصل سفر به اروميه تابستان است. با اين حال محدوديتي در زمان سفر به اين مجموعه نداريد. به نظر مي‌رسد اين سفر براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص بدون مشكل باشد. همچنين خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم نيز مي‌توانند از اين مجموعه بازديد كنند. استفاده از تفريحات هيجان انگيز براي اين كودكان توصيه نمي‌شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۶:۴۱ توسط:مجله دلتا موضوع: